Dokonalá slovenská odysea. Projeli jsme okolí Liptovské Mary na kole

aktualizováno 
Uprostřed regionu Liptov, v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, leží jedno z největších přehradních jezer na Slovensku, vodní nádrž Lipovská Mara. Čistá voda a nádherné okolí sem v létě přitahuje mnoho návštěvníků a ne nadarmo se tak Maře přezdívá Liptovské moře.

Západ slunce u Liptovské Mary. V pozadí Velký Choč. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Kdo miluje vodu, nepřijde na Liptovské Maře zkrátka. Podél břehů jezera najdeme spoustu pláží vhodných ke koupání, několik kempů, dva velké akvaparky, skanzen a spoustu dalších zajímavostí.

Můžete tu chytat ryby nebo plout na plachetnici. Oblast Mary je také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních hor, ať už jsou to Roháče, Nízké Tatry nebo méně známé Chočské vrchy.

My jsme se rozhodli objet Liptovskou Maru na kole a prozkoumat nejenom hlavní turistické zajímavosti, ale také jsme se chtěli projet po pěkných a bohem zapomenutých cestách vedoucích podhůřím Nízkých a Vysokých Tater.

Celý okruh měří 51 kilometrů, můžete jej podle potřeby, počasí a sil zkrátit nebo i prodloužit. Trasa vede převážně po polních cestách a vedlejších silnicích a vyhýbá se hlavním tahům.

Fotogalerie

A tip pro lenochy: pokud byste náhodou neměli chuť na cyklistiku, většinu zajímavostí na trase můžete navštívit i autem.

Ikona Liptovské Mary a Liptova

Protože cesta je okružní, začít a skončit můžete kdekoliv. Nabízí se například největší město regionu Liptovský Mikuláš, Bešeňová nebo třeba akvapark Tatralandia.

My jsme začali u obce Liptovská Sielnica, kde je hezká pláž a kde také najdete několik kvalitních restaurací pro zahnání hladu na konci výletu. Takto také budeme zdolávat největší kopce dopoledne, kdy nebude takové horko.

Vyrážíme proti směru hodinových ručiček kolem jezera a po vedlejší silnici kopírujeme břehy jezera k Bobrovníku. Tady nedávno vybudovali novou marínu, odkud lze prozkoumávat Liptovskou Maru třeba na palubě plachetnice. Přehoupneme se přes malý kopec a sjedeme k renesanční věži kostela Panny Marie. Tato malebná stavba stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Renesanční věž kostela Panny Marie stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá...

Renesanční věž kostela Panny Marie stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Archeologický park Havránok dokumentuje keltské osídlení v oblasti.

Archeologický park Havránok dokumentuje keltské osídlení v oblasti.

Kousek odtud najdeme archeologický park Havránok dokumentující keltské osídlení. Pokud zdoláte červeně značenou cestu vedoucí do strmého kopce, budete moct obdivovat nejenom hezký pohled na přehradu, ale také na rekonstrukci staveb z mladší doby kamenné.

V podhůří Nízkých Tater

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Jakmile sjedeme pod hráz do obce Vlachy, ocitneme se v nejnižším bodě celého výletu a před námi je dlouhé stoupání do nejvyššího bodu. Nedržíme se striktně cyklotrasy č. 2435 a za obcí Fiačice odvážně uhýbáme po rozbité polní cestě doprava ke kótě Háje, odkud se otevírají hezké výhledy na celý centrální Liptov. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholem Ďumbieru.

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se...

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Na vrcholu Háj. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou...

Na vrcholu Háj. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholum Ďumbieru.

Po louce sjíždíme do obce Svätý Kríž, na jejímž horním konci leží jedna z nejvýznamnějších památek Liptova, dřevěný protestantský artikulární kostel. Tyto kostely musely být stavěny na okraji obcí a na jejich výstavbu nesmělo být použito ani kamenů ani železa, což mělo snížit jejich trvanlivost.

Kostel postavený bez jediného hřebíku ve Svätém Kríži pochází z roku 1774 a byl sem přenesen z obce Paludze, zaplavené později přehradou Liptovská Mara. Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jde o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jde o jednu z největších dřevěných...

Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jedná se o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Po vozové cestě vystoupáme loukami nad obec Lazisko a vzápětí mírně klesneme k silnici v Demänovské dolině. Kdo má čas a chuť, může nyní po silnici dojet k nedaleké Demänovské jeskyni nebo až na konec asfaltu, k Vrbickému plesu a k dolní stanici lanovky na Chopok.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

My silnici pouze přejedeme a pokračujeme kousek po žluté značce kempem, za kterým vyjedeme na otevřené louky mezi Demänovou a Ploštínem. Vychutnáváme si nádherný biking po oblém hřebeni Ploštína s výhledy na Liptovský Mikuláš a Západní Tatry v pozadí.

Kolem největšího akvaparku Slovenska

Sjíždíme po posečených loukách do Ploštína a následně po silnici vjíždíme do Liptovského Mikuláše, přímo ke slalomovému kanálu na řece Váh. Když budete mít štěstí, můžete tady spatřit při tréninku některého ze slovenských olympioniků v kanoistice na divoké vodě.

Malebné Vrbické pleso na konci Demänovské doliny

Malebné Vrbické pleso na konci Demänovské doliny

Hned za mostem přes Váh uhýbáme vlevo na pěknou asfaltovou cyklostezku, která nás protáhne skoro celým městem a následně až k areálu Tatralandia. Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku, najdete tu bazény, tobogány, sauny a mnoho dalších atrakcí leží v areálu nebo těsně vedle něj. Pokud už jste unaveni z kola, můžete to tady „zapíchnout“ a zrelaxovat třeba v termálním bazénu.

Do výchozího místa okruhu to nyní máme nejkratší cestou po hlavní silnici šest kilometrů. Slovenští řidiči jsou podle mých zkušeností o něco méně přátelštější k cyklistům než ti naši a protože silnice 584 je opravdu frekventovaná, uděláte lépe, když se jí vyhnete. Po cestě kolem hotelové části Tatralandie přejíždíme na vedlejší silnici mezi Bobrovcem a Pavlovou Vsí a přes Beňušovce směřujeme po polní cestě k obci Nižné Matiašovce.

Slalomový kanál v Liptovském Mikuláši

Slalomový kanál v Liptovském Mikuláši

Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku.

Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku.

Jakmile přijedeme na hlavní silnici, „odskočíme“ si ještě doprava asi 300 metrů k velmi malebnému kostelu sv. Ladislava. Pak nás čekají dva kilometry po hlavní a na začátku obce Lipovská Sielnica uhýbáme vpravo.

Jsme na konci výletu, nyní zbývá smýt pot ve vodách Liptovské Mary a doplnit energii v některé z místních restaurací. Jsou tu dvě, které jsme vyzkoušeli a které můžeme s klidem doporučit.

Rybáreň „Na Háku“ vám nabídne možnost chytit si vlastního pstruha a pak ho sníst grilovaného podle tajného indiánského receptu, druhou možností je koliba „Gréta“ s nabídkou slovenské i mezinárodní kuchyně.

Můlže se hodit

Start a cíl: Liptovská Sielnica (případně kdekoliv jinde na okruhu)
Délka trasy: 51 km
Náročnost: trasa je středně fyzicky náročná, vede převážně po vedlejších silnicích nebo po polních a šotolinových cestách. Celkové stoupání je 840 metrů.
Vhodné kolo: MTB nebo treking
Možnost ubytování: Koliba Gréta
Možnost půjčení kol: Intersport Liptovský Mikuláš

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Varovné znamení pro celý svět. Island se rozloučil se zaniklým ledovcem

Zmenšování islandského ledovce Okjökull na kombinované letecké fotografii NASA...

Na západě Islandu se v neděli lidé slavnostně rozloučili s ledovcem, který se v důsledku klimatických změn ztenčil...

Moře téměř za rohem. Kam se vydat v Itálii na dovolenou

Bibione

Nejoblíbenější dovolenkovou oblastí v Itálii je pro našince severní Jadran. Vyberte si letovisko podle svého gusta a...

Maroko si zamilovali filmaři i celebrity. Hollywoodskou Casablancu nečekejte

Bez velbloudů si lze orient představit jen těžko

Maroko je přitažlivým mixem západního a islámského světa. Pro svou unikátní kulturní otevřenost, bezpečnou, ale...

Najdete na iDNES.cz