Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kalousek: Klaus vidí pravicovou politiku v servilitě k Rusku, já nikoli

  0:05
Pojmu pravicová politika přiřazuje exprezident Václav Klaus národní socialismus s vazbou na Moskvu, oponuje šéf TOP 09 Miroslav Kalousek názoru Klause, že z Česka zmizela pravicová politika. V rozhovoru pro iDNES.cz hájí svou představu duhové vlády více stran, které před pár dny prosadily i změnu zákona o střetu zájmů, aby omezily šéfa ANO Andreje Babiš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Exprezident Václav Klaus říká, že pravice z České republiky zmizela. Prohlásil to v novém pořadu iDNES.cz Rozstřel (co zaznělo v rozhovoru s exprezidentem, najdete zde). Když to řekl, co jste si pomyslel?
My jsme se vždycky lišili s Václavem Klausem v názoru na to, co je to pravice. Pod pojmem pravicové politiky a pod značkou pravicové politiky odmítal deregulovat nájemné, privatizovat banky, dnes vidí těžiště pravicové politiky v rozbití Evropské unie a v servilitě k Rusku. Já jsem si vždy myslel, že pravicová politika znamená svobodný trh v rámci rovných pravidel pro všechny a prozápadní orientace s vědomím, že Rusko je naše největší potenciální riziko. Takže myslím, že se lišíme v pojmech. Pojmu pravicová politika Václav Klaus přiřazuje národní socialismus s vazbou na Moskvu.

Když jste byl před pár měsíci zvolen do čela TOP 09, tak jste vyhlásil jako svou preferovanou variantu duhovou koalici demokratických stran (více zde). Minulý týden se vám ji ve Sněmovně podařilo při projednávání zákona o střetu zájmů vytvořit, když se spojily TOP 09 s ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Myslíte, že se vám podařilo přiblížit tomu, aby taková koalice tady i vládla?
Na sjezdu jsem to říkal a patří to k mým politickým prioritám, aby se demokratické síly uměly spojit, ale nedávejte mi větší zásluhy, než mám. Já jsem samozřejmě rád, že v rámci zákona o střetu zájmů se demokratické síly uměly domluvit a politická divize obrovské korporace zůstala v izolaci, to je významné. Může mě mrzet, že se to nestalo dřív možná na závažnějších tématech.

Vláda? Oboustranně výhodný kontrakt bude trvat

Myslíte, že se vám může podařit rozvrátit současnou koalici ještě v tomto volebním období?
V žádném případě si nemyslím, že by to bylo možné, protože stojí na pevném svorníku prosazování neodpovědné, socialistické, přerozdělovací politiky na straně jedné, na straně druhé jsou umetány cestičky obchodním zájmům Agrofertu. Tohle je oboustranně výhodný kontrakt, a protože je oboustranně výhodný, bude trvat tak dlouho, dokud bude volební mandát této vlády.

Takže hlasování o střetu zájmů vnímáte jako jednorázové vyšinutí fungující koalice a stejně jako šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr ANO Andrej Babiš čekáte, že koalice vydrží až do voleb.
Já to očekávám. Jednorázové hlasování o konfliktu zájmů chápu jako odpovědnost těch, kteří o tom hlasovali, že není jen toto volební období a že mohou být příští Babišové. To, co představuje Andrej Babiš, bylo ještě před třemi lety nemyslitelné. Představte si, že by v roce 2012 ministr financí Miroslav Kalousek byl vyšetřován evropským úřadem pro dotační podvod, jeho firmy by stály před soudem obžalované z korupce a on sám by prostřednictvím ministra zemědělství pro sebe prosazoval co nejpříznivější podmínky. Jak dlouho by veřejné mínění nechaloMiroslava Kalouska žít? Hodinu nebo dvě? Přestaly fungovat přirozené pojistky veřejného mínění a toho, co je přijatelné, protože se mediální prostředí znormalizovalo, a proto bylo třeba upravit zákon o střetu zájmů.

