Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte se Mutěnkou mezi vinicemi a bývalými doly

Seriál
Rok 2020 završí seriál Na co zírá mašinfíra speciálním dílem. Podařilo se nám získat unikátní záběry z jihomoravské tratě mezi Mutěnicemi a Kyjovem, která je od roku 2009 zrušená. František Tománek natočil jízdu necelý měsíc před koncem pravidelného provozu, v listopadu 2004. Trať dnes slouží jako cyklostezka.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Cukrová řepa, sklářské výrobky, ale hlavně lignit, tedy nepříliš kvalitní hnědé uhlí. To byly hlavní komodity lokálky, která se klikatila mezi vinicemi Moravského Slovácka z Mutěnic do Kyjova.

Mapa trati 257 z Mutěnic do Kyjova

Dráhu postavila a první roky i provozovala Brněnská společnost místních drah (BLEG). První vlaky po ní projely 2. června 1900. Na Mutěnce probíhal velmi čilý dopravní ruch, a to jak osobní, tak nákladní. Po druhé světová válce se rozšířila těžba v okolních lignitových dolech a dráhu tak křižovaly dlouhé uhelné vlaky.

Devadesátá léta 20. století dráze ani dolům nepřála. S útlumem těžby lignitu se začala omezovat i nákladní doprava. Poslední uhelný vlak odjel z Dubňan do elektrárny Hodonín 1. června 1994.

Od té doby to šlo z kopce i s osobní dopravou. V září 1997 byly zrušeny víkendové vlaky a pro rok 2005 Jihomoravský kraj už neobjednal osobní vlaky vůbec.

Motorový vůz 810.640 ve stanici Svatobořice, 20. 7. 1991
GPS: 48.9760897N, 17.0982194E

Dráha sice ještě pár let sloužila výletním nebo nostalgickým vlakům, ani to ji však nezachránilo. Trať 257 byla zrušena v roce 2009, koleje vytrhány a vyměněny za asfalt. Přeměna v cyklostezku skončila o tři roky později.

Zpátky v čase

My se vrátíme zpátky do listopadu 2004, kdy Mutěnce zbýval jen měsíc pravidelného provozu. Vlaky Českých drah však stále jezdily podle jízdního řádu. Spousta fandů železnice tehdy chodila fotit poslední spoje. František Tománek vzal kameru a natočil jízdu po trati, která zanedlouho zmizí v propadlišti času. Dnes už se mezi Mutěnicemi a Kyjovem vlakem neprojedete, berte tento speciální díl jako pozvánku do malebného kraje, který můžete prozkoumat třeba na kole.

Turistické cíle podél bývalé tratě 257

Záběry pocházejí ze stanoviště motorového vozu 810.157, který na Mutěnce v posledních letech provozu pravidelně pendloval. Naše cesta začíná v Mutěnicích u kilometrovníku s hodnotou 0.

Vinařská obec Mutěnice určitě stojí za návštěvu. Prohlédnout si můžete jednak Muzeum vinařství, jednak legendární Mutěnické Búdy, soubor více než 550 sklepů v jedné lokalitě. Pokud nemáte chuť na víno, vydejte se k rozhledně Vyšicko. Od nádraží jsou to po červené a zelené turistické značce jen tři kilometry.

Opouštíme mutěnické nádraží a téměř okamžitě se odpojujeme také od tratě do Hodonína. Naše koleje se stáčejí obloukem vlevo, po ocelovém mostě překonáváme Mutěnický potok a po chvíli se k nám zprava připojuje druhá větev takzvaného mutěnického trianglu. Ten vznikl v roce 1964 kvůli tomu, aby mohly uhelné vlaky jezdit bez úvrati od Dubňan přímo do hodonínské elektrárny.

Dostáváme se do lužního lesa říčky Kyjovky a před Jarohněvickým rybníkem projíždíme ostrým pravým obloukem. Přejíždíme Kyjovku a soutěžíme s auty na souběžné silnici. Míjíme někdejší odbočku vlečky dolu 1. máj II a zastavujeme v Dubňanech.

Z Dubňan se můžete vypravit do nedalekých Ratíškovic k atrakci, která nemá v Česku obdoby. Na bývalé Baťově železnici si můžete v sezoně půjčit šlapací drezínu a vyrazit na tři kilometry dlouhou cestu po kolejích. Doporučujeme objednat se dopředu, k dispozici jsou pouze tři vozidla, každé pro šest lidí.

Za dubňanskou stanicí dnes můžeme potkat Kamennou bránu, meditační prostor. V době natáčení však byly na jejím místě jen zbytky vlečky, která do roku 1994 mířila do Ústředního zásobníku v Šardicích.

Po třech a půl kilometrech projedeme kolem bývalé nákladiště Palánek, které fungovalo do roku 1933. Hned za ním křížíme silnici II/432 z Dubňan do Mistřína a okamžitě přejíždíme potok Hruškovici po ocelovém mostě.

