Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ministerští kandidáti defilovali u Zemana. Mládek dostal otcovské rady

  12:12aktualizováno  22:22
U Miloše Zemana se objevili další ministerští kandidáti. Prezident večer nasvém facebookovém profilu vyzdvihl budoucího ministra školství Marcela Chládka, životního prostředí Richarda Brabce a kandidátku na ministryni spravedlnosti Hlenu Válkovou.

"Během dnešních setkání jsem ocenil zejména odborné znalosti kandidátů na ministra školství, na ministra životního prostředí a kandidátky na ministryni spravedlnosti," uvedl večer Zeman na Facebooku.

K Janu Mládkovi jako kandidátovi na ministra obchodu a průmyslu směřovala jedna z výhrad prezidenta, kvůli jeho bezpečnostní prověrce. Podle Zemana je ministr, který dříve nedostal bezpečností prověrku na stupeň tajné, možným bezpečnostním rizikem pro stát.

Tématu se dotkli i na čtvrteční schůzce. "Ano, mluvili jsme o tom," uvedl Mládek při odchodu z Hradu. "Pan prezident mi udělil pár otcovských rad," dodal, ale odmítl je dále specifikovat.

Mládek v roce 2001, kdy byl náměstkem ministra financí, nedostal bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Podle některých zdrojů proto, že měl intimní vztahy s ženami z Ruska. On sám tvrdí, že o prověrku zažádal a řízení bylo přerušeno.

"Mé řízení o prověrku bylo pouze přerušeno, což mohu doložit dopisy s tou institucí. Bylo přerušeno z toho důvodu, že jsem nemohl doložit, že ji pro něco potřebuji. Oni mi napsali, ať doložím, co potřebuji. Já jsem byl ale mimo jakoukoliv veřejnou funkci," řekl iDNES.cz Jan Mládek.

Po čtvrteční schůzce na Hradě Mládek řekl, že se s prezidentem shodli na více názorech, než čekal. Například v otázce dostavby Temelína nebo možného prolomení limitů těžby. "Jsou varianty, kdy by došlo k prolomení a nemusel být zbořen jediný dům," uvedl Mládek.  Pokud by podle něj mělo dojít k výraznějšímu zásahu, pak by podle něj i Miloše Zemana muselo být vyhlášeno krajské referendum. 

Chládek: Probrali jsem vše, do mateřských po vysoké školy

Druhým v pořadí byl kandidát na ministra školství Marcel Chládek (ČSSD). S Milošem Zemanem mluvil více než plánovanou hodinu. Při odchodu řekl, že ho prezident z ničeho nezkoušel a řekl mu, že ho považuje za odborníka na školství. dokonce už ho oslovoval "pane ministře."

"Pan prezident je velmi podrobně informován o stavu českého školství. Probrali jsme vše postupně od mateřských, přes střední po vysoké školy," řekl Chládek,. Bavili se například o učňovském, regionálním školství, o státních maturitách či jmenování profesorů. Chládek také řekl, že by si jako náměstka na resort rád přivedl bývalého šéfa legislativní rady vlády Petra Mlsnu.

Věra Jourová (ANO) po schůzce potvrdila, že bude jmenována ministryní 29. ledna. V tento den prezident Zeman jmenuje celou vládu. (více o termínu jmenování zde)

Rozhovory iDNES.cz

Server iDNES.cz v příštích týdnech přinese rozhovory se všemi kandidáty na ministry v nové vládě. Seznam rozhovorů se tak bude postupně rozšiřovat.

Kandidátka na ministryni pro místní rozvoj uvedla, že s Milošem Zemanem nenašli prakticky žádnou otázku, na které by se neshodli. "Sám pan prezident říkal, že se mu nestává často, že je tam taková taková shoda," řekla Jourová. Bavili se spolu například o čerpání peněz od Evropské unie.

Helena Válková (ANO), která bude pravděpodobně ministryní spravedlnosti s prezidentem probrala své priority, sama se ho zeptala na jeho postoj k udílení milostí. I ona mluvila o tom, že měli v naprosté většině shodné nebo podobné názory. Válková také oznámila že si za náměstkyni vybrala Hanu Marvanovou. (více schůzce s prezidentem zde)

Další z kandidátů Richard Brabec (ANO), který má být ministrem životního prostředí, mluvil o velmi příjemně strávené hodině. Uvedl, že ho prezident překvapil znalostí problematiky. I tentokrát nenarazili při rozhovoru na žádný zásadní spor.

Brabec řekl, že chce po svém nástupu udělat audit smluvních vztahů úřadu. Zaměřit se hodlá i na problémy s čerpáním z operačního fondu Životní prostředí, regulaci vodárenství a proces posuzování vlivu na životní prostředí.

Dienstbiera a Zaorálka si Zeman nechal na příští týden

Kandidát na ministra kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že s prezidentem nezabíhali do podrobností, ale mluvili jen "rámcově". "Hlavním tématem byla ochrana kulturního dědictví. Je vidět, že pan prezident má rád památky," uvedl Herman.  

Jako poslední ve čtvrtek zamířila na Hrad kandidátka na ministryni práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Novinářům řekla, že se se Zemanem bavila o ohrožených dětech, rodinné politice, přístupu k seniorům či problémovému systému na výplatu sociálních dávek.

Po středečních jednáních s kandidáty na ministry si Zeman na Facebooku pochvaloval schůzku se Svatoplukem Němečkem nominovaným na zdravotnictví a Antonínem Prachařem navrženým na dopravu (podrobnosti čtěte zde).

S napětím se čekalo na výsledek jednání s kandidátem na ministra obrany Martinem Stropnickým (ANO). Zeman mu podle jeho slov řekl, že ho do vlády jmenuje. Podobně se vyjádřil v případě uchazeče o post ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). O něm sice dříve prohlásil, že je popleta, ale ministrem ho prý jmenuje.

Posledními dvěma politiky nové vlády, s nimiž se Zeman sejde, budou na začátku příštího týdne Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Ani k jednomu prezidenta nepoutají vřelé vztahy. Dienstbier by se měl stát ministrem pro lidská práva, Zaorálek ministrem zahraničí.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Letouny F-16 budou v létě, doufá Šmyhal. Fiala jedná s lídry o pomoci Ukrajině

28. května 2024  8:40,  aktualizováno  19:32

První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, řekl před jednáním lídrů...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  19:30

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

28. května 2024  15:59,  aktualizováno  19:20

V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě...

Papež se omluvil za urážku homosexuálů. Máme místo pro každého, vzkázal

28. května 2024  18:54

Papež František se v úterý omluvil za hanlivý výraz, kterým před týdnem označil homosexuály. Úřad...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...