Klaus v Paříži kritizoval Francouze i státní zásahy do ekonomiky

  11:39aktualizováno  11:48
Od pádu komunismu jsem nezažil takovou míru státních zásahů do lidského života jako nyní, řekl prezident Václav Klaus. Na přednášce v Paříži se pustil do některých módních politických trendů. Kritizoval i sbližování EU, víru v globální oteplování či protekcionismus.

Václav Klaus na semináři v Paříži, kam jej pozvala francouzská mutace amerického časopisu Foreign Policy (11. února 2009) | foto: ČTK

Prezident hned v úvodu připomněl, že projevy ve Francii nepronáší tak často. Prý je tomu proto, že na Francouze jsou jeho názory politicky nekorektní, zvláště, když mluví o Evropské unii. Proto nebývá tak často zván. Tentokrát jej do Paříže pozvala organizace Foreign Policy France.

Řekl Klaus

"Právo lidí říci 'ano' nebo 'ne' Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné."

"Každý, kdo sleduje francouzské politické, filozofické, ekonomické a sociologické rozpravy, ví, že můj postoj (tedy můj silný nesouhlas s doktrínou evropeismu) jde přímo proti politicky korektním postojům ve Francii. A co je snad ještě závažnější, proti zažitým a staletí trvajícím názorům francouzské inteligence," opřel se prezident hned v úvodu do země galského kohouta.

Během přednášky, jejíž text má redakce iDNES.cz k dispozici, také zopakoval své výhrady vůči "evropeismu", který považuje za novou ideologii ovládající myšlení Evropy. Podle něj jde o směs víry v sociálně tržní ekonomiku a "démonizace" volného trhu, důvěry v občanskou společnost, neziskové organizace a korporativismus místo v parlamentní demokracii či apatie k národním státům a slepé víry v internacionalismus.

"Právo lidí říci 'ano' nebo 'ne' Evropské ústavě nebo Lisabonské smlouvě nebo jinému podobnému dokumentu by mělo být považováno za posvátné," řekl Klaus. Podle něj je toto právo základním smyslem Evropy. "Útoky na ty, kteří se odvažují říci 'ne' snahám urychlit prohlubování integrace EU, což je cílem Lisabonské smlouvy, jsou útokem proti skutečné přirozenosti Evropy," dodal.

Za krizi mohou hrátky politiků s trhem

Další z projevů této novodobé víry vidí Klaus v současné panice z globálního oteplování. Tu považuje za agresivní formu environmentalismu. "Tato ideologie se postupně změnila v nejúčinnějším prostředek pro obhajobu vládních zásahů do všech oblastí života a pro potlačování lidské svobody a ekonomické prosperity," řekl prezident.

Řekl Klaus

"V okamžiku pádu komunismu, zhruba před dvaceti lety, jsem neočekával, že někdy zažiji takový stupeň vládních zásahů do mého vlastního života, jakému čelím nyní."

Sám poznamenal, že od pádu komunismu nezažil takovou míru státní intervence, k jaké nyní dochází. "V okamžiku pádu komunismu, zhruba před dvaceti lety, jsem neočekával, že někdy zažiji takový stupeň vládních zásahů do mého vlastního života, jakému čelím nyní," řekl Klaus.

To se týká i snahy států Unie zavádět kvůli ekonomické krizi různá ochranářská opatření. Prezident v této souvislosti připomněl slogan českého předsednictví "Evropa bez bariér", které se snaží oprášit původní ambice evropské integrace - liberalizaci, otevírání trhů, odstraňování bariér a protekcionismu. Podle Klause je potřeba se k této agendě znovu vrátit.

Na podobné téma svolal na únor premiér Mirek Topolánek neformální summit EU do Bruselu. V belgické metropoli dnes jednal s předsedou Evropské komise José Barrosem a stanovili jeho termín na 1. března. Podle prezidenta se ale nedá čekat, že by summit přinesl racionální řešení situace - čtěte Summit EU ke krizi bude 1. března

Současná ekonomická krize je podle Klause cenou, kterou musíme zaplatit za dlouhodobé "hrátky" politiků s trhem. "Jejich snahy obviňovat trh, místo aby obviňovali sebe, jsou nepřijatelné a měly by být rezolutně odmítnuty," míní prezident, který se více obává snah politiků tržní systém "reformovat" než krize samotné.

Během pracovního oběda se Klaus setká s představiteli významných francouzských firem, v odpoledních hodinách odletí zpět do Prahy.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Čeští vědci chtějí vypěstovat odrůdu superpšenice, která vydrží sucho

Brzy se na polích možná bude vlnit pšenice, jejíž sklizeň neovlivní sucho, bude odolnější vůči chorobám a škůdcům, a...

Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz