Klaus v Paříži kritizoval Francouze i státní zásahy do ekonomiky

  11:39aktualizováno  11:48
Od pádu komunismu jsem nezažil takovou míru státních zásahů do lidského života jako nyní, řekl prezident Václav Klaus. Na přednášce v Paříži se pustil do některých módních politických trendů. Kritizoval i sbližování EU, víru v globální oteplování či protekcionismus.

Václav Klaus na semináři v Paříži, kam jej pozvala francouzská mutace amerického časopisu Foreign Policy (11. února 2009) | foto: ČTK

Prezident hned v úvodu připomněl, že projevy ve Francii nepronáší tak často. Prý je tomu proto, že na Francouze jsou jeho názory politicky nekorektní, zvláště, když mluví o Evropské unii. Proto nebývá tak často zván. Tentokrát jej do Paříže pozvala organizace Foreign Policy France.

Řekl Klaus

"Právo lidí říci 'ano' nebo 'ne' Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné."

"Každý, kdo sleduje francouzské politické, filozofické, ekonomické a sociologické rozpravy, ví, že můj postoj (tedy můj silný nesouhlas s doktrínou evropeismu) jde přímo proti politicky korektním postojům ve Francii. A co je snad ještě závažnější, proti zažitým a staletí trvajícím názorům francouzské inteligence," opřel se prezident hned v úvodu do země galského kohouta.

Během přednášky, jejíž text má redakce iDNES.cz k dispozici, také zopakoval své výhrady vůči "evropeismu", který považuje za novou ideologii ovládající myšlení Evropy. Podle něj jde o směs víry v sociálně tržní ekonomiku a "démonizace" volného trhu, důvěry v občanskou společnost, neziskové organizace a korporativismus místo v parlamentní demokracii či apatie k národním státům a slepé víry v internacionalismus.

"Právo lidí říci 'ano' nebo 'ne' Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné," řekl Klaus. Podle něj je toto právo základním smyslem Evropy. "Útoky na ty, kteří se odvažují říci 'ne' snahám urychlit prohlubování integrace EU, což je cílem Lisabonské smlouvy, jsou útokem proti skutečné přirozenosti Evropy," dodal.

Za krizi mohou hrátky politiků s trhem

Další z projevů této novodobé víry vidí Klaus v současné panice z globálního oteplování. Tu považuje za agresivní formu environmentalismu. "Tato ideologie se postupně změnila v nejúčinnějším prostředek pro obhajobu vládních zásahů do všech oblastí života a pro potlačování lidské svobody a ekonomické prosperity," řekl prezident.

Řekl Klaus

"V okamžiku pádu komunismu, zhruba před dvaceti lety, jsem neočekával, že někdy zažiji takový stupeň vládních zásahů do mého vlastního života, jakému čelím nyní."

Sám poznamenal, že od pádu komunismu nezažil takovou míru státní intervence, k jaké nyní dochází. "V okamžiku pádu komunismu, zhruba před dvaceti lety, jsem neočekával, že někdy zažiji takový stupeň vládních zásahů do mého vlastního života, jakému čelím nyní," řekl Klaus.

To se týká i snahy států Unie zavádět kvůli ekonomické krizi různá ochranářská opatření. Prezident v této souvislosti připomněl slogan českého předsednictví "Evropa bez bariér", které se snaží oprášit původní ambice evropské integrace - liberalizaci, otevírání trhů, odstraňování bariér a protekcionismu. Podle Klause je potřeba se k této agendě znovu vrátit.

Na podobné téma svolal na únor premiér Mirek Topolánek neformální summit EU do Bruselu. V belgické metropoli dnes jednal s předsedou Evropské komise José Barrosem a stanovili jeho termín na 1. března. Podle prezidenta se ale nedá čekat, že by summit přinesl racionální řešení situace - čtěte Summit EU ke krizi bude 1. března

Současná ekonomická krize je podle Klause cenou, kterou musíme zaplatit za dlouhodobé "hrátky" politiků s trhem. "Jejich snahy obviňovat trh, místo aby obviňovali sebe, jsou nepřijatelné a měly by být rezolutně odmítnuty," míní prezident, který se více obává snah politiků tržní systém "reformovat" než krize samotné.

Během pracovního oběda se Klaus setká s představiteli významných francouzských firem, v odpoledních hodinách odletí zpět do Prahy.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Najdete na iDNES.cz