Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Z opuštěného Rychnovského vrchu se ozývalo dunění, které nikdo nevysvětlil

Dnes už si na tento kopec skoro nikdo nevzpomene. V 19. století mu ale věnovaly pozornost přední vědecké kapacity rakouské a německé přírodovědy. Řeč je o Rychnovském vrchu na Moravskotřebovsku, který se dříve označoval názvy Seekamm (Jezerní hřbet) nebo Seekammberg (Jezerní hora).

Moravský Mariazell, s věhlasným poutním místem v Rakousku má opravdu souvislost. | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Rychnovský vrch je 541 metrů vysoký izolovaný kopec převyšující své okolí až o dvě stě metrů. Má podobu výrazného protáhlého hřbetu ve směru zhruba sever – jih a vystupuje asi devět kilometrů severně od Moravské Třebové nad vesnicí Rychnov na Moravě.

Je součástí složitě utvářené Moravskotřebovské pahorkatiny a jeho hmotu tvoří strmě ukloněné vrstvy svrchnokřídových opuk a pískovců. Přes pozoruhodný hřbet Rychnovského vrchu nevede klasická turistická značka, pouze místní značení tzv. Hřebečských důlních stezek, provázené tajemným permoníkem Hugem.

Pověstmi opředený Rychnovský vrch

Výchozím místem ke zdolání Rychnovského vrchu je severní zakončení jeho hřbetu v ohbí silnice u autobusové zastávky na dolním konci Rychnova na Moravě.

Dřevěný sloup s „Hugo navigací“ i směrovka cyklostezky ukazují k lesu, kde se má nacházet ve vzdálenosti 800 metrů Mariánské poutní místo.

A skutečně. Kousek za vstupem do lesa stojí kaple z roku 1931 a pod ní studánka zázračné léčivé vody. Lokalitě se říkalo Moravský nebo taky Nový Mariazell a s věhlasným poutním místem v Rakousku má opravdu souvislost.

Fotogalerie

Pověst na infotabuli vypráví o těžce nemocném kováři Jakobovi Franzovi z Lubníku, který při své ozdravné cestě do Mariazell zmožený vysílením padl u pramene pod jedlí v lese u Rychnova.

Ve snu se ho kdosi dotýkal, nabádal k další cestě a ráno bolesti zmizely. Po návratu z Mariazell umístil na jedli u Rychnova nejprve obrázek Panny Marie, později její sošku. A Moravský Mariazell byl na světě.

Několik jiných pověstí v podání permoníka Huga nabízí nečetným návštěvníkům druhá informační tabule. Týkají se Jezerního hřbetu a všechny zmiňují tajemné síly uvnitř kopce, záhadná zmizení, jezírka a jezerní pannu.

Poodkrýt alespoň trochu záhady Jezerního vrchu znamená vystoupat na dva kilometry vzdálený vrcholový hřbet. Permoník Hugo udává směr a praví, že „na hřebeni rostou vlhkomilné kytky, podivné, že“?

Svatá voda v Moravském Mariazell

Svatá voda v Moravském Mariazell

Hugovo značení na Rychnovském vrchu

Hugovo značení na Rychnovském vrchu

Modré pruhy na stromech určují, že úvodní stoupání bude velmi strmé, mimo jakoukoli pěšinu. Naštěstí však krátké. Po dosažení zatím ještě nízkého hřebene je cesta dál už jasná, přímá a pohodlná. Jde se úzkou lesní cestou stále mírně vzhůru. Zhruba po jednom kilometru se však hřbet rozdvojuje a lesní cesta se mění v chodníček. Mezi dvěma rozdvojenými, rovnoběžnými hřbety se vytváří protáhlý příkop a drobné deprese. Objevuje se první jezírko, či spíše velká louže s bahništěm pro lesní zvěř. Blízký posed a krmelec svědčí o oblibě tohoto místa mezi místními myslivci.

Kousek za ním, nedaleko nejvyšší kóty Rychnovského vrchu, překvapí další, mnohem rozsáhlejší mokřad. Vyplňuje oválnou pánev téměř sto metrů dlouhou a třicet pět metrů širokou a voda se v ní udržuje v podstatě po celý rok. Na vodní hladině se na jaře skrze ještě neolistěné stromy odráží modré nebe, v létě tu bují permoníkem Hugem avizovaná vlhkomilná vegetace.

Druhé jezírko na Rychnovském vrchu

Druhé jezírko na Rychnovském vrchu

Pak stačí popojít několik desítek metrů dál ve směru protažení Rychnovského vrchu a je tu další jezírko, jehož hladina je o pouhých pár metrů níže než nadmořská výška nejvyšší kóty. Vrcholovou jezerní soustavu doplňuje ještě čtvrté malé jezírko se zvířecím bahništěm. Za ním se dvojhřbet postupně zase spojuje v jeden, klesá a mokřady mizí.

Za pozornost vrcholové části Rychnovského vrchu patří také západní hřeben, který má podobu ostrého příkrého kozího hřbetu a je porostlý krásným bukovým lesem. Mezi stromy se občas naskytnou i dílčí výhledy na vesnici dole pod kopcem.

Záhadné detonace z Jezerního hřbetu

Vedle neobvykle umístěných a pověstmi opředených jezírek proslul Rychnovský vrch v 19. století ještě jednou záhadou, která s umístěním jezírek nepochybně souvisí.

Lidé z okolních vesnic tu a tam slýchali podivné rány, dunění a „rumplování“, údajně pocházející z útrob kopce. Nejvíce prý před příchodem bouřky. Záhadné dunění potvrdili i dělníci při stavbě olomoucko-pražské dráhy v roce 1843, když hloubili nedaleko odsud železniční tunel.

