Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vesmírné zemědělství. Aplikace díky datům z družic ulehčuje agronomům práci

Seriál   15:11
Vyvíjí chytrou aplikaci pro postřikovače pesticidů a automatizaci v zemědělství. Firma Varistar zdánlivě na vesmír nijak napojená není. Používá však kosmické technologie a je jedním z nejnovějších objevů kosmického inkubátoru ESA BIC a dalším ze startupů, které představujeme v seriálu iDNES.cz Kosmické Česko.

Chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů od firmy Varistar | foto: Varistar

Firma, jež do inkubace vstoupila teprve letos v květnu, se zaměřuje na shromažďování dat o polích, na jejichž základě je schopna řídit dávky hnojiv, osiv či pesticidů. Díky tomu lze dosáhnout optimální nákladovosti, výnosů plodin a současně minimalizace ekologické zátěže.

Varistar založil Jan Semrád společně s Luďkem Novákem. „Já i Luděk jsme prošli korporacemi, ale postupně převládla touha vybudovat něco vlastního. Nápad na Varistar vznikl u vína, kdy mně, původnímu ajťákovi, Luděk, který má bohaté zkušenosti z agronomie, nadšeně ukazoval nové technologické možnosti v zemědělství, s kterými se setkal v rámci projektu na Ukrajině,“ popisuje popisuje vznik Varistaru Semrád.

„Jedinečné spojení našich profesí dalo před pěti lety vzniknout projektu, který přináší zásadní změny do zažité zemědělské praxe. Dnes máme fungující firmu, která je v dané oblasti ve střední a východní Evropě respektovaná,” dodává Semrád.

Upozorňuje, že z pohledu reliéfu, zásobení vodou a živin je každé pole různorodé. „Dnes je běžné, že se na celé pole aplikuje jednotná dávka hnojiv či pesticidů, ale přitom každá část má úplně jiný výnos. Využíváme velké množství dat z různých zdrojů, jako jsou satelitní snímky, historické osevní plány, data o bonitě půdy a mnoho dalších,“ říká.

„Na základě shromážděných dat jsme schopni sestavit velmi přesné mapy, které identifikují zóny vysokého a nízkého výnosu. Pomocí těchto informací pak připravujeme aplikační mapy, které jsou schopny řídit techniku tak, aby na každou část pole byla aplikována optimální dávka a zároveň vše probíhalo automaticky bez zásahu obsluhy,” vysvětluje Semrád zaměření firmy.

Zemědělci stárnou a jsou zavaleni byrokracií

Hlavním cílem Varistaru je nabídnout zemědělství inovativní řešení, jež umožní optimálně přistupovat ke každé části pole. „Průměrný věk pracovníků v zemědělství je dnes velmi vysoký a počet lidí v zemědělství klesá. Tyto faktory nenahrávají zavádění složitých systémů,“ říká Semrád.

Cílem firmy je proto poskytnout komplexní službu, která nabídne vše od prvotního sběru dat až po automatizované řízení techniky. „Chceme, aby to bylo maximálně jednoduché pro uživatele. Na pár kliknutí Varistar na dálku nastaví techniku pro správné aplikace. Zároveň našim klientům chceme i ušetřit čas, jelikož jsou zavaleni byrokracií a na poli reálně tráví mnohem méně času, než by potřebovali,“ dodává Semrád.

Varistar zpracovává data z družic, z nichž jedna patří Evropské kosmické agentuře. Spektrální analýza porostu, což je původně špionážní technologie z 60. let, pomáhá najít místa, kde je opakovaně vysoký či nízký výnos. 

„Velkým rizikem zemědělství je vysoká míra nejistoty spojená s nepředvídatelností počasí. Varistar pomáhá našim klientů tato rizika výrazně omezit a zajistit trvalou udržitelnost zemědělství bez enormní zátěže životního prostředí,” doplňuje Semrád.

Kosmičtí nováčci míří na Ukrajinu

Kosmické Česko

Seriál iDNES.cz

Mladé, inovativní, mířící ke hvězdám. Přesně takové jsou startupy spadající pod kosmický inkubátor Evropské vesmírné agentury, který funguje pod agenturou CzechInvest. V seriálu iDNES.cz představujeme zajímavé příběhy začínajících firem.

Sentinel 1A na oběžné dráze (vizualizace)

V seriálu už vyšlo:

Přihlášení do ESA BIC bylo pro startup velmi rychlé. „Na přihlášku do ESA BICu jsme měli pouze čtyři dny, protože jsme se o této možnosti dozvěděli až těsně před uzávěrkou,“ vzpomíná Semrád.

Po odevzdání přihlášky musel startup svůj projekt představit v patnáctiminutové prezentaci a po úspěšném absolvování byl Varistar vybrán do programu. 

Jelikož je Varistar v inkubátoru nováčkem, spolupráce s ESA BIC ho teprve čeká. „Víme, že dostaneme asi 80 hodin mentoringu, už máme i celkem jasno, o jaké odborníky bychom měli zájem. Vzhledem k tomu, že máme i z předchozích zaměstnání bohaté byznysové zkušenosti, půjde nám spíš o technologické poradenství,” říká Semrád. 

Firma plánuje expandovat i do ciziny. „Jsme v jednání s klienty na Slovensku a Ukrajině, ale omezení v souvislosti s šířením koronaviru nám expanzi pozastavila,“ podotýká Semrád.

S ohledem na potenciál a znalost trhu startup cílí na střední a východní Evropu. Ambice posunout byznys i do jiných částí planety Varistar nemá, především i kvůli závislosti zemědělství na klimatických podmínkách. 

„Na rozdíl od mnoha nepřesných internetových aplikací raději budeme poskytovat cílené kvalitní služby na míru pro menší počet klientů, než abychom obhospodařovali půlku planety,“ uzavírá Jan Semrád.

Autor:

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Electro World se mění na Datart. Prodejny čistí sklady a ruší věrnostní program

Červnové schválení spojení dvou prodejců elektroniky jde do finále. Electro World se od podzimu již definitivně změní na Datart. V těchto dnech se nejen vyprodávají jeho skladové zásoby, ale...

17. července 2024

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...