Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Tisíce pláží a nádherných jezer. Objevte Rakousko podél řeky Drávy

Nejjižnější rakouská spolková země má s námi kus společné historie, vzpomeňme třeba českého krále Jindřicha Korutanského. Mnohdy je to ovšem to jediné, co o Korutanech víme. V dnešních Cyklotoulkách si tedy ukážeme aspoň pár zajímavostí, které můžeme objevit podél řeky Drávy a cyklostezky, která ji kopíruje. Začneme ve Villachu.

Druhé největší korutanské město Villach možná znáte jen jako dálniční ukazatel z vašich cest na jižní pláže. Tady ale jste na jihu a pláží je tu habaděj!

Víc než dvanáct set korutanských jezer má průměrnou teplotu kolem 28 stupňů! Korutany jsou už na jižní straně Alp a jejich podnebí je tedy opravdu výrazně teplejší než ve zbytku Rakouska. A jižanská atmosféra je ve městě cítit. Na ulicích to žije, kavárničky hučí, v restauraci hraje kapela, cyklisté se zastavují a jenom koukají. Jako já. Je to ještě Rakousko?

Villach

O charakteru regionu většinou hodně napoví i gastronomie. Ta je v Korutanech pochopitelně také specifická a určitě stojí za to navštívit nějakou místní restauraci.

Villach má dokonce i svůj pivovar. Ten jsme navštívili a objednali jsme si jako obvykle lokální specialitu. Děláme to tak vlastně všude a nemusíte na to ani umět německy. Slova „lokální“ i „specialita“ jsou do češtiny převzatá a v němčině i angličtině znějí podobně. Jídlo už ale chutná jinak.

Cyklosluha – Radbatler

Pět set deset kilometrů dlouhá Drávská cyklostezka Korutany pouze protíná a dvě stě dvacet dva korutanských kilometrů Drauradweg je doprovázeno nejen řekou, kterou zná několik evropských zemí, ale také infrastrukturou, která zná potřeby cyklistů.

Hlavní náměstí ve Villachu

Podél cyklostezky najdete speciální síť hotelů, které cyklistům garantují třeba obědy až do tří hodin nebo přespání i na jednu noc, což není v Rakousku úplně obvyklé. Jsou tu ale připravené třeba i pumpičky s nářadím, které se na cestě občas hodí. Takový pomocník cyklistů na stezce se často označuje jako Radbatler. I ve Villachu najdete podobné místo přímo na cyklostezce u řeky. To kdybyste si třeba chtěli dát s někým sraz a vyrazit na společnou cestu.

Dalším pomocníkem na vaší cestě může být Korutanská karta. Jako v mnoha rakouských regionech si tady můžete koupit turistickou kartu, která vám pak ušetří mnohonásobně víc. Za 40 eur (1 050 korun) na týden je to víc než stovka akcí a atrakcí, jako jsou tunely, parkování, lanovky, muzea, koupaliště a mnoho dalšího zcela zdarma. Rozhodně se to vyplatí i na kratší dobru. Na Korutanskou kartu se ptejte v infocentru, na webu nebo ve vašem hotelu.

What the Faak – jezero Faak

Teď už se ale vypravíme za jedním ze stovek korutanských jezer. Všechna jezera jsou průzračná, některá díky vápencovým sedimentům splavovaným z hor dokonce blankytně modrá a většinou dosahují kvality pitné vody.

Faaker See

V Korutanech najdete jezera s mnoha nej a bylo těžké najít jen jedno, které bychom vám doporučili. Jezero Faaker See se ovšem těm stovkám ostatních úchvatných vodních ploch ještě přece jen vymyká. Pochopitelně leží na Drávské cyklostezce a je prý jedno z nejvíc tyrkysových.

Je to jezero, které v angličtině zní sice poněkud podezřele, nicméně panuje tu absolutní idyla. Užijete si tu spousty vodních sportů, paddleboard, lodičky i větší lodě.

Mimochodem na jezero nesmí lodě se spalovacím motorem. Snad až na jedinou, která vás odveze na ostrov Insel, kam se jinak pochopitelně nedostanete. A tady se ukáže největší výjimečnost jezera a ostrova. Jsou totiž soukromé! Už čtvrtou generaci je vlastní jedna rodina, jež koupila ostrov od zemědělce, který tam provozoval farmu. Podmínkou ovšem bylo, že musí s ostrovem koupit i jezero. Tenkrát ještě nikoho nenapadlo, že to jednou bude jedno z mála soukromých jezer v Rakousku.

Faaker See

Není to ovšem tak, jak si představujeme soukromý ostrov, tedy jako milionářskou oázu pečlivě chráněnou od dotěrných pohledů obyčejných lidí. Rodina bere své dědictví zodpovědně a považuje za povinnost se o ostrov starat a dokonce jej otevřít veřejnosti.

