Středa 4. října 2023, svátek má František
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 4. října 2023 František

Čím dál víc se mi zdálo, že stát má Alzheimerovu nemoc, říká Stropnický

  10:38
Čestné by bylo při slabším výsledku jít do opozice a tam si "dostudovat doktorát z politiky", říká v rozhovoru pro iDNES.cz herec, exministr kultury a diplomat Martin Stropnický. Ve volbách povede kandidátku ANO na jižní Moravě. "Čím dál víc se mi zdálo, že stát má Alzheimerovu nemoc," vysvětluje, proč se rozhodl pomoci hnutí Andreje Babiše.

Lídr hnutí ANO pro Jihomoravský kraj Martin Stropnický na mítinku v Brně (26. září 2013) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Předstupujete před voliče jako lídr jihomoravské kandidátky relativně mladého politického hnutí ANO. Jakou jim nabízíte vizi? Jak by Česká republika měla vypadat za pět, deset nebo dvacet let?
Je to zvláštní, ale frekvence slova vize je poslední dobou neuvěřitelná. Tak si člověk klade otázku, čím to je, a dojde k tomu, že vizionářství, umění podívat se dál než za první kopec hodně schází. Lidé to cítí a uvědomují si, že z vize zbyla jenom zapnutá televize. Když jsme se scházeli nad programem, snažil jsem se na to poukázat. Říká se, že státy stojí na idejích, z nichž vznikly. Po listopadu 1989 tu byl slogan "návrat do Evropy" a to se do značné míry povedlo a je tedy důvod i k jisté  hrdosti. Jsem poslední, kdo by říkal, že se tu nic nevytvořilo, ale už několik let s okoráváním a cyničtěním politické garnitury, a tím zlomem asi opravdu byla opoziční smlouva, se jakákoliv vize vytratila. Proto jsem chtěl, abychom se pokusit definovat nějaký "nadpis" pro tu zemi. Kdybych to měl říci jednou jednoduchou větou, tak by asi zněla takhle: Česká republika musí být spořádanou zemí poctivých, pracovitých a vzdělaných lidí. Bude se vám to možná zdát banální, ale zkuste ten ideál naplnit. Dá to fušku.

Měsíc do voleb

Redakce iDNES.cz připravila pro své čtenáře bohatý předvolební servis: rozhovory s lídry, názorové souboje, reportáže, ale i speciální přílohy a velkou volební debatu v přímém přenosu.

Zpravodajský portál iDNES.cz už spustil první verzi volební přílohy na adrese www.idnes.cz/volby. V ní čtenáři najdou přehledné grafy všech zveřejněných předvolebních průzkumů i počty fanoušků jednotlivých stran na sociálních sítích.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za ANO a jak jste se seznámil s lídrem hnutí Andrejem Babišem?
Nejsem občan, který se spokojí s uzavřením se do své profese a do nějakého víkendového azylu někde na chalupě, to není můj styl života. Vnímám to, co se děje, mám velkou rodinu, takže se mě to dotýká ve všech možných projevech a generacích. Zažil jsem také na vlastní kůži, jak režim nakládá s lidmi, nebo jak probíhají takzvaná transparentní výběrová řízení. Čím dál víc se mi zdálo, že stát má Alzheimerovu nemoc. Navíc jsem psal i do MF DNES, tím pádem jsem musel politiku sledovat. A už mě uráželo, co se v koalici odehrávalo. Na počátku měla báječnou většinu, s níž mohla změnit svět, ale ona ji zcela prošustrovala. Neuvažoval jsem o vstupu do žádné z politických stran, ale o tom, že bych kandidoval jako nezávislý. Potom mi zavolala paní Věra Jourová, že by se mnou Andrej Babiš rád mluvil, pozval mě na večeři a začali jsme se scházet. Trvalo to až do června, než jsme si plácli. Je to krok, který nebudu opakovat s nějakým jiným uskupením. Neuznávám stranickou promiskuitu. Vsadil jsem na ANO a tečka.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Váš syn Matěj působí ve Straně zelených a netají se celkem levicovými názory. Nelákal vás, abyste šel pomoci zeleným? Nebo se zeptám ještě jinak. Když se vidíte, nehádáte se spolu kvůli politice?

Zelení mi nejsou cizí. Byl jsem jim blízko, znám se s panem Liškou, ale myslím, že to je strana mladších lidí, než jsem já. Naladěním, temperamentem, jistou levicovostí, protože zelení musí být nutně nalevo od středu a pokus Martina Bursíka udělat to jinak byl draze zaplacen. K tomu, jestli se s Matějem hádáme o politiku - ano, hádáme se o některých věcech. Stal se místostarostou na Praze 3, musí řešit řadu konkrétních problémů a určitě se tam spoustu věcí naučí. Kdybychom byli ve všem zajedno, bylo by to nenormální.

