Sobotka vyzval Topolánka k odchodu. Je to umělá kauza, reaguje šéf ODS

  13:11aktualizováno  15:49
Vrcholní politici ODS začínají volat po odchodu Mirka Topolánka. K rezignaci z volební kandidátky i postu šéfa strany ho vyzval předseda Senátu Přemysl Sobotka, připojil se i někdejší Topolánkův ministr pro Evropu Alexandr Vondra. Topolánek čelí kritice kvůli slovním útokům na židovství či obyčejné české voliče.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka vyzval Mirka Topolánka k rezignaci na post předsedy ODS. (22. března 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Po podrobném seznámení se s posledními výroky Mirka Topolánka jsem velmi rozhořčen obsahem jeho vět pro časopis Lui," řekl předseda horní komory parlamentu Sobotka na mimořádné tiskové konferenci, na níž vyzval stranického šéfa k rezignaci.

ROZHOVOR

Nechci být v jednom pytli s lidmi jako Topolánek, říká šéf Senátu za ODS Přemysl Sobotka, který odmítá být vůči Topolánkovi dále loajální. Celý rozhovor s Přemyslem Sobotkou čtěte zde.

Výzvou se v úterý dopoledne bude zabývat grémium ODS.

Topolánkovy výroky podle Přemysla Sobotky poškozují ODS a nahrávají sílícímu populismu sociální demokracie. Předseda ODS například označil obyčejné Čechy, které oslovuje šéf konkurenční ČSSD Jiří Paroubek, za "vepřo knedlo zelo", které je třeba všechny zavřít a kopnout "do pr...."

K Sobotkovi se večer přidal i bývalý ministr Topolánkovy vlády, senátor Alexandr Vondra. "Rozumím názoru Přemysla Sobotky a souhlasím s ním. Je těžké jít do voleb a stydět se za svého předsedu," řekl večer MF DNES.

Topolánek nechce výstup šéfa horní komory parlamentu až do zítřejšího jednání grémia komentovat. "Celou záležitost pokládám za uměle vytvořenou, vyjádřím se po zítřejším jednání grémia ODS. Žádné kusé informace poskytovat nebudu," reagoval předseda ODS.

Na Topolánka zaútočil politik, který byl jeho spojencem

To, že k odchodu z kandidátky a z čela strany vyzval Topolánka právě předseda horní komory parlamentu a ne některý z odpůrců Topolánka ve straně, je tak trochu překvapení. Sobotka dosud patřil ke spojencům šéfa ODS a byl mezi těmi, kdo mu v roce 2002 pomáhali do čela strany po odchodu Václava Klause z funkce.

Sobotku letos na podzim čeká obhajoba senátorské funkce a dal už také najevo, že ho zajímá příští volba prezidenta v roce 2013.

Šéf Senátu zdůraznil, že jeho výzva směrem k Topolánkovi je jeho osobní iniciativa a v nadsázce dodal, že ji rozhodně nekonzultoval v Lidovém domě. K odchodu z vysokých politických funkcí totiž už o víkendu šéfa ODS vyzval Jiří Paroubek.

Možná poněkud překvapivě nepodpořil Sobotkovu výzvu pražský primátor Pavel Bém, který s Topolánkem prohrál poslední boj o předsednické křeslo. "Předseda se volí na volebním kongresu, takového výzvy dva měsíce před volbami neuznávám. Musíme se soustředit na kampaň," řekl Bém v České televizi.

Další politici z vedení ODS zatím výzvu předsedy Senátu nechtějí komentovat s odkazem na jednání grémia, většina místopředsedů nezvedá telefon ani neodpovídají na SMS.

ČSSD: Topolánek nemůže vést ani nejmenší obec

Naopak předseda konkurenční sociální demokracie si dnes přisadil. Podle něj Topolánek strhl úroveň české politiky do nových netušených hlubin sprostoty, nenávisti a nesnášenlivosti.

Urazil Klause, odboráře i Sněmovnu

Šéf ODS Mirek Topolánek nepřestřelil poprvé

"Předseda ODS Topolánek svým skandálním vyjádřením o zavírání obyčejných lidí a nakopávání jejich zadků vyjádřil své hluboké opovržení všemi obyčejnými občany naší země," míní Paroubek.

Člověk plný nenávisti k tak široké skupině občanů národa se podle něj diskvalifikuje z možnosti vést i tu nejmenší obec v zemi.

Špičky ODS jsou ke gay aféře zdrženlivé

Když mluví Topolánek

Celou kauzu odstartovala Topolánkova vyjádření pro gay magazín Lui. "Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer, prostě je Žid, ne gay, a ten uhne ještě dřív. To přece nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem." Topolánek také kritizoval církev a její "oblbování mas". (více o jeho výrocích čtěte zde)

Pokud jde o víkendovou aféru s výroky na adresu homosexuálů, politici ODS zatím kritizovali Topolánka zdrženlivěji, než to udělal Přemysl Sobotka. "Jeho výroky poškozují ODS a umožňují soupeřům útočit," řekla na adresu Topolánka místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Ta dlouhodobě ve straně patří do tábora jeho kritiků.

"Jeho výroky nám nijak neprospívají a jsou nešťastné," řekl iDNES.cz na Topolánkovu adresu první místopředseda ODS David Vodrážka. Na místě je prý i slovo úlet. "I tak se to dá říci," dodal Vodrážka.

Právě on by stranu dočasně vedl v případě, že Topolánek Sobotku poslechne a opustí pozici v čele občanských demokratů. (více o kritice Vodrážky a názorech dalších špiček ODS čtěte zde)

Měl by Topolánek kvůli svým výrokům odstoupit z kandidátky i z čela ODS?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 23213
NE 6733
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz