Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Zbytečná válka mezi rodiči a učiteli. Inspektoři řeší tisíce stížností

  16:00
Oba tábory učitelů a rodičů chtějí totéž – spokojené a vzdělané děti v lavicích. Často se ale cesty ke stejnému cíli rozcházejí. Podle České školní inspekce (ČŠI) sice v loňském roce stížností ze stran rodičů ubylo, ale dlouhodobě je jich počet stále vysoký. Výjimkou nejsou ani opakovaná udání nebo trestní oznámení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozčilení rodiče, otrávení učitelé a děti, kterým se nechce chodit do školy. Obrázek, který nikdo nevidí rád, ale někde je bohužel realitou. Zástupkyně ředitele Základní školy Vybíralova na pražském Černém Mostě Iveta Řezníčková to chce změnit a přistupuje k rodičům jako k partnerům. 

„Nesnažím se jim dokazovat, že když jsem učitelka, mám vždycky pravdu. Nechám je mluvit, urovnat si myšlenky, zopakuji a shrnu jejich názor, pak na něj vhodně, to znamená ne direktivně, odpovím a navrhnu řešení,“ říká.

Komunikace je základ

Ředitelka Základní školy Ohradní v Praze 4 Eva Smažíková je toho názoru, že by kurz komunikace s rodiči měl absolvovat každý učitel. 

„Na naší škole jsme v komunikaci velmi otevření a mnohdy možná až přespříliš ochotní, ale nehodláme to měnit, protože otevřenost je právě to, co na naší škole rodiče oceňují a co si pečlivě budujeme. Vždy se držíme zásady rodiče vyslechnout, i když sdělení může být nepříjemné, afektované nebo útočné. 

Ve chvíli, kdy je rodič v afektu, má problém, který potřebuje sdělit a ne každý to umí s grácií. Někdy je to vyčerpávající, ale na druhou stranu je pak velmi povzbuzující, když na schůzku přijde rodič rozlícený a ze schůzky odchází uklidněný a vlídný,“ říká Eva Smažíková.

Současně podotýká, že je u agresivních rodičů prvně potřeba zklidnit emoce, pak může rozhovor proběhnout konstruktivně. Nejhorší je komunikace s rodiči, kteří považují učitele za poskytovatele služeb pro jejich dítě. Učitelé mají totiž v jejich očích až podřadné postavení a jako zákazníci si diktují podmínky. Řezníčková poslední dobou řešila hned několik takových konfliktů.

„Třeba v případě problémového dítěte, které ohrožovalo své spolužáky a vůbec se nepřipravovalo na výuku, jsme opakovaně o těchto problémech rodiče informovali a řešili je s nimi na výchovné komisi. Rodiče vždy slibovali, že se situace zlepší, což se pak nestalo, zároveň ale tvrdili, že syn se doma chová normálně a je vina školy, že ho nevychovala. Když se situace nezlepšila, poslali jsme zprávu orgánu sociálně právní ochrany dětí a během několika dnů rodiče podali na školu trestní oznámení za šikanu jejich syna,“ popisuje jeden z případů zástupkyně ředitelky v pražské základní škole.

Trestní oznámení na školu nejsou výjimkou

„Aktuálně jsme také řešili záležitost s dívkou, která si během tělocviku při přeskoku bedny zlomila ruku. Všechny děti potvrdily, že byly poučeny o bezpečnosti, byly rozcvičené a při přeskoku jim byla poskytována záchrana, ihned po úrazu jsme maminku informovali o tom, co se stalo a že jsme dívce zavolali sanitku, která ji převeze na ošetření do nemocnice. Přesto matka zvažuje podání trestního oznámení pro ublížení na zdraví,“ dodává Iveta Řezníčková, podle které se od rodičů setkávají i s nadávkami a výhrůžkami.

ČŠI - stížnosti a udání za školní rok 2017/2018
přišlo 470 podnětů
šetřili 748 stížností, ve kterých bylo 1305 bodů
789 bodů bylo důvodných

Stížnosti a udání řeší Česká školní inspekce. Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse se konkrétní příklady liší podle toho, jestli stížnost směřuje na mateřské, základní, nebo střední školy. 