Čestné by bylo jít do opozice a tam si dodělat doktorát z politiky

Po zemi visí billboardy, na kterých spolu s Andrejem Babišem říkáte, že nejste jako politici a makáte. Když budete zvoleni do Sněmovny, což se teď vzhledem k preferencím jeví jako velmi pravděpodobné, tak se těmi politiky stanete. A budete muset uzavírat i různé politické obchody. Máte nějaký limit, hranici, kterou byste přitom nechtěl překročit?
Určitě. Byl bych naivní hlupák, kdybych si ve svém věku myslel, že člověk může realizovat věci tak, že se mu všichni přizpůsobí. Ale kdybyste mi teď položil otázku, s kým bychom měli jít do koalice, tak na ni nedokážu odpovědět. Moc si to představit nedovedu. Klíčový je volební výsledek a ten je ve hvězdách. Čestné by bylo při slabším výsledku jít do opozice a tam si "dostudovat doktorát z politiky", abychom byli za čtyři roky silnější. Ať se tam dostane pět, deset nebo víc lidí, všichni by měli svou pílí, svým vystupováním pokoušet nastavit laťku výš, než je. Už jsme si s panem Babišem řekli, že nebudeme ta strana, která nezvedne ruku pro něco, o čem ví, že je ve prospěch země, ale neudělá to, protože s tím nepřišla sama. Když mnou nemilovaná KSČM přijde s majetkovými přiznáními, tak já to nebudu vetovat jen proto, že s tím přišli oni.

Lídr ANO pro Jihomoravský kraj Martin Stropnický s šéfem hnutí Andrejem Babišem

Jak by podle vás měla vypadat majetková přiznání? Týkala by se jen těch, kteří byli z něčeho obviněni, a ti by museli doložit původ svého majetku?
Každého, kdo vstupuje do nějaké volené funkce nebo na post významný pro chod státu. I třeba do NKÚ nebo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Kdo má čistý štít, nemá s tím mít problém. Já nemyslím, že by to pak někde mělo kolovat po Facebooku. Dobrá je forma, kterou jsme zvolili s bývalým premiérem Josefem Tošovským jako vláda. Sepsali jsme svůj majetkový stav, bylo to deponováno u předsedy Senátu Petra Pitharta a pak jsme to udělali znovu na konci našeho mandátu.

Ale to mluvíte o lidech, kteří se ucházejí o veřejné funkce. Představa levice je trochu jiná. Majetková přiznání by se podle komunistů i ČSSD týkala lidí, kteří si pořídili majetek v hodnotě překračující zákonem stanovenou hranici, třeba nad 10 nebo 20 milionů. Takto by to pro vás bylo přijatelné?
To je sporné. Nedovedu si představit, co by se mohlo rozpoutat. Ale dám vám konkrétní příklad. Tajemnice nebo sekretářka bývalého hejtmana Davida Ratha, mladá žena, si koupila v Praze byt tuším za 12 milionů korun. Kdyby sečetla všechny svoje výplaty za tu dobu, co je dospělá, tak by na to neměla. No a teď babo raď. Měla by to ona také doložit bez toho, že je podezřelá z nějakého trestného činu? V tomto případě ano, protože pracovala ve státní správě na krajské úrovni. Na druhou stranu, když je někdo na volné noze, nebo podnikatel a postaví se v domě patro, které soused nemá, a teď ho ten soused práskne... Co s tím? Nejsem si jist, zda by to nevyvolalo jen řetěz sporů a nenávisti mezi lidmi. Nepochybně v případu vyšetřování nějaké osoby majetková přiznání ano. A pokud se neprokáže, že ten majetek byl nabyt nelegálně, musí být stoprocentně zdaněn.

Jsme generačně úplně někde jinde než Věci veřejné

Proč by podle vás měli lidé věřit tomu, že se hnutí ANO nepřihodí v parlamentu totéž, co Věcem veřejným, že se nerozhádáte a že část lidí nezamíří doprava a část doleva?
Nebudu mluvit jako šaman nebo ideolog, že my jsme jediní čistí, to zní vždy velmi podezřele. Každého z nás může legitimizovat jen naše individuální minulost, zbytek jsou sliby. I novomanžel slibuje věrnost na celý život, ale netuší, jakým svodům, nástrahám může být vystaven. Ale pokud je silný, tak to zvládne. Jsme i generačně někde úplně jinde než Věci veřejné. Nevím, že bychom někdo byli sociální případ. Je rozdíl, když je vám pětadvacet a vaším přáním je mít auto za milion, nebo je vám pětapadesát, máte kdy bydlet, čím jezdit a máte děti na školách.

