Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Výlet pro zahrádkáře. Rakouská vesnička v pohraničí překvapí i profesionály

Naše Znojemsko je voňavým sadem, pestrou zahradou i úrodnou vinicí. Totéž se vztahuje také k sousedům za hraniční čárou, k dolnorakouskému Weinviertlu. Tam nápadně vyčnívá malá víska Unterretzbach.

Brána Užitkové zahrady | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Perfektní východisko k výletu do Unterretzbachu představuje náš Šatov. Ten zaujme vesnickou památkovou zónou s legendárním Malovaným sklepem i zpřístupněným pěchotním srubem předmnichovského opevnění Československa. Ihned od betonového srubu směřuje cyklotrasa k hranici a následně přímo do Unterretzbachu.

Zatímco v okolních vesnicích dominuje volným plochám standardní parková úprava, tady místní obyvatelé uchopili do svých rukou netradiční výzvu. Dlouhou prostornou náves, kterou se táhne nitka potoka, přetvořili do ráje zahrad.

Určitě přitom uplatnili klasickou venkovskou soutěž a sousedské hecování. Dohromady se na diskrétně rozparcelované návsi zrodily dvě desítky roztomilých zahrádek. Návštěvníky kolem nich provede skvěle zpracovaná naučná stezka s českou mutací textu. Ta přinese inspiraci všem nadšeným laikům, co se při každé příležitosti rádi vrtají v hlíně, ale rovněž stoprocentně osloví ostřílené profesionály.

Zde se fígle nezamykají do truhly, nýbrž se otevřeně předávají kolemjdoucím. Včetně nákresů! A nejlepší věc? Zhruba polovina zahrádek je volně přístupná široké veřejnosti.

Prestižní ocenění

Na přístupné zahrádky upozorní zelená tabulka s logem projektu – motýlem. Na těchto zahrádkách se můžete naprosto svobodně a beze studu potulovat po cestičkách mezi záhony a všemi smysly si užívat barevné nádhery.

Architektura obcí Weinviertlu se shoduje s přilehlými regiony jižní Moravy.

Architektura obcí Weinviertlu se shoduje s přilehlými regiony jižní Moravy.

Každá zahrada má svoje pojmenování i téma. Rozlehlá náves původně sloužila jako obecní pastvina. K této éře se vrací zahrada s přenosným výběhem pro kozy a ovce. Pastvinu obvykle osvěžovaly ovocné stromy. I ony zde pořád rodí své lahodné ovoce.

Domácí regionální kořeny láskyplně uchovává přírodní zahrada se švestkami, kmeny kdouloní, keříky borůvek, angreštu, nebo rybízu. Naopak u domků se za plůtky předzahrádek často pěstovala méně náročná zelenina, či bylinky. Teď se jejich řádky pouze posunuly o pár metrů dopředu, za příjezdovou komunikaci.

Zahrady hýří barvami, vůněmi i bzučením hmyzu a cvrlikáním ptáků.

Zahrady hýří barvami, vůněmi i bzučením hmyzu a cvrlikáním ptáků.

Vkus, láska, cit a praktický um obyvatel Unterretzbachu se dočkal mimořádného úspěchu: před osmi lety místní komunitní zahrada zabodovala v mezinárodním klání o nejlepší soukromou zahradu, kde obsadila bronzovou příčku mezi více než stovkou účastníků.

Poučení, potěšení i rozkošná masáž

Všechny zahrady svým jedinečným koloritem pohladí na duši. A beze slov hodně prozradí o hospodáři. Ctitelé pořádku, disciplíny a pečlivosti tyto přednosti zhmotnili do krátce sestřiženého trávníku, přesné geometrie záhonů a výběru rostlin dle odstínů s ohledem na roční období. Jiní pak upřednostnili bujnou divočinu, která dýchá nespoutanou svobodou. Tu se otevřel prostor pro nevšední kombinace z nejdivočejších hlubin fantazie. Další majitelé sem do svého koutu přidali drobné přírodní suvenýry ze svých cest, které jim vždy připomenou zážitky v dalekých krajích.

Toto zákoutí připomene dřívější časy, kdy náves sloužila jako společenské...

Toto zákoutí připomene dřívější časy, kdy náves sloužila jako společenské centrum pod širým nebem.

Původní tvář vísky zosobňuje rustikální altánek, kde se sousedé scházeli na kus řeči, nebo staletý košatý dub, který poskytuje příjemný stín i zdržuje vláhu. Navíc dub oplývá magickou mocí, ve spojení s blízkou sochou svatého Floriána chrání obec před blesky.

