Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Měkké zlato z Tuniska. Podívali jsme se, jak se sklízí nejlepší datle

Zima je období, kdy se na našem stole objevuje sladká pochoutka v podobě oválných červenohnědých bobulí. Nejlepší datle se rodí na severním okraji Sahary v jižním Alžírsku v okolí Biskry, Laguatu a Goley a v Tunisku v okolí Tozeuru. A právě do Tozeuru jsme se vydali, abychom se na vlastní oči přesvědčili, jak taková sklizeň datlí vypadá.

Datle v tuniském Tozeuru patří mezi nejlepší na světě. | foto: Bohumil Brejžekpro iDNES.cz

Datle původně pocházejí z oblasti Přední Asie, přesněji Mezopotámie, odkud se datlová palma vlivem člověka rozšířila do rozsáhlých suchých a teplých oblastí. Dnes je hojně pěstována zejména v Iráku, Egyptě, Maroku a Tunisku, stejně jako v Indii, Pákistánu, na Kanárských ostrovech i v Kalifornii.

My jsme se vydali podívat na sklizeň datlí v tuniském Tozeuru. Nejdříve nás čekala cesta po široké asfaltové silnici vedoucí pouští a středem vyschlého solného jezera Chott El Jerid, z něhož se těží sůl a fosfáty a za příznivých podmínek se nad ním objevuje fata morgána.

Cestou jsme několikrát zastavili, abychom si prohlédli rekvizity po pravé straně silnice, jež zde zůstaly po filmařích natáčejících známé Hvězdné války. Kousek dál v poušti, v místě Onk Ejmel, nechal geniální megaloman George Lucas postavit kulisy představující pouštní planetu Tatooine.

Kulisy jsou většinou v téměř neporušeném stavu a návštěvníci neznající jejich historii je často považují za ruiny nějaké starověké civilizace. Dojet se k nim dalo pouze džípy s místními řidiči, protože cizinci v poušti řídit nesmějí, nedávno k nim byla uprostřed písku postavena asfaltka.

Tozeur, oáza plná datlí

Ale to už vjíždíme do Tozeuru, hlavního města oáz tuniského jihozápadu, známého cihličkami vytvářejícími na fasádách domů různé geometrické obrazce.

Fotogalerie

Všude kolem nás jsou samé palmy, prý jich je jen v městě na půl milionu. Sběr datlí, jež na nich rostou, probíhá od října do února.

Nejznámější jsou Deglet an-Nour (Prsty světla), obří karamelově zlatě zbarvené datle vonící po medu určené takřka výhradně na export. Vyžadují intenzivní péči a ročně spotřebují dvakrát více vody než jiné odrůdy.

Palmy se mohou dožít 300 let

Datlovník dorůstá do výšky až třiceti metrů a teoreticky se může dožít tři sta let. Říkám teoreticky, protože palmy se nechávají maximálně sto let, kdy se kácejí a místo nich jsou vysazovány nové.

Květy na samičích palmách mají žlutou barvu a jsou uspořádané do metlovitých soukvětí dlouhých až sedmdesát centimetrů, naproti tomu samčí soukvětí bývají dlouhá jen dvacet pět centimetrů. Palmy jsou mimořádně úrodné, ročně se z jednoho stromu načeše v průměru sto kilogramů plodů.

Česači datlí
Mohutné trsy datlí

Pokud byste si mysleli, že datle rostou samy a není zapotřebí se o ně kromě sklizně vůbec starat, byli byste na velkém omylu. Na každou palmu je totiž zapotřebí čtyřikrát do roka vylézt, například tehdy, když se plody obalují síťkami jako ochrana před větrem i ptactvem, nebo když je třeba ručně napomáhat opylení. Teprve při čtvrtém vylezení se datle sbírají.

Sběr datlí

Byl jsem zvědavý, jak vlastně taková sklizeň probíhá. Hlavní česač vylezl s pomocí krátkého provazu upevněného pod zadkem a přehozeného kolem kmene palmy až nahoru do koruny. Když se vyvěsil do provazu, ten se napnul a držel ho, zatímco on postoupil nohama výš. Pak uvolnil lano, přitáhl se rukama a takto stále dokola, až byl zcela nahoře.

Tady odsekával zahnutým nožem hrozny vážící asi 18 kilo a podával je prvnímu ze čtyř pomocníků rozmístěných pod ním po kmeni, ten zase dalšímu a takto z ruky do ruky byly datle dopraveny až na zem, kde se jich ujali dva starší česači, kteří pečlivě procházeli stonek za stonkem, nechávali na něm kvalitní datle a nekompromisně vyřazovali ty, jež nesplňovaly jejich přísná kritéria.

Datle se pečlivě kontrolují.
Datle je zapotřebí přebrat.

Datle, které prošly kontrolou, pak rozložili na rohože, kde na slunci pár dnů, nejdéle však týden, dozrávají a krabatějí, než se v přepravkách expedují na datlový trh, kde jsou nabízeny k prodeji.

