ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyvinula údajně jednodušší test na koronavirus. V Česku se nesmí používat

  • 1330
Vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková na Facebooku tvrdí, že vyvinula jednodušší test na odhalení koronaviru, než používají ostatní pracoviště. O její metodu podle ní mají zájem i Spojené státy. Česko její test využívat nebude, podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jí chybí certifikace.

„Obracejí se na nás diagnostické instituce z tuzemska, Evropy a USA s prosbou o vývoj praktičtějšího a dostupnějšího testu pro kvantitativní detekci viru SARS-CoV-2. Navzdory všemu tady kolem nás jsme na tomto zadání pracovali,“ napsala vedoucí laboratoře Tilia Laboratories Soňa Peková na facebookové stránce s tím, že původně navržený test na testování koronaviru je zbytečně komplikovaný. 

Epidemie koronaviru

Nespecifikovala však, o jaké zahraniční laboratoře by se mělo jednat. Redakce iDNES.cz se ji snažila opakovaně kontaktovat, bohužel se jí odpovědí nedostalo. 

Nový způsob na provedení testu na koronavirus nabízí diagnostickým laboratořím zdarma, ale laboratoř se musí řádně prokázat. „Anonymním žadatelům tyto informace neposkytneme,“ upozorňuje Peková. 

„Věřím, že dostupností efektivních nástrojů pro monitoring epidemiologické situace se nám podaří pandemii COVID-19 nakonec dobře zvládnout,“ zakončila vedoucí laboratoře Tilia. 

Metoda se musí nejdříve certifikovat

V Česku se ale v nejbližší době metoda Soni Pekové využívat nebude. „Testy musí projít certifikací a musí být schváleny. Není možné používat testy, které certifikovány nejsou, protože není garance toho, že v případě pozitivity se ten test chová tak, že ji najde, nebo je málo citlivý a některé případy by mohly uniknout,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. 

„Kapacita testování zejména v Praze je limitována. Navážeme spolupráci s Akademií věd. Oni mají skutečně výraznou kapacitu, jsou schopni denně analyzovat čtyři tisíce vzorků,“ řekl Prymula v úterý na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Akademie věd nabídla pomoc krizovému štábu. „Máme asi šest nebo sedm pracovišť, které mají kapacitu a umí testovat vzorky na přítomnost virů. Má to ovšem několik úskalí. Státní autority musí udělit výjimku, aby akademická pracoviště mohla pracovat s lidským materiálem. Váže to na sebe celou řadu legislativních opatření, které tomu můžou bránit. Běžně totiž pracujeme s rostlinnými a živočišnými viry, ale není běžné, že bychom testovali lidské vzorky,“ vysvětlil mluvčí Akademie věd Jan Martinek. 

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Podle Jana Konvalinky z Ústavu organické chemie a biochemie má Akademie věd kapacitu tisíců vzorků denně. „Problém ovšem je, že potřebujeme, aby postup schválily příslušné orgány, protože jinak nemůžeme pracovat s materiálem pacientů. Pracoviště mají techniku, mají odborníky, ale nemají příslušná povolení. V tom je náš případ podobný jako případ paní Pekové,“ upřesňuje Konvalinka. 

Tilia byla první soukromou laboratoří, která u dvou pacientů zjistila nákazu koronavirem. Pacienti měli potíže, ale stát je odmítal otestovat. Doporučil jim testování u soukromé laboratoře, což nakonec oba nakažení učinili. 

Vojtěch se o ní mýlil

Poté stát možnost testovat na koronavirus laboratoři pozastavil. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO o ní nejdříve tvrdil, že je v karanténě v Nemocnici Na Bulovce. Nebyla to však pravda, Soňa Peková v karanténě nebyla a ani jí nebyly odebrány žádné vzorky. Vojtěch se později omluvil. 

„Stát se brání aktivnímu sběru dat. První obětí koronaviru budu já. Naštvala jsem státní aparát, stát po mně šlape. Vím ze tří nezávislých zdrojů z ministerstva zdravotnictví, že po nás chtějí zakleknout,“ řekla Peková v rozhovoru pro DVTV. 

Musela do karantény, řekl Vojtěch o lékařce z laboratoře. Nebyla to pravda

Podle Vojtěcha musí mít zařízení certifikaci, kterou laboratoř Tilia nemá. „Způsob soukromých laboratoří neodpovídá obvyklým zdravotnickým standardům, odběry by měly být prováděny v certifikovaných laboratořích,“ řekl ministr. 

Peková si však za výsledkem své laboratoře stojí. „Pokud máme sekvenci mikroorganismu, není přesnější způsob, jak virus identifikovat. Je to neprůstřelné a nezpochybnitelné. Žádný hlubší test není,“ upozornila dříve pro iDNES.cz. 

Irelevantní požadavek od ministerstva

Na začátku šíření nákazy koronavirem mělo posvěcení na testování od státu pouze několik „státních“ laboratoří. Soukromé laboratoře ale výslovný zákaz neměly. Ministerstvo zdravotnictví pouze s několika většími soukromými laboratořemi uzavřelo „gentlemanskou dohodu“, že testovat nebudou. Mezi nimi laboratoř Tilia nebyla. 

Poté Státní zdravotní ústav zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou pod dozorem úřadů testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Laboratoř Soni Pekové, která testovala za 1264 korun, na seznamu chybí. Ministerstvo zdravotnictví totiž stanovilo požadavek, který nedokážou splnit. „Požadavky jsou úplně irelevantní,“ řekla Peková v rozhovoru pro DVTV. 

Stát testování na koronavirus podmiňuje akreditací ISO 15189, kterou potřebují ty laboratoře, které chtějí smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Tu Tilia Laboratories nemá, podle Pekové ji ani nechce. Navíc získání akreditace by trvalo několik měsíců.

„Z rozhodnutí Státního zdravotního ústavu a ministerstva zdravotnictví máme v současné době pozastavenou možnost vyšetřovat SARS-CoV-2. Děkujeme za minimalizaci množství telefonátů na toto téma do laboratoře. Pokud se situace změní, budeme vás obratem informovat,“ upozorňují webové stránky laboratoře Tilia. 

Laboratoř odeslala 12. března k rukám náměstka pro zdravotní péči Romana Prymuly požadavek na vyjádření se k zákazu diagnostiky viru SARS-CoV-2 pro laboratoře, které nesplňují požadavky od Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dodala, že plně respektuje rozhodnutí rozhodnutí SZÚ a ministerstva. 

V době vydání článku laboratoř nedostala odpověď. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video