Skvělé slovenské překvapení. Hrad čachtické sadistky se změnil k nepoznání

aktualizováno 
K nejznámějším památkám Slovenska patří bezesporu Čachtický hrad opředený legendou krvežíznivé hraběnky Alžběty Báthoryové. Romantická, opuštěná a volně přístupná zřícenina prošla velkolepou proměnou, a pokud jste na ní delší dobu nebyli, asi ji nepoznáte.

Čachtický hrad a Višňové | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Bylo opravdu s podivem, jak dlouho zůstával Čachtický hrad obyčejnou, volně přístupnou ruinou, kde se člověk mohl procházet a lézt kudy chtěl v kteroukoli denní, noční i roční dobu. Nic na tom neměnila ani přitažlivost světoznámé Čachtické paní, jejíž popularita je zaručená a nesmrtelná.

Teprve až rozsáhlá rekonstrukce v letech 2012-14 nastavila zcela jiná pravidla využívání a prohlídek této zříceniny a posunula ji do kategorie prvořadých turistických atrakcí se vším, co k tomu patří.

K tomu je ale nutné dodat, že Čachtický hrad byl zároveň zachráněn před rychle pokračujícím samovolným rozpadem a pamětníkům „starých časů“ archeologové odkryli mnoho netušených prostor a zákoutí, do té doby zasypaných sutí.

Kudy k Čachtickému hradu

Oficiální webové stránky Čachtického hradu odkazují návštěvníky na obec Čachtice, která hradní areál spravuje a provozuje. Časy, kdy tu bylo problém koupit cokoliv, jsou už pryč. Dnes tu můžete utrácet za suvenýry i občerstvení v několika restauracích.

Fotogalerie

Za vidění stojí také opevněný kostel, Čachtické muzeum, Čachtické podzemí a dřevěná socha Alžběty Báthoryové s jednou ze svých četných obětí.

Z čachtického náměstí vede k hradu zeleně značená přístupová cesta v délce 2,5 km (40 min). Dříve se dalo dojet autem téměř až ke zřícenině, dnes je to možné pouze do poloviny cesty, kde se nachází kapacitně omezené a o víkendech a v sezoně často beznadějně zaplněné parkoviště.

Jistota je tedy zaparkovat dole v obci a vydat se na čtyřicetiminutový pěší pochod vzhůru do kopce mezi ovocnými sady a vinohrady. Tento úděl musí podstoupit také všichni zájezdoví turisté z výletních autobusů, jelikož na úzkou hradní silničku mají autobusy vjezd zakázán.

Méně propagovaným výchozím místem je vesnička Višňové, malebně rozložená na opačném, severozápadním úpatí Čachtického hradu. Kromě obnovené restaurace u vlakové zastávky tu není žádné turistické zázemí a po většinu roku tu vládne idylický klid.

Čachtické muzeum

Čachtické muzeum

Višňové pod Čachtickým hradem

Višňové pod Čachtickým hradem

Spojení se světem, resp. s Čachticemi, zajišťuje železnice, zatímco úzká silnička, která přes Višňové vede, je z obou stran omezena úzkými podjezdy pod železniční tratí, takže žádné větší auto ani autobus sem neprojedou. Na mnoha místech mají problém se vyhnout dvě osobní auta.

Výstup po zelené na Čachtický hrad z Višňového, doprovázený efektními pohledy na zříceninu, je krátký (1,5 km), ale strmý.

Proměna hradního areálu

Změny poměrů na Čachtickém hradě signalizuje nejenom zvýšený pohyb výletníků, ale těsně před cílem také pojízdná prodejna občerstvení, záchody toi toi a plastová cisterna s užitkovou vodou k vykonání základní hygieny.

První brána do Čachtického hradu

První brána do Čachtického hradu

Druhá brána do Čachtického hradu

Druhá brána do Čachtického hradu

První bránou projdete ještě bez nesnází, druhá má však otevřeno jen v určenou provozní dobu. Časná ranní ptáčata a milovníci zapadajícího slunce mají smůlu. Po zaplacení vstupného tři eura (80 Kč) se otevře prostor druhého nádvoří s bývalým hospodářským předhradím.

Báthoryová byla bestie, ne světice. A Jakubisko natočil paskvil

Někdejší otvory v hradbách jsou pečlivě zazděné, takže jinudy než vstupní bránou se do hradního areálu opravdu nelze dostat. Zatarasená je rovněž díra, kterou se po čtyřech lezlo do přízemí hradní kaple – dominantní stavby celého hradu.

