Z termálů rovnou do hor. Švihák lázeňský bude na Slovensku jako doma

aktualizováno 
Všude kolem nás jsou siluety chočských i tatranských vršků, pod nimi nejstarší z nádrží Vážské kaskády Liptovská mara i sousední vodní nádrž Bešeňová. Stejnojmenná vesnička sice nemá ani tisícovku obyvatel, přesto se sem sjíždějí návštěvníci z širého okolí. Kvůli místním termálním lázním.

Pohled na Nízké Tatry z vyhlídkové restaurace Rotunda na Chopoku | foto: Juraj Meško

Když se po rozlehlém areálu lázeňského Vodního parku v Bešeňové procházíte, nejčastěji uslyšíte slovenštinu a češtinu. Ale také polštinu, maďarštinu nebo dokonce němčinu.

Na začátku letní sezony jsou sice ulice zdánlivě klidné obce vylidněné, ale tady u vody je o víkendu pořádný šrumec, který jen občas přehluší projíždějící vlaky na sousední železniční trati.

Slunečné počasí láká tisícovky hostů. Většinu z těch, kteří si přijeli do rozlehlého areálu užít třeba jen jediný den. Nebo dalších,  kteří se v hotelovém komplexu kolem bazénů a labyrintu tobogánů ubytovali.  Rozsáhlý areál má čtyř i tříhvězdičkové bydlení, restaurace, bohatou nabídku wellness procedur či saunový svět.

Až čtyřicetistupňová voda

Místní termální prameny se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, železa, manganu, velkým množstvím síranů, bikarbonátů a dalších minerálů pomáhají a slouží jako prevence proti problémům s pohybovým a dýchacím ústrojím, příznivé jsou také jejich kosmetické účinky.

Fotogalerie

Pravda, čtyři bazény s kalnou geotermální vodou, jež má hnědočervenou barvu, nemusí pro obyčejného návštěvníka na první pohled působit zrovna lákavě. Ale děláte to přece pro své zdraví, ne?

V horkých letních dnech ovšem pozor: teplota minerální vody se pohybuje od 27 do 39 stupňů Celsia, takže je nutné tělo občas i někde zchladit.

V Bešeňové se můžete po celý rok vykoupat v devíti různých bazénech, během letní sezony jich je v provozu dokonce dvakrát víc.

Děti vás jistě potáhnou i k třicetimetrové tobogánové věži, ale není to jen tak. Jízda po nejrychlejších skluzavkách Slovenska je zážitek, na který si nejmenší musejí počkat. Vstup je omezen věkem i výškou. 

Keltské tajemství i vrcholy Tater na dohled

Pokud jste do Bešeňové nepřijeli jen za koupáním a pasivním odpočinkem a toužíte poznat i bezprostřední okolí, možností máte nespočet.

Pohled na liptovskou krajinu z tobogánové věže vodního parku v Bešeňové
Rozsáhlý vodní areál nabízí čtyř i tříhvězdičkové bydlení v přilehlém hotelovém...

Pěšky dojdete přes kopec Drieňok kolem vodní nádrže do vesnice Vlašky. A odtud už je to po červené turistické značce (směr Bobrovník) nedaleko na Havránok, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi.

Kolem 1. století př. n. l. tu žili Keltové, první historicky doložení obyvatelé slovenského území. Traduje se, že i oni už znali místní termální prameny a jejich účinky.

27 000 let

Stáří geotermálních pramenů v okolí Bešeňové je odhadované na 27 000 let. Základ dnešního vodního parku tvoří takřka dvoukilometrový vrt z roku 1987. Hluboko pod zemí má minerální voda teplotu 60,5 stupňů Celsia.

Konkrétněji vám ovšem tehdejší dobu laténskou přiblíží archeologický skanzen, který právě na Havránoku najdete. V roce 1967 bylo území dokonce vyhlášeno národní kulturní památkou.

Pokud máte k dispozici auto a víc času, můžete vyrazit i do hor. Po dálnici, jež vede přímo kolem Bešeňové, jste za pár minut v Liptovském Mikuláši a malebnou Demänovskou dolinou, kolem zdejších krasových jeskyní, se dostanete až do Jasné (1 100 m n. m.), největšího lyžařského střediska na Slovensku, v letních měsících až nečekaně vylidněného.

Na Chopok (2 024 m n. m.), třetí nejvyšší horu Nízkých Tater, vás vyvezou...

Na Chopok (2 024 m n. m.), třetí nejvyšší horu Nízkých Tater, vás vyvezou lanovky po severní i jižní straně.

Pohled na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater

Pohled na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater

V provozu tu přitom zůstávají všechny lanovky, které vás po severním úbočí postupně vynesou až pod vrchol Chopoku, třetí nejvyšší hory Nízkých Tater
(2 024 m n. m.). 

Větrná superlanovka Funitel. V Tatrách jsme vyzkoušeli sjezdovku pro Světový pohár

Svezete se i unikátní lanovkou Funitel, nejmodernější svého druhu na Slovensku, s kabinkami zavěšenými na dvou paralelních lanech. A z výšky spatříte svah, na němž se jezdí závody ženského světového poháru v alpském lyžování.

Z Chopoku máte Nízké Tatry jako na dlani. Kdesi pod vámi se blyští Lukové pliesko, nad ním zase v dálce ční nejvyšší vrchol celého pohoří Ďumbier (2 046 m n. m.).

A než se vydáte zpátky dolů, krásné scenérie si můžete vychutnat například z prostor místní vyhlídkové restaurace Rotunda. S tradiční kuchyní, českým pivem a speciálním rumovým barem. Tak ať se vám Tatry líbí!

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

VIDEO: Máme pláže jako na Azurovém pobřeží, pochvalují si v Paříži

„V Paříži máme pláže jak na Azurovém pobřeží“, pochvalují si místní

Část nábřeží Seiny v Paříži se během víkendového parného počasí změnila v pláž. Místní obyvatelé si spokojeně...

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Najdete na iDNES.cz