Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Vzal jsem přítelkyni na výlet. Do deštného pralesa rovnou mezi anakondy

Pokud chce cestovatel poznat panenskou džungli, Amazonie je tou nejlepší volbou. Vydali jsme se s přítelkyní do města Iquitos, které leží tak hluboko v Amazonii, že tam nevede žádná silnice. Právě toto místo je branou pro poznávání pralesa málo dotčeného lidskou činností, který doslova hlučí životem.

Amazonský deštný prales poblíž peruánského města Iquitos | foto: Profimedia.cz

Peruánské město Iquitos leží blízko hranic s Brazílií a Kolumbií. Do tohoto města se lze dostat jenom dvěma způsoby: buď letecky, nebo mnohadenní plavbou lodí proti proudu řeky. V Iquitosu jsme si hned po příletu koupili výlet do džungle s průvodcem na čtyři dny a druhý den ráno vyrazili za dobrodružstvím.

Nejdříve jsme jeli dlouho autem a následně ještě pluli několik hodin lodí po Amazonce daleko od civilizace. Na místě byly připraveny jednoduché chatky, okolo kterých jsme dělali výlety. Dostali jsme holinky a instrukce, že za žádných okolností nemáme na nic v lese sahat.

Nejčastější aktivitou byly cesty do džungle, při kterých nám průvodce prosekával cestu mačetou, přednášel různé zajímavosti a ukazoval zvířata. V paměti mi uvízl moment, kdy jsme měli přejít po kluzké kládě přes nějaký velký močál a průvodce nám jen tak mimochodem sdělil, že v podobných místech rády přebývají anakondy a električtí úhoři. Při přecházení klády jsem si jen v duchu představoval, jak se asi mohu bránit, když mě napadne takový elektrický úhoř.

Na procházce džunglí

Jiný den jsme jsme lovili piraně. Bylo celkem úsměvné, že jsme se všude po vodě pohybovali v tradiční loďce vysekané z jednoho kusu dřeva, což mimo jiné znamenalo, že byla děravá a hodně do ní teklo. K výbavě loďky tak patřil i plecháček na vylévání vody.

Dojeli jsme na jedno z míst, kde se hojně vyskytovaly agresivní piraně, nabodli kuřecí maso na háčky a začali rybařit. Brzy každý chytil nějakou potvoru s velkými zuby. Průvodce chtěl, aby úlovky zůstaly čerstvé a daly se večer osmažit, a tak je házel do vody, která mezitím natekla do lodi. Piraně se tak vesele mrskaly u našich nohou.

Když se zešeřilo, jeli jsme zkusit pozorovat kajmany a anakondy. „Pokud uvidíte ve tmě zelené oči, to na vás kouká anakonda,“ vysvětluje nám průvodce. V loďce tou dobou už bylo vody po kotníky a chycené piraně nebylo ani vidět.

Na lovu piraní

Na místě pozorování jsme najeli na nějaký kmen a průvodce s lodí nemohl hnout. Vstal jsem, že mu pomohu. Předtím jsem viděl, jak s tím bojuje, tak jsem pořádně zabral. Loďka se uvolnila nečekaně snadno, začala odplouvat a já padal do vody, kde se má vyskytovat mnoho kajmanů a anakond.

Ještě jsem v pádu stihl skočit a chytnout se odplouvající loďky, přičemž jsem za ní visel ve vodě. Bleskem jsem se vyškrábal nahoru a převalil přes bok do lodi, ale v mžiku jsem si uvědomil, že ležím ve vodě, kde plave plno piraní. Vstal jsem a potěšilo mně, že jsem zůstal celý. Moje potřebná míra dobrodružství tím byla pro daný den vyčerpána.

Kajman, kterého zrovna vytáhli v noci z řeky

Na další den se náš průvodce domluvil s nějakým mladým hochem, který je specialista na chytání kajmanů. V noci jsme se tedy vydali na „lov“. Celé to probíhalo neuvěřitelně. Byla tichá noc, mladý hoch ležel na špičce lodi a navigoval potichu našeho průvodce. Najednou šlehl holýma rukama do vody a vytáhl z ní menšího zmítajícího se kajmana. Jednou rukou mu držel čelisti a druhou ocas. Poté proběhlo povinné focení a kajmana jsme pustili.

