Kalouskův nový plán: širší koalice demokratických stran proti Babišovi

  15:40aktualizováno  15:40
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prozradil, co chystá. Kdyby byly volby, pokusit se domluvit širší povolební koalici demokratických stran bez ANO. „Proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Kalousek. Dohoda by stála podle něj za to, i kdyby taková vláda nepřinesla ekonomický posun.

No ý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Do vedení TOP 09 byly zvoleny jako místopředsedkyně tři ženy, z toho Markéta Adamová a Jitka Chalánková nově, což jste si přál. Jak vás napadlo, že byste se mohli pokusit zaujmout více voliče, když budete mít ve vedení více žen? TOP 09 byla přece vždy proti povinným kvótám.
Právě proto, že jsme zásadní odpůrci kvót, mnohem raději říkám političky než ženy. Jejich prvořadou kvalifikací není to, že jsou ženy, ale že jsou kompetentní političky. Všiml jsem si, že právě naše političky jsou při obhajobě svobodného demokratického prostředí z hlediska našich výchozích principů mimořádně zásadové. A současně jsou empatické k individuálním lidským osudům a dokážou to promítnout do navrhovaných opatření. Slibuji si od toho velké obohacení naší programové i politické diskuse.

Ve svém projevu jste řekl, že budete usilovat o to, aby Česká republika byla v tvrdém jádru Evropské unie. Zároveň máte v parlamentu nejblíže k ODS, která ale vaše euronadšení nesdílí. Zároveň jste mluvil o možné spolupráci s demokratickou levicí, tedy s ČSSD. Směřujete k příští spolupráci s Bohuslavem Sobotkou?
Absolutně ne, to by bylo mimořádné zjednodušení. Máme skvělou spolupráci s ODS na půdě Poslanecké sněmovny na obhajobě modelu liberálního kapitalismu, v odporu proti buzeraci, šikaně, regulacím. Tam těch styčných bodů máme nekonečně mnoho a velmi málo se sociálními demokraty. Ano, máte pravdu, jsme jediná pravicová síla, která je zároveň důsledně proevropská. Žádná jiná taková tu není, všechny ostatní nesocialistické síly jsou spíše euroskeptické. A tady máme s ODS programový rozdíl, který nepřekročíme. Já jsem mluvil o tom, že je třeba najít diskusní průnik a možnost spolupráce na obranu demokratického prostředí a na obranu proti extrémismu se všemi demokratickými stranami, i s demokratickou levicí.

Mluvím o spojení demokratických stran při ochraně „hřiště“

Myslíte, že témata, o nichž jste hovořil - obrana svobody proti, jak vy jste to nazval, „babišismu“, společný názor na zahraniční politiku a na Evropskou unii či na přijímání uprchlíků - mohou voliči vnímat tak, že si TOP 09 nezakazuje budoucí spolupráci s ČSSD?
My si nezakazujeme spolupráci v těchto oblastech. Já vás chápu, jste novinář, a když někdo mluví o politické spolupráci, tak už slyšíte slovo koalice a chcete slyšet, jak si rozdělíme resorty a kdo na nich bude náměstkem. Takhle to není. Mluvím o spojení politických sil, všech demokratických stran, které by měly společným úsilím bránit svobodné demokratické hřiště, bránit se proti extrémismu a zvládnout uprchlickou vlnu způsobem pro Českou republiku důstojným.

Fotogalerie

Ale někdy v budoucnu užší spolupráce s ČSSD pro vás není zakázané slovo.
Dobře, tak já budu úplně upřímný. Kdyby měly být volby za čtrnáct dnů, tak bych vyzýval k tomu, aby se po těch volbách spojily všechny demokratické strany proti těm, kteří to demokratické prostředí chtějí okleštit. To znamená proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové. Samozřejmě že spolupráce všech demokratických stran, tedy TOP 09, ODS, ČSSD, lidovců v jedné vládě by bylo příšerné trápení v hospodářské politice a nedal by se tam očekávat žádný posun, ale v tuhle chvíli ta aktuální potřeba zabránit nárůstu extremismu a ochránit svobodné demokratické prostředí je taková, že by to za to stálo. Jak to bude vypadat za dva roky, nevím.

Mluvil jste také o tom, že se musíte ptát, kde je vládní návrh zákona o omezení kumulace vlastnictví v médiích. Až se potkáte s premiérem Bohuslavem Sobotkou, budete se ho na to ptát a připomínat mu to?
Když říkám, že to musíme dělat, tak samozřejmě budu.

Máte už domluvenou schůzku s premiérem Sobotkou?
Ne, nemáme domluvenou schůzku, ale čekám, že k ní dojde velmi brzy. Byl pozván i na náš sjezd, musel se omluvit z naléhavých důvodů. Naprosto to chápu. Předpokládám, že se sejdeme v řádu dnů.

Je to ještě vzdálená věc, ale myslíte, že na bázi demokratických stran, jak je nazýváte, se pokusíte najít i společného prezidentského kandidáta proti Miloši Zemanovi, kterého jste na sjezdu také kritizoval, zejména v kontextu s jeho, a teď vás cituji, proruskými přáteli?
To bych si velmi přál a domnívám se, že by se tomu nebránili ani ostatní předsedové demokratických stran. Tady bude největší problém tu vhodnou osobnost najít. Když o tom přemýšlím, tak jediný, kdo mě zatím napadl jako nejvhodnější kandidát, je Magda Vašáryová. Ta bohužel nemá české státní občanství, ledaže bychom ji zkusili vyměnit se Slováky za Babiše. To by byl z mého pohledu docela dobrý obchod.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz