„Indie je takový mix mystiky, moudrosti, filozofie a sepětí s Bohem. Vzhledem k tomu, že praktikuji východní filozofii bhaktijógu, kterou lidé na západě hodně znají jako směr Hare Krišna, byla pro mě možnost odjet do Indie klíčovou součástí mého života,“ říká Jitka Kačánová.
První zastavení české poutnice bylo ve městě Purí ve svazovém státě Urísa. „Nachází se tam slavný Džagannáthův chrám. Kolem tohoto chrámu se ve městě Purí točí úplně všechno. Místní lidé tam slouží jako kněží, vaří tam jídlo, nebo tahají dřevo, protože v chrámu je celkem 56 ohnišť. Jídlo se rozdává i lidem ve městě nebo poutníkům, kteří sem přicházejí z celého světa, hlavně tedy v létě, kdy se zde koná festival Ratha játrá,“ říká Jitka Kačánová.
Nejen při těchto oslavách si našinec uvědomí, jak intenzivní je Indie ve skutečnosti. „Je plná úplně všeho. Je plná barev, chutí, vůní, zvuků,“ usmívá se Kačánová. Evropanům každopádně doporučuje, aby si při návštěvě této magické země dávali pozor. „Tím, že jste bílý, přitahujete spoustu lidí, kteří od vás něco chtějí, protože si myslí, že jste strašně bohatý. Musíte být opatrní na kapsáře a všemožné nedobré lidi. Ale většina Indů jsou slušní lidé, milí a hodní, snaží se vám vyhovět,“ tvrdí.
Dalším místem, kde se Jitka zastavila, bylo duchovní centrum v Majapuru. Už několik let se tu staví patrně největší sakrální stavba světa – Temple of Vedic Planetarium. Město Majapur je i díky této stavbě mnohem rozvinutější, než bývá v Indii zvykem.
Chcete vědět, jaké zajímavosti čekají poutníky v Uttarpradéši, nejlidnatějším indickém státě? A kde v Indii hledat tekutou lásku k Bohu? Více informací se dozvíte v naší videoreportáži, Jitka Kačánová vám dá i tip, kde hledat podle jejího názoru nejkrásnější chrám na světě a proč byste se do této země rozhodně měli vydat.