Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Dokonalá slovenská odysea. Projeli jsme okolí Liptovské Mary na kole

Uprostřed regionu Liptov, v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, leží jedno z největších přehradních jezer na Slovensku, vodní nádrž Lipovská Mara. Čistá voda a nádherné okolí sem v létě přitahuje mnoho návštěvníků a ne nadarmo se tak Maře přezdívá Liptovské moře.

Západ slunce u Liptovské Mary. V pozadí Velký Choč. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Kdo miluje vodu, nepřijde na Liptovské Maře zkrátka. Podél břehů jezera najdeme spoustu pláží vhodných ke koupání, několik kempů, dva velké akvaparky, skanzen a spoustu dalších zajímavostí.

Můžete tu chytat ryby nebo plout na plachetnici. Oblast Mary je také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních hor, ať už jsou to Roháče, Nízké Tatry nebo méně známé Chočské vrchy.

My jsme se rozhodli objet Liptovskou Maru na kole a prozkoumat nejenom hlavní turistické zajímavosti, ale také jsme se chtěli projet po pěkných a bohem zapomenutých cestách vedoucích podhůřím Nízkých a Vysokých Tater.

Celý okruh měří 51 kilometrů, můžete jej podle potřeby, počasí a sil zkrátit nebo i prodloužit. Trasa vede převážně po polních cestách a vedlejších silnicích a vyhýbá se hlavním tahům.

Fotogalerie

A tip pro lenochy: pokud byste náhodou neměli chuť na cyklistiku, většinu zajímavostí na trase můžete navštívit i autem.

Ikona Liptovské Mary a Liptova

Protože cesta je okružní, začít a skončit můžete kdekoliv. Nabízí se například největší město regionu Liptovský Mikuláš, Bešeňová nebo třeba akvapark Tatralandia.

My jsme začali u obce Liptovská Sielnica, kde je hezká pláž a kde také najdete několik kvalitních restaurací pro zahnání hladu na konci výletu. Takto také budeme zdolávat největší kopce dopoledne, kdy nebude takové horko.

Vyrážíme proti směru hodinových ručiček kolem jezera a po vedlejší silnici kopírujeme břehy jezera k Bobrovníku. Tady nedávno vybudovali novou marínu, odkud lze prozkoumávat Liptovskou Maru třeba na palubě plachetnice. Přehoupneme se přes malý kopec a sjedeme k renesanční věži kostela Panny Marie. Tato malebná stavba stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Renesanční věž kostela Panny Marie stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá...

Renesanční věž kostela Panny Marie stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Archeologický park Havránok dokumentuje keltské osídlení v oblasti.

Archeologický park Havránok dokumentuje keltské osídlení v oblasti.

Kousek odtud najdeme archeologický park Havránok dokumentující keltské osídlení. Pokud zdoláte červeně značenou cestu vedoucí do strmého kopce, budete moct obdivovat nejenom hezký pohled na přehradu, ale také na rekonstrukci staveb z mladší doby kamenné.

V podhůří Nízkých Tater

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Jakmile sjedeme pod hráz do obce Vlachy, ocitneme se v nejnižším bodě celého výletu a před námi je dlouhé stoupání do nejvyššího bodu. Nedržíme se striktně cyklotrasy č. 2435 a za obcí Fiačice odvážně uhýbáme po rozbité polní cestě doprava ke kótě Háje, odkud se otevírají hezké výhledy na celý centrální Liptov. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholem Ďumbieru.

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se...

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Na vrcholu Háj. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou...

Na vrcholu Háj. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholum Ďumbieru.

Po louce sjíždíme do obce Svätý Kríž, na jejímž horním konci leží jedna z nejvýznamnějších památek Liptova, dřevěný protestantský artikulární kostel. Tyto kostely musely být stavěny na okraji obcí a na jejich výstavbu nesmělo být použito ani kamenů ani železa, což mělo snížit jejich trvanlivost.

Kostel postavený bez jediného hřebíku ve Svätém Kríži pochází z roku 1774 a byl sem přenesen z obce Paludze, zaplavené později přehradou Liptovská Mara. Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jde o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jde o jednu z největších dřevěných...

Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jedná se o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Po vozové cestě vystoupáme loukami nad obec Lazisko a vzápětí mírně klesneme k silnici v Demänovské dolině. Kdo má čas a chuť, může nyní po silnici dojet k nedaleké Demänovské jeskyni nebo až na konec asfaltu, k Vrbickému plesu a k dolní stanici lanovky na Chopok.

My silnici pouze přejedeme a pokračujeme kousek po žluté značce kempem, za kterým vyjedeme na otevřené louky mezi Demänovou a Ploštínem. Vychutnáváme si nádherný biking po oblém hřebeni Ploštína s výhledy na Liptovský Mikuláš a Západní Tatry v pozadí.

Kolem největšího akvaparku Slovenska

Sjíždíme po posečených loukách do Ploštína a následně po silnici vjíždíme do Liptovského Mikuláše, přímo ke slalomovému kanálu na řece Váh. Když budete mít štěstí, můžete tady spatřit při tréninku některého ze slovenských olympioniků v kanoistice na divoké vodě.

Malebné Vrbické pleso na konci Demänovské doliny

Malebné Vrbické pleso na konci Demänovské doliny

Hned za mostem přes Váh uhýbáme vlevo na pěknou asfaltovou cyklostezku, která nás protáhne skoro celým městem a následně až k areálu Tatralandia. Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku, najdete tu bazény, tobogány, sauny a mnoho dalších atrakcí leží v areálu nebo těsně vedle něj. Pokud už jste unaveni z kola, můžete to tady „zapíchnout“ a zrelaxovat třeba v termálním bazénu.

Do výchozího místa okruhu to nyní máme nejkratší cestou po hlavní silnici šest kilometrů. Slovenští řidiči jsou podle mých zkušeností o něco méně přátelštější k cyklistům než ti naši a protože silnice 584 je opravdu frekventovaná, uděláte lépe, když se jí vyhnete. Po cestě kolem hotelové části Tatralandie přejíždíme na vedlejší silnici mezi Bobrovcem a Pavlovou Vsí a přes Beňušovce směřujeme po polní cestě k obci Nižné Matiašovce.

Slalomový kanál v Liptovském Mikuláši

Slalomový kanál v Liptovském Mikuláši

Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku.

Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku.

Jakmile přijedeme na hlavní silnici, „odskočíme“ si ještě doprava asi 300 metrů k velmi malebnému kostelu sv. Ladislava. Pak nás čekají dva kilometry po hlavní a na začátku obce Lipovská Sielnica uhýbáme vpravo.

Jsme na konci výletu, nyní zbývá smýt pot ve vodách Liptovské Mary a doplnit energii v některé z místních restaurací. Jsou tu dvě, které jsme vyzkoušeli a které můžeme s klidem doporučit.

Rybáreň „Na Háku“ vám nabídne možnost chytit si vlastního pstruha a pak ho sníst grilovaného podle tajného indiánského receptu, druhou možností je koliba „Gréta“ s nabídkou slovenské i mezinárodní kuchyně.

Můlže se hodit

Start a cíl: Liptovská Sielnica (případně kdekoliv jinde na okruhu)
Délka trasy: 51 km
Náročnost: trasa je středně fyzicky náročná, vede převážně po vedlejších silnicích nebo po polních a šotolinových cestách. Celkové stoupání je 840 metrů.
Vhodné kolo: MTB nebo treking
Možnost ubytování: Koliba Gréta
Možnost půjčení kol: Intersport Liptovský Mikuláš

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Tajemství přehrad: Nádrž Pastviny se stavěla jako hladová zeď Orlických hor

Seriál Osmý díl Tajemství přehrad nás zavede do Orlických hor. Podíváme se na jednu ze dvou posledních zděných kamenných hrází...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka na hřbitově ve...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Tání ledovců v Alpách odhaluje poklady z historie. Mohou je najít i turisté

Vědci se sice neradují z ničivých dopadů oteplování klimatu, ale přiznávají, že vytvořilo příležitost, jak doplnit naše...

Bruselský čurající chlapeček se oblékl do českého modrotisku

Už více než tisíckrát měnil proslulý bruselský čurající chlapeček svůj kostým, teprve dnes ale poprvé navlékl...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

Největší fontána na světě nestačí. Dubaj odhaluje megalomanský projekt

V Dubaji tento týden proběhla další slavnostní premiéra, tentokrát bylo na pořadu otevření největší fontány na světě....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...