Na ostrově je tedy hotel (vzít tam partnerku na víkend u příležitosti nějakého výročí musí být opravdu zážitek), tenisové kurty, pláže a unikátní stará plovárna s převlékacími kabinkami, která je dokonce kulturní památkou. To už je ale v tom luxusu přírodní nádhery jen malicherný detail.

Ráj na řece

Jezero Faak dobrý, ale zpátky k Drávě. Když zrovna není po dešti, bývá taky modrá a cesta podél ní je zážitek. Řeka je poměrně mocná, její sílu využívá několik vodních elektráren, ale vy její energii můžete čerpat sami i bez turbíny. Jediným, co se točí, jsou kola vašeho bicyklu. Na jedné straně hory, na druhé straně řeka a uprostřed jen vy, kolo a cesta. A na ní další zajímavé cíle, ať už k aktivitě, nebo odpočinku.

Wahaha Paradise Resort

Wahaha Paradise Resort zní sice jako citoslovce smíchu, ale myslím, že s úsměvem se tu dá strávit pár dní rodinné dovolené. Čekají tu na vás různé kategorie ubytování, venkovní i vnitřní bazén, vnitřní lezecká stěna, kterou oceníte hlavně při nepřízni počasí, minigolf, sauny, kurty.

Veškeré vybavení navíc můžou využít i cyklisté, kteří tudy jen projíždí, takže se tu nemusíte za každou cenu ubytovat, když si chcete dát relax. Nicméně jako základna výletů pro rodinu s dětmi je to určitě zajímavý tip.

Puška za čtyři miliony

Pokud budete pokračovat po proudu Drávy dál, všimněte si, jak se po levé straně na skále nad řekou tyčí středověký hrad Hollenburg. Sotva vám zmizí z očí, dorazíte do městečka Ferlach. Možná někdo ví, že se zde vyrábí světoznámé pistole Glock, ale málokdo už tuší, že celý region je výrobou zbraní vyhlášený. Už od osmnáctého století se tu například vyrábí umělecké kousky loveckých pušek, jejichž cena může dosahovat třeba až sto padesáti tisíc eur (3 850 000 korun)!

Továrna Glock na výrobu zbraní. Snímek pochází z roku 1930.

V expozici muzea na zámku si můžete pár výstavních kousků prohlédnout. Jsou to opravdová umělecká díla v hodnotě milionů korun. Pro vás je to s Korutanskou kartou pochopitelně zadarmo.

Dvojitá liška

Pokud zrovna neholdujete zbraním, můžete ve Ferlachu od řeky odbočit, vystoupat trochu výš a nakonec si i na chvíli odpočinout od kola. Soutěska Tscheppaschlucht zní jako indiánský kaňon, ale je to přírodní pecka, která rozhodně stojí za to, zvláště v parném letním dni.

Nejdřív můžete potrénovat v lanovém parku u nástupu na trek. Mimochodem, vstup do soutěsky je opět součástí Korutanské karty, lanové atrakce už jsou za příplatek. Obejít několik obtížností na několika barevných okruzích vám může zabrat třeba i dvě hodiny. Když už se otrkáte, můžete si užít největší pecku, kterou je dvojitá létající liška.

Vodopád Tschauko

Místní zipline s názvem Flying Fox vás sveze tři sta metrů tam a tři sta zpátky ve výšce šedesát metrů nad zemí přes údolí potoka Loiblbach. Má velkou výhodu v tom, že nemusíte nikam chodit nebo se odněkud vracet. Za pár minut jste po druhém laně zpátky a můžete si to dát třeba ještě jednou. To je ovšem stále jen atrakce. Pěší výlet lesem a soutěskou vás po pár hodinách odmění vodopádem Tschauko. A to je teprve opravdová přírodní perla.

Z těch perel se dá v Korutanech poskládat celý náhrdelník. Ať už si je vylovíte z jezer, řeky nebo někde jinde, budete určitě zase o spoustu nádherných zážitků bohatší. Tak vzhůru na kolo!

Mapa Drávské cyklostezky

Autoři:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2022: Horská kola s pevným rámem

Premium Pokud jsou Češi v něčem opravdu unikátní, tak je to nákup elektrokol. Na rozdíl od ostatních evropských zemí ve velkém...

Léto na kole. Velký korutanský okruh vás provede kolem nádherných jezer

Korutanský okruh je rovinatá trasa, na které se nachází deset jezer a dvě řeky. Měří celkem 340 kilometrů a cesta vám...

Elektrokola nejsou jen pro seniory. Zvolte si správný typ, vybere si každý

Už roky brázdí české cyklostezky i pohoří, přesto se nikdy nezbavilo svého cejchu. Elektrokolo? Jen pro lenochy nebo...

Lyžaři jsou pryč. V létě vás rakouská cyklostezka provede horským rájem

Luxusní resorty s lanovkami, vodopády, hrad jako z pohádky, osvěžení s vodotryskem, dramatická soutěska. Salcbursko je...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...