Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Parádní exotika za rozumné peníze. Džerba je ostrovem slunce a ibišků

Hledáte exotiku za slušné peníze, od Česka vzdálenou tak přiměřeně? Vydejte se na ostrov Džerba. Čeká vás tam 320 slunečných dnů v roce, dlouhé písečné pláže a čisté průzračné moře.

Východ slunce na Džerbě | foto: Jan Váca, iDNES.cz

Na mapě hledejte tuniský ostrov Džerba v jižní části Gabeského zálivu. V nejužším místě ji od africké pevniny dělí jen zhruba dva a půl kilometru. Pokud chcete vyjet z ostrova na tuniskou pevninu, můžete buď použít trajekt (jezdí často), nebo na sebe nechat dýchnout historii a projet se po jediné suchozemské spojnici, po šestikilometrové Římské cestě.

Je to vlastně násep, kterým už před dvěma tisíci lety zhruba v tomto místě přehradili moře Římané. Ti tehdy ovládali Tunisko. Novodobá silnice je vystavěna na římských základech a v útrobách skrývá i velké potrubí, kterým se na ostrov dopravuje pitná voda.

Když jedete po Římské cestě, máte pocit, že jedete přímo po mořské hladině. Pokud se chcete ponořit do minulosti ještě mnohem hlouběji, stačí si připomenout, že v době ledové byl ostrov jihovýchodní částí spojen s pevninou.

Fotogalerie

Džerba je nejen největší z několika desítek tuniských ostrovů a ostrůvků, ale i největší severoafrický ostrov. Má rozlohu přes 500 kilometrů čtverečních. Po obvodu měří 150 kilometrů a dá se tak hravě objet na skútru, autem či v taxíku za den.

Ostrov leží v zóně polopouští, a tak nečekejte příval zeleně nebo lesy. Připravte se na písečná suchá pole a pustiny – všudypřítomnou žlutou barvu.

Výjimkou jsou sady s datlovými palmami (prý jich je víc než milion) a olivovníky, v městečkách a vesnicích nádherně kvetoucí ibišky, buganvílie, jasmíny a šťavnaté zelené oázy hotelových zahrad.

Hlavně relax

Na Džerbu se dá jezdit prakticky celoročně. Pokud by vám ovšem v zimě (prosinec až únor) nevadily teploty kolem 16 stupňů, občas déšť a moře se zhruba 15 stupni.

Zato ve vrcholném létě, hlavně v červenci a srpnu, si tam užijí milovníci opravdu horkého počasí. Teploty na sluníčku překračují čtyřicítku a moře má kolem příjemných třiceti. Pro ideální dovolenou jsou tak nejpříjemnější jaro a podzim.

Pro ideální dovolenou na Džerbě je nejpříjemnější jaro a podzim.

Tuniský ostrov by si pro svou dovolenou měli zvolit především ti, kdo touží po odpočinku a relaxu, stráveném hlavně na lehátku a ve vlnách moře nebo hotelového bazénu.

Nejkrásnější a nejoblíbenější pláže s pozvolným vstupem do moře jsou na severu a východě ostrova. Tam je i nejvíc hotelových komplexů, z nichž některé vypadají jako z pohádek Tisíce a jedné noci.

Na Džerbě nečekejte spousty památek, přesto si tam zábavu určitě najdete. Můžete si zahrát golf, projet se na velbloudu nebo na koni, zachytat si ryby, vydovádět se při vodních sportech, vyjet si na výlet do pevninského Tuniska i navštívit Saharu. Ale ani přímo na Džerbě toho není k vidění zase tak málo.

„Ježíšmarjá“

Určitě navštivte největší a hlavní město Houmt Souk, které leží na severu. Jestliže na celém ostrově žije zhruba 120 tisíc obyvatel, tak téměř polovinu z nich najdete právě tady.

Můžete bloudit úzkými uličkami, obdivovat oprýskané zdi zdobené graffiti, nahlížet do krámků s koženým zbožím, textilem i se zlatými a hlavně stříbrnými šperky. Nebo zamiřte na trh.  Prodavači na Džerbě jsou přece jen o krapet zdrženlivější než jinde na arabském „súku“. Přesto, až zjistí, odkud jste, mockrát uslyšíte z jejich úst „ježíšmarjá“. Asi to tam my Češi říkáme opravdu hodně často.

