Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Zbytečná válka mezi rodiči a učiteli. Inspektoři řeší tisíce stížností

  16:00
Oba tábory učitelů a rodičů chtějí totéž – spokojené a vzdělané děti v lavicích. Často se ale cesty ke stejnému cíli rozcházejí. Podle České školní inspekce (ČŠI) sice v loňském roce stížností ze stran rodičů ubylo, ale dlouhodobě je jich počet stále vysoký. Výjimkou nejsou ani opakovaná udání nebo trestní oznámení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozčilení rodiče, otrávení učitelé a děti, kterým se nechce chodit do školy. Obrázek, který nikdo nevidí rád, ale někde je bohužel realitou. Zástupkyně ředitele Základní školy Vybíralova na pražském Černém Mostě Iveta Řezníčková to chce změnit a přistupuje k rodičům jako k partnerům. 

„Nesnažím se jim dokazovat, že když jsem učitelka, mám vždycky pravdu. Nechám je mluvit, urovnat si myšlenky, zopakuji a shrnu jejich názor, pak na něj vhodně, to znamená ne direktivně, odpovím a navrhnu řešení,“ říká.

Komunikace je základ

Ředitelka Základní školy Ohradní v Praze 4 Eva Smažíková je toho názoru, že by kurz komunikace s rodiči měl absolvovat každý učitel. 

„Na naší škole jsme v komunikaci velmi otevření a mnohdy možná až přespříliš ochotní, ale nehodláme to měnit, protože otevřenost je právě to, co na naší škole rodiče oceňují a co si pečlivě budujeme. Vždy se držíme zásady rodiče vyslechnout, i když sdělení může být nepříjemné, afektované nebo útočné. 

Ve chvíli, kdy je rodič v afektu, má problém, který potřebuje sdělit a ne každý to umí s grácií. Někdy je to vyčerpávající, ale na druhou stranu je pak velmi povzbuzující, když na schůzku přijde rodič rozlícený a ze schůzky odchází uklidněný a vlídný,“ říká Eva Smažíková.

Současně podotýká, že je u agresivních rodičů prvně potřeba zklidnit emoce, pak může rozhovor proběhnout konstruktivně. Nejhorší je komunikace s rodiči, kteří považují učitele za poskytovatele služeb pro jejich dítě. Učitelé mají totiž v jejich očích až podřadné postavení a jako zákazníci si diktují podmínky. Řezníčková poslední dobou řešila hned několik takových konfliktů.

„Třeba v případě problémového dítěte, které ohrožovalo své spolužáky a vůbec se nepřipravovalo na výuku, jsme opakovaně o těchto problémech rodiče informovali a řešili je s nimi na výchovné komisi. Rodiče vždy slibovali, že se situace zlepší, což se pak nestalo, zároveň ale tvrdili, že syn se doma chová normálně a je vina školy, že ho nevychovala. Když se situace nezlepšila, poslali jsme zprávu orgánu sociálně právní ochrany dětí a během několika dnů rodiče podali na školu trestní oznámení za šikanu jejich syna,“ popisuje jeden z případů zástupkyně ředitelky v pražské základní škole.

Trestní oznámení na školu nejsou výjimkou

„Aktuálně jsme také řešili záležitost s dívkou, která si během tělocviku při přeskoku bedny zlomila ruku. Všechny děti potvrdily, že byly poučeny o bezpečnosti, byly rozcvičené a při přeskoku jim byla poskytována záchrana, ihned po úrazu jsme maminku informovali o tom, co se stalo a že jsme dívce zavolali sanitku, která ji převeze na ošetření do nemocnice. Přesto matka zvažuje podání trestního oznámení pro ublížení na zdraví,“ dodává Iveta Řezníčková, podle které se od rodičů setkávají i s nadávkami a výhrůžkami.

ČŠI - stížnosti a udání za školní rok 2017/2018
přišlo 470 podnětů
šetřili 748 stížností, ve kterých bylo 1305 bodů
789 bodů bylo důvodných

Stížnosti a udání řeší Česká školní inspekce. Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse se konkrétní příklady liší podle toho, jestli stížnost směřuje na mateřské, základní, nebo střední školy. 

