Libický si do svého tiny housu pořídil klimatizaci. Jde to snadno a rychle

  • 3
Pepa Libický ve svých Libovkách na Primě pokračuje ve stavbě svého tiny housu. Aby se v pojízdném domečku dobře žilo, rozhodl se využít nejnovějších technologie. Takže proč by jeho obytný přívěs neměl být vybavený třeba klimatizací? O tom si většina obyvatel panelových domů může nechat jenom snít, protože by to družstvo nikdy nepovolilo.

Vzhledem k tomu, že tiny house má jediný prostor, vystačí si s jednoduchou variantou. Nemusí tedy pořizovat multisplit, takže bude zapojená jen jediná vnitřní a jedna vnější jednotka.

Připomíná, že zapojení samotné je vhodné svěřit profesionálovi. Stejně tak i výpočet, jaký výkon bude vhodný pro daný prostor. Přípravu na rychlé a bezproblémové připojení však může řemeslníkovi urychlit, a tím samozřejmě ušetřit peníze.

Zcela zásadní je určit, kde bude vnitřní jednotka umístěna. Měla by chladit i topit v místě, kde to vytvoří tepelnou pohodu v celém prostoru. Tedy i v přízemí, ale i na horním ležení.

Pepa si nejprve našel to správné místečko uvnitř pro vnitřní jednotku a pak začal hledat místo pro vnější. Nakonec usoudil, že ideální prostor bude přímo na oji přívěsu. Jen bude třeba vyřešit, jak „bednu“ zajistit tak, aby byla důkladně přichycená a české silnice ji brzo nesetřásly.

„Není to žádná atomová věda. Je třeba natahat rozvody elektřiny z rozvaděče a pak rozvody chladicího okruhu z vnější do vnitřní jednotky,“ shrnuje Libický.

Kutíte doma, v dílně i na zahradě? Pochlubte se a honorář vás nemine

Takže si naměřil prostor pro vnitřní jednotu. Podle instrukcí ví, že musí být umístěna minimálně pět centimetrů od stropu. Je vybavena nosičem, který lze snadno vyjmout a přišroubovat na zeď. Na něj se pak snadno připevní.

Podobná pravidla platí i pro vnější jednotku. Zadní výduchy musí být minimálně 20 centimetrů od stěny. Je to podobné třeba jako s tepelným čerpadlem. Vzduch prostě potřebuje prostor pro cirkulaci.

Stavba tiny housu

Výrobce přívěsu samozřejmě nikdy nemohl předpokládat, že nějaký Pepa bude chtít na oj přívěsu přivrtávat jednotku čerpadla, tak je tomu třeba trochu pomoci. Takže se musí na oj přivrtat profily, do kterých se „bedna“ připevní. Jen je nutné vyrobit nové otvory a v nich závity.

A tu je další příležitost pro Pepu, aby kutilům připomněl, že se při práci se závitníkem používá olej pro chlazení a do kovu se vrtá pomalu a taky výpočet: „Když budete potřebovat šroub osmičku, vezmete vrták 6,8 milimetru.“

Pak už stačí jen provrtat prostupy konstrukcí od vnější do vnitřní jednotky a může se jít zapojovat. Natahají se tenké měděné trubky a elektroinstalace. Po uzavření celého chladicího okruhu se ještě musí podtlakovat potrubí a nakonec napustit chladicím médiem. A vyzkoušet.

A na závěr si Pepa udělá libůstku. Namontuje si držák na dálkové ovládání klimatizace.