Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Martin Janoška
, pro iDNES.cz
Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší krajiny stála dokonce v 18. století u zrodu dnes již zapomenuté romantické přezdívky Moravské Švýcarsko.
Františčina huť v Josefově

Františčina huť v Josefově | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Najdete tu jeskyně a skalní vyhlídky ukryté v krásných lesích, k tomu navíc architektonické a technické památky přesahující svým významem okolní region. To vše je nakupeno v hlubokém a pustém údolí mezi Křtinami a Adamovem. V horní části se mu říká Křtinský žleb, v dolní Josefovské údolí.

Barokní skvost a zničená jeskyně Výpustek

Zahájit putování Křtinským žlebem ve Křtinách je více než symbolické. Zdejší poutní kostel Jména Panny Marie, architektonická perla Moravského krasu, se řadí mezi nejvýznamnější stavby barokní architektury u nás a jistě každého ohromí.

Chrám s mohutnou kupolí a čtyřbokou věží nad průčelím pochází z dílny slavného architekta Jana Blažeje Santiniho. Začal se stavět v roce 1728, ale k vysvěcení došlo až o 43 let později. Málo známou skutečností je, že chrám je vlastně nedokončeným torzem původního architektova projektu, který počítal i s výstavbou oválných ambitů vedoucích k samostatně stojícím kaplím po bocích kostela. Tento záměr byl realizován pouze na severní straně.

Další zajímavostí je, že oltář není situován k východu, jak bývá u většiny kostelů obvyklé, ale na opačnou světovou stranu – k západu. Z této strany se k poutnímu chrámu připojuje bývalé sídlo zábrdovických premonstrátů, které bylo přestavbami v 19. století rozděleno na faru a letní zámek Ditrichštejnů.

Křtiny

Podzemní továrna v jeskyni Výpustek

Pouhý kilometr a půl podél silnice je to pak ze Křtin k jeskyni Výpustek. Ta byla roku 2008 zpřístupněna veřejnosti coby pátá jeskyně v Moravském krasu. Do té doby patřila armádě a byla přísně střežena.

Kdo čeká od prohlídky Výpustku hezkou jeskyni s krápníky, bude zřejmě notně zklamán. Zhruba polovina více než hodinové prohlídky vede stísněnými prostorami podzemního protiatomového krytu, který ze všeho nejvíce připomíná armádní skanzen socialismu v příšerně neútulných a stísněných prostorách.

Druhá, přírodnější část jeskyně je bývalé kutisko fosfátových hlín, přetvořené za druhé světové války na podzemní německou továrnu na letecké motory. Za vidění to stojí, ale asi jenom jednou. Bohužel, žádná jiná z mnoha jeskyní v Křtinském žlebu už veřejně přístupná není.

Babickou plošinou kolem Malé Macochy

Dnem Křtinského žlebu a Josefovského údolí vede v celé délce asfaltová silnice a turistické značky se vinou většinou ve svazích. Červená od jeskyně Výpustek dokonce stoupá až na Babickou plošinu, která tvoří jižní ohraničení hlubokého údolí.

Na Babické plošině kousek od Babic zeje v lese díra prohlubně s nadsázkou označovaná jako Malá Macocha. Dnes má pouhých osm metrů, v minulosti však sahala až do hloubky 40 metrů. V jámě se dobývala železná ruda, jejíž tavení má v okolí bohatou historii.

V jižních svazích Křtinského žlebu, resp. Josefovského údolí, vedly v minulosti turistické značky jinak a zajímavěji než dnes. Trasy najdete na starých mapách, v terénu dnes už jen sem tam omšelé značky.

Stará lesní cesta nad Křtinským žlebem

Například žlutá trasa po Hviezdoslavově chodníku vedla kolem vyhlídky Ruský kříž a nechyběly na ní ani řetězy. Dnes už je téměř vše zapomenuto a Ruský kříž si lze prohlížet jen z dálky, například ze skalní vyhlídky u jeskyně Nad Švýcárnou, kam vede z Babické plošiny modrá značka.

