Skvělé slovenské překvapení. Hrad čachtické sadistky se změnil k nepoznání

K nejznámějším památkám Slovenska patří bezesporu Čachtický hrad opředený legendou krvežíznivé hraběnky Alžběty Báthoryové. Romantická, opuštěná a volně přístupná zřícenina prošla velkolepou proměnou, a pokud jste na ní delší dobu nebyli, asi ji nepoznáte.
Čachtický hrad a Višňové

Čachtický hrad a Višňové | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Bylo opravdu s podivem, jak dlouho zůstával Čachtický hrad obyčejnou, volně přístupnou ruinou, kde se člověk mohl procházet a lézt kudy chtěl v kteroukoli denní, noční i roční dobu. Nic na tom neměnila ani přitažlivost světoznámé Čachtické paní, jejíž popularita je zaručená a nesmrtelná.

Teprve až rozsáhlá rekonstrukce v letech 2012-14 nastavila zcela jiná pravidla využívání a prohlídek této zříceniny a posunula ji do kategorie prvořadých turistických atrakcí se vším, co k tomu patří.

K tomu je ale nutné dodat, že Čachtický hrad byl zároveň zachráněn před rychle pokračujícím samovolným rozpadem a pamětníkům „starých časů“ archeologové odkryli mnoho netušených prostor a zákoutí, do té doby zasypaných sutí.

Kudy k Čachtickému hradu

Oficiální webové stránky Čachtického hradu odkazují návštěvníky na obec Čachtice, která hradní areál spravuje a provozuje. Časy, kdy tu bylo problém koupit cokoliv, jsou už pryč. Dnes tu můžete utrácet za suvenýry i občerstvení v několika restauracích.

Za vidění stojí také opevněný kostel, Čachtické muzeum, Čachtické podzemí a dřevěná socha Alžběty Báthoryové s jednou ze svých četných obětí.

Z čachtického náměstí vede k hradu zeleně značená přístupová cesta v délce 2,5 km (40 min). Dříve se dalo dojet autem téměř až ke zřícenině, dnes je to možné pouze do poloviny cesty, kde se nachází kapacitně omezené a o víkendech a v sezoně často beznadějně zaplněné parkoviště.

Jistota je tedy zaparkovat dole v obci a vydat se na čtyřicetiminutový pěší pochod vzhůru do kopce mezi ovocnými sady a vinohrady. Tento úděl musí podstoupit také všichni zájezdoví turisté z výletních autobusů, jelikož na úzkou hradní silničku mají autobusy vjezd zakázán.

Méně propagovaným výchozím místem je vesnička Višňové, malebně rozložená na opačném, severozápadním úpatí Čachtického hradu. Kromě obnovené restaurace u vlakové zastávky tu není žádné turistické zázemí a po většinu roku tu vládne idylický klid.

Čachtické muzeum

Višňové pod Čachtickým hradem

Spojení se světem, resp. s Čachticemi, zajišťuje železnice, zatímco úzká silnička, která přes Višňové vede, je z obou stran omezena úzkými podjezdy pod železniční tratí, takže žádné větší auto ani autobus sem neprojedou. Na mnoha místech mají problém se vyhnout dvě osobní auta.

Výstup po zelené na Čachtický hrad z Višňového, doprovázený efektními pohledy na zříceninu, je krátký (1,5 km), ale strmý.

Proměna hradního areálu

Změny poměrů na Čachtickém hradě signalizuje nejenom zvýšený pohyb výletníků, ale těsně před cílem také pojízdná prodejna občerstvení, záchody toi toi a plastová cisterna s užitkovou vodou k vykonání základní hygieny.

První brána do Čachtického hradu

Druhá brána do Čachtického hradu

První bránou projdete ještě bez nesnází, druhá má však otevřeno jen v určenou provozní dobu. Časná ranní ptáčata a milovníci zapadajícího slunce mají smůlu. Po zaplacení vstupného tři eura (80 Kč) se otevře prostor druhého nádvoří s bývalým hospodářským předhradím.

Báthoryová byla bestie, ne světice. A Jakubisko natočil paskvil

Někdejší otvory v hradbách jsou pečlivě zazděné, takže jinudy než vstupní bránou se do hradního areálu opravdu nelze dostat. Zatarasená je rovněž díra, kterou se po čtyřech lezlo do přízemí hradní kaple – dominantní stavby celého hradu.