I tady se smlouvá, na to se připravte. Pokud se tomu chcete vyhnout, nakupujte...
Nejkrásnější a nejoblíbenější pláže s pozvolným vstupem do moře jsou na severu...

I tady se smlouvá, na to se připravte. Pokud se tomu chcete vyhnout, nakupujte v obchodních centrech s pevnými cenami, ale přijdete tak o zboží, které jinde než na trhu nekoupíte.

Pokud chcete zažít něco autentického, zajděte si na hlavní tržiště v Houmt Souku na dražbu ryb. Pro domorodce je to každodenní záležitost, pro nás zajímavá podívaná.

Vyvolávači sedí na židličkách na pultech, v rukou velké ryby nebo několik menších, navlečených na provázku, a vykřikují ceny. Zákazníci si vybírají, co koupí. Na trhu jsou k mání i chobotnice, rejnoci a další mořské potvory.

Bylo nebylo

V některých průvodcích se dočtete, že na ostrově Džerba přistál i bájný Odysseus se svými námořníky.

Pohostinní domorodci Lotofágové, živící se květinami, nabídli posádce lahůdku, kterou nazývali „lotos“. Ta muže tak očarovala, že už nechtěli plout dál.

Odysseus je musel spoutat, aby je dostal zpátky na loď. Že by to byly třeba datle? Asi se to nikdy nestalo, ale nač kazit krásný příběh pravdou. A možná že Džerba nakonec očaruje i vás.

Židovská minulost i současnost

Na Džerbě žije početná židovská komunita, čítající asi 1 500 lidí. Mezi tamními synagogami je jedna mimořádně významná: El Ghriba, nejstarší synagoga na africkém kontinentu.

Ta dnešní, v maurském stylu, byla postavena ve 20. století, ale ta původní už v 6. století před Kristem, kdy se na ostrově židé usadili. Bylo to po zničení Šalomounova chrámu v Jeruzalémě a kameny z něj byly použity při stavbě synagogy El Ghriba. Podle pověsti stojí na místě, kam dopadl svatý kámen z nebes, pravděpodobně meteorit.

El Ghriba je místem každoroční pouti židů na svátek Lag ba-omer, který se slaví 33 dní po svátku pesach. Na oslavu se sjíždějí tisíce židovských návštěvníků z celé Afriky, z Izraele i dalších koutů světa. Vykládají tóru, veselí se a zpívají. V modlitební místnosti synagogy, kde jsou uloženy svitky tóry (údajně nejstarší na světě), zapalují svíčky a na zeď dávají papírky s přáními (prý putují do Jeruzaléma ke Zdi nářků). Ženy toužící po dítěti se soukají úzkým otvorem do sklepení, kam vkládají natvrdo uvařená vajíčka.

Vyvrcholením oslav je vynášení svitků tóry, které jsou mimořádně uctívané pro jejich stáří. Pouť probíhá za mimořádných bezpečnostních opatření. Zvenčí působí synagoga El Ghriba nenápadně, ale uvnitř je nádherná a stojí za návštěvu.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Tajemství přehrad: Nádrž Pastviny se stavěla jako hladová zeď Orlických hor

Seriál Osmý díl Tajemství přehrad nás zavede do Orlických hor. Podíváme se na jednu ze dvou posledních zděných kamenných hrází...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Tam, kde se ještě může zpívat: vyrazte do Stockholmu za klidem a ABBOU

Premium Taky máte svůj seznam evropských měst, která byste rádi navštívili? My jsme měli Stockholm na whishlistu už dlouho a...

Tchajwancům chybí létání, během koronaviru skupují lety do nikam

Kromě jiných zasáhla pandemie koronaviru výrazně také letecké společnosti. Některé z nich tak začínají nabízet takzvané...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

Permanentky a klobáska u hrobů. Funerální turistika ve Vídni umí žít

Premium V poslední době čím dál více lidí vyráží na funerální turistiku. Navštěvují významné hřbitovy, hrobky, kostnice, putují...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...