Sarkozymu summit osladíme, slibují Češi

  7:08aktualizováno  7:08
Tak dlouho volal francouzský prezident po summitu k hospodářské krizi, až se dočkal. Líbit se mu ale asi nebude. Český premiér chce totiž na mimořádném jednání sedmadvacítky kolegy přesvědčit, aby se jejich země vyhnuly ochranářským opatřením. Ta přitom nejhlasitěji podporuje právě Francie.

Na podzim byli Topolánek se Sarkozym velcí přátelé. Dnes se naoko přou - kvůli svým domácím voličům. | foto: Reuters

Francouzské předsednictví sice skončilo 31. prosince, vliv země galského kohouta ale stále trvá, přiznal premiér Mirek Topolánek ve vládním on-line rozhovoru.

Sám tlaku podlehl, když vyslyšel prezidenta Nicolase Sarkozyho, který přes média do Prahy vzkazoval, že je české předsednictví příliš pasivní.

Ministr pro záležitosti EU Alexandr Vondra se sice ještě před několika dny bránil slovy, že místo schůzování české předsednictví tvrdě pracuje, nakonec ale Topolánek ustoupil a oznámil, že svolá summit do Bruselu.

Jednání bude věnováno zejména plánům na obnovu krizí postižené evropské ekonomiky, jak si západní velmoci přály. Hovoří se o termínu do konce února, přesné datum ale Topolánek domluví na dnešní návštěvě v Bruselu.

Francie ohrožuje zásady EU, míní Češi

Když už ale summit musí být, chtějí ho Češi obrátit proti Sarkozymu a jeho "nápadům". "Sarkozy chtěl marketingovou akci pro voliče a my se to pokusíme trochu obrátit proti němu," připustil podle Hospodářských novin nejmenovaný český diplomat.

Češi totiž chtějí na summitu kritizovat ochranářská opatření, kterými jednotlivé země Unie kvůli krizi vyhrožují. Nejvíce přitom panikaří právě Francie. Svým protekcionismem tak ohrožuje zásady, kterými se Unie chlubí - volný pohyb zboží a kapitálu.

Minulý týden například Sarkozy kritizoval, že francouzská firma přesunula výrobu aut do Česka. Topolánek, který je jinak prezidentovým velkým spojencem, se ihned ohradil. Dnes připustil, že si oba mohli přestřelku odpustit. - čtěte zde více o výrocích Sarkozyho

Podle Topolánka byly Sarkozyho proklamace určeny spíše francouzskému publiku než zbytku EU. Do stejného ranku ale patří i Topolánkovy výroky o tom, že francouzský prezident ohrožuje svými slovy ratifikaci Lisabonské smlouvy. I to je vzkaz spíše do českých euroskeptických řad před volbami než do EU, ve které český premiér vystupuje jako zastánce smlouvy.

Češi kritizují francouzského prezidenta

Český premiér trvá na tom, že se Unie musí ochranářským opatřením ubránit. A Češi na sebe tento úkol vezmou. "Pokud výsledkem naší přestřelky bude dohoda na neformálním summitu Evropské rady, který míním svolat, že nebudeme používat tento způsob mediální soutěže a zamezíme protekcionismu, splní tato přestřelka účel," uvedl Topolánek.

"Mandát vést EU máme my a budeme permanentně upozorňovat na vybočení jednotlivých evropských politiků ze společného rámce, z dohodnutých pravidel, z evropské pozice," řekl také. A aby nebylo pochyb o tom, koho myslí, jmenoval výslovně i Nicolase Sarkozyho.

Ne náhodou si totiž Česko vybralo za své předsednické motto slogan "Evropa bez bariér". Proto se Praze návrhy, kterými by se země EU uzavíraly jedna před druhou, nelíbí. Takové snahy mohou podle Česka zpomalit a ohrozit obnovu evropské ekonomiky.

"Francouzský prezident chce hájit zájmy své země, já jako český premiér a předseda Evropské rady budu hájit princip ´stejná pravidla pro všechny´," uvedl ve svém prohlášení Topolánek.

Na Sarkozyho se ostatně v Česku snesla vlna kritiky i z jiných stran. Nepřímo se proti jeho výrokům ohradil i prezident Václav Klaus. Ten je navíc dnes na návštěvě v Paříži, dá se proto očekávat, že si nenechá ujít příležitost ochranářství západních zemí kritizovat.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz