Dokonalá slovenská odysea. Projeli jsme okolí Liptovské Mary na kole

Uprostřed regionu Liptov, v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, leží jedno z největších přehradních jezer na Slovensku, vodní nádrž Lipovská Mara. Čistá voda a nádherné okolí sem v létě přitahuje mnoho návštěvníků a ne nadarmo se tak Maře přezdívá Liptovské moře.
Západ slunce u Liptovské Mary. V pozadí Velký Choč.

Západ slunce u Liptovské Mary. V pozadí Velký Choč. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Kdo miluje vodu, nepřijde na Liptovské Maře zkrátka. Podél břehů jezera najdeme spoustu pláží vhodných ke koupání, několik kempů, dva velké akvaparky, skanzen a spoustu dalších zajímavostí.

Můžete tu chytat ryby nebo plout na plachetnici. Oblast Mary je také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních hor, ať už jsou to Roháče, Nízké Tatry nebo méně známé Chočské vrchy.

My jsme se rozhodli objet Liptovskou Maru na kole a prozkoumat nejenom hlavní turistické zajímavosti, ale také jsme se chtěli projet po pěkných a bohem zapomenutých cestách vedoucích podhůřím Nízkých a Vysokých Tater.

Celý okruh měří 51 kilometrů, můžete jej podle potřeby, počasí a sil zkrátit nebo i prodloužit. Trasa vede převážně po polních cestách a vedlejších silnicích a vyhýbá se hlavním tahům.

A tip pro lenochy: pokud byste náhodou neměli chuť na cyklistiku, většinu zajímavostí na trase můžete navštívit i autem.

Ikona Liptovské Mary a Liptova

Protože cesta je okružní, začít a skončit můžete kdekoliv. Nabízí se například největší město regionu Liptovský Mikuláš, Bešeňová nebo třeba akvapark Tatralandia.

My jsme začali u obce Liptovská Sielnica, kde je hezká pláž a kde také najdete několik kvalitních restaurací pro zahnání hladu na konci výletu. Takto také budeme zdolávat největší kopce dopoledne, kdy nebude takové horko.

Vyrážíme proti směru hodinových ručiček kolem jezera a po vedlejší silnici kopírujeme břehy jezera k Bobrovníku. Tady nedávno vybudovali novou marínu, odkud lze prozkoumávat Liptovskou Maru třeba na palubě plachetnice. Přehoupneme se přes malý kopec a sjedeme k renesanční věži kostela Panny Marie. Tato malebná stavba stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Renesanční věž kostela Panny Marie stojí přímo na břehu přehradního jezera a dá se říci, že tvoří ikonu nejenom Liptovské Mary, ale celého Liptova.

Archeologický park Havránok dokumentuje keltské osídlení v oblasti.

Kousek odtud najdeme archeologický park Havránok dokumentující keltské osídlení. Pokud zdoláte červeně značenou cestu vedoucí do strmého kopce, budete moct obdivovat nejenom hezký pohled na přehradu, ale také na rekonstrukci staveb z mladší doby kamenné.

V podhůří Nízkých Tater

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Jakmile sjedeme pod hráz do obce Vlachy, ocitneme se v nejnižším bodě celého výletu a před námi je dlouhé stoupání do nejvyššího bodu. Nedržíme se striktně cyklotrasy č. 2435 a za obcí Fiačice odvážně uhýbáme po rozbité polní cestě doprava ke kótě Háje, odkud se otevírají hezké výhledy na celý centrální Liptov. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholem Ďumbieru.

Přejíždíme 50 metrů vysokou a 1 300 metrů dlouhou sypanou hráz, ze které se otevírají hezké výhledy na vodní dílo Bešeňová i vrcholy Velké Fatry a Chočských vrchů.

Na vrcholu Háj. Před námi se nyní zvedá hradba hřebene Nízkých Tater s patrnou Demänovskou dolinou a vrcholum Ďumbieru.

Po louce sjíždíme do obce Svätý Kríž, na jejímž horním konci leží jedna z nejvýznamnějších památek Liptova, dřevěný protestantský artikulární kostel. Tyto kostely musely být stavěny na okraji obcí a na jejich výstavbu nesmělo být použito ani kamenů ani železa, což mělo snížit jejich trvanlivost.

Kostel postavený bez jediného hřebíku ve Svätém Kríži pochází z roku 1774 a byl sem přenesen z obce Paludze, zaplavené později přehradou Liptovská Mara. Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jde o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Do kostela se prý vejde až 6 000 lidí a jedná se o jednu z největších dřevěných staveb ve střední Evropě.

