PŘEHLEDNĚ: Kam strany nasazují svá esa? Cílem jsou největší kraje

  7:01aktualizováno  30. září 14:00
Devět dní před odevzdáním kandidátních listin mají favorité voleb už prakticky jasno, koho nasadí v jakém kraji. Volby jsou krom jiného i záležitost taktiky, kde hlavním cílem je uspět hlavně v největších krajích. Podle toho vypadá výběr lídrů na kandidátních listinách.

Volby jsou taktická záležitost. Nejvýraznější lídry se strany snaží nasadit v největších krajích. Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Tento článek jsme aktualizovali 30. září, protože někteří lídři se svých pozic vzdali nebo z nich byli sesazeni.

Protože jednotlivé kraje vysílají do Sněmovny počet poslanců odpovídající počtu odevzdaných hlasů, logicky se hlavní boje odehrají v nejlidnatějších regionech. Čtyři největší kraje - Praha, Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský - měly v poslední Sněmovně celkem 94 ze 200 poslanců. Každý z nich přes dvacítku (přesně to najdete zde).

Čísla u níže rozepsaných regionů odpovídají počtu poslanců z posledních voleb v roce 2010. Podle volební účasti se mohou mírně změnit.

Praha25 poslanců

Hlavní město dosud bylo vůbec nejsilněji zastoupeným regionem ve Sněmovně. I proto zde budou volby nejnabitější zvučnými jmény: ODS vede Miroslava Němcová, která dříve kandidovala na Vysočině, TOP 09 vyslala Karla Schwarzenberga, jenž před třemi lety v metropoli ukončil dlouholetou dominanci ODS.

Miroslava Němcová (9. srpna 2013)
Karel Schwarzenberg
Vláda se shodla s odbory na nové možnosti předdůchodů. Na snímku předseda
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš rozdává koláčky, které podle něj pekla jeho vnučka.

Miroslava Němcová (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jaroslav Zavadil (ČSSD), Andrej Babiš (ANO)

Sociální demokraté nasadí rázného odborového předáka Jaroslava Zavadila, což se v liberálně a pravicově orientované metropole může jevit jako taktická chyba - Pražanům demonstrace spíše překážejí. Ale ČSSD sází na to, že při citelně oslabené pravici může uspět i radikální Zavadil. Ještě radikálnější personou je skalní komunistka a obdivovatelka Klementa Gottwalda Marta Semelová.

Pravicové strany se o hlasy pokusí obrat Andrej Babiš (ANO), v čele kandidátky KDU-ČSL zase stanul levicí odvolaný exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Křesťanští demokraté ale mají v Praze slabou pozici, minule zde získali jen polovinu hlasů proti republikovému průměru.

Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených.
V Praze se konala diskuse sdružení D.O.S.T. na téma, zda zachraňovat Evropskou
Odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman
Komunisté vzpomínali u hrobu Klementa Gottwalda v Praze na Olšanech na výročí

Ondřej Liška (SZ), Petr Mach (Svobodní), Daniel Herman (KDU-ČSL) a Marta Semelová (KSČM)

Kandidovat se zde chystají i předsedové Jiří Paroubek (NS-LEV21), Petr Mach (Svobodní) a Ondřej Liška (zelení). Těžko říci, zda i šéfka bloku Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková - ta před třemi lety vedla kandidátku v v Moravskoslezském kraji, toto místo je už letos obsazené.

Středočeský kraj24 poslanců

Neméně zajímavé volby budou ve Středočeském kraji, kde se hraje o prakticky stejný počet poslanců jako v Praze. Na rozdíl od hlavního města zde ale výsledky voleb jsou mnohem bližší celorepublikovému výsledku a čeká se převaha levice (podrobný článek o Středočeském kraji čtěte zde).

Sociální demokracie zde sází na ne až tak známého poslance Jana Hamáčka, zabývajícího se hlavně mezinárodní politikou (kromě češtiny se domluví ještě čtyřmi jazyky plynně a zná základy dalších dvou). Osobnostmi, které zde před třemi lety "táhly" voliče, ale byli jiní politici - David Rath a Milan Urban.

