Alternativou pro domácí čištění textilií může být suchý led. Sám se odpaří

Autor:
Mezi největší ohniska bakterií a roztočů patří interiérové ​​textilie. Vyzkoušejte například univerzální čistič a dezinfekci v jednom – suchý led. Nejvíc ho známe hlavně jako prostředek k rychlému ochlazení potravin a nápojů, ale méně se už ví, že dokáže působit jako rychlý čistič.
Gauč nejdříve vysajte.

Gauč nejdříve vysajte. | foto: Profimedia.cz

Tak jako všechno, co se denně používá, i čalouněný nábytek dostává během celého roku pořádně zabrat. Neustále je vystavován prachu a znečištění, čímž se z něj stává ideální prostředí pro množení bakterií a roztočů. 

Proto nepodceňujte jeho pravidelné čištění a dezinfekci. Základem je vysávání jednou týdně, poté následuje další péče. 

Volte podle materiálu

Nezapomínejte rozlišovat, s jakým materiálem zacházíte. Kůže, podobně jako pokožka, potřebuje hydrataci a výživu, aby zůstala měkká a pružná. Utírejte ji proto mokrým hadříkem z mikrovlákna a povrch impregnujte. 

V případě látkových sedacích souprav jsou nejideálnější ty se snímatelným potahem, který jednoduše vyperete v pračce podle návodu, nebo je dáte do čistírny. 

S odstraňováním menších nečistot si snadno poradí obyčejný mýdlový roztok. Naopak pro hloubkovou dezinfekci a odstranění roztočů zvolte čištění suchým ledem. 

Jak si doma vyrobit dezinfekční prostředek:

11. března 2020

Je to oxid uhličitý v pevném skupenství. Mezi jeho hlavní benefity patří jednoduché použití a dokonalé odstranění organických i anorganických nečistot. Stačí ho jen vysypat na čištěný povrch a nechat působit. Poté, co zničí mikroorganismy, se sám odpaří.

Dilema při čištění koberců. Mokré, či suché?

Majitelé bytů, kteří mají celoplošný koberec, vědí, o čem je řeč. A navíc, pokud mají malé děti. Koberec se během let prostě ušpiní, a když už se na to nemůžete dívat, k čištění přikročíte.

Jak vyčistit skvrnu z koberce:

Nejdříve opatrně vysajte ubrouskem vrstvu sirupu.

Do vlažné vody dejte kapičku saponátu na nádobí.

Dvě třetiny vlažné vody a třetina octa.

Opatrně skvrnu dočistěte.

Stejně jako v případě sedaček začněte nejdříve důkladným vysátím. Následně si zvolte techniku čištění. Existují dvě možnosti, a to suché nebo mokré. 

Co je to suchý led

Suchý led je zažitý název pevné formy oxidu uhličitého. Nejčastěji je používán jako všestranný ochlazovač. Suchý led sublimuje čili se při normálním atmosférickém tlaku mění z pevného skupenství na plynné bez přechodu na skupenství kapalné.

Zdroj: Wikipedia

V případě, že preferujete jemnou a šetrnou údržbu, vyberte si čištění na sucho. To je vhodné i pro koberce vyrobené ze 100% přírodních vláken.

Postup nemůže být jednodušší. Prášek s vysokou absorpční schopností vysypete na koberec, necháte účinkovat a pak už jen vysajete. Na internetu najdete spoustu vhodných přípravků pro suché čištění.

Ještě jednodušší a hygieničtější je to v případě čištění suchým ledem, který nemusíte ani vysávat, protože sám vysublimuje.

Nezapomínejte však na to, že se během čištění odpařuje oxid uhličitý. Proto se během dezinfikování nezdržujte v místnosti a nechejte otevřená okna.

Při vlhkém čištění si opět dejte pozor na materiál, abyste nenadělali více škody než užitku. Na mokro nečistěte koberce z vlny nebo hedvábí. Voda by mohla zničit pevnost jejich vláken. 

Také se ujistěte, jaký typ podlahy máte pod kobercem. Jakmile je dřevěná, na mokré čištění zapomeňte, vlhkost by mohla povrch poškodit. 

Čistit můžete klasicky pomocí kartáčku a koncentrátu mýdlové vody či jiného čisticího prostředku. Nejlepší variantou je však v případě mokrého čištění zavolat si specializované firmy, které disponují přístroji na odsátí vody.

Záclony a závěsy: respektujte materiál

Na to, aby záclony a závěsy zdobily a zároveň chránily interiér, je nutná jejich pravidelná údržba. I přesto, že existují různé tipy vzorů, střihů a materiálů, které je třeba při čištění zohlednit, většina se dá vyprat v pračce. Vždy se však raději ujistěte etiketou, na které najdete přesné instrukce ohledně čištění, sušení či žehlení. 

Jak zacházet se suchým ledem

  • Nedotýkejte se suchého ledu holýma rukama - hrozí popálení.
  • Nikdy nepoužívejte na uskladnění vzduchotěsnou nádobu. Jelikož suchý led sublimuje, tlak plynu, který vzniká, může způsobit explozi.
  • Nádobu nebo termobox se suchým ledem uskladňujte v dobře větrané místnosti, protože oxid uhličitý lehce vytěsní kyslík a následně můžete pozorovat problémy s dýcháním.
  • Zamezte kontaktu suchého ledu s dětmi.

Při praní používejte raději prací pytlík, který záclony ochrání před možným zatržením se v bubnu pračky. Nepřidávejte aviváž, protože ta by mohla poškodit pevnost vláken. Jemné materiály jako hedvábí či vlnu perte v ruce s prášky pro ně určenými.

