Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vesmírné zemědělství. Aplikace díky datům z družic ulehčuje agronomům práci

Seriál   15:11
Vyvíjí chytrou aplikaci pro postřikovače pesticidů a automatizaci v zemědělství. Firma Varistar zdánlivě na vesmír nijak napojená není. Používá však kosmické technologie a je jedním z nejnovějších objevů kosmického inkubátoru ESA BIC a dalším ze startupů, které představujeme v seriálu iDNES.cz Kosmické Česko.

Chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů od firmy Varistar | foto: Varistar

Firma, jež do inkubace vstoupila teprve letos v květnu, se zaměřuje na shromažďování dat o polích, na jejichž základě je schopna řídit dávky hnojiv, osiv či pesticidů. Díky tomu lze dosáhnout optimální nákladovosti, výnosů plodin a současně minimalizace ekologické zátěže.

Varistar založil Jan Semrád společně s Luďkem Novákem. „Já i Luděk jsme prošli korporacemi, ale postupně převládla touha vybudovat něco vlastního. Nápad na Varistar vznikl u vína, kdy mně, původnímu ajťákovi, Luděk, který má bohaté zkušenosti z agronomie, nadšeně ukazoval nové technologické možnosti v zemědělství, s kterými se setkal v rámci projektu na Ukrajině,“ popisuje popisuje vznik Varistaru Semrád.

„Jedinečné spojení našich profesí dalo před pěti lety vzniknout projektu, který přináší zásadní změny do zažité zemědělské praxe. Dnes máme fungující firmu, která je v dané oblasti ve střední a východní Evropě respektovaná,” dodává Semrád.

Upozorňuje, že z pohledu reliéfu, zásobení vodou a živin je každé pole různorodé. „Dnes je běžné, že se na celé pole aplikuje jednotná dávka hnojiv či pesticidů, ale přitom každá část má úplně jiný výnos. Využíváme velké množství dat z různých zdrojů, jako jsou satelitní snímky, historické osevní plány, data o bonitě půdy a mnoho dalších,“ říká.

„Na základě shromážděných dat jsme schopni sestavit velmi přesné mapy, které identifikují zóny vysokého a nízkého výnosu. Pomocí těchto informací pak připravujeme aplikační mapy, které jsou schopny řídit techniku tak, aby na každou část pole byla aplikována optimální dávka a zároveň vše probíhalo automaticky bez zásahu obsluhy,” vysvětluje Semrád zaměření firmy.

Zemědělci stárnou a jsou zavaleni byrokracií

Hlavním cílem Varistaru je nabídnout zemědělství inovativní řešení, jež umožní optimálně přistupovat ke každé části pole. „Průměrný věk pracovníků v zemědělství je dnes velmi vysoký a počet lidí v zemědělství klesá. Tyto faktory nenahrávají zavádění složitých systémů,“ říká Semrád.

Cílem firmy je proto poskytnout komplexní službu, která nabídne vše od prvotního sběru dat až po automatizované řízení techniky. „Chceme, aby to bylo maximálně jednoduché pro uživatele. Na pár kliknutí Varistar na dálku nastaví techniku pro správné aplikace. Zároveň našim klientům chceme i ušetřit čas, jelikož jsou zavaleni byrokracií a na poli reálně tráví mnohem méně času, než by potřebovali,“ dodává Semrád.

Varistar zpracovává data z družic, z nichž jedna patří Evropské kosmické agentuře. Spektrální analýza porostu, což je původně špionážní technologie z 60. let, pomáhá najít místa, kde je opakovaně vysoký či nízký výnos. 

„Velkým rizikem zemědělství je vysoká míra nejistoty spojená s nepředvídatelností počasí. Varistar pomáhá našim klientů tato rizika výrazně omezit a zajistit trvalou udržitelnost zemědělství bez enormní zátěže životního prostředí,” doplňuje Semrád.

Kosmičtí nováčci míří na Ukrajinu

Kosmické Česko

Seriál iDNES.cz

Mladé, inovativní, mířící ke hvězdám. Přesně takové jsou startupy spadající pod kosmický inkubátor Evropské vesmírné agentury, který funguje pod agenturou CzechInvest. V seriálu iDNES.cz představujeme zajímavé příběhy začínajících firem.

Sentinel 1A na oběžné dráze (vizualizace)

V seriálu už vyšlo:

Přihlášení do ESA BIC bylo pro startup velmi rychlé. „Na přihlášku do ESA BICu jsme měli pouze čtyři dny, protože jsme se o této možnosti dozvěděli až těsně před uzávěrkou,“ vzpomíná Semrád.

Po odevzdání přihlášky musel startup svůj projekt představit v patnáctiminutové prezentaci a po úspěšném absolvování byl Varistar vybrán do programu. 

Jelikož je Varistar v inkubátoru nováčkem, spolupráce s ESA BIC ho teprve čeká. „Víme, že dostaneme asi 80 hodin mentoringu, už máme i celkem jasno, o jaké odborníky bychom měli zájem. Vzhledem k tomu, že máme i z předchozích zaměstnání bohaté byznysové zkušenosti, půjde nám spíš o technologické poradenství,” říká Semrád. 

Firma plánuje expandovat i do ciziny. „Jsme v jednání s klienty na Slovensku a Ukrajině, ale omezení v souvislosti s šířením koronaviru nám expanzi pozastavila,“ podotýká Semrád.

S ohledem na potenciál a znalost trhu startup cílí na střední a východní Evropu. Ambice posunout byznys i do jiných částí planety Varistar nemá, především i kvůli závislosti zemědělství na klimatických podmínkách. 

„Na rozdíl od mnoha nepřesných internetových aplikací raději budeme poskytovat cílené kvalitní služby na míru pro menší počet klientů, než abychom obhospodařovali půlku planety,“ uzavírá Jan Semrád.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

RegioJet má jasno. Starý národní zabezpečovač by nehodě zabránil

17. června 2024  13:59

Národní liniový zabezpečovač by srážce vlaků v Pardubicích dokázal předejít. Myslí si to alespoň...

Zelená lučištníkům, povinnost lovit... Co přináší novela mysliveckého zákona

17. června 2024  13:55

Novela mysliveckého zákona prošla v minulém týdnu vládou. Nyní se nad ní strhne bitka v Poslanecké...

Němci po výhře vykoupili repliky dresů. Hitem je „ošklivá“ Barbie verze

17. června 2024  11:54

Německo žije fotbalem a na byznysovém poli těží i z euforie po úvodní výhře pořadatelské země nad...

„Dutch roll“, další incident Boeingu 737 MAX. Prověřují se nebezpečné boční kmity

17. června 2024  11:50

Federální úřady ve Spojených státech vyšetřují další incident letadla Boeing 737 MAX. Stroj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...