Jan Hamáček na snímku z roku 2007.
Na demonstraci Holešovské výzvy na Václavském náměstí dorazil i senátor Tomio
Ministr financí Miroslav Kalousek a šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík
Sociolog Ivan Gabal

Jan Hamáček (ČSSD), Tomio Okamura (Úsvit), Miroslav Kalousek (TOP 09), Ivan Gabal (KDU-ČSL)

Komunisté nasadí Stanislava Grospiče, TOP 09 vlivného místopředsedu Miroslava Kalouska, což do regionu přilákalo lídra Úsvitu Tomia Okamuru. Ten chce právě Kalouskovi přímo čelit. Možná i kvůli aféře exposlance Davida Ratha zde zelení do čela kandidátky postavili někdejšího policistu a advokáta Václava Lásku. Známým jménem je i Ivan Gabal (KDU-ČSL). Podaří se mu ale přitáhnout voliče v kraji, který je pro křesťanské demokraty spíše "ztracenou vartou"?

Jihomoravský kraj23 poslanců

Válka růží, aneb střet lídrů ČSSD Bohuslava Sobotky a Michala Haška může být vůbec nejdůležitějším momentem voleb vůbec. Prezident Miloš Zeman totiž naznačil, že o budoucím premiérovi - přičemž o vítězství sociální demokracie se nepochybuje - mohou rozhodnout preferenční hlasy. Lídr kandidátky Sobotka zde minule s Haškem na preferenční hlasy těsně prohrál (23 962 ku 25 181).

Zeman totiž hledá důvod, proč jmenovat premiérem svého oblíbence Haška namísto Sobotky, který ve straně reprezentuje k prezidentovi kritičtější křídlo. Nedávno ho ČSSD odhlasovala jako kandidáta na premiéra (více o hlasování, kdo má být premiérem, pokud ČSSD bude sestavovat vládu, zde).

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka optimismus neztrácí, přestože ve straně nyní funguje
V hejtmanském křesle Jihomoravského kraje se udržel i sociální demokrat Michal...
Ministr školství v demisi Petr Fiala (3. července 2013)
Herec Martin Stropnický bude za hnutí ANO kandidovat na jižní Moravě (6. září

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek (ČSSD), Petr Fiala (ODS) a Martin Stropnický (ANO)

Kdo další v kraji kandiduje? Občanští demokraté zde mají silnou kartu - bývalého rektora Masarykovy univerzity a respektovaného exministra školství Petra Fialu. Křesťanští demokraté, pro něž je úspěch či neúspěch na jihu Moravy zcela klíčový, sázejí na neokoukaného komunálního zastupitele Jiřího Miholu.

Babišovo hnutí ANO zastupuje někdejší diplomat a herec Martin Stropnický. Zemanovci nasadili ministra pro místní rozvoj v demisi Františka Lukla (podrobný článek z jihu Moravy čtěte zde, více o Luklovi zde).

Moravskoslezský kraj22 poslanců

O zhruba 22 poslanců se hraje v tradiční baště levice - v Moravskoslezském kraji, kde v devadesátých letech kandidoval bývalý předseda ODS Václav Klaus. Teď zde prapor ODS do voleb ponese někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Soupeřem mu bude rázný řečník a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Sociální demokracii zde ale podrývají vnitřní spory (více o nich čtěte zde).

Lubomír Zaorálek z ČSSD komentuje vyhazov Karolíny Peake z čela resortu obrany
Novým ministrem dopravy bude dosavadní šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. (11.
Starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí).
Předseda moravskoslezské TOP 09 Pavol Lukša

Lubomír Zaorálek (ČSSD), Zbyněk Stanjura (ODS), Liana Janáčková (Hlavu vzhůru!) a Pavol Lukša (TOP 09)

Se zajímavou kandidátkou přišel blok Hlavu vzhůru!, který nominoval exsenátorku Lianu Janáčkovou. Vzhledem k rostoucímu napětí mezi většinovým obyvatelstvem a romskou menšinou může Janáčková, starostka ostravského obvodu Mariánské Hory - Hulvaky, která se na problémy s minoritami zaměřuje, být černým koněm voleb.

