Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 14. července 2020 Karolína

Kdo nekrade, okrádá rodinu. Vybavení socialistických podniků často „mizelo“

  15:30aktualizováno  15:30
Ekonomická kriminalita a rozkrádání za minulého režimu kvetlo. A to i přesto, že bylo alespoň na papíře ještě závažnější než ostatní krádeže. Že to není úplně legální věděli všichni. Cihly, cement, sponky nebo stohy papírů i přesto často nenávratně mizely v aktovkách socialistických pracovníků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Mnozí Čechoslováci si „vypůjčovali“ z práce věci, kterých doma neměli dost, a už je nikdy nehodlali vrátit. Vždyť přeci všechno patřilo všem a oni si chtěli trochu přilepšit. Okrádali stát, s jehož zřízením a­ politikou často nesouhlasili, a tak je jejich svědomí většinou příliš netrápilo. I kvůli tomu se z takových případů stalo nejčastěji stíhané kriminální jednání socialistického Československa.

„V osmdesátých letech dlouhodobě tvořilo téměř polovinu všech odhalených případů z oblasti hospodářské kriminality,“ upřesňuje Adam Havlík z Ústavu pro studium totalitních režimů.

O nějakou dobu dříve, v letech sedmdesátých, kriminalisté podle záznamů odhadovali, že zvládnou odhalit nejvýš procento takových krádeží. Případů označených „rozkrádání majetku“ přitom v té době evidovali kolem 18 tisíc za rok. Rozkrádání majetku stálo podle odhadů československý stát každý rok několik desítek miliard korun – ekvivalentem by v současné době bylo několik stovek miliard.

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

„Vzhledem k chronickým deficitům centrálně plánované ekonomiky se takové jednání stalo pro mnohé takřka každodenním fenoménem, stejně jako ostatní hospodářské delikty typu úplatkářství, spekulace a další,“ komentuje Havlík.

„Na stát“ si lidé přilepšovali i jinými způsoby než jen krádežemi. Vedle nich totiž byly časté i případy, kdy zaměstnanec bez povolení používal pracovní techniku k vlastnímu prospěchu. Většinou si s ní pomáhal při melouchách. Její využívání přitom dnes při stavebních pracích tvoří jednu z nejdražších položek.

Není zločin jako zločin

To, jak často si lidé podle hesla „kdo nekrade, okrádá rodinu“ reálně přilepšovali, je však velmi těžké přesně odhadnout.

Kromě toho, že se evidovala jen malá část těchto deliktů, si ne všichni pachatelé museli uvědomovat, že je jejich jednání ilegální.

„Při takových činnostech, jako je shánění přes známosti, vyměňování či pozornosti a protislužby, byla často jen velmi tenká hranice mezi zákonným a nezákonným jednáním,“ vysvětluje Pavel Šinkovec, historik věnující se problematice ekonomické kriminality za socialismu dlouhodobě.

Rudí vyvolení. Za totality bohatly protežované profese, ale i překupníci

„Člověk si tak mohl připadat ve svých očích morálně čistý, svým způsobem ale na šedé ekonomice participoval,“ dodává. Postihy za obohacení se na socialistickém majetku byly přitom papírově vyšší než v případě provinění proti osobnímu vlastnictví.

„Zaměstnanec okrádající svůj podnik měl být zpravidla potrestán tvrději než kapsář, byť by ukradli stejnou částku,“ uvádí Šinkovec.

Praxe však vypadala jinak. „Odhalen a vyšetřován byl pouze menší výsek těchto činů a podstatná část zůstala bez postihu,“ uvádí Havlík. Pokud došla situace tak daleko, že se musela začít oficiálně řešit, obvykle se jednalo jen o kádrový postih v rámci firmy nebo přesun na nižší pracovní pozici. Většina podniků totiž nechtěla případy hlásit, bála se případných kontrol.

Když se už případy k Veřejné bezpečnosti dostaly, bývalo to na základě udání. Ta však většinou upozorňovala spíše na hospodaření daného podniku jako celku. Pokud totiž lidé ukradené prostředky používali s rozvahou, byly jejich činy okolím tolerovány či přímo oceňovány.