Pan Babiš má teď několik možností, jak naloží se svým majetkem v médiích. (Andrej Babiš vlastní prostřednictvím Agrofertu mediální dům Mafra, do nějž patří i server iDNES.cz a deníky MF DNES a Lidové noviny - pozn. autora). Pokud by ho převedl na osoby blízké, vyhověl by zákonu?
Zákon je minimem morálky. On ho samozřejmě může obejít. Otázka je, jestli pak veřejnost bude akceptovat, že zákon byl obejit. Rozhodne o tom veřejnost.

Když chce někdo rozorat hřiště, Sparta a Slavia se musí spojit

Zpět k tématu vámi preferované duhové koalice. Budete říkat otevřeně voličům TOP 09 i před parlamentními volbami, že zkusíte vládu s ČSSD?
TOP 09 jsme s Karlem Schwarzenbergem zakládali s jedinou ambicí. Aby tady byla pravicová alternativa, která je proevropská. Jiná taková tady není. A mysleli jsme si, že naším úkolem je hájit proevropské a konzervativní hodnoty na demokratickém hřišti v rámci České republiky. V takové situaci byla koalice se socialisty velmi málo představitelná. Ale vnější prostředí se změnilo. V okamžiku, kdy proti sobě hraje derby Sparta a Slavia, nikdo z fanoušků nemůže očekávat, že těch 22 hráčů se spojí, to by nemělo žádný půvab, ale jestli někdo přichází s tím, že chce to hřiště rozorat, smazat lajny a postřílet rozhodčí, tak by těch 22 hráčů mělo mít dost rozumu na to, aby nenechali to demokratické hřiště zničit. Řeknu před volbami voličům, že nepřipadá v úvahu, že bychom udělali koalici s nikým jiným, než s demokratickými stranami. Nepřipadá v úvahu politická divize Agrofertu, nepřipadají v úvahu extrémisté.

Platí to i pro krajské volby?
Pro krajské volby platí, že uděláme všechno pro to, abychom nemuseli být v koalici s ANO. A opakuji svůj osobní názor, že bych si nepřál, aby TOP 09 byla účastna v koalici, kde hejtman bude někdo za ANO.

Miroslav Kalousek oznámil, že na listopadovém sněmu bude kandidovat na předsedu TOP09 (5. října 2015)

Dovedete si představit takový volební výsledek, po kterém byste přišel ke svým kolegům a řekl jim, že nabízíte svou funkci k dispozici?
Po těchto krajských volbách? Nikoli. Budu ani ne v polovině svého dvouletého mandátu a jsem připraven ho dovést do konce. Rozhodně nepřemýšlím o takovém kroku po krajských volbách. Mohou o něm samozřejmě přemýšlet kolegové, pokud to řeknou, tak jim vyhovím. Ale sám se tím nezabývám.

Uspějí čtyři kandidáti do Senátu. Ale to berte jako žert

Jakou máte ambici v krajských a senátních volbách?
V krajských volbách se nám v těch minulých nepodařilo být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech. Takže naší ambicí je být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech. Jsem realista a nemyslím si, že v nějakém kraji můžeme vyhrát, ale jsem přesvědčen, že naši kandidáti si zaslouží, aby byli ve všech krajských zastupitelstvech. V senátních volbách jsme měli čtyři zástupce ve druhém kole a ani jeden neuspěl, tak s žertovnou nadsázkou říkám, že teď jich budeme mít dvakrát tolik ve druhém kole a čtyři uspějí. Ale to berte jako žert. Pevně doufám v úspěch řady našich senátních kandidátů.

Takže hranice mezi úspěchem a neúspěchem je být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech?
To je ambice, to je cíl. Může se stát, že se to v jednom kraji nepovede. Neptejte se mě na hranici mezi úspěchem a neúspěchem.