Kozí hřbet na Rychnovském vrchu

Kozí hřbet na Rychnovském vrchu

První jarní květy na Rychnovském vrchu: jaterník podléšťka

První jarní květy na Rychnovském vrchu: jaterník podléšťka

O tři roky dříve přijel dunění zkoumat německý mineralog Glocker, avšak místo něj objevil na hladině jezírek bublinky plynu. Kopec proto označil za plynový vulkán produkující zvukové efekty. Svou teorii publikoval v odborném tisku a vyvolal rozsáhlou, většinou však odmítavou vědeckou diskusi.

Seekammbergem neboli Jezerní horou, jak se vrch dříve nazýval, se dále zabýval vídeňský geolog Tschermak (1858), který vyslovil teorii, že rumplování souvisí se změnami atmosférického tlaku. Nejblíže pravdě se asi dostal ředitel vídeňského c. k. říšského geologického ústavu Tietze (1902), který se domníval, že praskání souvisí s pukáním hornin a občasným lokálním zemětřesením.

Čtvrté jezírko na Rychnovském vrchu

Čtvrté jezírko na Rychnovském vrchu

Třetí jezírko na Rychnovském vrchu

Třetí jezírko na Rychnovském vrchu

Záhadné zvuky nicméně nikdy nikdo uspokojivě neobjasnil. Žádná z teorií nepřinesla hodnověrné důkazy, mimo jiné také z důvodu, že rumplování postupně ustávalo a po druhé světové válce ho už nikdo neslyšel.

Jezírka v protáhlých prohlubních u vrcholu Rychnovského vrchu jsou důkazem neobvyklého utváření celého kopce. Jejich vznik nepochybně souvisí s geologickou stavbou, která zde byla výrazně ovlivněna tektonikou, tedy deformacemi zemské kůry. Rumplování a detonace se tudíž mohou klidně znovu objevit, podobně jako ožívají zdánlivě vyhaslé vulkány. A třeba zrovna při vaší nejbližší návštěvě tohoto dnes již zapomenutého a málo známého místa.

Start a cíl v Rychnově

V případě, že byste se nechtěli vracet z Rychnovského vrchu stejnou pohodlnou cestou kolem Mariánské kapličky, je možné sejít prudkým západním svahem na vrstevnicovou lesní svážnici,z ní pak přes pole a louky do Rychnova na Moravě.

Kostel sv. Mikuláše v Rychnově na Moravě

Kostel sv. Mikuláše v Rychnově na Moravě

V obci stojí za vidění původně opevněný gotický kostel sv. Mikuláše, barokně přestavěný v roce 1730, k němuž přiléhá masívní hřbitovní zeď se střílnami. Naproti přes cestu se tyčí impozantní poschoďová budova fary. Nachází se tu rovněž množství památkově chráněných roubených nebo zděných usedlostí a několik mariánských a svatotrojických plastik.

Občerstvení zajišťuje v Rychnově hospoda Na hranici (horního a dolního Rychnova), otevírá ale až později odpoledne. Lákavá hospůdka U Housliček s teplými jídly po celý den je už bohužel minulostí. V létě by mohlo něco být taky na místním koupališti. Přespání je možné v místní ubytovně poblíž kostela.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Přírodní památka Rychnovský vrch
byla vyhlášena roku 2014 na rozloze 341,44 ha. Chrání lesní společenstva a louky s výskytem vzácných rostlin. Unikátní geomorfologie vrcholového hřbetu s tektonicky podmíněnými jezírky se jako předmět ochrany nikde neuvádí.

Jak se tam dostat
Autem po hlavní silnici Svitavy – Olomouc, v Moravské Třebové odbočit směr Staré Město a Rychnov na Moravě
Osobním vlakem do železniční zastávky Žichlínek (trať Česká Třebová – Zábřeh na Moravě), odtud pěšky po silnici do dolní (severní) části Rychnova pod Rychnovský vrch.
Autobusy jezdí přes Rychnov po trase Moravská Třebová – Lanškroun.

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 49 – Českomoravské mezihoří
1 : 50 000 KČT č. 52 – Zábřežsko

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Obří soukolí, které drtilo desetitisíce. Zlatý důl pojídal své kopáče zaživa

Premium Bylo to obří soukolí, které drtilo desetitisíce svých dělníků. Jenže kromě otřesných pracovních podmínek zlatého dolu...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

To nejlepší z hor Česka. Nejkrásnější místa, kde vás pohltí Český les

Opuštěný, zapomenutý, prázdný. Takové přívlastky se vám možná vybaví, když přijde řeč na Český les, nízké pohoří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítězný snímek Czech Nature Photo, kosáci Igora Mikuly, vznikl na toaletě

Oceněné fotografie pátého ročníku prestižní soutěže vyhlásila porota prostřednictvím online přenosu na sociálních...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Silnice plné zatáček. Pět výletů pro motorkáře, kteří jezdí do přírody

Jízda na motorce nejvíc chutná v zatáčkách. Najdete je hlavně na horách, které přitom z valné části tvoří hranice České...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Údolím Ohře za starých časů. Bez drátů a vlevo

Seriál Dnes vám ukážeme Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří, ovšem v podobě, jak vypadala...

Až na vrcholky hor. Křížem krážem Českem po místech stvořených pro lásku

Premium Životodárný cit může vypadat různě a stejně pestré jsou i naše tipy na výlety po krajích českých a moravských. Kam...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...