Výlet pro zahrádkáře. Rakouská vesnička v pohraničí překvapí i profesionály

Naše Znojemsko je voňavým sadem, pestrou zahradou i úrodnou vinicí. Totéž se vztahuje také k sousedům za hraniční čárou, k dolnorakouskému Weinviertlu. Tam nápadně vyčnívá malá víska Unterretzbach.
Brána Užitkové zahrady

Brána Užitkové zahrady | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Perfektní východisko k výletu do Unterretzbachu představuje náš Šatov. Ten zaujme vesnickou památkovou zónou s legendárním Malovaným sklepem i zpřístupněným pěchotním srubem předmnichovského opevnění Československa. Ihned od betonového srubu směřuje cyklotrasa k hranici a následně přímo do Unterretzbachu.

Zatímco v okolních vesnicích dominuje volným plochám standardní parková úprava, tady místní obyvatelé uchopili do svých rukou netradiční výzvu. Dlouhou prostornou náves, kterou se táhne nitka potoka, přetvořili do ráje zahrad.

Určitě přitom uplatnili klasickou venkovskou soutěž a sousedské hecování. Dohromady se na diskrétně rozparcelované návsi zrodily dvě desítky roztomilých zahrádek. Návštěvníky kolem nich provede skvěle zpracovaná naučná stezka s českou mutací textu. Ta přinese inspiraci všem nadšeným laikům, co se při každé příležitosti rádi vrtají v hlíně, ale rovněž stoprocentně osloví ostřílené profesionály.

Zde se fígle nezamykají do truhly, nýbrž se otevřeně předávají kolemjdoucím. Včetně nákresů! A nejlepší věc? Zhruba polovina zahrádek je volně přístupná široké veřejnosti.

Prestižní ocenění

Na přístupné zahrádky upozorní zelená tabulka s logem projektu – motýlem. Na těchto zahrádkách se můžete naprosto svobodně a beze studu potulovat po cestičkách mezi záhony a všemi smysly si užívat barevné nádhery.

Architektura obcí Weinviertlu se shoduje s přilehlými regiony jižní Moravy.

Každá zahrada má svoje pojmenování i téma. Rozlehlá náves původně sloužila jako obecní pastvina. K této éře se vrací zahrada s přenosným výběhem pro kozy a ovce. Pastvinu obvykle osvěžovaly ovocné stromy. I ony zde pořád rodí své lahodné ovoce.

Domácí regionální kořeny láskyplně uchovává přírodní zahrada se švestkami, kmeny kdouloní, keříky borůvek, angreštu, nebo rybízu. Naopak u domků se za plůtky předzahrádek často pěstovala méně náročná zelenina, či bylinky. Teď se jejich řádky pouze posunuly o pár metrů dopředu, za příjezdovou komunikaci.

Zahrady hýří barvami, vůněmi i bzučením hmyzu a cvrlikáním ptáků.

Vkus, láska, cit a praktický um obyvatel Unterretzbachu se dočkal mimořádného úspěchu: před osmi lety místní komunitní zahrada zabodovala v mezinárodním klání o nejlepší soukromou zahradu, kde obsadila bronzovou příčku mezi více než stovkou účastníků.

Poučení, potěšení i rozkošná masáž

Všechny zahrady svým jedinečným koloritem pohladí na duši. A beze slov hodně prozradí o hospodáři. Ctitelé pořádku, disciplíny a pečlivosti tyto přednosti zhmotnili do krátce sestřiženého trávníku, přesné geometrie záhonů a výběru rostlin dle odstínů s ohledem na roční období. Jiní pak upřednostnili bujnou divočinu, která dýchá nespoutanou svobodou. Tu se otevřel prostor pro nevšední kombinace z nejdivočejších hlubin fantazie. Další majitelé sem do svého koutu přidali drobné přírodní suvenýry ze svých cest, které jim vždy připomenou zážitky v dalekých krajích.

Toto zákoutí připomene dřívější časy, kdy náves sloužila jako společenské centrum pod širým nebem.