Už jste naznačil, že byste po zvolení spíše dobrovolně šli do opozice. Nicméně přemýšlel jste o tom, se kterými stranami byste si v žádném případě nedovedl představit spolupráce, a naopak někdo, s kým byste rád politicky spolupracoval?
Víte lépe, než já, že tyhle věci se předem neříkají, ale můžu vám říct, že jasnou hranici mám. Týká se to spíš lidí, než stran. V ODS na nižší úrovni jsou určitě kvalitní lidé, které ani zatím neznáme, určitě je pár kvalitních lidí v TOP 09 i v sociální demokracii. Zároveň jsou ve stranách, které jsem vám jmenoval, s výjimkou lidovců, také lidé, se kterými si nedovedu představit vůbec žádnou spolupráci.

A kteří lidé jsou pro vás tak nepřijatelní? Jsou mezi nimi třeba i členové bývalé vlády Petra Nečase?
Čtenářům tohoto rozhovoru podle mě stačí i podprůměrná fantazie, aby si to domysleli. Ano, i mezi členy té vlády bych takové lidi určitě našel.

Ptám se na to i proto, že TOP 09 řekla, že s hnutím ANO si povolební spolupráci představit neumí. Vy se vůči nim také tak vymezíte?
Mně tyhle svalnaté komentáře nestojí za reakci. Ukazují jediné, vzrůstající nervozitu těch, kteří je pronášejí.

Před pár měsíci byl v přímé volbě zvolen prezidentem Miloš Zeman, který ústavní zvyklosti označil za idiotské a zdůrazňuje sílu svého mandátu od voličů z přímé volby. Myslíte, že je třeba, aby se upravily jeho ústavní pravomoci?
V tom nebudu originální. To, že se zavedla přímá volba, a neupravilo se právní prostředí, ve kterém se prezident pohybuje, byla evidentní chyba. K určitému vychýlení rovnováhy došlo. Ústavní zvyklosti jsou nepochybně důležité a mrzí mě, že o nich hlava státu takhle mluví.

Možná tvůrci Ústavy předpokládali, že politici budou vedeni dobrou vůlí a budou víc spolupracovat, než válčit.
To je pravda. Také bych předpokládal, že politici nebudou hledat každou skulinu k interpretační kreativitě vůči Ústavě. Jaký je to vzkaz občanům? Hledejte skuliny, obcházejte pravidla, vymlouvejte se. Tohle když se nastaví jako společenská norma, má to zhoubné následky i pro morální stav země. To je neštěstí.

Martin Stropnický na kostýmové zkoušce muzikálu Mata Hari

V programu ANO slibuje, že sníží DPH z 15 na 10 procent a že budete s Evropskou unií jednat o možnosti nulového zdanění pro léky, knihy a tiskoviny. Neobáváte se, že pak státu budou chybět peníze? A kde je nahradíte?
Tento stát je relativně bohatý. Evropská unie publikovala analýzu, podle které jsou korupce a špatná státní správa hlavními příčinami rozpočtových a hospodářských problémů České republiky. Na rozdíl třeba od Slovenska, které v té analýze dopadlo lépe, což je pro nás určité memento. Jsme hluboce přesvědčeni, že 100 až 200 miliard, které zatím tímto způsobem ročně mizí, snížení DPH umožní, pokud mizet přestanou Tady se neuvěřitelným způsobem plýtvá. Kromě těch velkých malérů, jako je podpora fotovoltaika, jsou tu i problémy možná menší, ale stále dost významné. Vezměte si, že ve státní správě se zavedlo skoro jako automatické, že si najímá právní služby za desítky, někdy i stovky milionů. Stejně tak se na všechno dělají audity. Když já byl v devadesátých letech ve státní správě, tak každé ministerstvo mělo právní odbor a odbor inspekce. Určitě je to tak dodnes. Právníci dělali legislativu a inspekce kontrolu hospodaření. Není sebemenší důvod, aby to tak nebylo.

Chcem daňově motivovat zaměstnavatele

Řadu voličů asi vůbec nejvíc zajímá, jak byste chtěli zařídit, aby víc lidí mělo práci a aby se snížila nezaměstnanost.
To je dokonce první bod našich programových tezí. Nezaměstnanost je nepřípustně vysoká. Budeme podporovat investice především do dopravní infrastruktury. Chceme daňově motivovat zaměstnavatele, kteří dají absolventům první práci. Nezaměstnanost po absolutoriu je i psychologicky asi ta nejhorší. Zaměstnavatelé by nemuseli rok či dva platit sociální pojištění za ty, jimž dají první práci. Snažili bychom se podporovat zkrácené úvazky pro ženy, které jsou na mateřské. Další ohroženou skupinou jsou lidé nad padesát let, kteří když ztratí práci, tak jen obtížně shánějí novou. Tam také nelze jinak, než motivovat zaměstnavatele, aby měli daňovou úlevu, když takové lidi zaměstnají, nebo když je rekvalifikují. Chceme také zastropovat výšku věku odchodu do důchodu. Je absurdní, aby těžce manuálně pracující člověk čekal na důchod třeba do pětašedesáti let.