Pokud máte podezření, že v závěsech žijí moli, před praním na ně aplikujte suchý led. 

„Závěsy stačí vložit do igelitové tašky či sáčku a zasypat dvěma až třemi odměrkami suchého ledu. Při uzavíraní tašky je nutné nechat menší odvětrávaní, dokud bude unikat oxid uhličitý. Až potom, co se suchý led odpaří, je potřebné tašku důkladně uzavřít a nechat působit ještě 3-4 dny, tím se zničí nejen dospělí jedinci, ale i larvy a vajíčka,“ vysvětluje Iordanis Paraskevopulos ze společnosti Siad.

Připravte pro matrace ledovou kúru

Nikdo nechce spát spolu s hmyzem, který na povrch vylézá pod rouškou tmy. Štěnice, roztoči či jiné mikroorganismy žijí tajně v matracích postelí.

Pro zdravé prostředí nestačí jen pravidelně měnit ložní prádlo, je nutná i důkladná dezinfekce. Nejjednodušší a nejefektivnější způsob je podle  Paraskevopulose právě pomocí suchého ledu. Čištění s ním je potřebné zopakovat 3–4krát do roka. 

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Lesní zahradu, připomínající prázdniny u babičky, vybudovali přímo v Praze

Soutěž

Zahradu u svého rodinného domu v širším centru hlavního města začali budovat na zhruba 1 600 čtverečních metrů velkém, a tehdy velmi zanedbaném a nálety zarostlém svažitém pozemku. Jeho největší...

Kočičí nahotinky mají sraz v Brně. Na počest té, co své paní zachránila život

Mezinárodní výstava koček, na niž se mohou o nadcházejícím víkendu těšit brněnské Vinohrady, se každoročně sjíždějí vystavovatelé téměř z celé Evropy. Letos navíc nabídne návštěvníkům speciální nahou...

Zažít roháče na dlani, prohlédnout si krtonožku i kudlanku a žasnout

Jen kousek od Vyšehradu či Karlova náměstí, v Botanické zahradě Na Slupi, si dali až do 15. června sraz bezobratlí nejen z Česka, ale i z okolní Evropy či zajímavé druhy z Afriky. Je jich zhruba přes...

Dědeček se svými Rolls Royce motory. Jak se rodí nejrychlejší loď světa

David Aldred Lancashire, který se podílel na přestavbě legendárního rekordního hydroplánu Bluebird Donalda Campbella, staví novou loď, aby se pokusil dosáhnout nejvyšší rychlosti na vodě. Tentokrát...

14. června 2025

Kostival pomáhá při bolesti kloubů a svalů. Vyzkoušejte ho i vy

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je léčivá rostlina s fialovými zvonkovitými květy. Často ji najdeme růst podél vodních toků a na vlhkých loukách. Je pokladem lidového léčitelství a moderní...

13. června 2025

Položte travní koberec a udělejte si za pár hodin na zahradě zelený ráj

Pokládka travního koberce je efektivní způsob, jak rychle získat krásný a zelený trávník. Klíčem k úspěchu je důkladná příprava terénu a dodržení správného postupu.

13. června 2025

Kočičí nahotinky mají sraz v Brně. Na počest té, co své paní zachránila život

Mezinárodní výstava koček, na niž se mohou o nadcházejícím víkendu těšit brněnské Vinohrady, se každoročně sjíždějí vystavovatelé téměř z celé Evropy. Letos navíc nabídne návštěvníkům speciální nahou...

13. června 2025

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

12. června 2025  10:43

Záhony v horku trpí, ale jde jim pomoct. Stačí správně mulčovat

Mulčování je důležitou součástí péče o vaši zahradu. Potlačuje plevel, šetří vodu a zvyšuje kvalitu půdy. Navíc dodává záhonům upravený vzhled. Přestože se o mulčování nejvíce mluví na jaře, letní...

12. června 2025

Začíná houbařská sezona. Tato místa teď hlásí největší úlovky

Houbařská sezona začíná a s ní také nekonečné otázky. Rostou? A kde? Kam vyrazit, abychom se nevrátili s prázdným košíkem?

12. června 2025

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

12. června 2025

Kolik vody potřebuje pes v létě? Průvodce pro odpovědné pejskaře

V letním a teplém počasí by měl každý pejskař dohlédnout, aby jeho pes důsledně dodržoval pitný režim. Stejně jako lidé i psí organismus potřebuje pravidelný přísun tekutin. Věděli jste, že ve velmi...

12. června 2025

Jitrocel pomáhá při kašli, trávení i hojení ran. Znaly ho už naše babičky

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina s neuvěřitelně bohatou historií v tradičním i moderním léčitelství. Už naše babičky dobře věděly, proč si ho suší na zimu. Jaké léčivé...

11. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čím přírodnější skalka, tím více života. Kámen rozhoduje, čím ji osadit

Skalky patří k oblíbeným prvkům českých zahrad, koberce rozkvetlých malebných kvítků proplétající se mezi kameny v nás zřejmě vyvolávají romantické představy. Ovšem ne každá se úplně povede a působí...

11. června 2025

Proč jablko pochází z růže. Neuvěřitelná historie jednoho příbuzenství

Premium

Růže je královnou květin. Před více než dvěma a půl tisíci let ji takto pojmenovala řecká básnířka Sapfó. Zapomněla ovšem dodat, že její okvětní lístky, poupata, listy i šípky je možné jíst.

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.