Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Vesmírné zemědělství. Aplikace díky datům z družic ulehčuje agronomům práci

Seriál   15:11
Vyvíjí chytrou aplikaci pro postřikovače pesticidů a automatizaci v zemědělství. Firma Varistar zdánlivě na vesmír nijak napojená není. Používá však kosmické technologie a je jedním z nejnovějších objevů kosmického inkubátoru ESA BIC a dalším ze startupů, které představujeme v seriálu iDNES.cz Kosmické Česko.

Chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů od firmy Varistar | foto: Varistar

Firma, jež do inkubace vstoupila teprve letos v květnu, se zaměřuje na shromažďování dat o polích, na jejichž základě je schopna řídit dávky hnojiv, osiv či pesticidů. Díky tomu lze dosáhnout optimální nákladovosti, výnosů plodin a současně minimalizace ekologické zátěže.

Varistar založil Jan Semrád společně s Luďkem Novákem. „Já i Luděk jsme prošli korporacemi, ale postupně převládla touha vybudovat něco vlastního. Nápad na Varistar vznikl u vína, kdy mně, původnímu ajťákovi, Luděk, který má bohaté zkušenosti z agronomie, nadšeně ukazoval nové technologické možnosti v zemědělství, s kterými se setkal v rámci projektu na Ukrajině,“ popisuje popisuje vznik Varistaru Semrád.

„Jedinečné spojení našich profesí dalo před pěti lety vzniknout projektu, který přináší zásadní změny do zažité zemědělské praxe. Dnes máme fungující firmu, která je v dané oblasti ve střední a východní Evropě respektovaná,” dodává Semrád.

Upozorňuje, že z pohledu reliéfu, zásobení vodou a živin je každé pole různorodé. „Dnes je běžné, že se na celé pole aplikuje jednotná dávka hnojiv či pesticidů, ale přitom každá část má úplně jiný výnos. Využíváme velké množství dat z různých zdrojů, jako jsou satelitní snímky, historické osevní plány, data o bonitě půdy a mnoho dalších,“ říká.

„Na základě shromážděných dat jsme schopni sestavit velmi přesné mapy, které identifikují zóny vysokého a nízkého výnosu. Pomocí těchto informací pak připravujeme aplikační mapy, které jsou schopny řídit techniku tak, aby na každou část pole byla aplikována optimální dávka a zároveň vše probíhalo automaticky bez zásahu obsluhy,” vysvětluje Semrád zaměření firmy.

Zemědělci stárnou a jsou zavaleni byrokracií

Hlavním cílem Varistaru je nabídnout zemědělství inovativní řešení, jež umožní optimálně přistupovat ke každé části pole. „Průměrný věk pracovníků v zemědělství je dnes velmi vysoký a počet lidí v zemědělství klesá. Tyto faktory nenahrávají zavádění složitých systémů,“ říká Semrád.

Cílem firmy je proto poskytnout komplexní službu, která nabídne vše od prvotního sběru dat až po automatizované řízení techniky. „Chceme, aby to bylo maximálně jednoduché pro uživatele. Na pár kliknutí Varistar na dálku nastaví techniku pro správné aplikace. Zároveň našim klientům chceme i ušetřit čas, jelikož jsou zavaleni byrokracií a na poli reálně tráví mnohem méně času, než by potřebovali,“ dodává Semrád.

Varistar zpracovává data z družic, z nichž jedna patří Evropské kosmické agentuře. Spektrální analýza porostu, což je původně špionážní technologie z 60. let, pomáhá najít místa, kde je opakovaně vysoký či nízký výnos. 

„Velkým rizikem zemědělství je vysoká míra nejistoty spojená s nepředvídatelností počasí. Varistar pomáhá našim klientů tato rizika výrazně omezit a zajistit trvalou udržitelnost zemědělství bez enormní zátěže životního prostředí,” doplňuje Semrád.

Kosmičtí nováčci míří na Ukrajinu

Kosmické Česko

Seriál iDNES.cz

Mladé, inovativní, mířící ke hvězdám. Přesně takové jsou startupy spadající pod kosmický inkubátor Evropské vesmírné agentury, který funguje pod agenturou CzechInvest. V seriálu iDNES.cz představujeme zajímavé příběhy začínajících firem.

Sentinel 1A na oběžné dráze (vizualizace)

V seriálu už vyšlo:

Přihlášení do ESA BIC bylo pro startup velmi rychlé. „Na přihlášku do ESA BICu jsme měli pouze čtyři dny, protože jsme se o této možnosti dozvěděli až těsně před uzávěrkou,“ vzpomíná Semrád.

Po odevzdání přihlášky musel startup svůj projekt představit v patnáctiminutové prezentaci a po úspěšném absolvování byl Varistar vybrán do programu. 

Jelikož je Varistar v inkubátoru nováčkem, spolupráce s ESA BIC ho teprve čeká. „Víme, že dostaneme asi 80 hodin mentoringu, už máme i celkem jasno, o jaké odborníky bychom měli zájem. Vzhledem k tomu, že máme i z předchozích zaměstnání bohaté byznysové zkušenosti, půjde nám spíš o technologické poradenství,” říká Semrád. 

Firma plánuje expandovat i do ciziny. „Jsme v jednání s klienty na Slovensku a Ukrajině, ale omezení v souvislosti s šířením koronaviru nám expanzi pozastavila,“ podotýká Semrád.

S ohledem na potenciál a znalost trhu startup cílí na střední a východní Evropu. Ambice posunout byznys i do jiných částí planety Varistar nemá, především i kvůli závislosti zemědělství na klimatických podmínkách. 

„Na rozdíl od mnoha nepřesných internetových aplikací raději budeme poskytovat cílené kvalitní služby na míru pro menší počet klientů, než abychom obhospodařovali půlku planety,“ uzavírá Jan Semrád.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Nový prezident nechce známky se svou podobiznou, pošta nabízí alternativu

Česká pošta je tradičně připravená nabídnout veřejnosti nové poštovní známky s portrétem čerstvě zvoleného prezidenta...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S Korejci jsme nic nevyjednali, stávka pneumatikářů pokračuje, řekl šéf odborů

Odpolední schůzka mezi vedením továrny Nexen u Žatce na Lounsku a zástupci odborového svazu zásadní zlom nepřinesla,...

Závod o nejvyšší větrník se nevyplácí. Obří stavby se lámou a bortí

Případy pádů a přelomení větrných elektráren jsou ve světě čím dál častější. Důvodem je překotná snaha výrobců postavit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Stát kvůli zneužívání chystá evidenci dohodářů. Chce jim i umožnit vydělat víc

Premium Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s návrhem evidence lidí pracujících na dohodu o provedení práce nebo...

Česká energetika se mění, potřebuje drahé datacentrum a nový zákon, míní experti

Ministerstvo průmyslu a obchodu finišuje komplexní novelu zákona, která může výrazně změnit tuzemskou energetiku...

Češi kvůli cenám snižují nároky na bydlení, stěhují se do stále menších bytů

Premium Dvě třetiny novostaveb se aktuálně v hlavním městě staví v dispozicích 1+kk nebo 2+kk, jak vyplývá ze statistik...

Česká pošta opět zdražuje. Poslání obyčejného dopisu vyjde už na 23 korun

Počátkem února zdražuje své služby Česká pošta. Doručení obyčejného dopisu bude nově stát 23 korun a cena se zvýší i za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...