Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Výlet pro zahrádkáře. Rakouská vesnička v pohraničí překvapí i profesionály

Naše Znojemsko je voňavým sadem, pestrou zahradou i úrodnou vinicí. Totéž se vztahuje také k sousedům za hraniční čárou, k dolnorakouskému Weinviertlu. Tam nápadně vyčnívá malá víska Unterretzbach.
Brána Užitkové zahrady

Brána Užitkové zahrady | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Perfektní východisko k výletu do Unterretzbachu představuje náš Šatov. Ten zaujme vesnickou památkovou zónou s legendárním Malovaným sklepem i zpřístupněným pěchotním srubem předmnichovského opevnění Československa. Ihned od betonového srubu směřuje cyklotrasa k hranici a následně přímo do Unterretzbachu.

Zatímco v okolních vesnicích dominuje volným plochám standardní parková úprava, tady místní obyvatelé uchopili do svých rukou netradiční výzvu. Dlouhou prostornou náves, kterou se táhne nitka potoka, přetvořili do ráje zahrad.

Určitě přitom uplatnili klasickou venkovskou soutěž a sousedské hecování. Dohromady se na diskrétně rozparcelované návsi zrodily dvě desítky roztomilých zahrádek. Návštěvníky kolem nich provede skvěle zpracovaná naučná stezka s českou mutací textu. Ta přinese inspiraci všem nadšeným laikům, co se při každé příležitosti rádi vrtají v hlíně, ale rovněž stoprocentně osloví ostřílené profesionály.

Zde se fígle nezamykají do truhly, nýbrž se otevřeně předávají kolemjdoucím. Včetně nákresů! A nejlepší věc? Zhruba polovina zahrádek je volně přístupná široké veřejnosti.

Prestižní ocenění

Na přístupné zahrádky upozorní zelená tabulka s logem projektu – motýlem. Na těchto zahrádkách se můžete naprosto svobodně a beze studu potulovat po cestičkách mezi záhony a všemi smysly si užívat barevné nádhery.

Architektura obcí Weinviertlu se shoduje s přilehlými regiony jižní Moravy.

Každá zahrada má svoje pojmenování i téma. Rozlehlá náves původně sloužila jako obecní pastvina. K této éře se vrací zahrada s přenosným výběhem pro kozy a ovce. Pastvinu obvykle osvěžovaly ovocné stromy. I ony zde pořád rodí své lahodné ovoce.

Domácí regionální kořeny láskyplně uchovává přírodní zahrada se švestkami, kmeny kdouloní, keříky borůvek, angreštu, nebo rybízu. Naopak u domků se za plůtky předzahrádek často pěstovala méně náročná zelenina, či bylinky. Teď se jejich řádky pouze posunuly o pár metrů dopředu, za příjezdovou komunikaci.

Zahrady hýří barvami, vůněmi i bzučením hmyzu a cvrlikáním ptáků.

Vkus, láska, cit a praktický um obyvatel Unterretzbachu se dočkal mimořádného úspěchu: před osmi lety místní komunitní zahrada zabodovala v mezinárodním klání o nejlepší soukromou zahradu, kde obsadila bronzovou příčku mezi více než stovkou účastníků.

Poučení, potěšení i rozkošná masáž

Všechny zahrady svým jedinečným koloritem pohladí na duši. A beze slov hodně prozradí o hospodáři. Ctitelé pořádku, disciplíny a pečlivosti tyto přednosti zhmotnili do krátce sestřiženého trávníku, přesné geometrie záhonů a výběru rostlin dle odstínů s ohledem na roční období. Jiní pak upřednostnili bujnou divočinu, která dýchá nespoutanou svobodou. Tu se otevřel prostor pro nevšední kombinace z nejdivočejších hlubin fantazie. Další majitelé sem do svého koutu přidali drobné přírodní suvenýry ze svých cest, které jim vždy připomenou zážitky v dalekých krajích.

Toto zákoutí připomene dřívější časy, kdy náves sloužila jako společenské centrum pod širým nebem.

Původní tvář vísky zosobňuje rustikální altánek, kde se sousedé scházeli na kus řeči, nebo staletý košatý dub, který poskytuje příjemný stín i zdržuje vláhu. Navíc dub oplývá magickou mocí, ve spojení s blízkou sochou svatého Floriána chrání obec před blesky.