Největší proměnou během rekonstrukčních prací prošlo nejvýše položené hradní jádro, které archeologové zbavili mohutného nánosu sutí ze zříceného zdiva. Světlo světa tak spatřily nové sklepní prostory a objevila se i plocha malého ústředního nádvoří, využitá k vytvoření posezení pro unavené návštěvníky.

Nejstarší jádro Čachtického hradu

Nejstarší jádro Čachtického hradu v roce 2005

Část obytného paláce a celou hradní kapli kryje střecha, zamezující erozi hradního zdiva. Vrcholem prohlídky je mučírna ve sklepení hlavního paláce, kde vedle dobových mučicích nástrojů nechybí ani imitace lidských ostatků – dílo sadistické Čachtické paní, které chtějí všichni spatřit.

Krutá Čachtická paní

Zcela novým objektem na druhém nádvoří Čachtického hradu je zastřešená budova hospodářského stavení, v níž je umístěna expozice zaměřená na dějiny hradu, především však na život a osudy čachtické paní Alžběty Báthoryové, kvůli které sem většina návštěvníků váží cestu. Její dřevěná plastika vítá příchozí hned naproti dveřím.

Alžběta Báthoryová zdědila čachtické panství r. 1604 po svém choti Františkovi Nádasdym, který se proslavil v boji proti Turkům. Podle archivních záznamů se dopouštěla za pomoci služebnictva týrání a vražd stovek nevinných lidí, především mladých dívek. Příčinou mohla být duševní úchylka, způsobená příbuzenskými sňatky předků. Za prokázané zločiny, které ji očernily po celém světě, nebyla na rozdíl od svých pomocníků nikdy postavena před soud. Na Čachtickém hradě však byla od roku 1611 vězněná a roku 1614 zde zemřela. Pravděpodobná místa pohřbení jsou čachtický kostel nebo hradní kaple.

Mučírna Čachtické paní

Nově postavená budova na druhém nádvoří s muzejní expozicí

Z informačních panelů muzejní expozice se mimo jiné dozvíte, že velmi bohatá Čachtická paní vlastnila několik dalších významných panství v Uhersku a Rakousku a svou neblahou činnost páchala nejenom na Čachtickém hradě.

Příroda Čachtických Karpat

Čachtický hrad byl vybudovaný v 13. století jako součást pohraniční linie uherských pevností vůči českému království. Stojí přímo na hřebeni Malých Karpat, které jsou z přírodovědného a krajinného hlediska velmi atraktivní a rozhodně stojí za bližší seznámení.

Rájem pro botaniky a entomology bývalo chráněné území Čachtický hradní vrch se stepní flórou a faunou. Bohužel rezervace čím dále rychleji zarůstá borovicemi a brzy přijde doba, kdy už nebude možné díky vzrostlým stromům pořídit ani klasický snímek hradní zříceniny z čelního pohledu.

Čachtický hrad z Veľkého Plešivce

Nádhernou vyhlídku a podobnou stepní přírodu nabízí vrch Velký Plešivec (484 m) vzdálený 1,5 hodiny pochodu po hřebenovce Malých Karpat. Z holého vrcholu je vidět celé Dolní Pováží a taky neobvyklá silueta Čachtického hradu vyčuhující nad lesy. Zpáteční cestu z Velkého Plešivce lze realizovat sestupem do Hrachovište, odkud jezdí vlaky přes Višňové do Čachtic anebo se dá jít také pěšky kolem říčky Jablonky.

Za bližší prozkoumání stojí rovněž Čachtická dolina, což je úzké a hluboké údolí říčky Jablonky protínající hřeben Malých Karpat mezi Višňovým a Čachticemi. Částí krasové doliny prochází žlutá značka spojující Čachtický hrad a Nové Mesto nad Váhom.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem nebo vlakem z Nového Mesta nad Váhom do Čachtic (4 km) nebo do Višňového (10 km).

Pro návštěvníky z některých částí České republiky může být Čachtický hrad dostupný rovněž po vedlejších silnicích přes Myjavu anebo vlakem z Veselí nad Moravou (přeshraniční spoje jsou však velmi omezené).

Mapa
VKÚ Harmanec 1 : 50 000 č. 129 – Malé Karpaty, Bradlo

Doporučený pěší okruh z Čachtického hradu:
Čachtický hrad – Veľký Plešivec (modrá) – Hrachovište (žlutá) – Višňové (neznačeno) – Čachtický hrad (zelená). Celkem 10 km, převýšení 500 m, 3-4 h.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...