Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Jak Čechům ujel vlak. Komunistické poučky o řízení ekonomiky selhaly

  6:01aktualizováno  20:02
Po Vítězném únoru dostali komunisté šanci vést tuzemskou ekonomiku po vzoru Sovětského svazu. Srovnání se Západem však ukázalo, že to v praxi nefungovalo. Komunistické řízení promrhalo šance, které Československo mělo. Řízená ekonomika selhávala, země se postupně stala „chudým“ sousedem západních zemí.

(ilustrační snímek) | foto: archiv J. Saudka

Když se Klement Gottwald 25. února 1948 „právě vrátil z Hradu“, bouřící stotisícový dav na Václavském náměstí věřil, že nové pořádky je přivedou k prosperitě jejich vlastní i blahobytu celé země. O dva týdny později v programovém prohlášení své komunistické vlády načrtl cestu, která k tomu měla po vzoru Sovětského svazu vést.

Komunisté začali odmítnutím předmnichovské demokracie. „Vrstva velkých a ­mocných pánů odůvodňovala svoji nadvládu mezi jiným také tvrzením, že jen ona je schopna řídit naše národní hospodářství,“ prohlašoval Gottwald před poslanci. „Výsledky jejího hospodaření – periodické hospodářské krise, trvalá nezaměstnanost, zbídačení na jedné a­ hromadění bohatství na druhé straně – však dokázaly, že velkokapitalističtí magnáti nejsou schopni říditi hospodářství ve prospěch celku,“ pokračoval.

Zdražit pivo nebo brambory se KSČ bála. Tajila to do poslední chvíle

Byť v Československu stále kvůli nedostatečným dodávkám tehdy ještě fungoval přídělový systém, tuzemská ekonomika si při srovnání s­ okolními zeměmi nevedla úplně špatně. Z nacistického běsnění se vzpamatovala poměrně rychle. Hlavně tedy těžký průmysl, který během války pracoval pro Říši. Většina těžkého průmyslu předčila předválečnou úroveň ještě před Vítězným únorem.

Poválečná obnova pokračovala poměrně rychle díky zahraniční pomoci UNRRA, dosažitelným západním trhům a také díky tomu, že válečné aktivity nezpustošily české území tolik jako sousední země. Lehký průmysl však patřil za protektorátu k druhořadému odvětví a­ v ­prvních letech nástupu komunistické moci se jen sotva dostal přes polovinu úrovně konce 30. let.

Fotogalerie

Stát se rychle po Únoru stal hlavním a prakticky jediným pánem nad národním hospodářstvím. Přechod klíčových průmyslových podniků, bank a pojišťoven do státních rukou sice započal ještě o tři roky dříve, komunisté ovšem začali se systematickou likvidací soukromého sektoru napříč odvětvími včetně samostatně hospodařících zemědělců. Jak uvádí historik Karel Kaplan, během pěti let se počet živností smrskl na pětinu. A i ty byly později postupně zlikvidovány. Malé podniky, které v tržních systémech tvoří páteř ekonomiky, byly rušeny. 

Zvláštnosti východního bloku

„Doleva“ se v reakci na krizi 30. ­let i válečné události posunula prakticky celá Evropa a stát začal do ekonomiky ve větší míře zasahovat i na Západě. Nikde však neprobíhala sovětizace hospodářství tak důsledně jako v Československu. A to ani v­ ostatních zemích socialistického tábora.

Rudí vyvolení. Za totality bohatly protežované profese, ale i překupníci

Už v průběhu první poloviny 50.­ let se začaly projevovat negativní důsledky strukturální proměny tuzemského hospodářství. Přepracovaný první pětiletý plán přesměroval veškeré investice do těžkého průmyslu na úkor lehkého a také na zbrojení. To vyžadovalo i přesuny pracovní síly, výkon byl však tažen především právě vyšším počtem zaměstnanců, nikoliv vzestupem produktivity.

Komunisté byli posedlí sledováním objemů produkce („splníme plán na 110 procent“), ne ukazatelů ziskovosti. Na Východ byli však často nuceni prodávat pod cenou. „ČSR ztrácela své tradiční zahraniční trhy. Ocelová koncepce byla nehospodárná, výrobní náklady převyšovaly zisky. Vyrábělo se stále více, ale společnost chudla. Značná část investic se vynakládala neúčelně, do armády a do neefektivních výrob,“ uvádí historik Jan Rataj.

