Pět nejslavnějších dezertů světa. Jak je vyrobit a kde je ochutnat

Říká se jim sladká tečka nakonec či půlnoční pohlazení. Případně to nejlepší z večeře, neboť právě tyhle kulinární skvosty končí každé lepší a slavnostnější hodování. Také se necháváte podobně rozmazlovat? Z našeho přehledu si určitě vyberete svého tajného favorita na celkové vítězství.
Originální panna cotta z podmáslí je jednou z novinek šéfkuchaře Vojtěcha...

Originální panna cotta z podmáslí je jednou z novinek šéfkuchaře Vojtěcha Václavíka z romantické restaurace Hergetova Cihelna. | foto: Archiv restaurace Cihelna

Představíme vám pět slavných dezertů, z nichž většinu najdete na menu každé lepší restaurace. Vydáme se do Francie, do Itálie i na Balkán. Ale pozor, mezi naší vybranou pěticí nenajdete sachr ani cheesecake, kterým jsme věnovali samostatný prostor v souboji dortů (článek zde).

Nyní se posouváme ještě o jednu příčku výše, do vysoké cukrářské gastronomie, kde rozhodující roli hraje nejen kvalita surovin, ale také nečekané a rafinované kombinace chutí.

1. Čokoládová láva

Příkladem za všechny může být velmi populární fondant, na první pohled vlastně jen jakási čokoládová „bábovička“, která ovšem v precizním provedení překvapí jak hutnou a lahodnou čokoládovou lávou, která z fondantu po rozříznutí vytéká, tak také spoustou kreativních hříček, jimiž je možné chuť prémiové čokolády zvýraznit (chilli, zmrzlina).

Teplý čokoládový fondant v kombinaci s mátovou zmrzlinou a mátovým kaviárem z restaurace Mlýnec.

Zajímavé je, že fondant je poměrně mladou záležitostí. O jeho autorství se sice hádá newyorský šéfkuchař se svým francouzským sokem, nicméně za datum narození se považuje rok 1987. Pokud se do fondantu pustíte doma, důležité je vychytat čas pečení v troubě. Pokud ho nevyndáte včas, budete mít místo lávového překvapení jen „kakaovou buchtu“.

Fondant s rybízovou omáčkou
Zkuste si připravit fondant podle receptu šéfkuchaře Michala Nikodéma z kuchařského studia Ola Kala. Množství uvedených surovin postačí na osm porcí.

230 g másla
230 g hořké čokolády 80%
120 g hladké mouky
250 g cukru krupice
400 g vajec
máslo a polohrubá mouka na vymazání formiček

Vejce s cukrem vyšleháme do tuhé pěny. Mezitím rozpustíme máslo a čokoládu a přimícháme do našlehaných vajec. Poté přidáme přes síto prosetou hladkou mouku a opět promícháme. Těsto necháme v lednici minimálně tři hodiny až jeden den odpočinout. Pozor, velmi ztuhne.

Poté plníme do formiček vymazaných máslem a vysypaných moukou a pečeme ve vyhřáté troubě na 190°C cca 11 minut. Teplota trouby a čas je orientační. Každá trouba peče jinak. Dezert má být na povrchu pevný, aby se dal z formičky vyklopit, a po zakrojení vidličkou vyteče tekuté horké čokoládové jadérko.

„Ideální je podávat fondant s kyselým ovocem nebo ovocnou omáčkou – například malinovou, rybízovou, višňovou, pomerančovou a s francouzskou zakysanou smetanou creme fraiche. Pozor, mnoho lidí zaměňuje fondant za čokoládové souflé, což je spíše pečený, nadýchaný piškot, kdežto fondant je hutný, na povrchu pevný, ale uvnitř tekutý,“ upozorňuje zkušený kuchař Michal Nikodém.

2. Legendární tiramisu

Další legendou mezi dezerty je italské tiramisu, připravované ze sýru mascarpone, který se vyšlehá se syrovými žloutky a cukrem. Tato hmota se pak prokládá speciálními savojskými piškoty, které jsou namočené do espresa ochuceného mandlovým likérem Amarettem.

Tiramisu je na povrchu posypané hořkým kakaem a někdy se přidávají zrnka kávy.

Takto připravený dezert se musí nechat několik hodin rozležet, na povrchu je pak posypaný hořkým kakaem a někdy se přidávají zrnka kávy. Výsledkem je mimořádně rafinovaná, téměř návyková chuť, která je samozřejmě závislá na poctivém provedení a kvalitě samotných surovin.

Problémem tiramisu je použití syrových vajec, které hrozí salmonelou, řada restaurací raději používá vejce pasterovaná, nebo připravuje tiramisu bez vajec. Také tiramisu je poměrně mladým dezertem, neboť poprvé bylo podle dostupných informací připraveno ve městě Treviso v roce 1971.

3. Dobrota pod krustou

Naopak slavný francouzský dezert creme brulée, případně jeho španělská, respektive katalánská variace crema Catalana, má historii mnohem starší, neboť se v kuchařských knihách objevuje již od konce 17. století.

Ještě jednou creme brulée. Tento připravil s chřestem šéfkuchař restaurace Bellevue v rámci chřestového menu.

Francouzský dezert creme brulée (první zleva) proslavila především karamelová krusta, která vznikne roztavením cukru s pomocí speciální cukrářské pistole.

Creme brulée má dvě části – tou první je pudinkový krém ze žloutku, smetany a cukru, který může být ochucen mnoha způsoby, třeba citronem, vanilkou, ovocem či nějakým likérem. Na povrchu se pak připravuje karamelová krusta – která vznikne roztavením cukru s pomocí speciální cukrářské pistole.

4. Pozdrav z Piemontu

Dalším slavným dezertem je panna cotta pocházející z italského Piemontu, kde se údajně připravovala už 19. století, nicméně tištěný recept je známý až od roku 1960.

Dezert panna cotta pochází z italského Piemontu, kde se údajně připravoval už v 19. století.

Panna cotta se dělá ze smetany, cukru a želatiny, která se povaří a pak se nalije do misky, kde se nechá zchladnout a ztuhnout.

Základní krém má křehkou konzistenci a velmi jemnou a lahodnou chuť, která se skvěle kombinuje s lesním či exotickým ovocem, čokoládou a mnoha dalšími ingrediencemi.

5. Balkánské pohlazení

Jako poslední si představíme dezert, který je sice nejméně známý, ale chuťově je naprosto jedinečný a obvykle po něm nezůstane na talíři ani drobeček.

Pochází z Balkánu, konkrétně se o něj hádají hlavně Slovinci a Chorvati (první zaznamenaná verze pochází ze Slovinska a má v rodném listě zapsán rok 1953) a jmenuje se kremšnita.

Kremšnita z pražské restaurace Luka Lu. V dobách společné Jugoslávie byla...

Jeho základem je vyšlehaný žloutkový krém s vanilkovým luskem, který se pokládá na do zlatova upečené listové těsto, zatímco druhý plát listového těsta se položí navrch a pak se vše dá na několik hodin zchladit do ledničky. Výsledný chuťový dojem je skvostný, neboť v sobě spojuje jemnost, lahodnost a křehkost.

Kde ochutnat?

A kam zajít vyhlášené dezerty ochutnat? Třeba pražská Hergetova Cihelna nabízí výborný čokoládový fondant s višňovým kompotem a zmrzlinou ze zakysané smetany.

Vyhlášené creme brulée připravují v restauraci Bellevue, kde ho šéfkuchař podává s meruňkami marinovanými v brandy nebo v brněnské restauraci Borgo Agnese, kde šéfkuchař vsadil na kombinaci chutě červených pomerančů s kardamonem.

Jedno z nejlepších tiramisu v Česku můžete ochutnat v rodinné italské restauraci Cinque Corone nedaleko Uhelného trhu, kde nabízejí také různé kreativní verze, třeba tiramisu s jahodami či s limoncelem. Na kremšnitu se chodí buď do Chorvatského mlýnu v Šárce nebo do malostranské restaurace Luka Lu. Skvělou kokosovou panna cottu doplněnou mangem, mučenkou a mátou připravují v olomoucké restauraci Entree.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  2.10 11:10

Na kufry jsem na Maledivách čekala šest dní. Odškodnění jsem nikdy nedostala

Chaos, jiné letadlo a ztracená zavazadla. Když Jana Vlková před několika lety cestovala na Maledivy, vznikl kvůli zpoždění letadla během přestupu zmatek.

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku mu nikdo nevěřil. Tajemný a rychlý šinkanzen slaví 60 let

Japonský šinkanzen slaví šedesátiny. Dnes už rychlovlakům světově kraluje Čína, ale za superrychlé cestování po kolejích vděčíme průkopnické trati Tokio–Ósaka.

1. října 2024  14:26

Nádech, výdech, Zillertal. Tři dokonalé výlety pro rakouský podzim

Ideální čas na hory? Nikdy jindy než v babím létě či v brzkém podzimu. Podle místních je říjen nejvhodnějším měsícem na krásné a svěží treky po Zillertalu a my vám přinášíme hned tři tipy na...

4. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Londýn rezignoval na pořádek. Brexit přinesl krizi, líčí spisovatelka

Milovala archeologii, osud ji ale nakonec zavál do Londýna, kde začala psát velmi úspěšný blog. Za čtyři roky života zažila Ellie Šedivá v Londýně Brexit, pandemii i korunovaci nového krále. Jaké...

29. září 2024

Kde se natáčely Hvězdné války? Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii

Fenomén filmové série Hvězdných válek se zrodil v roce 1977, a od té doby nepřestává fascinovat. Nejen u obrazovek a na plátnech kin. Planety a měsíce plné ohně, džunglí nebo pouští jsou ve...

5. října 2024

Hlavní město B(b)avoráků a milovníků piva. Mnichov ale překvapí i památkami

Premium

V anketách o nejhezčí město Německa ho většinou předstihnou Hamburk, Drážďany nebo Heidelberg. Ale bavorskou metropoli není radno podceňovat. Překvapí množstvím památek, zeleně i pohodovou...

4. října 2024

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Nádech, výdech, Zillertal. Tři dokonalé výlety pro rakouský podzim

Ideální čas na hory? Nikdy jindy než v babím létě či v brzkém podzimu. Podle místních je říjen nejvhodnějším měsícem na krásné a svěží treky po Zillertalu a my vám přinášíme hned tři tipy na...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...