Jednotlivé očíslované dřevěné dílky je potřeba nejprve začistit smirkovým papírem, který je také součástí balení. "Pro děti to kolikrát znamená první seznámení se se dřevem jako stavebním materiálem. A manuální opracovávání pak je pro dětské ruce motorickým cvičením, které jim jen prospěje," vysvětluje s úsměvem mladý autor stavebnice Václav Klapetek.
Má vyzkoušeno, že stavebnici s pomocí dospělého zvládne sestavit i čtyřleté dítě, desetiletému už by podle něj měl stačit dozor.
Vlastníma rukama sestavené, stlučené a natřené krmítko může být pro kterékoliv dítě zkušeností k nezaplacení. Pro rodinu pak společně a smysluplně strávený čas.
A to byste ještě měli společně vybrat vhodné místo k zavěšení krmítka a přes zimu se o něj starat. Tedy čistit ho a doplňovat krmení.
Jak se krmítko krok za krokem sestavuje
Kromě smrkových dřevěných dílků (jen spodní lem krmítka je z modřínového dřeva, které víc vydrží) stavebnice obsahuje i tři druhy hřebíků, lepenku na střechu, impregnaci na dřevo, štětec a šňůrku na pověšení nebo přivázání. V podrobném návodu najdete, jak krmítko správně sestavit, natřít a kam je pověsit.
Geniálně jednoduchý nápadMladý autor stavebnice Václav Klapetek vystudoval tropické a subtropické zemědělství a jako odborník na zavlažování, solární elektrárny či protierozní ochranu půdy pracovně pobýval ve Vietnamu, Angole, v Indii či Nepálu, aktuálně ho čeká cesta do Etiopie. Hledal ale také cestu, jak se současně pracovně realizovat i doma, v rodné vsi na severní Moravě. Tehdy ho napadlo vlastnoručně vyrábět polotovar, stavebnici, která bude mít hlubší smysl a přínos pro životní prostředí. Veškeré jeho vzory krmítek i budek respektují doporučení České ornitologické společnosti. S projektem stavebnic ptačích budek a krmítek, který loni postavil na nohy, vyhrál krajské kolo soutěže začínajících podnikatelů Rozjezdy 2013, v celostátním kole získal Speciální cenu poroty. |
Má-li dítě jednotlivé dřevěné dílky opracované smirkem, nechte ho pak stavebnici podle návodu nejprve sestavit "nasucho", aby pochopilo, jak k sobě jednotlivé díly patří.
Pak už přijdou na řadu hřebíky a kladívko. Jednotlivé dírky v místech spojů už jsou předvrtané, což hřebík dobře navede a jeho zatlučení by tedy nemělo dělat problém.
Sestavené krmítko pak už stačí jen natřít impregnací a opatřit jeho střechu lepenkou, výrazně to prodlouží jeho životnost. I když pár let by podle Klapetka vydrželo i neošetřené.
Pod stříškou nakonec provlékněte šňůrku pro zavěšení a společně s dětmi krmítko zavěste na vhodné místo. Tedy tak, aby se ke krmítku nedostala například kočka. Rady, čím krmítko naplnit, jakmile začne mrznout, najdete v předcházejícím článku zde. Společně s dětmi pak můžete celou zimu ptáčky při hodování pozorovat.
Co do krmítka?Vhodná jsou semena slunečnice, konopí, prosa, máku, lnu, ale i ovesné vločky, drcená jádra vlašských či lískových ořechů, strouhanka z pečiva zbaveného soli, strouhaná mrkev, jablko či tvaroh. Prodává se i směs pro krmení ptáků. Nikdy ptáčkům nedávejte přepálený tuk, plesnivé, slané, kořeněné nebo uzené potraviny. |
Pro pracovní výchovu ve školách, pro družiny i přírodovědné kroužky má Václav Klapetek zajímavou nabídku stavebnice za nižší cenu. A zkouší jednat s obcemi, zda by stavebnice krmítek a budek pro školy nezakoupili. "Hotová krmítka pak děti mohou rozvěsit nejen v areálu školy, ale například i v městském parku. Právě se něco takového pokouším domluvit v Klimkovicích," odkrývá své vize autor sympatického projektu a nebrání se ani dalším nápadům, jak stavebnice využít. Můžete ho kontaktovat třeba na Facebooku.