Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Zelenina ze salátových barů ve školách mizí. Pokud je tedy školy vůbec mají

  10:48
Stravování ve školách je horkým tématem nejen pro žáky, ale i rodiče, učitele nebo vládu. Plošné obědy zdarma zřejmě nebudou, ale jsou tu i jiné varianty jako projekty Ovoce, zelenina a mléko do škol nebo salátové bary. Čerstvě připravené suroviny si mohou děti sami nabírat a udělat si přílohu podle svého.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ne všechny školy na salátové bary dosáhnou, ale kde je mají, chválí si je vedení i žáci. Ve většině případů lze pulty se zeleninou ovocem a saláty najít na základních školách. Někde se o ně zatím jen snaží, protože narážejí na neochotu vedení, nedostatek financí nebo obyčejný nedostatek místa, kam by mohli bar dát. Například v Základní škole Kamenka v Čelákovicích si děti mohou z pultu nabírat zhruba rok.

Fotogalerie

„Máme tam většinou čerstvou krájenou zeleninu, saláty, ovoce a samozřejmě i kompoty podle sezóny, cen a možností. Děti baru přišly na chuť poměrně rychle. Nevím, jestli jsou z domova zvyklé, ale vím, že pokud se jim dá možnost si něco samy naložit do misky, tak to sklízí úspěch, zejména u malých. Velká deviza je tým naší kuchyně, který se stará o stravu dětí, aby byla vyvážená, pestrá a splnila i spotřební koš, což je složitější, ale jde to,“ chválí ředitel Jiří Kyliánek. 

Hned vedle salátového baru je také automat na nápoje, kde jsou dva druhy džusů a čistá kohoutková voda, aby si případně mohly děti pití naředit. Džusy jsou s minimálním obsahem padesáti procent ovoce, díky čemuž se škola vejde do spotřebního koše i s dvanácti druhy. Někteří učitelé ale narážejí i na neochotu vedení školy. 

„U nás zeleninu a ovoce sice máme, ale dodavatelská firma je neumí pořádně dochutit, takže jsou příliš kyselé nebo naopak přeslazené. Vedení školní jídelny se drží doporučených dávek, takže když je psáno ‚jedna ku třem’ bude to tak i dělat. Navíc nejde o čerstvou zeleninu a děti jsou u pultu také stále pod dozorem. Nemohou si ani nabrat, co přesně chtějí, protože naložená kukuřice je nejdražší, takže jim kuchařky dovolí jen jednu naběračku,“ stýská si učitelka z jedné brněnské základní školy. 

Chtěli jsme rozšířit nabídku a děti na ovoce a zeleninu naučit

V neratovické ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova začali salátový bar využívat zhruba před třemi lety. Opakovaně se totiž potýkali s tím, že žáci připravené zeleninové i ovocné saláty vyhazovaly. V rámci zapojení do programu Skutečně zdravá škola a snahy podpořit u žáků větší chuť jíst více zeleniny a ovoce byl proto podle ředitele Jaroslava Kužela salátový bar jasnou volbou. 

„Otevření samoobslužného pultu, kde si každý může nabrat na co právě má chuť, vyvolalo nejen u žáků ale i pedagogického sboru velkou vlnu nadšení. Máme velkou radost z toho, že se bar ujal natolik, že byť velká vlna nadšení již opadla, žáci berou tuto možnost jako součást oběda, jsou ukáznění, jak při nabírání, tak v konzumaci,“ říká koordinátorka ve škole Tereza Bicanová. 

S ovocem se do škol dostávají kilogramy plastu. Balí je do nich dodavatelé

Salátový bar mají žáci na škole k dispozici několikrát v týdnu tak, aby se jídelna vešla do Spotřebního koše. Což také přináší úskalí. „Když dáte dítěti jablko - do spotřebního koše se započítá i s ohryzkem, dítě si jablko ve většině případů odnáší domů (pokud ho nerozkope před školou), pokud ho nakrájíte na měsíčky do baru, děti jich snědí hned plnou misku, avšak do spotřebního koše se započítá jen část bez ohryzku. Tedy z hlediska naplnění spotřebního koše školní jídelna vydala mnohem méně jablek, než když je rozdá vcelku. Což je trochu paradox,“ dodává Bicanová. 