Po vozové cestě vystoupáme loukami nad obec Lazisko a vzápětí mírně klesneme k silnici v Demänovské dolině. Kdo má čas a chuť, může nyní po silnici dojet k nedaleké Demänovské jeskyni nebo až na konec asfaltu, k Vrbickému plesu a k dolní stanici lanovky na Chopok.

My silnici pouze přejedeme a pokračujeme kousek po žluté značce kempem, za kterým vyjedeme na otevřené louky mezi Demänovou a Ploštínem. Vychutnáváme si nádherný biking po oblém hřebeni Ploštína s výhledy na Liptovský Mikuláš a Západní Tatry v pozadí.

Kolem největšího akvaparku Slovenska

Sjíždíme po posečených loukách do Ploštína a následně po silnici vjíždíme do Liptovského Mikuláše, přímo ke slalomovému kanálu na řece Váh. Když budete mít štěstí, můžete tady spatřit při tréninku některého ze slovenských olympioniků v kanoistice na divoké vodě.

Malebné Vrbické pleso na konci Demänovské doliny

Hned za mostem přes Váh uhýbáme vlevo na pěknou asfaltovou cyklostezku, která nás protáhne skoro celým městem a následně až k areálu Tatralandia. Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku, najdete tu bazény, tobogány, sauny a mnoho dalších atrakcí leží v areálu nebo těsně vedle něj. Pokud už jste unaveni z kola, můžete to tady „zapíchnout“ a zrelaxovat třeba v termálním bazénu.

Do výchozího místa okruhu to nyní máme nejkratší cestou po hlavní silnici šest kilometrů. Slovenští řidiči jsou podle mých zkušeností o něco méně přátelštější k cyklistům než ti naši a protože silnice 584 je opravdu frekventovaná, uděláte lépe, když se jí vyhnete. Po cestě kolem hotelové části Tatralandie přejíždíme na vedlejší silnici mezi Bobrovcem a Pavlovou Vsí a přes Beňušovce směřujeme po polní cestě k obci Nižné Matiašovce.

Slalomový kanál v Liptovském Mikuláši

Akvapark Tatralandia je největší vodní areál zábavy a relaxace na Slovensku.

Jakmile přijedeme na hlavní silnici, „odskočíme“ si ještě doprava asi 300 metrů k velmi malebnému kostelu sv. Ladislava. Pak nás čekají dva kilometry po hlavní a na začátku obce Lipovská Sielnica uhýbáme vpravo.

Jsme na konci výletu, nyní zbývá smýt pot ve vodách Liptovské Mary a doplnit energii v některé z místních restaurací. Jsou tu dvě, které jsme vyzkoušeli a které můžeme s klidem doporučit.

Rybáreň „Na Háku“ vám nabídne možnost chytit si vlastního pstruha a pak ho sníst grilovaného podle tajného indiánského receptu, druhou možností je koliba „Gréta“ s nabídkou slovenské i mezinárodní kuchyně.

Můlže se hodit

Start a cíl: Liptovská Sielnica (případně kdekoliv jinde na okruhu)
Délka trasy: 51 km
Náročnost: trasa je středně fyzicky náročná, vede převážně po vedlejších silnicích nebo po polních a šotolinových cestách. Celkové stoupání je 840 metrů.
Vhodné kolo: MTB nebo treking
Možnost ubytování: Koliba Gréta
Možnost půjčení kol: Intersport Liptovský Mikuláš

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Popíjení a pak spánek během letu? Pro vaše srdce je to vražedná kombinace

19. června 2024  16:17

Přečkat dlouhý let tím, že si dopřejete skleničku něčeho ostřejšího a pak spokojeně usnete? Špatný...

Oceán u nohou, hvězdy nad hlavou. Glamping na Maledivách oplývá luxusem

19. června 2024

Dovolená na Maledivách, korálových atolech v Indickém oceánu, je synonymem exotické dovolené. A...

KVÍZ: Vyznáte se v Rakousku? Otestujte své znalosti

19. června 2024

Advertorial Nádherné přírodní scenerie, bohaté možnosti sportovního vyžití, ale i nepřeberné způsoby relaxace....

Historické srdce populárního ostrova. Mdina na Maltě okouzlí i v noci

19. června 2024

Tajuplná, majestátní a okouzlující je pro návštěvníky maltská Mdina. Bývalé hlavní město ostrova se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...