Vláda bude schvalovat návrh rozpočtu. Počítá s tím, že bude navržen schodek 60 miliard korun. Vy jste vybídl vládu, aby snížila schodek na polovinu, a budete chtít rozpočet ve Sněmovně vrátit. Vzhledem k tomu, že mají vládní strany většinu, nedá se čekat, že by vám vyhověly. Co by pro vás bylo úspěchem, kdyby se přece jen podařilo v parlamentu nějak upravit rozpočet?
TOP 09 je opoziční strana. Úspěchem je, aby uměla říci voličům srozumitelnou analýzu rozpočtové politiky této vlády a předložila alternativu. To jsem udělal (více zde). Opozice má menšinu a menšina nevítězí. Jsem realista a na Babišově návrhu rozpočtu se nezmění vůbec nic. Tahle vláda je neodpovědná a svůj rozpočet si prohlasuje. Vedle tohoto neodpovědného návrhu, který se stane realitou, bude ležet jasná alternativní analýza opoziční strany. O tom je demokracie.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz ve videopořadu Rozstřel řekl, že by víc peněz dával na investice, ale že investice „nemají volební právo“, a proto to politici nedělají. Myslíte, že pokud by tu byla jiná vláda, že by se opravdu chovala jinak?
V první polovině své věty má prezident Zeman pravdu. Vláda sama tvrdí, že její prioritou jsou investice, ale na svých vlastních číslech ukazuje, že nejsou, že těmi prioritami jsou počty státních úředníků, neinvestiční dotace podnikatelským subjektům, hlavně zemědělcům, a sociální dávky. To jsou skutečné priority vlády, přitom má plná ústa investic. Takže v první části své věty má pan prezident pravdu. V té druhé části už pravdu nemá. V dobách, kdy jsme měli o 200 miliard korun méně na výdaje, než tato vláda, tak jsme investovali reálně víc. Vzhledem k tomu, že investice neměly volební právo, tak se nám to možná až tak nevyplatilo, ale bylo to odpovědné a my jsme to dělali.

Prezidentem má být ten, kdo nepotáhne ČR ke Kremlu

Zaujalo mě, že vy jako předseda TOP 09 říkáte, že prezident Zeman má pravdu, což u vás není obvyklé. Patříte k těm, kteří jsou nejkritičtější k panu prezidentovi. Podniká TOP 09 nějaké kroky, aby věděla, kdo by podle ní mohl nahradit Miloše Zemana na Hradě?
Nevím, proč vás to překvapilo. Já jsem nedávno přiznal pravdu i Andreji Babišovi v jeho sporu s krajskými zastupitelstvy. Má-li někdo jednoznačně pravdu, není možné říkat, že ji nemá. TOP 09 nemusí mít za každou cenu svého kandidáta a udělá všechno pro to, aby jím byl někdo, kdo neudělá České republice ostudu a nepotáhne její politiku směrem ke Kremlu, což současný prezident dělá.

TOP 09 nemusí mít kandidáta, nebo ho nebude mít?
Na to ještě stoprocentní odpověď nemám. V zájmu toho, aby Česká republika měla prezidenta, který neškodí její zahraniční orientaci a neudělá ji ostudu v zahraničí, rádi podpoříme jiného kandidáta a vlastního nepostavíme.

Bookmakeři jedné sázkové kanceláře vypsali jako vysoce pravděpodobný fakt, že prezidentem se stane jeden z dvojice Miloš Zeman - Michal Horáček. Pan Horáček se vyjadřuje tak, že velmi pravděpodobně kandidovat bude. Byl by pro vás lepším prezidentem než Miloš Zeman?
Michal Horáček ještě kandidaturu neoznámil, takže já se této spekulace nedopustím. Nechci nikoho dehonestovat tím, že ho budu srovnávat s panem prezidentem Zemanem.

Podívejte se, co řekl Václav Klaus o současné situaci české pravicové scény:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  18:36

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

V pankrácké věznici je kritický nedostatek dozorců. Chybí i jídlo pro vězně

22. května 2024  18:28

Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu zhruba o 1,2 miliardy korun navíc pro Vězeňskou službu. V...

V kancelářích farmaceutické firmy Novo Nordisk u Kodaně vypukl rozsáhlý požár

22. května 2024  13:52,  aktualizováno  18:06

Rozsáhlý požár zachvátil kanceláře dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk nedaleko Kodaně....

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....