Stezka kolem zahrad rozšíří obzory zkušeným němčinářům, jelikož u vybrané zeleniny ukazuje diametrální rozdíl mezi spisovnou „Hochdeutsch“ a lokálním dialektem. Úplné finále pak přinese „zahrada pro bosé nohy“. Díky ní budete mít báječně namasírovaná chodidla k dalšímu putování. A že je kam se vrtnout.

Krajem vína

Od upravené návsi se spletité uličky klikatí k vinným sklípkům a podél lánů i vinic plynule přechází v polní cesty. Z nich se otevřou kouzelné pohledy do okolí. Jedna místní komunikace kopíruje hranici, kde náhodní pocestní objeví klenoty drobných památek lidové zbožnosti.

Barokní dílo přímo na hranici: sousoší Loučení Krista s Pannou Marií

Barokní dílo přímo na hranici: sousoší Loučení Krista s Pannou Marií

Přímo na pomezí České republiky a Rakouska se tyčí nádherné barokní sousoší Loučení Krista s Pannou Marií. Opodál zase září bělostnou vápennou omítkou soudobá kaplička svaté Barbory. Ta harmonicky vplula do selského prostředí a opětovně upevňuje staletou tradici jednoduchých duchovních objektů.

Určitě se vám také vyplatí pokračovat přes vedlejší Mitterretzbach. Tady se nad obcí ukrývá tajuplný Posvátný kámen (Heiliger Stein). O něm jsme psali zde. Toto výjimečné místo oplývá energetickými zónami, které se křižují u balvanu, jehož povrch zbrázdily hluboké skalní mísy. Zde návštěvníci zažijí velice zvláštní pocity. A pokud v neviditelné síly nevěří, určitě podlehnou nádherné vyhlídce do dálav i podmanivé atmosféře přilehlých rozvalin kostela.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nadšenci železnice určitě rádi otestují přímé vlaky ze znojemského nádraží, motoristé si to sem zase střihnou přes Hnanice, nebo Hatě. Ale moravsko-rakouské příhraničí je především eldorádem cyklistů. Na ně čeká dokonalá síť značených tras. Ať již jde o dálkovou Stezku železné opony, či vinařské cesty. Ty samozřejmě také uspokojí vyznavače pěší turistiky.

Internet
www.angergaerten.at
www.retzer-land.at
www.obecsatov.cz

Tři tipy z Unterretzbachu pro zahrádkáře
Petržel, aby dlouho vydržel? Nejen petržel, nýbrž rovněž artyčok, chřest či oves dokážou mužům vrátit erotickou vášeň. Ženy zase pořádně rozpálí produkty z růže.

Buk uzdravuje. Tento strom představuje univerzální lék. Například při spalování bukového dřeva se uvolňuje kreosotový olej, který má ve velmi nízké koncentraci desinfekční účinky. To se ale vztahuje výhradně k přírodnímu kreosotu, který má odlišné složení od kreosotu vyráběného z dehtu.

Terénní nerovnosti, prohlubně, misky i mělké příkopy tvoří páteř „dešťové zahrady“. Takové pojetí, společně s vhodnou skladbou rostlin, efektivně zadržuje vláhu.

Autor: pro iDNES.cz

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

KVÍZ: Znáte rekordy a kuriozity železnice v Česku?

Železniční síť v Česku patří k nejhustším na světě a o rekordy tu rozhodně není nouze. Víte například, kde hledat náš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Filmová místa: Jak se pan Tau stal komunistickým soudruhem v Domažlicích

Ve filmu Od zítřka nečaruji se pan Tau na chvíli proměnil v soudruha Tau. Místem děje bylo náměstí v Domažlicích. Klam...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Lkát nad světem, který odchází, je pošetilost, říká legendární cestovatel

Premium V dobách, kdy se nesmělo cestovat, jsme si texty Miloslava Nevrlého četli u ohňů. Jeho poetický pohled na svět ovlivnil...

Cesta za původem vína. Objevte zemi, kde se pije už osm tisíc let

Premium Jste abstinenti? V tom případě se vyhněte Kavkazu velkým obloukem! Gruzínci totiž umějí dělat překvapivě lahodné víno,...

Úkryt mystické příšery i pohřebiště zvířat. Poznejte nejslavnější jezera světa

Premium Na zemi jsou statisíce jezer, vždyť třeba jen samotné Finsko je zvané zemí tisíce jezer. Sestavit světový jezerní...

Historie, která nevyšla. Z Československa až na Jadran železničním tunelem

Sluncem zalité pláže a moře vzdálené jen dvě a půl hodiny vlakem z Československa? A to všechno na domácí půdě? Projekt...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...