Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Z termálů rovnou do hor. Švihák lázeňský bude na Slovensku jako doma

Všude kolem nás jsou siluety chočských i tatranských vršků, pod nimi nejstarší z nádrží Vážské kaskády Liptovská mara i sousední vodní nádrž Bešeňová. Stejnojmenná vesnička sice nemá ani tisícovku obyvatel, přesto se sem sjíždějí návštěvníci z širého okolí. Kvůli místním termálním lázním.
Pohled na Nízké Tatry z vyhlídkové restaurace Rotunda na Chopoku

Pohled na Nízké Tatry z vyhlídkové restaurace Rotunda na Chopoku | foto: Juraj Meško

Když se po rozlehlém areálu lázeňského Vodního parku v Bešeňové procházíte, nejčastěji uslyšíte slovenštinu a češtinu. Ale také polštinu, maďarštinu nebo dokonce němčinu.

Na začátku letní sezony jsou sice ulice zdánlivě klidné obce vylidněné, ale tady u vody je o víkendu pořádný šrumec, který jen občas přehluší projíždějící vlaky na sousední železniční trati.

Slunečné počasí láká tisícovky hostů. Většinu z těch, kteří si přijeli do rozlehlého areálu užít třeba jen jediný den. Nebo dalších,  kteří se v hotelovém komplexu kolem bazénů a labyrintu tobogánů ubytovali.  Rozsáhlý areál má čtyř i tříhvězdičkové bydlení, restaurace, bohatou nabídku wellness procedur či saunový svět.

Až čtyřicetistupňová voda

Místní termální prameny se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, železa, manganu, velkým množstvím síranů, bikarbonátů a dalších minerálů pomáhají a slouží jako prevence proti problémům s pohybovým a dýchacím ústrojím, příznivé jsou také jejich kosmetické účinky.

Pravda, čtyři bazény s kalnou geotermální vodou, jež má hnědočervenou barvu, nemusí pro obyčejného návštěvníka na první pohled působit zrovna lákavě. Ale děláte to přece pro své zdraví, ne?

V horkých letních dnech ovšem pozor: teplota minerální vody se pohybuje od 27 do 39 stupňů Celsia, takže je nutné tělo občas i někde zchladit.

V Bešeňové se můžete po celý rok vykoupat v devíti různých bazénech, během letní sezony jich je v provozu dokonce dvakrát víc.

Děti vás jistě potáhnou i k třicetimetrové tobogánové věži, ale není to jen tak. Jízda po nejrychlejších skluzavkách Slovenska je zážitek, na který si nejmenší musejí počkat. Vstup je omezen věkem i výškou. 

Keltské tajemství i vrcholy Tater na dohled

Pokud jste do Bešeňové nepřijeli jen za koupáním a pasivním odpočinkem a toužíte poznat i bezprostřední okolí, možností máte nespočet.

Pohled na liptovskou krajinu z tobogánové věže vodního parku v Bešeňové
Rozsáhlý vodní areál nabízí čtyř i tříhvězdičkové bydlení v přilehlém hotelovém...

Pěšky dojdete přes kopec Drieňok kolem vodní nádrže do vesnice Vlašky. A odtud už je to po červené turistické značce (směr Bobrovník) nedaleko na Havránok, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi.

Kolem 1. století př. n. l. tu žili Keltové, první historicky doložení obyvatelé slovenského území. Traduje se, že i oni už znali místní termální prameny a jejich účinky.

27 000 let

Stáří geotermálních pramenů v okolí Bešeňové je odhadované na 27 000 let. Základ dnešního vodního parku tvoří takřka dvoukilometrový vrt z roku 1987. Hluboko pod zemí má minerální voda teplotu 60,5 stupňů Celsia.

Konkrétněji vám ovšem tehdejší dobu laténskou přiblíží archeologický skanzen, který právě na Havránoku najdete. V roce 1967 bylo území dokonce vyhlášeno národní kulturní památkou.

Pokud máte k dispozici auto a víc času, můžete vyrazit i do hor. Po dálnici, jež vede přímo kolem Bešeňové, jste za pár minut v Liptovském Mikuláši a malebnou Demänovskou dolinou, kolem zdejších krasových jeskyní, se dostanete až do Jasné (1 100 m n. m.), největšího lyžařského střediska na Slovensku, v letních měsících až nečekaně vylidněného.

Na Chopok (2 024 m n. m.), třetí nejvyšší horu Nízkých Tater, vás vyvezou lanovky po severní i jižní straně.

Pohled na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater

V provozu tu přitom zůstávají všechny lanovky, které vás po severním úbočí postupně vynesou až pod vrchol Chopoku, třetí nejvyšší hory Nízkých Tater
(2 024 m n. m.). 

Větrná superlanovka Funitel. V Tatrách jsme vyzkoušeli sjezdovku pro Světový pohár

Svezete se i unikátní lanovkou Funitel, nejmodernější svého druhu na Slovensku, s kabinkami zavěšenými na dvou paralelních lanech. A z výšky spatříte svah, na němž se jezdí závody ženského světového poháru v alpském lyžování.

Z Chopoku máte Nízké Tatry jako na dlani. Kdesi pod vámi se blyští Lukové pliesko, nad ním zase v dálce ční nejvyšší vrchol celého pohoří Ďumbier (2 046 m n. m.).

A než se vydáte zpátky dolů, krásné scenérie si můžete vychutnat například z prostor místní vyhlídkové restaurace Rotunda. S tradiční kuchyní, českým pivem a speciálním rumovým barem. Tak ať se vám Tatry líbí!

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejrychlejší trasy k Jadranu i Baltu. Kudy naplánovat cestu k moři

Premium Přes hranice do Chorvatska se jezdí rychleji, zmizely hraniční kontroly. Směrem na sever Polsko dokončilo stavbu...

Cesta do Chorvatska 2023: letos bez hranic, rychleji a s levnějším benzinem

Premium Poprvé – klíčové slovo letošní cesty na Jadran. Poprvé bez hraničních kontrol při vjezdu ze Slovinska či Maďarska....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krkonoše, jak je neznáte. Jarní přechod našich nejvyšších hor trval tři dny

Na přelomu května a června již zima definitivně opustila údolí i hřebeny Krkonoš. Louky se začínají zelenat novou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

OBRAZEM: Podívejte se na nejzajímavější majáky světa

Slouží k navigaci lodí ve zrádných oblastech a bývají pozoruhodnými dominantami, které v nás evokují tajemno. Majáky...

KVÍZ: Bizónie, Kočinčína, Zlatá horda... Máte v malíku proměny mapy světa?

Tento kvíz není úplně lehký. Zeptáme se vás na země, které už neexistují, nebo na historické souvislosti týkající se...

OBRAZEM: Podívejte se na nejkrásnější mosty světa

Pryč jsou doby, kdy lidé překračovali řeky po kmenech stromů. Dnešní mosty jsou technické unikáty, které leckdy vyrazí...

Cesta do Chorvatska 2023: letos bez hranic, rychleji a s levnějším benzinem

Premium Poprvé – klíčové slovo letošní cesty na Jadran. Poprvé bez hraničních kontrol při vjezdu ze Slovinska či Maďarska....

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...