Stezka kolem zahrad rozšíří obzory zkušeným němčinářům, jelikož u vybrané zeleniny ukazuje diametrální rozdíl mezi spisovnou „Hochdeutsch“ a lokálním dialektem. Úplné finále pak přinese „zahrada pro bosé nohy“. Díky ní budete mít báječně namasírovaná chodidla k dalšímu putování. A že je kam se vrtnout.

Krajem vína

Od upravené návsi se spletité uličky klikatí k vinným sklípkům a podél lánů i vinic plynule přechází v polní cesty. Z nich se otevřou kouzelné pohledy do okolí. Jedna místní komunikace kopíruje hranici, kde náhodní pocestní objeví klenoty drobných památek lidové zbožnosti.

Barokní dílo přímo na hranici: sousoší Loučení Krista s Pannou Marií

Přímo na pomezí České republiky a Rakouska se tyčí nádherné barokní sousoší Loučení Krista s Pannou Marií. Opodál zase září bělostnou vápennou omítkou soudobá kaplička svaté Barbory. Ta harmonicky vplula do selského prostředí a opětovně upevňuje staletou tradici jednoduchých duchovních objektů.

Určitě se vám také vyplatí pokračovat přes vedlejší Mitterretzbach. Tady se nad obcí ukrývá tajuplný Posvátný kámen (Heiliger Stein). O něm jsme psali zde. Toto výjimečné místo oplývá energetickými zónami, které se křižují u balvanu, jehož povrch zbrázdily hluboké skalní mísy. Zde návštěvníci zažijí velice zvláštní pocity. A pokud v neviditelné síly nevěří, určitě podlehnou nádherné vyhlídce do dálav i podmanivé atmosféře přilehlých rozvalin kostela.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nadšenci železnice určitě rádi otestují přímé vlaky ze znojemského nádraží, motoristé si to sem zase střihnou přes Hnanice, nebo Hatě. Ale moravsko-rakouské příhraničí je především eldorádem cyklistů. Na ně čeká dokonalá síť značených tras. Ať již jde o dálkovou Stezku železné opony, či vinařské cesty. Ty samozřejmě také uspokojí vyznavače pěší turistiky.

Internet
www.angergaerten.at
www.retzer-land.at
www.obecsatov.cz

Tři tipy z Unterretzbachu pro zahrádkáře
Petržel, aby dlouho vydržel? Nejen petržel, nýbrž rovněž artyčok, chřest či oves dokážou mužům vrátit erotickou vášeň. Ženy zase pořádně rozpálí produkty z růže.

Buk uzdravuje. Tento strom představuje univerzální lék. Například při spalování bukového dřeva se uvolňuje kreosotový olej, který má ve velmi nízké koncentraci desinfekční účinky. To se ale vztahuje výhradně k přírodnímu kreosotu, který má odlišné složení od kreosotu vyráběného z dehtu.

Terénní nerovnosti, prohlubně, misky i mělké příkopy tvoří páteř „dešťové zahrady“. Takové pojetí, společně s vhodnou skladbou rostlin, efektivně zadržuje vláhu.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Ten vůbec nejmenší ostrůvek při pobřeží Kolumbie je současně tím nejhustěji zalidněným ostrovem planety. Prý. Na ploše...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

KVÍZ: Lyžování pro fajnšmekry. Znáte exotická střediska ze světa?

Po celém světě se nacházejí tisíce lyžařských středisek a občas se najdou Češi, kteří kvůli exotickému lyžování zamíří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Hlasujte pro nejkrásnější fotky vechtroven a strážních domků

V prvním měsíci letošního roku jsme se v naší fotografické výzvě pro všechny milovníky železnice věnovali železničním...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Z New Yorku do Kalifornie. Road trip přes národní parky amerického jihozápadu

Premium 13. den road tripu přes Spojené státy se mi navždy vryl do paměti. Když jsem vyjela z nádherné opuštěné Hell’s Backbone...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

Žíznivé město plné iluzí. Pod rouškou luxusu čeká Las Vegas boj o přežití

Premium Z dálky působí jako fata morgána uprostřed pouště. Las Vegas je jako droga, která omámí obřími neonovými reklamami...

OBRAZEM: Nejdelší mosty světa patří železnici a stojí převážně v Číně

Za většinou nejdelších mostů světa se stačí vydat do jedné jediné země. Čína se totiž s ambicemi dosahovat velkých věcí...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...