Největší proměnou během rekonstrukčních prací prošlo nejvýše položené hradní jádro, které archeologové zbavili mohutného nánosu sutí ze zříceného zdiva. Světlo světa tak spatřily nové sklepní prostory a objevila se i plocha malého ústředního nádvoří, využitá k vytvoření posezení pro unavené návštěvníky.

Nejstarší jádro Čachtického hradu

Nejstarší jádro Čachtického hradu

Nejstarší jádro Čachtického hradu v roce 2005

Nejstarší jádro Čachtického hradu v roce 2005

Část obytného paláce a celou hradní kapli kryje střecha, zamezující erozi hradního zdiva. Vrcholem prohlídky je mučírna ve sklepení hlavního paláce, kde vedle dobových mučicích nástrojů nechybí ani imitace lidských ostatků – dílo sadistické Čachtické paní, které chtějí všichni spatřit.

Krutá Čachtická paní

Zcela novým objektem na druhém nádvoří Čachtického hradu je zastřešená budova hospodářského stavení, v níž je umístěna expozice zaměřená na dějiny hradu, především však na život a osudy čachtické paní Alžběty Báthoryové, kvůli které sem většina návštěvníků váží cestu. Její dřevěná plastika vítá příchozí hned naproti dveřím.

Alžběta Báthoryová zdědila čachtické panství r. 1604 po svém choti Františkovi Nádasdym, který se proslavil v boji proti Turkům. Podle archivních záznamů se dopouštěla za pomoci služebnictva týrání a vražd stovek nevinných lidí, především mladých dívek. Příčinou mohla být duševní úchylka, způsobená příbuzenskými sňatky předků. Za prokázané zločiny, které ji očernily po celém světě, nebyla na rozdíl od svých pomocníků nikdy postavena před soud. Na Čachtickém hradě však byla od roku 1611 vězněná a roku 1614 zde zemřela. Pravděpodobná místa pohřbení jsou čachtický kostel nebo hradní kaple.

Mučírna Čachtické paní

Mučírna Čachtické paní

Nově postavená budova na druhém nádvoří s muzejní expozicí

Nově postavená budova na druhém nádvoří s muzejní expozicí

Z informačních panelů muzejní expozice se mimo jiné dozvíte, že velmi bohatá Čachtická paní vlastnila několik dalších významných panství v Uhersku a Rakousku a svou neblahou činnost páchala nejenom na Čachtickém hradě.

Příroda Čachtických Karpat

Čachtický hrad byl vybudovaný v 13. století jako součást pohraniční linie uherských pevností vůči českému království. Stojí přímo na hřebeni Malých Karpat, které jsou z přírodovědného a krajinného hlediska velmi atraktivní a rozhodně stojí za bližší seznámení.

Rájem pro botaniky a entomology bývalo chráněné území Čachtický hradní vrch se stepní flórou a faunou. Bohužel rezervace čím dále rychleji zarůstá borovicemi a brzy přijde doba, kdy už nebude možné díky vzrostlým stromům pořídit ani klasický snímek hradní zříceniny z čelního pohledu.

Čachtický hrad z Veľkého Plešivce

Čachtický hrad z Veľkého Plešivce

Nádhernou vyhlídku a podobnou stepní přírodu nabízí vrch Velký Plešivec (484 m) vzdálený 1,5 hodiny pochodu po hřebenovce Malých Karpat. Z holého vrcholu je vidět celé Dolní Pováží a taky neobvyklá silueta Čachtického hradu vyčuhující nad lesy. Zpáteční cestu z Velkého Plešivce lze realizovat sestupem do Hrachovište, odkud jezdí vlaky přes Višňové do Čachtic anebo se dá jít také pěšky kolem říčky Jablonky.

Za bližší prozkoumání stojí rovněž Čachtická dolina, což je úzké a hluboké údolí říčky Jablonky protínající hřeben Malých Karpat mezi Višňovým a Čachticemi. Částí krasové doliny prochází žlutá značka spojující Čachtický hrad a Nové Mesto nad Váhom.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem nebo vlakem z Nového Mesta nad Váhom do Čachtic (4 km) nebo do Višňového (10 km).

Pro návštěvníky z některých částí České republiky může být Čachtický hrad dostupný rovněž po vedlejších silnicích přes Myjavu anebo vlakem z Veselí nad Moravou (přeshraniční spoje jsou však velmi omezené).

Mapa
VKÚ Harmanec 1 : 50 000 č. 129 – Malé Karpaty, Bradlo

Doporučený pěší okruh z Čachtického hradu:
Čachtický hrad – Veľký Plešivec (modrá) – Hrachovište (žlutá) – Višňové (neznačeno) – Čachtický hrad (zelená). Celkem 10 km, převýšení 500 m, 3-4 h.

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech...

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Najdete na iDNES.cz