Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zdražit pivo nebo brambory se KSČ bála. Tajila to do poslední chvíle

  6:00
Zboží za komunismu nezdražovalo roky, ale stát na nízkých cenách často prodělával. Rohlíky stály tři desetiletí třicetník, pivo zdražilo až po deseti letech. Zdražení bylo pro režim riskantní a tajilo se do poslední chvíle. Dnes se mění ceny i několikrát denně. Koupit si můžeme víc, ale neplatí to u všeho.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr HamplČTK

Symbolem společenského postavení byla ještě v padesátých letech minulého století televize. V šedesátých letech ji nahradilo auto. Ale i to ztratilo punc luxusu, když v­ roce 1964 státem řízená mladoboleslavská automobilka uvedla na trh „lidovou“ Škodu MB 1000.

Embéčko a ostatní auta patřily k ­tomu nejdražšímu, co mohl člověk v Československé socialistické republice vlastnit. Znamenalo to dlouhodobé spoření, případně podlézání těm správným osobám na správných místech. Anebo rovnou uplácení zaměstnanců Mototechny, pokud jste chtěli zkrátit mnohaměsíční čekání v pořadníku.

Lidé si na dražší zboží často půjčovali od známých. Byl to prakticky jediný způsob, protože institucionální možnosti neexistovaly. Jednou z­ výjimek byly novomanželské půjčky.

Další možností bylo dlouhodobé spoření. „Šetřit se dalo na jídle, jinak moc příležitostí nebylo,“ říká historik Martin Franc.

Dnes pořízení auta vzhledem k­ příjmům vyjde mnohem levněji. K nákupu nové Škody Fabia stačí jedenáct měsíčních příjmů, kdežto v ­roce 1980 musel průměrný člověk na Škodu 105 Standard pracovat přes rok a půl.

Umřela babička? Stěhujte se

Dražší byla v pokročilých normalizačních dobách naprostá většina zboží a služeb. Z 35 položek, které MF DNES porovnávala, jich pouze osm bylo před lety cenově dostupnějších.

SOCIALISTICKÁ SAMOOBSLUHA

Podívejte se, jaké zboží se prodávalo v dobách ČSSR a jak vypadaly tehdejší obchody.

Granko

Zatímco ceny z roku 1980 jsme porovnávali s hrubým příjmem, současné ceny jsme vztáhli k mediánu, který spíše odpovídá tehdejšímu rovnostářskému pojetí společnosti. Navíc ho dnes pobírá větší část společnosti než průměrnou mzdu.

Výrazně levnější v porovnání s­ dnešní dobou bylo bydlení. Nájemné v bytě o rozloze 70 metrů čtverečních stálo 175 Kčs měsíčně, zatímco dnes je bydlení vzhledem k příjmu osmkrát nákladnější. Mělo to ale pár háčků. Jedním z ­nich bylo, že člověk nemohl bydlet sám jako dnes a v těch největších bytech nestačila režimu dokonce ani početnější rodina.

„V devadesátimetrovém bytě nás bydlelo šest lidí a babička. Když umřela, hrozilo, že nás vystěhují. Naštěstí jsem měla známé ve zdravotnictví, kteří mi vystavili potvrzení, že jsem těhotná. Kdyby přišli, ukázali bychom jim to a museli bychom si pořídit třetí dítě,“ vzpomíná socioložka Jiřina Šiklová.

Levněji v přepočtu na dnešní mzdu vyšly i dodávky plynu, jízdné v MHD, poštovné nebo vstupenka do kina. Naopak elektřina je dnes více než dvakrát levnější.

ČSSR srovnání cen

Známému rčení „tenkrát bylo líp“ dávají v kategorii zboží za pravdu cigarety. Lidové Partyzánky stály zhruba o polovinu méně než dnešní Westky, které jsou ekvivalentem toho nejlevnějšího na trhu. Kdo chtěl v osmdesátkách lepší kuřivo, kupoval si zhruba dvojnásobně dražší cigarety Memphis.

Čtyři miliardy v minusu

Naprostá většina zboží vychází dnes levněji, přestože komunistická garnitura ceny dotovala. Bylo politicky žádoucí, aby dlouhé roky a­ v ­některých případech i desetiletí nerostly ceny. Týkalo se to zejména základních potravin, dětského zboží, pevných paliv nebo průmyslových výrobků.

Fakticky tak stát prodával toto zboží s velkou ztrátou, kdy počítal takzvanou zápornou daň z obratu. Ta byla v roce 1980 nejvyšší právě v ­případě potravin, u kterých dosahovala 4,46 miliardy Kčs. Z toho nejvíce režim dotoval maso, a to částkou 1,82 miliardy.

Ekonomika se navíc potácela z­ jedné krize do druhé, v regálech obchodů chybělo základní zboží, ať už to byly dětské ponožky, hygienické vložky, nebo zubní pasty. Obyvatelé Československa si často na národních výborech (obdobě dnešních obecních, městských či krajských úřadů) stěžovali na špatnou kvalitu zboží. Platilo, že nejkvalitnější věci se vyvážely do zahraničí.

Ceny stanovoval cenový úřad, ale mluvilo do nich i předsednictvo Ústředního výboru KSČ. Zdražení totiž bylo dost ožehavou věcí. „Když zdražily brambory, hodně se protestovalo a tuším, že režim šel s cenou opět dolů,“ vzpomíná Jan Vrba, porevoluční ministr průmyslu a někdejší ředitel závodu Textilany Liberec. Textil byl ostatně jednou z­ věcí, které byly v­ porovnání s dneškem velmi drahé. I proto, že vlna se kupovala za valuty z Austrálie či Jižní Ameriky.

Zdražení zboží v obchodech přicházelo náhle a nečekaně. Dokonce i vyšší šarže komunistického aparátu se to podle Šiklové den před zdražením dozvídaly až ke konci směny, když obchody zavíraly, aby z toho nemohly mít prospěch.

ČSSR srovnání cen

Mezi základní potraviny, které dlouhodobé nezdražovaly, patřilo pečivo, maso, mléko, ale i­ pivo, které po deseti letech v roce 1966 zdražilo o 30 haléřů na 1,70 Kčs. „Mohu říct, že byly obavy z nepokojů. Dokonce se vytipovávaly citlivé položky spotřebního koše, kam vedle brambor určitě patřilo pivo,“ dodal Vrba.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....