Později si sice soudruzi začali uvědomovat, že je třeba pamatovat i ­na domácí spotřebu a na zvyšování životní úrovně, obzvlášť po měnové reformě v roce 1953, která připravila občany o úspory, ekonomika však víceméně jela dál nastaveným směrem. Vzhledem k pětiletým plánům však nedokázala reagovat na hospodářské cykly ani vnější šoky.

Jak Československo ztrácelo

Prohlubovalo se technologické zaostávání, Československo přišlo o­ vyspělé trhy, své výrobky udávalo především na méně náročných východních trzích. To však podniky nenutilo zvyšovat kvalitu či přinášet inovace. Obchod se SSSR a ­jím ovládanými zeměmi vzrostl z­ předválečných devíti na téměř 80­ procent.

Postupně se i v nejvyšších patrech strany začalo mluvit o tom, že je třeba něco udělat. Nesmělá Rozsypalova reforma, která počítala jen se změnami organizace podniků či úpravou mezd, zkrachovala. Ambicióznější Šikovu reformu, která už směřovala k vytvoření tržnějšího prostředí, utnul vpád „bratrských“ vojsk v roce 1968.

Rakousko zaostávalo za Československem o 28 let

Pak už přišla normalizace a návrat ke starým pořádkům. V první polovině 70. let se přesto ekonomice vcelku dařilo, příjmy obyvatel se zvýšily skoro o třetinu, rostla i spotřeba. Pak ale následoval opět útlum, rezervy se vyčerpaly. Dostavila se dlouhá stagnace včetně krizí.

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

„Hospodářská strategie těžkopádně šlapala ve vyjetých kolejích a podobně jako v NDR připouštěla nanejvýš jen dílčí korektury,“ uvádí historik Jan Křen. Snahy o přestavbu ve druhé polovině 80. let podle sovětského vzoru včetně povolení drobného podnikání byly jen omezené. Vývoj je nakonec předběhl, přinesl změnu státního režimu.

Zaostávání hospodářství se dá vyjádřit i čísly. Nabízí se například srovnání se sousedním Rakouskem, které ještě za Habsburků na české země, nejprůmyslovější část mocnářství, nestačilo. Jak uvádějí ekonomové Hana Lipovská a Karel Dyba, těsně po druhé světové válce zaostávalo Rakousko za Československem o 28 let.

Centrálně administrovaná ekonomika však svůj potenciál postupně ztrácela a Rakousko ji poměrně rychle předehnalo. Ještě v roce 1950 přitom bylo HDP na hlavu v­ Československu vyšší než v Rakousku. V roce 1989 dosahoval tento ukazatel v tuzemsku jen 58 procent rakouské úrovně.

Jsou ovšem také věci, které se nedají čísly zcela vyjádřit. Jde například o dopad industrializace na životní prostředí nebo ztrátu politických či ekonomických elit, které z ­Československa utekly za hranice, případně kvůli komunistům nemohly vykonávat vysoké funkce.

  • Nejčtenější

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

Polsko má platit denně půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów

Polsko má podle soudu EU platit denní pokutu půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów. Sankci má platit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Jako malý jsem snědl kůrovce, říká oceněný výrobce pochoutek z červů

Premium Jako pražená slunečnice či kukuřice, brambůrky nebo škvarky. Tak chutnají hmyzí pochoutky od firmy z Vamberku na...

Čtyři z pěti e-shopů porušují zákon, zjistila inspekce. Rozdala stovky pokut

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce...

České švestky nahradí balkánské. Nejhorší úroda za deset let, říká šéf likérky

Likérka Rudolf Jelínek z Vizovic na Zlínsku bude mít letos ve vlastních sadech nejnižší sklizeň švestek za posledních...

Energetické zdražování startuje, Bohemia Energy zvedne ceny od listopadu

Skupina Bohemia Energy od listopadu zdraží elektřinu a plyn. O kolik přesně ceny vzrostou, bude záležet na tom, na co...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...