Původní tvář vísky zosobňuje rustikální altánek, kde se sousedé scházeli na kus řeči, nebo staletý košatý dub, který poskytuje příjemný stín i zdržuje vláhu. Navíc dub oplývá magickou mocí, ve spojení s blízkou sochou svatého Floriána chrání obec před blesky.

Stezka kolem zahrad rozšíří obzory zkušeným němčinářům, jelikož u vybrané zeleniny ukazuje diametrální rozdíl mezi spisovnou „Hochdeutsch“ a lokálním dialektem. Úplné finále pak přinese „zahrada pro bosé nohy“. Díky ní budete mít báječně namasírovaná chodidla k dalšímu putování. A že je kam se vrtnout.

Krajem vína

Od upravené návsi se spletité uličky klikatí k vinným sklípkům a podél lánů i vinic plynule přechází v polní cesty. Z nich se otevřou kouzelné pohledy do okolí. Jedna místní komunikace kopíruje hranici, kde náhodní pocestní objeví klenoty drobných památek lidové zbožnosti.

Barokní dílo přímo na hranici: sousoší Loučení Krista s Pannou Marií

Přímo na pomezí České republiky a Rakouska se tyčí nádherné barokní sousoší Loučení Krista s Pannou Marií. Opodál zase září bělostnou vápennou omítkou soudobá kaplička svaté Barbory. Ta harmonicky vplula do selského prostředí a opětovně upevňuje staletou tradici jednoduchých duchovních objektů.

Určitě se vám také vyplatí pokračovat přes vedlejší Mitterretzbach. Tady se nad obcí ukrývá tajuplný Posvátný kámen (Heiliger Stein). O něm jsme psali zde. Toto výjimečné místo oplývá energetickými zónami, které se křižují u balvanu, jehož povrch zbrázdily hluboké skalní mísy. Zde návštěvníci zažijí velice zvláštní pocity. A pokud v neviditelné síly nevěří, určitě podlehnou nádherné vyhlídce do dálav i podmanivé atmosféře přilehlých rozvalin kostela.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nadšenci železnice určitě rádi otestují přímé vlaky ze znojemského nádraží, motoristé si to sem zase střihnou přes Hnanice, nebo Hatě. Ale moravsko-rakouské příhraničí je především eldorádem cyklistů. Na ně čeká dokonalá síť značených tras. Ať již jde o dálkovou Stezku železné opony, či vinařské cesty. Ty samozřejmě také uspokojí vyznavače pěší turistiky.

Internet
www.angergaerten.at
www.retzer-land.at
www.obecsatov.cz

Tři tipy z Unterretzbachu pro zahrádkáře
Petržel, aby dlouho vydržel? Nejen petržel, nýbrž rovněž artyčok, chřest či oves dokážou mužům vrátit erotickou vášeň. Ženy zase pořádně rozpálí produkty z růže.

Buk uzdravuje. Tento strom představuje univerzální lék. Například při spalování bukového dřeva se uvolňuje kreosotový olej, který má ve velmi nízké koncentraci desinfekční účinky. To se ale vztahuje výhradně k přírodnímu kreosotu, který má odlišné složení od kreosotu vyráběného z dehtu.

Terénní nerovnosti, prohlubně, misky i mělké příkopy tvoří páteř „dešťové zahrady“. Takové pojetí, společně s vhodnou skladbou rostlin, efektivně zadržuje vláhu.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

21. června 2024

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů....

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Na co zírá mašinfíra: Po Sklářské lokálce za Pyšnou princeznou

23. června 2024

První letní Mašinfíra nás zavede na Šenovku. Sklářská lokálka mezi Českou Kamenicí a Kamenickým...

Venčení vombatů či degustátorství? V Tasmánii místo dovolené nabízejí práce snů

22. června 2024  16:28

Nabídka netradičních prací míří za všemi Australany, kteří nemají rádi zimu a chtějí si toto období...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...