Další oblíbenou aktivitou, kterou jsme také vyzkoušeli, je pozorování říčních růžových delfínů. Během toho jsem se koupal v Amazonce a přemýšlel nad tím, co je pravdy na povídačkách o té malé podlouhlé rybičce candiru, která se v Amazonce vyskytuje a která prý vysleduje stopy moči a vleze mužům do penisu, kde se zachytí drápky. Domorodci o ní rádi mluví.

Místo s velkým výskytem kajmanů a anakond

Šli jsme také na návštěvu místní domorodé vesnice. V těchto místech bydlí lidé bez elektřiny či tekoucí vody pod doškovými střechami a žijí především z toho, co jim poskytne džungle. Na druhou stranu jsou natolik v kontaktu s civilizací, že třeba nosí džíny.

První turistickou atrakcí pro nás tady byl přítulný lenochod, kterého si chovali jako mazlíčka. Další populární aktivitou tu je rituál s ayahuascou u tamějšího šamana. Ten tady vyhledávají zejména mladší dobrodruzi, my jsme si to nechali ujít.

Vesnice v Amazonii

Za zmínku stojí, že náš přístřešek byl v teritoriu smrtelně jedovatých pavouků velkých jako dlaň. Nejjedovatějším pavoukem na světě je palovčík brazilský, nás chodil pravidelně navštěvovat jeho brácha. Jsou to pavouci, kteří si nestaví pavučiny, ale loví hmyz za běhu, někdy skokem. A protože bývá k večeru hodně hmyzu okolo lidských příbytků, lidé tyto pavouky často k večeru potkávají u sebe doma.

Někdy dokonce bývají zavěšeni za horní futro dveří, takže to vypadá, jako by na vás zákeřně číhali, až budete pod nimi procházet. Každý večer jsem tedy pavouky musel vyhánět tyčí z našeho skromného útočiště, přičemž přítelkyně asistovala z bezpečné výšky stolu. Je obdivuhodné, že i po tomto romantickém výletu, který jsem nám naplánoval, je stále se mnou.

Komáři a malárie

Během výletu do Amazonie hrozí největší nebezpečí od komárů, kteří přenáší mnoho nepříjemných chorob. Největším tématem je samozřejmě malárie. Chráníme se dvěma způsoby:

  • Prevence proti komářímu štípnutí. Dlouhé nohavice, dlouhé rukávy a co nejefektivnější repelent. Takový, který funguje dobře u Lipna, nemusí fungovat v džungli, kde je komárů mnohonásobně více. Někdy to jsou doslova kobercové nálety. Mně se nejvíce osvědčily dvousložkové repelenty icaridin + deet. Takové si musíte přivézt z Čech, na místě je nekoupíte. Dále doporučuji repelentí impregnaci na oblečení. Moskytiéra na spaní na místě bývá.
  • Antimalarika. Jsou to dryáky, které mají vskutku impozantní výčet vedlejších příznaků. Vetšinou se berou dvěma způsoby. Buď preventivně X dní před pobytem, během pobytu a ještě X ní po pobytu. Anebo se berou koňské dávky při podezření na malárii. Antimalarika jsou drahá, ale protože je hodně lidí, kteří zvolili druhý způsob dávkování, lze je sehnat na bazarech s výraznou slevou. A pamatujte, že malárie může mít dlouhou inkubační dobu, pokud dostanete horečku měsíc po návratu do Čech, je dobré si na ni vzpomenout.
Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

S jachtou pobřežím Chorvatska. Vyplout může i nováček, co k tomu potřebuje?

Premium Na moře při pobřeží Chorvatska vyplouvá teď zkraje sezony až polovina všech jachet s českou a slovenskou vlajkou. Co je...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Jeden z největších zvonů v Alpách najdete nedaleko Innsbrucku

Rakouskému Innsbrucku se přezdívá hlavní město Alp. Turisté tam zpravidla nevynechají návštěvu Zlaté stříšky nebo...

Kde řádil císař Bulharobijec. Pohoří Belasica ohromí nádhernými vodopády

Premium Kopce plné vodopádů... To je pohoří Belasica na pomezí Bulharska, Makedonie a Řecka. Vody tady padají snad v každém z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohádková říše na Santorini. Romantický ostrov ožívá po západu slunce

Premium Rudohnědá skaliska se sněhobílými domky s modrými kupolovitými střechami před vámi, křišťálově čisté moře pod vámi a...

Krásné útesy a lanovka na konci světa. Objeli jsme irský poloostrov Beara

Je to jen malý ostrov na západním konci našeho kontinentu. Nenajdete tu žádné světoznámé stavby, ani fantastické...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...