Vyčištěním se rozumí odstranění starého hnízda a případných zbytků potravy, čímž budku současně zbavíte i nežádoucích parazitů.Současně není od věci budku převěsit na jiné místo, abyste zmátli případné predátory. Prázdnou čistou budku navíc mohou ptáci v kruté zimě využít k přespání.
Bezpečí pro ptáky je na prvním místě
Dostatečně popisný postup na výrobu ptačího krmítka a další rady najdete v článku Postavte krmítko, spatříte i ptáky, které běžně neuvidíte, výroba ptačí budky je podobně jednoduchá. Jen musíte dodržet pár pravidel, aby bylo pobývání ve vaší budce pro ptáky bezpečné.
Na ptačí budku vyberte minimálně 2 až 2,5 cm silná vyschlá prkénka, ta ptáky dostatečně ochrání před chladem, teplem i deštěm. Hřebíky používejte 2 až 3 krát tak dlouhé, než je tloušťka prkének. Ta by přitom neměla být ohoblovaná, maximálně z jedné strany (té vnější, pohledové). Uvnitř budky ptáci potřebují drsné stěny, aby se po nich mohli lépe pohybovat.
Dno zásadně přibíjejte vsunuté mezi boční stěny, aby nemohlo během hnízdění vypadnout. Naopak je potřeba, aby budka byla otvíratelná, aby se dala čistit. Buď tedy stříšku upevněte jako otevíratelné víko, nebo přední stěnu přibijte napevno pouze v horní části a do spodní umístěte tzv. obrtlík – stačí, když hřebíky zatlučete do obou bočních stěn (stačí do každé jeden) a pak je před přední stěnu pouze ohnete. Bude ji zajišťovat, ale při odsunutí hřebíku do strany půjde stěna otevřít.
Zapomeňte na bidýlka, pro ptáky jsou nebezpečná, protože usnadňují přístup do budky predátorům. Škodné naopak můžete přístup do budky ztížit tím, že tloušťka přední stěny bude oproti ostatním mnohem větší. A nezapomeňte budku opatřit na závěsnou lištou, kterou připevněte opravdu důkladně.
Měli byste minimalizovat možnost zatékání do ptačí budky. Určitě stojí za to střechu opatřit impregnačním nátěrem nebo vhodnou střešní krytinou. Stříšku ale částečně ochrání i běžný nátěr. A pro každý případ se doporučuje udělat do dna budky pár otvorů, aby z něj případně mohla odtéct dešťová voda. Navíc můžete budku od kmene při zavěšování mírně odklonit, také to případnému zatékání vody částečně zabrání.
Povrchová úprava budky už není tak podstatná. Můžete se při natírání vyřádit, jako to udělali amatérští američtí tvůrci na snímcích v naší galerii. Mějte ovšem na paměti, že ptáci nemají právě v oblibě výrazné a křiklavé barvy, takže u nich vyhrají budky v hnědých, béžových či zelených přírodních tónech.
Pro koho chcete budku vyvěsit?
Každý ptačí druh potřebuje jinou velikost budky, tedy jiné rozměry hnízdní dutiny, a především jiný průměr, případně i jiný tvar vletového otvoru. Podle toho, jaké tyto parametry zvolíte, v podstatě určíte, kdo v budce pravděpodobně zahnízdí. Zvolením menšího vletového otvoru tedy například znemožníte větším a silnějším druhům obsadit budku určenou pro menší ptactvo.
Například většina druhů sýkorek potřebuje ke hnízdění prostor minimálně 12 x 12 cm, vysoký 25 cm. Menším druhům, tedy modřince, babce a uhelníčkovi přitom vyhovuje kulatý vletový otvor o průměru 2,8 cm. Sýkora koňadra, lejsci, brhlíci či rehek potřebují vletový otvor o průměru 3,2 cm.
Špaček a nebo strakapoud už potřebuje více prostoru, 15 x 15 x 30 cm a vletový otvor o průměru 4,5 až 5 cm. Menší sově, třeba puštíkovi, vyhovuje vnitřní velikost 30 x 30 x 40 cm a vletový otvor o průměru 13 cm. Jaká by byla ideální budka pro další druhy, to vám rádi poradí na kterékoliv záchranné stanici ptactva.
Kam a jak budku vyvěsit
Místo vyvěšení musíte vybrat co nejideálněji, jinak budka zůstane neobydlená. Vyvěšena by měla být ve výšce 2 až 8 metrů. V podstatě platí, že čím větší druh, tím větší výška vyvěšení.
Vyvěšujete-li více budek najednou, dávejte zásadně na strom jednu jedinou. Další by měly být vzdáleny alespoň 20 m. Jinak by si mohli ptačí rodiny vzájemně konkurovat při hledání potravy.
Vletový otvor budky by měl být nasměrován na jih, případně na jihovýchod či východ a neměl by být zastíněn větvemi. Ptáci upřednostňují přehledná a světlá místa, hustý porost jim nevyhovuje. Zároveň ale budka nesmí být vyvěšena na příliš nápadném místě, ani vystavena slunečním paprskům či větru.