Někdy totiž lidé kromě osobního obohacení využívali „vypůjčené“ předměty i k obecnému dobru. „Setkal jsem se s případem šikovného podnikového ředitele, který díky známostem, protislužbám a ‚zázrakem‘ sehnanému stavebnímu materiálu pomohl zvelebit svou rodnou obec,“ tvrdí Šinkovec.

Zdražit pivo nebo brambory se KSČ bála. Tajila to do poslední chvíle

O tom, že se se státním majetkem nezachází úplně legálně, věděla naprostá většina obyvatel tehdejšího Československa. I kvůli tomu se tento fenomén promítl také do filmů a lidové tvořivosti, včetně vtipů a hlášek. „Mezi mé nejoblíbenější patří: „Víte, kdy nastane komunismus? Až všichni všechno rozkradou a budou si vzájemně půjčovat‘,“ dodává Šinkovec.

Ve filmech pak byli takoví zločinci obvykle zobrazováni buď jako naprosto necharakterní osobnosti, nebo jako postavy, které jsou odsouzeny k dopadení.

Doplnění nedostatků trhu

Cílem takových filmů však nebylo jen ukázat neetičnost tohoto jednání. Podle Šinkovce chtěla vládnoucí vrstva vcelku přesným zobrazením toho, jak (nejen) hospodářská kriminalita vypadá, vzkázat občanům, že jsou si dobře vědomi toho, jak to chodí. A že dříve nebo později dopadnou každého.

Jak Čechům ujel vlak. Komunistické poučky o řízení ekonomiky selhaly

„Myslím si však, že byl dopad těchto snah velmi omezený,“ komentuje. „K výraznějšímu potlačení podobných jevů neměly stranické špičky síly ani vůli,“ potvrzuje Havlík.

Historici se shodují, že by bez rozkrádání a šedé ekonomiky československý socialismus fungoval jen těžko. „Organicky doplňovaly nedostatky na vnitřním trhu,“ říká Havlík.

Podle Šinkovce pak tento fenomén trh do jisté míry suploval. „V­ zásadě fungující systém, byť oficiálně stojící mimo zákon, se pak rozbíjí těžce,“ uvádí. „Je otázkou, zda vlastně nebyla jeho existence státem tolerovaná z nutnosti,“ dodává.

  • Nejčtenější

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...

Cheeseburger u McDonald’s zdražil, cena poprvé překročila 30 korun

Síť rychlého občerstvení McDonald’s zdražila cheeseburger. Z dosavadních 29 korun se cena zvedá na 33 korun. Důvodem je...

Exodus firem z Hongkongu pokračuje, kufry balí i technologičtí giganti

Obavy z nového bezpečnostního zákona v Hongkongu si dál vybírají svou daň. Kromě zatýkání místních aktivistů totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Maďarsku si došlápli na Alzu. Za falešné slevy zaplatí pokutu

Maďarský úřad pro hospodářskou soutěž (GVH) vyměřil pokutu 892 milionů forintů (67,3 milionu Kč) internetovému prodejci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Maso nejí jen čtyři procenta Čechů, patříme mezi největší „všežravce“

Čtyři procenta Čechů nejí maso, další čtyři si ryby a maso dopřeje příležitostně, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos....

Lidé si stáhli téměř 100 tisíc voucherů do lázní. Ty už ale mají plno

Zájem o vládní poukazy do lázní v hodnotě 4 000 korun je enormní, lidé si jich už stáhli více než 94 tisíc. Na pondělní...

Pro Evropskou unii nastává temná hodina, tvrdí zakladatel Trinity Bank

Premium V žebříčku největších světových firem není ani jedna z ­Evropské unie. Naopak, jsou mezi nimi hlavně americké a­ čínské...

Budoucnost patří kobotům, Česko zaostává, říká šéf technologické firmy

V oblasti robotizace a automatizace si Česko vede lépe než například Velká Británie nebo Švédsko. Přesto ale není důvod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...