Opuštěný palmový ráj

Z Tozeuru jsme se vypravili do horských oáz, jimž Římané říkali „tmavé fleky na levhartí srsti“. První přišla na řadu Tamerza. V okamžiku nás obklopil houf dětí, jež se nám za dinár snažily vnutit nejrůznější tretky či alespoň získat nějakou pozornost - bonbon, žvýkačku nebo propisovačku.

Sestoupili jsme do údolí, kde mezi palmami protéká říčka s malými vodopády a jezírky s tyrkysově modrou hladinou. Stoupali jsme kolem překrásně tvarovaných skal, soutěskou se protáhli na druhou stranu, kde se na vrcholu vypíná socha kozorožce, a ruinami bývalé opevněné berberské vesnice se vrátili zpátky.

Jezírko v Tamerze má tyrkysovou barvu.

Jezírko v Tamerze má tyrkysovou barvu.

Její obyvatelé museli v roce 1969 ze svých příbytků z nepálených červených cihel uprchnout, když dvacet dva dnů nepřetržitě pršelo a voda příbytky zpustošila. Už se sem nevrátili, nové domy postavili na opačné straně palmového háje. Díky vodě tu pod palmami rostou meruňky, granátová jablíčka, broskve, citrusy, olivy, v jejich stínu zase zelenina, tabák a obilí.

Anglický pacient a Indiana Jones

Naše další kroky směřovali do oázy Chébika. Zelená rokle s jezírkem a vodopádem tryskajícím uprostřed skal v pusté krajině působí jako zjevení. Tady se natáčel oscarový film Anglický pacient, dojemný příběh těžce zraněného letce sestřeleného nad pouští. Děj se sice odehrává v Egyptě, ale všechny záběry na hory pocházejí z Tuniska.

Anglický pacient se točil i v horské oáze Mides, jež je už jen kousek od Alžírska, vlastně tudy prochází státní hranice. Jde v podstatě o obrovský kaňon, na jehož dně se zelenají palmy.

V dalším kaňonu Sidi Bouhlel vyhrožoval Indiana Jones ve filmu Dobyvatelé ztracené archy nacistům, že Archu úmluvy vyhodí do vzduchu. A jen o kousek dál v Tamerze nás překvapil uprostřed pouště luxusní hotel Tamerza Palace, v němž si jeho hosté připadají jako v pohádce.

Troglodytí obydlí

Jednu z nejneobvyklejších památek v této oblasti představují berberská podzemní skalní obydlí v okolí Matmaty, kterým se říká troglodytí obydlí. Poskytovaly nejen ochranu před sluncem, ale i před nepřátelskými kmeny.

Podzemní troglodytí obydlí, dnes hotel Sidi Driss.

Podzemní troglodytí obydlí, dnes hotel Sidi Driss.

V luxusním hotelu Tamerza Palace nechybí ani bazén.

V luxusním hotelu Tamerza Palace nechybí ani bazén.

Zvenčí vypadají nenápadně, uvnitř mají otevřené nádvoří, kolem něhož jsou vytesané jednotlivé místnosti, a to i do výšky několika pater. Výjimkou nejsou ani rozsáhlá sídla s několika nádvořími vzájemně pospojovanými chodbami a tunely.

Většina jich už není obývána, i když výjimky se najdou, z některých jsou dokonce turistické hotely. Určitě nejznámější je Hotel Sidi Driss, kde se natáčely scény z domova Lukea Skywalkera, jedné z hlavních postav eposu Hvězdných válek.

Může se hodit

Jak se tam dostat - nejsnadněji letadlem, letecká společnost Tunisair sem létá z Paříže, Nice, Lyonu a Milána. Využít můžete také low costové aerolinky Transavia z Paříže. Z tuniského hlavního města je spojení společností Sevenair. Ve větších tuniských městech si můžete vypůjčit i auto – buď s řidičem nebo bez, silnice jsou většinou ve velmi dobrém stavu. Do Tozeuru anebo až k hotelu Tamerza Palace jede z Tunisu za pouhých 25 tuniských dinárů (přibližně 190 Kč) pohodlný autobus.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

Maďarské moře bojuje o budoucnost. Na Balatonu zatím vítězí beton

Balaton je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Státní úřady vnímají jeho velký turistický potenciál a...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Cesty Karla Čapka: přežil srážku vlaků, užíval si automobilové jízdy Evropou

Premium Uznávaný novinář a spisovatel Karel Čapek byl vášnivý cestovatel. Jezdil hlavně vlakem, poslední tři roky života...

Připravte se, létání startuje. Kam vzduchem bez cestovky a nezaplatit majlant

Premium S odezníváním epidemie koronaviru se před hlavní letní sezonou zotavuje i letecká doprava. Letiště Václava Havla v...

OBRAZEM: Nádherná planeta Země. Podívejte se na dechberoucí rozmary počasí

Počasí tvoří nedílnou součást našeho života. Vydejte se s námi do různých zákoutí světa a objevte přírodní úkazy, které...

Skvělý eurovíkend. Antický Řím nabízí unikátní pohled do minulosti

Premium Kdo chce pochopit současnost, měl by pochopit minulost. Italská metropole je pro to ideálním cílem: vypráví historii...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....