Mutěnku si můžete projet i zrychleně, za pouhé dvě a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kraj líbezný i trpký

Nádraží Svatobořice nás vítá malebnou výzdobou, dnes už bohužel zakrytou polystyrenem. Pokud byste se vydali do nedalekých Milotic, dojdete po necelých čtyřech kilometrech k baroknímu zámku s francouzským parkem.

Celý kraj nalevo od dráhy se nazývá Moravský Toskánskem. V Česku je naprosto výjimečný. Zvlášť na jaře je v obležení fotografů. Nikde jinde u nás nejsou tak harmonicky zvlněná pole, do kterých zapadají remízky, osamělé kapličky či boží muka.

Moravské Toskánsko vynikne především na jaře. Terénní vlny vypadají jako ty opravdové

Slovácko je ovšem také krajem, jehož minulost je plná bolesti a utrpení. Znát je to především v okolí Svatobořic. Na okraji obce stál v období druhé světové války internační tábor, kde byli vězněni příbuzní nepřátel nacistického Německa a také Židé před transportem do koncentračních táborů. Svatobořickým lágrem prošlo více než 3 500 lidí, včetně malých dětí, několik desítek vězňů tam zemřelo. Památník v místě někdejšího tábora je od nádraží vzdálený pouhé tři kilometry.

To bohužel není všechno, v nedalekých Šardicích (sedm kilometrů od bývalé stanice Svatobořice) fungoval do roku 1993 lignitový Důl Dukla. 9. června 1970 se krajem přehnala náhlá průtrž mračen, která rozvodnila Stavěšický potok. Ten se změnil v dravou řeku, jehož voda protrhla narušené nadloží a pronikla do dolu. Před bahnem a vodou neměli horníci z odpolední směny šanci uniknout. Zahynulo jich 34.

Motorové vozy 810.157 a M131.1663, poslední den pravidelného provozu ve stanici Kyjov, 10. 12. 2004 Foto: Leoš Tomančák GPS: 49.0160569N, 17.1224022E

Na cestě po Mutěnce vlakem Českých drah nás čeká už jen Kyjov. Předtím ještě přejedeme říčku Kyjovku po mostě, který se do dnešních dnů už nedochoval. Mineme vlečku do šroubáren i unikátní tříramenné mechanické návěstidlo. Přesto, že se k nám zprava připojí hlavní vlárská dráha, Mutěnka vjíždí do kyjovské stanice po samostatné koleji. Projedeme okolo původní budovy místního nádraží a zastavujeme ve stanici Kyjov.

Takzvané Srdce Slovácka si rozhodně musíte prohlédnout. Za zmínku stojí centrum města s bývalým Kapucínským klášterem nebo kyjovský zámeček s expozicí Vlastivědného muzea. Nedaleko od nádraží, na brněnském zhlaví, stojí stavědlo se železniční expozicí. Právě tam se můžete seznámit s historií okolních tratí zachovalých, ale i těch zaniklých, jako jsou třeba Ždánka (psali jsme o ní zde) nebo právě Mutěnka. Ostatně na Mutěnku jsme se nedávno vypravili s kamerou seriálu Zaniklé tratě.

Místní dráha Mutěnice - Kyjov vedla malebným krajem. Škoda, že už na ní vlak nikdy nezahouká. Těšit nás tak mohou alespoň unikátní záběry, které jsme vám mohli ukázat.

Nejčtenější

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025

Mění se pravidla cesty do Thajska. Nově zemi navštívíte jen s digitálním vízem

Pokud se chystáte do Thajska na dovolenou nebo na delší čas, nově se neobejdete bez digitální příjezdové karty. Jak ji sehnat a platí i pro klienty cestovních kanceláří?

23. dubna 2025

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

23. dubna 2025

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025

Národní parky Nizozemska chrání unikátní přírodu, kterou jen tak neuvidíte

Duny, přesypy, pláně plné písku. Nebýt toho, že je tu a tam zpestří nějaké vřesoviště, vypadalo by to jako na poušti. Národní parky Nizozemska jsou svou krajinnou skladbou poněkud monotematické. To...

21. dubna 2025

Za pět hodin na surfu. Fuerteventura zabaví turistu i milovníka pustiny

Premium

Pobřeží omývané vlnami Atlantiku a po většinu roku vyhřívané slunečními paprsky, ale také nekonečné plochy magické měsíční krajiny ve vnitrozemí – Fuerteventura umí nastavit hned několik tváří.

20. dubna 2025

KVÍZ: Kandahár, Taškent i Praha. Jaký je původ názvů měst?

Soutěž

Jak vznikaly názvy měst? Někdy se svým označením snažila vlichotit panovníkům tím, že jejich jména přijala za vlastní. Další po sobě neskromně pojmenovali zakladatelé, jiné upozorňují na zajímavé...

vydáno 20. dubna 2025

Kolébka mořeplavců a sídlo slávy s duší renesance. V Janově se zabaví hlavně děti

Premium

Od naší spolupracovnice Je sedm hodin večer, jsme v Itálii na dálnici A7 a zbývá nám osmdesát kilometrů do Janova. Ano, do TOHO Janova, při jehož vyslovení člověku hned naskakují velkolepé renesanční (a filmové) myšlenky...

19. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.