TOP 09 vede v regionu do voleb Pavol Lukša. Zatím zůstává otázkou, zda znovu povolá na pomoc děda Praděda či lišku Bystroušku (na klip se podívejte zde). Při minulém nasazení se mytické postavy moc nečinily, hejtmanem se Lukša nestal.

KDU-ČSL zde za lídra vybrala ministra životního prostředí v demisi Tomáše Podivínského.

Jihočeský kraj13 poslanců

Na jihu Čech voliči uvidí pikantní střet Martina Kuby z ODS s Michalem Doktorem, bývalým poslancem ODS a nyní lídrem kandidátky Hlavu vzhůru! Doktor byl adeptem na post ministra průmyslu po rezignaci Martina Kocourka, odklánějícího miliony před svou manželkou kvůli rozvodu.

Tehdejší premiér Petr Nečas dal nakonec přednost pragmatickému Kubovi, což Doktor neunesl a z poslaneckého klubu i ODS odešel. Nyní působí v hnutí Jihočeši 2012, pro volby ho pro leckoho překvapivě "ulovila" Jana Bobošíková (více zde). Ta mimo jiné chce alespoň na mítinky - když už ne zpět do politiky - přivést Václava Klaus.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba při rozhovoru pro iDNES.cz
Poslanec Michal Doktor
Jiří Zimola (ČSSD) pokračuje v čele Jihočeského kraje.
Vojtěch Filip

Martin Kuba (ODS), Michal Doktor (Hlavu vzhůru!), Jiří Zimola (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM)

Tím výčet zajímavých jmen v tomto kraji nekončí. O voličskou přízeň se zde uchází šéf komunistů Vojtěch Filip i hejtman za ČSSD Jiří Zimola. A Zemanovci vysílají do boje někdejšího ministra životního prostředí Martina Kužvarta (podrobný článek o Jihočeském kraji čtěte zde).

Vysočina10 poslanců

Na Vysočině vede ČSSD do voleb oblíbený hejtman Jiří Běhounek - je jedním ze čtyř hejtmanů, které sociální demokraté postavili do čela kandidátek (spolu s kolegy Novotným, Zimolou a Chovancem). Vyzve ho další v kraji populární politička, poslankyně a někdejší starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová (více o "souboji oblíbených" a volbách na Vysočině zde).

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.
Pavel Kováčik, KSČM
Jiří Běhounek při páteční volbě hejtmana.
Jana Fischerová (54 let), ODS, Kraj Vysočina

Věra Jourová (ANO), Pavel Kováčik (KSČM), Jiří Běhounek (ČSSD) a Jana Fischerová (ODS)

Komunisté na do tohoto menšího kraje poslali šéfa poslanců Pavla Kováčika, hnutí ANO zde vede první místopředsedkyně Věra Jourová, někdejší náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj. Kvůli obvinění z korupce v kauze Budišov strávila přibližně měsíc ve vyšetřovací vazbě, státní zástupci ji ale očistili a soud jí následně přiznal více než třímilionové odškodné (více zde).

Královéhradecký kraj11 poslanců

O přibližně jedenáct poslanců, jakkoliv to zní spíše cimrmanovsky, se hraje v Královéhradeckém kraji. Své naděje sem upíná předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. SPOZ vyslala do boje fanouška Miloše Zemana Dana Hůlku. Populární zpěvák na sebe upozornil tím, že nebyl schopen rozšifrovat zkratku SPOZ, tedy strany, za niž kandiduje (na video se podívejte zde).

