Perfektní východisko k výletu do Unterretzbachu představuje náš Šatov. Ten zaujme vesnickou památkovou zónou s legendárním Malovaným sklepem i zpřístupněným pěchotním srubem předmnichovského opevnění Československa. Ihned od betonového srubu směřuje cyklotrasa k hranici a následně přímo do Unterretzbachu.
Zatímco v okolních vesnicích dominuje volným plochám standardní parková úprava, tady místní obyvatelé uchopili do svých rukou netradiční výzvu. Dlouhou prostornou náves, kterou se táhne nitka potoka, přetvořili do ráje zahrad.
Určitě přitom uplatnili klasickou venkovskou soutěž a sousedské hecování. Dohromady se na diskrétně rozparcelované návsi zrodily dvě desítky roztomilých zahrádek. Návštěvníky kolem nich provede skvěle zpracovaná naučná stezka s českou mutací textu. Ta přinese inspiraci všem nadšeným laikům, co se při každé příležitosti rádi vrtají v hlíně, ale rovněž stoprocentně osloví ostřílené profesionály.
Zde se fígle nezamykají do truhly, nýbrž se otevřeně předávají kolemjdoucím. Včetně nákresů! A nejlepší věc? Zhruba polovina zahrádek je volně přístupná široké veřejnosti.
Prestižní ocenění
Na přístupné zahrádky upozorní zelená tabulka s logem projektu – motýlem. Na těchto zahrádkách se můžete naprosto svobodně a beze studu potulovat po cestičkách mezi záhony a všemi smysly si užívat barevné nádhery.
Každá zahrada má svoje pojmenování i téma. Rozlehlá náves původně sloužila jako obecní pastvina. K této éře se vrací zahrada s přenosným výběhem pro kozy a ovce. Pastvinu obvykle osvěžovaly ovocné stromy. I ony zde pořád rodí své lahodné ovoce.
Domácí regionální kořeny láskyplně uchovává přírodní zahrada se švestkami, kmeny kdouloní, keříky borůvek, angreštu, nebo rybízu. Naopak u domků se za plůtky předzahrádek často pěstovala méně náročná zelenina, či bylinky. Teď se jejich řádky pouze posunuly o pár metrů dopředu, za příjezdovou komunikaci.
Vkus, láska, cit a praktický um obyvatel Unterretzbachu se dočkal mimořádného úspěchu: před osmi lety místní komunitní zahrada zabodovala v mezinárodním klání o nejlepší soukromou zahradu, kde obsadila bronzovou příčku mezi více než stovkou účastníků.
Poučení, potěšení i rozkošná masáž
Všechny zahrady svým jedinečným koloritem pohladí na duši. A beze slov hodně prozradí o hospodáři. Ctitelé pořádku, disciplíny a pečlivosti tyto přednosti zhmotnili do krátce sestřiženého trávníku, přesné geometrie záhonů a výběru rostlin dle odstínů s ohledem na roční období. Jiní pak upřednostnili bujnou divočinu, která dýchá nespoutanou svobodou. Tu se otevřel prostor pro nevšední kombinace z nejdivočejších hlubin fantazie. Další majitelé sem do svého koutu přidali drobné přírodní suvenýry ze svých cest, které jim vždy připomenou zážitky v dalekých krajích.
Původní tvář vísky zosobňuje rustikální altánek, kde se sousedé scházeli na kus řeči, nebo staletý košatý dub, který poskytuje příjemný stín i zdržuje vláhu. Navíc dub oplývá magickou mocí, ve spojení s blízkou sochou svatého Floriána chrání obec před blesky.
Stezka kolem zahrad rozšíří obzory zkušeným němčinářům, jelikož u vybrané zeleniny ukazuje diametrální rozdíl mezi spisovnou „Hochdeutsch“ a lokálním dialektem. Úplné finále pak přinese „zahrada pro bosé nohy“. Díky ní budete mít báječně namasírovaná chodidla k dalšímu putování. A že je kam se vrtnout.
Krajem vína
Od upravené návsi se spletité uličky klikatí k vinným sklípkům a podél lánů i vinic plynule přechází v polní cesty. Z nich se otevřou kouzelné pohledy do okolí. Jedna místní komunikace kopíruje hranici, kde náhodní pocestní objeví klenoty drobných památek lidové zbožnosti.
Přímo na pomezí České republiky a Rakouska se tyčí nádherné barokní sousoší Loučení Krista s Pannou Marií. Opodál zase září bělostnou vápennou omítkou soudobá kaplička svaté Barbory. Ta harmonicky vplula do selského prostředí a opětovně upevňuje staletou tradici jednoduchých duchovních objektů.
Určitě se vám také vyplatí pokračovat přes vedlejší Mitterretzbach. Tady se nad obcí ukrývá tajuplný Posvátný kámen (Heiliger Stein). O něm jsme psali zde. Toto výjimečné místo oplývá energetickými zónami, které se křižují u balvanu, jehož povrch zbrázdily hluboké skalní mísy. Zde návštěvníci zažijí velice zvláštní pocity. A pokud v neviditelné síly nevěří, určitě podlehnou nádherné vyhlídce do dálav i podmanivé atmosféře přilehlých rozvalin kostela.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Může se hoditJak se tam dostat Internet Tři tipy z Unterretzbachu pro zahrádkáře Buk uzdravuje. Tento strom představuje univerzální lék. Například při spalování bukového dřeva se uvolňuje kreosotový olej, který má ve velmi nízké koncentraci desinfekční účinky. To se ale vztahuje výhradně k přírodnímu kreosotu, který má odlišné složení od kreosotu vyráběného z dehtu. Terénní nerovnosti, prohlubně, misky i mělké příkopy tvoří páteř „dešťové zahrady“. Takové pojetí, společně s vhodnou skladbou rostlin, efektivně zadržuje vláhu. |