„V případě ZŠ a SŠ si rodiče nejčastěji stěžují na to, že nesouhlasí s hodnocením, na komunikaci, na kvalitu a atraktivitu výuky, na přetěžování žáků ve vyučování, na probírání učiva, které není součástí školního vzdělávacího programu, na nerespektování speciálních vzdělávacích potřeb dětí nebo na nedostatečně individuální přístup, který by zohledňoval specifika jednotlivých dětí,“ vyjmenovává Ondřej Andrys. 

V případě mateřinek rodičům nejvíce vadí nucení dětí ke spánku nebo  nedostatečný pobyt dětí venku. Společným jmenovatelem více než čtyřiceti procent veškerých stížností jsou pak nedostatky ve vzájemné komunikaci. 

Třetí třída je zlomová, rodiče chtějí vidět i výsledky

Naprostá většina rodičů chce, aby se dítě ve škole nejen něco naučilo, ale bylo v ní i spokojené. Pokud se zeptáte učitelů, stejné množství z nich chce totéž. Zdánlivě jasná věc se ale s postupem času může ukázat jako nepřekonatelná překážka, když učitelé s rodiči mluví jen z nutnosti, jako třeba v situacích, kdy je nutné „donést padesát korun na výlet“ či „vyfouknuté vajíčko na hodinu výtvarné výchovy“.

Klienti, nebo ne?

„Rozhodně doporučuji vnímat rodiče jako partnery, jde nám přece o to samé. Pokud škola s rodiči bojuje, nemůže vyhrát a odnáší to hlavně dítě. Nezdravý je i klientský přístup. Škola není autoopravna, a přestože jsou rodiče největší odborníci na své děti, protože je nejlépe znají, vzdělávání víc rozumí učitelé. Partnerství je proto jednoznačně nejlepší cesta,“ říká Labudová.

„Zúžit komunikaci učitelů s rodiči jen na organizační pokyny je chyba. Jednodušší to mají učitelky ve školce, které jsou s rodiči v každodenním kontaktu, kdy je příležitost s nimi prohodit pár slov. Pak stačí říct, že ‚Honzíkovi to dneska šlo perfektně‘ nebo ‚Když bude Janička trénovat logopedická cvičení, určitě s tím společně pohneme‘. Pak má komunikace hned pozitivní ráz,“ popisuje Zuzana Labudová z obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda, která pořádá pro učitele kurzy akreditované ministerstvem školství, a to napříč mateřskými, základními i středními školami.

Nároky se také mohou měnit s tím, jak dítě postupně roste. Rodiče chtějí v první a druhé třídě něco jiného a učitelé by tak měli umět reagovat na takové změny s postupem času. „V první třídě většina rodičů především chce, aby si děti ve škole rychle zvykly a chodily tam rády. Jenže ve třetí třídě přijdou vyjmenovaná slova a násobilka a děti se začínají dělit na úspěšné a méně úspěšné. A každý samozřejmě chce, aby jeho dítě patřilo k těm úspěšným. Najednou tedy místo prima klimatu chtějí výkon,“ dodává Labudová. 

Na pořadu dne je také otázka, jestli rodiče náhodu nemají pravdu, když si na učitele stěžují. „Samozřejmě jsou i špatní učitelé, jako v každém oboru a rodiče mohou být naprosto v právu. I to se ale dá říct slušně,“ uzavírá lektorka.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Zeman přijal jako prvního kandidáta do vlády Piráta Bartoše. Opět v „akváriu“

Prezident Miloš Zeman zahájil jednání s kandidáty do nové vlády Petra Fialy. Přijal předsedu Pirátů Ivana Bartoše,...

VIDEO: Václavské náměstí je plné stánků, podle starosty kulturní akce

I přes vládní rozhodnutí zakázat vánoční trhy nelze v centru Prahy přehlédnout řadu otevřených stánků na Václavském...

Zeman v akváriu či za sklem jako Hannibal. Jmenování Fialy baví internet

Poté, co byl Miloš Zeman po krátkém návratu do Lán převezen zpět do ÚVN kvůli covidu-19, vypadalo to, že jmenování...

Místopředseda Pirátů Kučera se vzdal všech funkcí. Z osobních důvodů, uvedl

Místopředseda Pirátů Martin Kučera v pondělí rezignoval na všechny stranické funkce. Za jeho rozhodnutím stojí převážně...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...