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Hana Orgoníková, ČSSD, Královéhradecký kraj
Jiří Štětina (VV)
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Hana Orgoníková (ČSSD), Jiří Štětina (Úsvit) a Leoš Heger (TOP 09)

Kandidátku TOP 09 vede exministr zdravotnictví Leoš Heger, který na sebe upozornil parodií nazvanou Hovory od kanálu. Sociální demokraté spoléhají na poslankyni Hanu Orgoníkovou (a také její dceru a bývalou vládní mluvčí Lucii, která kandiduje na šestém místě) a Úsvit získal pro volby někdejšího poslance VV Jiřího Štětinu (více o volbách v kraji čtěte zde, více o aktivitě poslanců zde).

Zlínský kraj12 poslanců

Ve Zlínském kraji budou volby i pomyslným referendem o souhlasu voličů se stylem politiky reprezentovaným prezidentem Zemanem a stranou SPOZ, jejíž pozice zde je silná. Lídrem Zemanovců v kraji bude expředseda strany a hradní kancléř Vratislav Mynář.

V čele kandidátky TOP 09 a Starostů a nezávislých stane předseda druhého zmiňovaného hnutí Petr Gazdík. Hnutí ANO proti němu poslalo sportovního moderátora Václava Tittelbacha, který se nicméně stal známým zejména svými přebrepty (podrobně je sepsaly například Lidovky.cz zde). Tittelbach se ale kandidatury záhy vzdal.

Petr Gazdík v budově Poslanecké sněmovny (8. srpna 2013)
Vratislav Mynář
Stanislav Devátý je zlínským podnikatelem a advokátem, za komunismu patřil mezi
Ondřej Benešík, KDU-ČSL.

Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), Vratislav Mynář (SPOZ), Stanislav Devátý (ODS) a Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Sociální demokraty v tomto kraji povede poslanec a odborník na obranu Antonín Seďa. Lidovce, pro které je Zlínský kraj spolu s Jihomoravským jednou ze dvou hlavních bašt, pak starosta Strání Ondřej Benešík. ODS do voleb vyslala neokoukané tváře, ale na posledním místě kandidátky má někdejšího šéfa BIS a disidenta Stanislava Devátého (více zde).

Šest zbylých krajů60 poslanců

Šestice zbylých krajů - Liberecký, Karlovarský, Pardubický, Olomoucký, Ústecký a Plzeňský - dohromady reprezentuje šedesátku poslanců a jejich menší velikosti odpovídá i to, že výrazných jmen zde strany přichystaly méně.

Podrobně z krajů

Například za Karlovarský kraj totiž ve Sněmovně sedí jen pět poslanců, za Liberecký osm. Největší z krajů "ve stínu" pak je Ústecký se čtrnácti poslanci.

V Libereckém kraji se utkají například sociální demokrat Pavel Ploc (ČSSD) s novinářem Martinem Komárkem (ANO), v Plzeňském se schyluje k duelu hejtmana Milana Chovance (ČSSD) a Jiřího Pospíšila (ODS). Oba regiony patří k pomyslnému pásu mezi Krkonošemi a Šumavou, který tradičně hlasuje o něco pravicověji než zbytek republiky.

Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na regionálním sněmu plzeňské ODS,
Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.
Poslavec VV David Kádner.
Petr Benda

Jiří Pospíšil (ODS) a Milan Chovanec (ČSSD) se utkají v Plzeňském kraji, David Kádner (Úsvit) a Petr Benda (NS-LEV21) zase v Ústeckém.

V Ústeckém kraji se střetne sociální demokrat Jaroslav Foldyna zřejmě s Petrem Bendou z NS-LEV21 či Davidem Kádnerem z Věcí veřejných, které samostatně nekandidují (více o důvodech čtěte zde). Kádner je lídrem kandidátky Okamurova Úsvitu.

Kandidátky do voleb podle krajů

Podívejte se na přehled kandidátů do předčasných voleb 2013 on-line:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SMĚNY VE SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz