Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

  6:00
Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v tehdejším Československu totiž naprosto selhávalo a důsledkem byl permanentní nedostatek zboží. Plánovači totiž neodhadli potřeby obyvatel, takže se většina zboží musela shánět buď přes známé prodavače, nebo nekonečným čekáním v obchodech.
U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový vůz z mladoboleslavské Škodovky. | foto: archiv MAFRA

Pro pamětníky je dokonalou ilustrací tehdejšího všeobecného nedostatku „toaleťáková krize“ z konce 80. let. Kvůli selhání centrálního plánování a požáru Harmaneckých papíren totiž v červnu 1988 v celém Československu prakticky došel toaletní papír. Nedostatkovým zbožím však byl dlouhodobě, podle politiků to byl výsledek problémů se zásobováním.

Zdražit pivo nebo brambory se KSČ bála. Tajila to do poslední chvíle

„Toaletního papíru je opravdu nedostatek a problém je již delšího data,“ řekl tehdy na kameru náměstek z Obchodu průmyslového zboží Jaroslav Martinec. Papír však chyběl už v polovině 60. let minulého století. V roce 1967 se ve studentském průvodu objevil transparent „Chceš-li býti správným Čechem, vytírej si pr..l mechem!“

Toaletní papír však zdaleka nebyl jediným nedostatkovým zbožím socialistického Československa. „Na trhu zdánlivě všechno bylo a současně nebylo. Problém byl v tom, že se nabídka nepotkávala s poptávkou ve stejném čase,“ popisuje Daniel Váňa z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Výsledkem pak mnohdy bylo to, že lidé žádaný výrobek na pultech obchodů nenašli.

„Logicky šlo především o zboží ze Západu, a to jak v oblasti elektroniky, textilu, tak potravin. Klasickým případem byly marné fronty na tropické ovoce,“ říká historik Michal Stehlík. Chybějící mandarinky či pomeranče se v období před svátky dokonce řešily zvláštními dodávkami. A politicky citlivé oblasti s těžkým průmyslem dostávaly speciální dodávky.

„Samostatným tématem byly také západní farmaceutické výrobky,“ dodává Stehlík. Problémy vznikaly i v souvislosti s nedostatkem některých součástek, což brzdilo souvisící průmyslovou produkci.

Přes poměrně intenzivní bytovou výstavbu chyběly i byty. „Normalizační Československo investovalo do bytové výstavby především v 70. letech, kdy byla opravdu masivní. I přesto v 80. letech stále byty chyběly,“ tvrdí Stehlík. Podle něj byl jejich nedostatek dokonce „brzdou“ rozvodovosti, jelikož páry byly nuceny zůstat bydlet spolu. „Na byty byly pořadníky, na kterých mohl být člověk zapsán léta, kvetl proto černý trh s dekrety na bydlení,“ dodává.

Černý trh vládl všemu

Černý trh byl za socialismu běžnou součástí života obyvatel v mnoha oblastech. Jelikož nebylo možné se ke zboží dopracovat legální cestou, byli lidé odkázáni na nejrůznější kšeftování. „Režim ve skutečnosti šedou ekonomiku toleroval, protože mu nic jiného nezbylo,“ napsal historik Jan Rychlík ve své knize Devizové přísliby a cestování do zahraničí. 

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

A černý trh skutečně bujel. „Jeden výzkum veřejného mínění uváděl, že v roce 1989 52 procent obyvatel ČSSR připustilo, že dalo v předchozím roce úplatek. Může být problém s definicí úplatku, protože někteří považují dar za úplatek, ale je to obrovské číslo. Jiná čísla zase říkala, že v některých letech až 95 procent zákazníků autoservisu muselo dát úplatek,“ uvádí Libor Žídek z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. 

Také na nová auta se vedly pořadníky – kdo „nenamazal“, byl prakticky bez šance. Přesto centrálně plánovaná ekonomika vykazovala některé dílčí výhody, například v podobě stability pracovního trhu či plné zaměstnanosti. „Řízené hospodářství historicky prokazuje výsledky v krátkých obdobích, jež jsou nějakým způsobem hektická. Například v sovětském Rusku se Stalinovi podařilo tímto způsobem obrovskou zemi industrializovat,“ míní Daniel Váňa. 

Ve znamení pětiletek

Podobným způsobem se pomocí tzv. dvouletky podařilo v letech 1947 až 1948 obnovit válkou zničené československé hospodářství. „To však ještě na trhu vedle státních podniků působil také soukromý sektor,“ upozorňuje Váňa. Po komunistickém převratu v roce 1948 už nastoupilo spolu s diktaturou centrální plánování po vzoru Sovětského svazu, které soukromníky tvrdě potlačilo.

Začalo období pětiletých plánů neboli pětiletek, které měly za cíl zvýšit životní úroveň obyvatel. Už první pětiletka však přinesla výrazné upřednostnění těžkého průmyslu, které na rozdíl od Sovětského svazu československé ekonomice vůbec neprospělo. 

Rudí vyvolení. Za totality bohatly protežované profese, ale i překupníci

Země totiž neměla dostatečné zásoby potřebných nerostných surovin, plnění plánu tak výrazně prohloubilo závislost na dodávkách ze Sovětského svazu. Na přípravě plánu se podíleli poradci z Moskvy a podle některých názorů využíval tehdejší Sovětský svaz svého nerostného bohatství k tomu, aby mohl držet své satelity „pod krkem“. 

„Došlo tehdy k zásadní reorganizaci struktury tuzemské ekonomiky. První pětiletka je z historického hlediska zřejmě největším hříchem centrálního plánování,“ říká Váňa. Podle něj vedlo nesmyslné stupňování produkčních cílů k rozvratu tuzemského hospodářství, jehož zhroucení bylo potvrzeno v roce 1953 měnovou reformou.

Plánování z křišťálové koule

Problémy však pokračovaly dál. Zásadní komplikací bylo například to, že se podniky v praxi chovaly úplně jinak, než plánovači očekávali. Ti při tvorbě plánů vycházeli z dat, která jim poskytovaly tyto podniky, tedy subjekty, které se následně měly plánem řídit. 

Jak Čechům ujel vlak. Komunistické poučky o řízení ekonomiky selhaly

V období plánování podniky usilovaly o co nejnižší cíl, během plnění pětiletky pak veškeré úsilí soustředily na kvantitativní splnění plánu a na kvalitu svých výrobků nedbaly. „Šlo v podstatě o perverzní chování. V tržním hospodářství je normální snaha o co nejnižší vstupy, a naopak nejvyšší výstupy. Socialistické podniky se snažily shromáždit co největší množství zdrojů, aby pro ně pak plnění plánu bylo co nejjednodušší,“ uvádí Libor Žídek. 

Nehledělo se ani na to, jestli o vyprodukované výrobky bude zájem. Důsledkem centrálního plánování tak kromě nedostatku byly také „ležáky“ – zboží, které nikdo nechtěl koupit.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....