Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Vyvinula údajně jednodušší test na koronavirus. V Česku se nesmí používat

  20:25
Vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková na Facebooku tvrdí, že vyvinula jednodušší test na odhalení koronaviru, než používají ostatní pracoviště. O její metodu podle ní mají zájem i Spojené státy. Česko její test využívat nebude, podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jí chybí certifikace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Obracejí se na nás diagnostické instituce z tuzemska, Evropy a USA s prosbou o vývoj praktičtějšího a dostupnějšího testu pro kvantitativní detekci viru SARS-CoV-2. Navzdory všemu tady kolem nás jsme na tomto zadání pracovali,“ napsala vedoucí laboratoře Tilia Laboratories Soňa Peková na facebookové stránce s tím, že původně navržený test na testování koronaviru je zbytečně komplikovaný. 

Epidemie koronaviru

Nespecifikovala však, o jaké zahraniční laboratoře by se mělo jednat. Redakce iDNES.cz se ji snažila opakovaně kontaktovat, bohužel se jí odpovědí nedostalo. 

Nový způsob na provedení testu na koronavirus nabízí diagnostickým laboratořím zdarma, ale laboratoř se musí řádně prokázat. „Anonymním žadatelům tyto informace neposkytneme,“ upozorňuje Peková. 

„Věřím, že dostupností efektivních nástrojů pro monitoring epidemiologické situace se nám podaří pandemii COVID-19 nakonec dobře zvládnout,“ zakončila vedoucí laboratoře Tilia. 

Metoda se musí nejdříve certifikovat

V Česku se ale v nejbližší době metoda Soni Pekové využívat nebude. „Testy musí projít certifikací a musí být schváleny. Není možné používat testy, které certifikovány nejsou, protože není garance toho, že v případě pozitivity se ten test chová tak, že ji najde, nebo je málo citlivý a některé případy by mohly uniknout,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. 

„Kapacita testování zejména v Praze je limitována. Navážeme spolupráci s Akademií věd. Oni mají skutečně výraznou kapacitu, jsou schopni denně analyzovat čtyři tisíce vzorků,“ řekl Prymula v úterý na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Akademie věd nabídla pomoc krizovému štábu. „Máme asi šest nebo sedm pracovišť, které mají kapacitu a umí testovat vzorky na přítomnost virů. Má to ovšem několik úskalí. Státní autority musí udělit výjimku, aby akademická pracoviště mohla pracovat s lidským materiálem. Váže to na sebe celou řadu legislativních opatření, které tomu můžou bránit. Běžně totiž pracujeme s rostlinnými a živočišnými viry, ale není běžné, že bychom testovali lidské vzorky,“ vysvětlil mluvčí Akademie věd Jan Martinek. 

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Podle Jana Konvalinky z Ústavu organické chemie a biochemie má Akademie věd kapacitu tisíců vzorků denně. „Problém ovšem je, že potřebujeme, aby postup schválily příslušné orgány, protože jinak nemůžeme pracovat s materiálem pacientů. Pracoviště mají techniku, mají odborníky, ale nemají příslušná povolení. V tom je náš případ podobný jako případ paní Pekové,“ upřesňuje Konvalinka. 

Tilia byla první soukromou laboratoří, která u dvou pacientů zjistila nákazu koronavirem. Pacienti měli potíže, ale stát je odmítal otestovat. Doporučil jim testování u soukromé laboratoře, což nakonec oba nakažení učinili. 

Vojtěch se o ní mýlil

Poté stát možnost testovat na koronavirus laboratoři pozastavil. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO o ní nejdříve tvrdil, že je v karanténě v Nemocnici Na Bulovce. Nebyla to však pravda, Soňa Peková v karanténě nebyla a ani jí nebyly odebrány žádné vzorky. Vojtěch se později omluvil. 

„Stát se brání aktivnímu sběru dat. První obětí koronaviru budu já. Naštvala jsem státní aparát, stát po mně šlape. Vím ze tří nezávislých zdrojů z ministerstva zdravotnictví, že po nás chtějí zakleknout,“ řekla Peková v rozhovoru pro DVTV. 

Musela do karantény, řekl Vojtěch o lékařce z laboratoře. Nebyla to pravda

Podle Vojtěcha musí mít zařízení certifikaci, kterou laboratoř Tilia nemá. „Způsob soukromých laboratoří neodpovídá obvyklým zdravotnickým standardům, odběry by měly být prováděny v certifikovaných laboratořích,“ řekl ministr. 

Peková si však za výsledkem své laboratoře stojí. „Pokud máme sekvenci mikroorganismu, není přesnější způsob, jak virus identifikovat. Je to neprůstřelné a nezpochybnitelné. Žádný hlubší test není,“ upozornila dříve pro iDNES.cz. 

Irelevantní požadavek od ministerstva

Na začátku šíření nákazy koronavirem mělo posvěcení na testování od státu pouze několik „státních“ laboratoří. Soukromé laboratoře ale výslovný zákaz neměly. Ministerstvo zdravotnictví pouze s několika většími soukromými laboratořemi uzavřelo „gentlemanskou dohodu“, že testovat nebudou. Mezi nimi laboratoř Tilia nebyla. 

Poté Státní zdravotní ústav zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou pod dozorem úřadů testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Laboratoř Soni Pekové, která testovala za 1264 korun, na seznamu chybí. Ministerstvo zdravotnictví totiž stanovilo požadavek, který nedokážou splnit. „Požadavky jsou úplně irelevantní,“ řekla Peková v rozhovoru pro DVTV. 

Stát testování na koronavirus podmiňuje akreditací ISO 15189, kterou potřebují ty laboratoře, které chtějí smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Tu Tilia Laboratories nemá, podle Pekové ji ani nechce. Navíc získání akreditace by trvalo několik měsíců.

„Z rozhodnutí Státního zdravotního ústavu a ministerstva zdravotnictví máme v současné době pozastavenou možnost vyšetřovat SARS-CoV-2. Děkujeme za minimalizaci množství telefonátů na toto téma do laboratoře. Pokud se situace změní, budeme vás obratem informovat,“ upozorňují webové stránky laboratoře Tilia. 

Laboratoř odeslala 12. března k rukám náměstka pro zdravotní péči Romana Prymuly požadavek na vyjádření se k zákazu diagnostiky viru SARS-CoV-2 pro laboratoře, které nesplňují požadavky od Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dodala, že plně respektuje rozhodnutí rozhodnutí SZÚ a ministerstva. 

V době vydání článku laboratoř nedostala odpověď. 

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Ječící vetřelci, či neviňátka? přou se lidé. Děti v restauracích dělí internet

Máme dětské hosty, kteří někdy bývají nejen velmi hluční, v restauracích respektovat, nebo tam nemají co dělat? O tom v...

Obrana chce nakoupit kritizovaná útočná vozidla násobně dráž než Britové

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové hodlá pořídit nová lehká útočná vozidla Supacat pro 601. skupinu...

Bývalý hradní protokolář Kruliš míří do ČNB. Bude organizovat akce či komunikaci

Dosavadní ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš nastoupí 3. dubna do České...

Buď lidi víc zdaníme, nebo jim dáme méně, populární to nebude, říká Stanjura

Vláda chce ušetřit v rozpočtu více než 70 miliard korun. „Návrhů jak snížit schodek máme několik,“ řekl ministr financí...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...