„V případě ZŠ a SŠ si rodiče nejčastěji stěžují na to, že nesouhlasí s hodnocením, na komunikaci, na kvalitu a atraktivitu výuky, na přetěžování žáků ve vyučování, na probírání učiva, které není součástí školního vzdělávacího programu, na nerespektování speciálních vzdělávacích potřeb dětí nebo na nedostatečně individuální přístup, který by zohledňoval specifika jednotlivých dětí,“ vyjmenovává Ondřej Andrys. 

V případě mateřinek rodičům nejvíce vadí nucení dětí ke spánku nebo  nedostatečný pobyt dětí venku. Společným jmenovatelem více než čtyřiceti procent veškerých stížností jsou pak nedostatky ve vzájemné komunikaci. 

Třetí třída je zlomová, rodiče chtějí vidět i výsledky

Naprostá většina rodičů chce, aby se dítě ve škole nejen něco naučilo, ale bylo v ní i spokojené. Pokud se zeptáte učitelů, stejné množství z nich chce totéž. Zdánlivě jasná věc se ale s postupem času může ukázat jako nepřekonatelná překážka, když učitelé s rodiči mluví jen z nutnosti, jako třeba v situacích, kdy je nutné „donést padesát korun na výlet“ či „vyfouknuté vajíčko na hodinu výtvarné výchovy“.

Klienti, nebo ne?

„Rozhodně doporučuji vnímat rodiče jako partnery, jde nám přece o to samé. Pokud škola s rodiči bojuje, nemůže vyhrát a odnáší to hlavně dítě. Nezdravý je i klientský přístup. Škola není autoopravna, a přestože jsou rodiče největší odborníci na své děti, protože je nejlépe znají, vzdělávání víc rozumí učitelé. Partnerství je proto jednoznačně nejlepší cesta,“ říká Labudová.

„Zúžit komunikaci učitelů s rodiči jen na organizační pokyny je chyba. Jednodušší to mají učitelky ve školce, které jsou s rodiči v každodenním kontaktu, kdy je příležitost s nimi prohodit pár slov. Pak stačí říct, že ‚Honzíkovi to dneska šlo perfektně‘ nebo ‚Když bude Janička trénovat logopedická cvičení, určitě s tím společně pohneme‘. Pak má komunikace hned pozitivní ráz,“ popisuje Zuzana Labudová z obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda, která pořádá pro učitele kurzy akreditované ministerstvem školství, a to napříč mateřskými, základními i středními školami.

Nároky se také mohou měnit s tím, jak dítě postupně roste. Rodiče chtějí v první a druhé třídě něco jiného a učitelé by tak měli umět reagovat na takové změny s postupem času. „V první třídě většina rodičů především chce, aby si děti ve škole rychle zvykly a chodily tam rády. Jenže ve třetí třídě přijdou vyjmenovaná slova a násobilka a děti se začínají dělit na úspěšné a méně úspěšné. A každý samozřejmě chce, aby jeho dítě patřilo k těm úspěšným. Najednou tedy místo prima klimatu chtějí výkon,“ dodává Labudová. 

Na pořadu dne je také otázka, jestli rodiče náhodu nemají pravdu, když si na učitele stěžují. „Samozřejmě jsou i špatní učitelé, jako v každém oboru a rodiče mohou být naprosto v právu. I to se ale dá říct slušně,“ uzavírá lektorka.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Přibývá cizinců s virem HIV, za deset let jich je v Česku dvojnásobek

V Česku dlouhodobě vzrůstá počet cizinců, u kterých lékaři nově zaznamenali nákazu infekcí HIV. Do konce letošního...

Manipulativní a neodborné kroky. Mentální kouči klientům někdy škodí, říká Suková

Premium Helena Suková je jednou z mála sportovkyň, které po ukončení hvězdné kariéry našly uplatnění v oboru zcela odlišném....

Přednost v očkování mají mít všichni zdravotníci, ne někteří, žádá komora

Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory nakazilo od začátku epidemie v Česku přes 35 tisíc zdravotníků....

Jako Velký Bratr z Orwella, vadí opozici úřad, který by mohl zavírat obchody

K Velkému Bratrovi z díla George Orwella přirovnala opozice snahu ministra zdravotnictví Jana Blatného o vznik nového...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...