Martin Stropnický na setkání s občany v brněnské Wannieck Gallery:

Navrhujete podpořit druhý penzijní pilíř tím, že by noví lidé na pracovním trhu, tedy absolventi, automaticky měli část odvodů nasměrovat do soukromých fondů. Měli by sice možnost z druhého penzijního pilíře vystoupit, ale od toho vašeho návrhu už není moc daleko k povinnému spoření na část penze ve fondech.
U mladých lidí je moudré vzhledem k demografické situaci, aby tímto způsobem na zadní kolečka mysleli, ale zároveň tam musí být možnost vystoupení z toho systému bez penalizace.

Nepodporujete školné na vysokých školách a ve zdravotnictví chcete úplně zrušit poplatek za recept. Neuvažovali jste o úplném zrušení poplatků?
K tomu prvnímu. Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok a jedna ze čtyř redukovaných kapitol je školství. To je skandální. Vezměte si, jak každá vláda ječí, jak je školství zásadní, a skoro každá tomu školství peníze sebere. Ale vy jste se ptal na školné. Poplatky můžou mít svoji nezanedbatelnou úlohu, ale když to bude vidět. Když budete mít lepšího kantora, budete moci jet na lepší stáž, ale ono to tak není. Nejprve musí být spořádaný stát, jako třeba ve Švédsku, kde jsou velké daně, ale vy je kolem sebe vidíte. Ty daně jsou přetaveny v konkrétní služby, které jako občan vnímáte a konzumujete. Tahle úvaha vedla k tomu, že školné teď ne. Ale to, že ve zdravotnictví se zaplatí přiměřený poplatek za hospitalizaci, to mi přijde prosté jako píseň. Například placení stravy je mimo jakoukoli pochybnost. To, že základní vstupní poplatek k lékaři znamenal, že čekárny nejsou tak přeplněné, to je evidentní plus. I prostřednictvím poplatku si lidé uvědomují, že zdraví je cenný statek, o který musí pečovat.

Když si půjdu třikrát zahrát, práci poslance neošidím

Když se dostanete do parlamentu, vzdáte se své práce v divadle a budete na plný úvazek poslancem?
Musel bych nastavit úplně jinou laťku, než když tady byl hejtman Michal Hašek poslancem a k tomu ještě členem všech možných dozorčích nebo správních rad. Zároveň ale nikdo není voleným zástupcem na doživotí. Určitě se dá najít takový režim, aby vše bylo podřízeno práci v Poslanecké sněmovně a zároveň bych udržoval kontakt s původní profesí. Třeba jako když si doktor na půl dne týdně zajde do svého špitálu a udržuje se profesně "ve formě".

Takže byste si chtěl udržet dotyk se svou současnou prací?
Dotyk je to správné slovo. Pokud se do Sněmovny dostanu a za čtyři roky budu končit, moc rád bych se vrátil do své branže. Rozhodně nebudu z protekce zaclánět v nějaké vyhandlované dozorčí radě.

(Andrej Babiš, který je předsedou strany ANO, v červnu oznámil koupi společnosti MAFRA, do níž patří i server iDNES.cz. Vydavatelství ale zatím nepřevzal. - pozn. redakce)

 • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu v Rakousku při běhání napadl staford, zraněním na místě podlehla

Ženu v pondělí při běhání v hornorakouské obci Naarn napadl pes plemene americký stafordširský teriér a pokousal ji tak...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Rozšiřme EU podle potřeby více o Balkán, Ukrajinu i Gruzii, řekl Pavel

Evropská unie by se měla rozšířit v zájmu své bezpečnosti. Ukrajina, ale i státy západního Balkánu nesmějí být...

Jděte se očkovat, vyzval Válek seniory při představování vakcinační strategie

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil strategii očkování před očekávanou chřipkovou epidemií. Vyzval...

Důchodci si neví rady s online objednáním k lékaři, varuje Rada seniorů

Povinnost objednávat se k lékaři předem online nebo telefonicky brání některým seniorům v dostatečném přístupu ke...

Jde jim o život. Přibývá dětí, které se pokoušejí zabít. Na léčbu však čekají měsíce

Premium Ač se o nutnosti podpory dětské psychiatrie mluví už dlouhou dobu, psychiatři na ni stále čekají. A zatím bez vyhlídky...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...