Tato trasa po staré, kamennými zídkami vyztužené lesní cestě (Schattova cesta) a obklopená letitými bukovými porosty je velmi hezká a končí na rozcestí U sedmi dubů, odkud se dalo dříve scházet po výše zmíněné žluté trase dolů do Josefovského údolí. To dnes bohužel není možné, protože chodník už téměř zanikl a zapadal stromy. Takže je třeba zvolit velkou okliku přes Adamov.

Přes jeskyni dhoulů

Symbolem Josefovského údolí je technická památka Františčina huť, přístupná jako detašovaná expozice Technického muzea v Brně. Nechal ji postavit kolem roku 1754 majitel zdejších statků Jan z Lichtenštejna a pojmenoval ji po své ženě Františce. Expozice představuje tavení železné rudy pomocí dřevěného uhlí, jež se zde praktikovalo až do roku 1877, kdy huť zanikla. Součástí muzejního areálu jsou i volně přístupné novodobé rekonstrukce raně středověkých tavících pecí, které byly zhotoveny na základě poznatků archeologů.

Pece na tavení železa v Josefově

Lesní bar nad Švýcárnou

Občerstvení v Josefovském údolí poskytoval poblíž Františčiny hutě výletní hostinec Švýcárna vystavěný v 19. století v nápaditém alpském stylu. V současnosti slouží jako volnočasové ekologické centrum a jedinou možnost občerstvení v celém dlouhém údolí mezi Křtinami a Adamovem nabízí přilehlý samoobslužný lesní bar.

Modrá značka pokračuje od samoobslužného lesního baru u Švýcárny lesním chodníkem k 1,5 km vzdálené Býčí skále, nejslavnější jeskyni Křtinského údolí. Běžně nebývá veřejnosti přístupná a zvenčí zaujme pouze 52 metrů vysokou skalní stěnou.

V jeskyni Jáchymka

Mnohem větší zážitek nabízí průchozí (kdysi poustevnická) jeskyně Jáchymka na trase modré turistické značky mezi Švýcárnou a Býčí skálou. Podobně jako ve Výpustku se v ní těžily fosfátové hlíny, čímž se její prostory výrazně zvětšily. Mezi kosterními nálezy z dob těžby (počátek 20. století) se vyjímají dvě zachovalé kostry dhoulů – psovitých šelem, které dnes žijí v jižní Asii.

Zapomenuté lichtenštejnský areál

Býčí skála je nejznámější jeskyní střední části Moravského krasu a zároveň součástí druhého nejdelšího jeskynního systému v České republice (13 km). Jméno dostala podle 10 cm velkého bronzového býčka, který v ní byl nalezen při archeologických výzkumech v minulém století.

Jeskyně Býčí skála vešla ve známost v roce 1868, kdy zde objevil dr. Jindřich Wankel jako první na území tehdejší monarchie sídliště paleolitického člověka. O čtyři roky později pak přibyly další významné a dodnes záhadné objevy. V tzv. Předsíni bylo vykopáno asi 40 lidských koster (vesměs mladých žen), zbytky vozu, obilí, různé nádoby a nástroje a velké množství šperků.

Krkavčí skála

Křtinský žleb a Krkavčí skála

Vzhledem k tomu, že kosterní zbytky měly v mnoha případech uťaty končetiny nebo lebky, byl nález vysvětlován buď jako přepadení nebo rituální pohřeb velmi důležitého panovníka. O významu tehdejších vykopávek diskutují vášnivě vědci dodnes, kdy převládá názor, že Býčí skála byla v době železné jedním z nejvýznamnějších obětišť v Evropě.

Méně známá je skutečnost, že Býčí skála tvořila již od konce 18. století součást dnes zapomenutého romantického lichtenštejnského krajinného areálu mezi poutními místy Vranov a Křtiny. Interiér jeskyně doznal už tehdy značných úprav, byl tam vybudován dřevěný most a chodníky, dovnitř se dalo dokonce vjet povozem. Na skále nad vstupem stál vyhlídkový altán.

Součástí tohoto romantického areálu byla i nedaleká průchozí jeskyně Kostelík, kterou pokračuje modrá značka směrem do Křtin. Za lichtenštejnských časů se v Kostelíku otočil kočár s koňským spřežením a pokračoval zpět úvratí nad Býčí a Havraní skálu, kam dnes lezou hlavně horolezci.

Křtinské údolí a Josefovský žleb patří k nejhezčím místům Moravského krasu. Možná taky proto, že tu nestojí ani jedna hospoda nebo hotel.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Hromadná doprava nabízí na dnešní dobu velmi dobré možnosti spojení. Výchozí a zároveň cílové místo Křtiny je dostupné přímými autobusy z Brna a Vyškova. Pokud byste volili jako východisko Adamov, tak tam je spojení ještě lepší: leží na hlavní železniční trati Brno – Česká Třebová s hustou frekvencí spojů. V Adamově zastavují i některé rychlíky.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 86 – Okolí Brna, Moravský kras

Itinerář trasy
Křtiny – jeskyně Výpustek (červená); 1,5 km – Babice nad Svitavou (červená); 4,5 km – rozc. Na Újezdě (žlutá); 5,5 km – rozc. Jelenec (modrá); 7 km – jeskyně a vyhlídka Nad Švýcárnou (modrá); 8 km – rozc. U sedmi dubů (modrá); 9,5 km – Adamov (červená); 11 km – Josefov, huť (modrá); 15 km – Býčí skála (modrá); 16,5 km – Habrůvka (modrá); 20 km – Křtiny (modrá); 22 km.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Servis kola nepodceňujte. A naučte se šlapat, abyste si neničili řetěz

Nejvyšší čas vyrazit na kolo. Předtím ovšem přibrzděte v servisu. Něco zvládnete i sami, servis brzd a řazení ale nechte na odbornících. U moderních kol se přehazovačka dokonce seřizuje mobilem....

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025

Mění se pravidla cesty do Thajska. Nově zemi navštívíte jen s digitálním vízem

Pokud se chystáte do Thajska na dovolenou nebo na delší čas, nově se neobejdete bez digitální příjezdové karty. Jak ji sehnat a platí i pro klienty cestovních kanceláří?

23. dubna 2025

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

23. dubna 2025

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025

Národní parky Nizozemska chrání unikátní přírodu, kterou jen tak neuvidíte

Duny, přesypy, pláně plné písku. Nebýt toho, že je tu a tam zpestří nějaké vřesoviště, vypadalo by to jako na poušti. Národní parky Nizozemska jsou svou krajinnou skladbou poněkud monotematické. To...

21. dubna 2025

Za pět hodin na surfu. Fuerteventura zabaví turistu i milovníka pustiny

Premium

Pobřeží omývané vlnami Atlantiku a po většinu roku vyhřívané slunečními paprsky, ale také nekonečné plochy magické měsíční krajiny ve vnitrozemí – Fuerteventura umí nastavit hned několik tváří.

20. dubna 2025

KVÍZ: Kandahár, Taškent i Praha. Jaký je původ názvů měst?

Soutěž

Jak vznikaly názvy měst? Někdy se svým označením snažila vlichotit panovníkům tím, že jejich jména přijala za vlastní. Další po sobě neskromně pojmenovali zakladatelé, jiné upozorňují na zajímavé...

vydáno 20. dubna 2025

Kolébka mořeplavců a sídlo slávy s duší renesance. V Janově se zabaví hlavně děti

Premium

Od naší spolupracovnice Je sedm hodin večer, jsme v Itálii na dálnici A7 a zbývá nám osmdesát kilometrů do Janova. Ano, do TOHO Janova, při jehož vyslovení člověku hned naskakují velkolepé renesanční (a filmové) myšlenky...

19. dubna 2025

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

19. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.