Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Drony vysadí miliardy stromů. Pomohou lesy zvrátit klimatickou krizi?

Miliardu stromů chce do roku 2028 vysadit kanadská společnost Flash Forest. Ke znovuzalesnění ploch, které zničily požáry nebo lidská činnost, chce využít síť dronů, jež budou do země „střílet“ kapsle s předklíčenými semeny. Podobně na to jdou i britské Dendra Systems. Jiní vědci ale upozorňují, že jen sázet stromy nestačí.
Kanadská společnost chce do roku 2028 vysadit miliardu stromů pomocí dronů.

Kanadská společnost chce do roku 2028 vysadit miliardu stromů pomocí dronů. | foto: Flash Forest

S iniciativou Flash Forest přišla skupina kanadských vědců, kteří hledali levný a efektivní způsob, jak znovu zalesnit oblasti, které předtím přišly o obrovské plochy lesů. Věří, že tak dokážou zmírnit nebo dokonce zvrátit klimatické změny.

Lesy totiž z atmosféry umí ve velkém „vysávat“ oxid uhličitý, jeden z nejběžnějších skleníkových plynů. Kromě toho pomáhají kontrolovat teplotu ovzduší, odsávají z něj také znečištění a prach a tam, kde se obnoví, se mnohdy znovu navrací fauna a flora. Tak se spolu s lesem obnovují i přírodní ekosystémy a zvyšuje se biodiverzita.

Začali stovkou stromů, plánují miliardu

Tým společnosti Flash Forest se rozhodl, že si na pomoc při znovuzalesňování vezme drony. Vlastní rozsévací systém začali testovat loni v srpnu a už na první pokus se jim pomocí jediného dronu podařilo vysadit sto stromů naráz. Cíle postupně navyšovali a teď jsou rozhodnuti, že během následujících osmi let vysadí miliardu nových stromů.

„Každý rok planeta přichází o třináct miliard stromů, zpátky jich získá méně než polovinu,“ říká jeden ze zakladatelů projektu Bryce Jones ve videu, které Flash Forest publikoval v rámci crowdfundingové kampaně na Kickstarteru. „Naším cílem je vyléčit plíce planety a brát to vážně. Dokud tuhle práci neuděláme opravdu dobře, žádná jiná práce nemá smysl.“

Když se potká příroda a inovace

Plíce planety, jak se lesům přezdívá, chtějí začít obnovovat zejména na místech, která zničily lesní požáry. Využijí k tomu unikátní kombinaci mapovacího softwaru, dronové technologie, pneumatiky, automatizace, ale také botaniky, genetiky a lesnictví. Zkušenosti z technologických a přírodovědných oborů prý uzpůsobili na míru moderním ekologickým poznatkům.

Výsledkem jsou drony, které nepřenášejí jen samotná semínka, ale speciální kapsle naplněné půdou bohatou na živiny. V každé kapsli jsou přibližně tři předklíčená semena, uvádí magazín New Atlas. Semena prý ve „své“ půdě přežijí až devět měsíců, takže mají dostatek času na to, aby se uchytila v novém prostředí.

Každý dron do země vystřelí přibližně jednu kapsli za sekundu. Jejich pohyb při tom ovládají lidé – jeden pozemský „pilot“ takhle zvládne řídit až deset dronů zároveň. Výsledkem prý je desetkrát rychlejší a pětkrát levnější vysazování stromů než v případech, kdy se to dělá ručně.

Jen během testování za poslední půlrok vysázela iniciativa Flash Forest více než tři tisíce jehličnanů a listnatých stromů, mimo jiné smrky, borovice, jedle, javory a břízy. V budoucnu by se tým rád zaměřil i na další druhy rostlin, které budou jednotlivé druhy stromů doplňovat. V plánu mají „úplnou obnovu ekosystémů“.

Z Oxfordu na druhý konec světa

Dalším velkým hráčem na stejném poli je britská společnost Dendra Systems (dříve BioCarbon Engineering), kterou založil bývalý inženýr NASA Lauren Fletcher. Sídlí v Oxfordu a podle magazínu IFL Science si za cíl klade dokonce miliardu vysázených stromů ročně.

„Momentálně pracujeme v Austrálii na rehabilitaci bývalých těžebních lokalit a v Barmě obnovujeme zničené mangrovy. Pokračovat chceme v Indonésii a v roce 2020 máme za cíl rozšířit projekt do čtyř nových zemí,“ uvedla v rozhovoru pro Impakter spoluzakladatelka Dendra Systems Irina Fedorenko.

Není zalesnění jako zalesnění

Právě výběr lokalit pro znovuzalesnění je podle odborníků zásadní. Není totiž samospásné a někde může napáchat víc škody než užitku. „Na mnoha odlesněných plochách je skutečně možné lesy obnovit s velmi pozitivními výsledky, ale je potřeba velmi obezřetně posoudit, o které oblasti jde,“ uvedla v textu pro odborný časopis Science Giselda Durigenová z ekologické a hydrologické výzkumné laboratoře při Státním lesnickém institutu v Sao Paulu.

Spolu s několika desítkami kolegů tak reagovala na švýcarskou studii z loňského července, která rozpoutala diskuzi o tom, jak je znovuzalesňování užitečné a jak může pomoci zvrátit klimatickou krizi. Reforestace čili obnova lesů se díky tomu stala ještě více „trendy“ výrazem, ale podle slov Durigenové a dalších vědců se při tom pozapomnělo na to, že ne všude je žádoucí.

Korporace se radují, ekologové varují

Švýcaři se podle ní dopustili několika „zcela začátečnických chyb“, třeba když navrhli znovu zalesnit plochy v Yellowstonském národním parku ve Spojených státech, venezuelskou oblast vlhkých savan Los Llanos nebo Cerrado – tropický komplex savan a lesů, který zabírá asi pětinu plochy Brazílie.

„Ignorovali výzkumy z poslední doby, které ukazují, že velkoplošné vysazování stromů v lučních oblastech a savanách může mít vysoce negativní dopad na biodiverzitu a místní ekosystémy.“ V Cerradu by to například mohlo znamenat vysušení velkých řek, potažmo velké části kontinentu. V některých oblastech by zase vysázení lesů snížilo albedo (množství slunečního záření, které se odrazí od povrchu země), a to by paradoxně přispělo ke globálnímu oteplování.

Návrhy švýcarských výzkumníků podle Duriganové rezonovaly hlavně u velkých korporací, které spalují nejvíce fosilních paliv. Vnukly jim totiž myšlenku, že není potřeba spalování omezovat, protože všechno se vyřeší velkolepým sázením stromů. Ačkoli na mnoha místech světa má znovuzalesňování smysl, tak jednoduché to v očích odborníků nebude.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....