Salátový bar využívá ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova také na dezerty, jako je pudink nebo tvaroh. Žáci mají možnosti si dezert dozdobit opraženými semínky, domácí granolu, teplými opečenými jablky a dalším ovocem. Finanční náročnost se dá částečně řešit sezónní zeleninou, která se dá nakoupit za mnohem nižší cenu než v období, které pro ni není typické. Ideální je podle škol také komunikovat se svými farmáři, kteří mohou nabídnout zeleninu za lepších cenových podmínek, protože ji potřebují rychle sklidit.

Všechno je v režii školy, s jídlem se často plýtvá a vyhazuje se

Školy a její vedení musí dodržovat školský zákon, kde je stravování upravené. Peníze na mzdy zaměstnanců jdou ze státního rozpočtu, na pracovníky dostávají školy finance v rámci rozpočtu ministerstva. Peníze na stravování jsou tak v rukách školy, která hradí potřebnou režii a popřípadě spolupracuje se zřizovatelem.

„Školní jídelny, které jsou výdejnami, představují vyšší podíl zařízení, které doplňky neposkytují, nebo využívají doplňky již hotové, či nakoupené. Cože vyplývá v závislosti na nabídce,“ zní z tiskového oddělení ministerstva školství.

Spotřební koš

Školní jídelny jsou povinny při sestavě jídelníčku dodržovat spotřební koš, což kontroluje Česká školní inspekce. Ta od října 2016 do června 2017 realizovala inspekční činnost zaměřenou na školní stravování ze které vyplývá, že převážná většina zařízení školního stravování nabízejí více forem doplňků jako jsou například saláty, ale i  nápoje jako součást hlavního jídla. 

Podle České školní inspekce si řada zařízení v průběhu času vypracovala na základě zkušeností určitý jídelníček, který na jedné straně respektuje zásady zdravé výživy, a na straně druhé vychází vstříc chuťovým požadavkům strávníků. 

„Nicméně negativním zjištění je, že zhruba čtyřicet procent zařízení vrácené zbytky pokrmů nijak nereflektuje v příští nabídce poskytovaných jídel. Každopádně, nakládání s odpady upravuje legislativa dalších resortů, například Ministerstvo životního prostředí,“ dodává školský resort.

Salátové bary jsou také hlavně na základních školách, na středních ne. V nich je problém jinde, upozornil učitel Vojtěch Hála, který prošel třemi středními školami. 

„Spíš se mluví o chybějících jídelnách, na které není ve škole místo, a to je podstatnější problém. Aspoň se najde místo na nějaké prodejní okénko nebo malou kantýnu. A co se tam prodává, záleží na dohodě vedení školy s firmou. Vaše otázka tudíž záleží na zájmu vedení, respektive na ředitele. Ale na základní škole, kam chodí moje děti, je jídelna a o přestávkách je otevřen bar. Ovšem bez čerstvé zeleniny nebo ovoce. Nevím, zda by byl zájem, umím si představit, že ano,“ uzavírá Hála.

Autor:

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Ministryně Maláčová a Schillerová se na sítích poškorpily kvůli izolačce

Ministryně práce Jana Maláčová se kvůli Sněmovnou neschválenému bonusu pro občany v karanténě střetla na Twitteru s...

Válková o Urválkově minulosti věděla, policie její trestní oznámení odložila

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková neuspěla se svým trestním oznámením kvůli údajné pomluvě v článku,...

Do Česka dorazily antigenní testy pro školy, rozvážet se zatím nebudou

Do Česka v sobotu dorazil více než milion antigenních testů určených pro testování žáků na školách. Distribuovat se...

Covid má v Česku už přes 20 tisíc obětí, číslo R je nejvyšší od začátku roku

Sledujeme online V pátek přibylo v Česku 14 676 nových případů covidu-19, což je o 3 393 více než před týdnem. V nemocnicích se aktuálně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...