Kalouskův nový plán: širší koalice demokratických stran proti Babišovi

  15:40aktualizováno  15:40
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prozradil, co chystá. Kdyby byly volby, pokusit se domluvit širší povolební koalici demokratických stran bez ANO. „Proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Kalousek. Dohoda by stála podle něj za to, i kdyby taková vláda nepřinesla ekonomický posun.

No ý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Do vedení TOP 09 byly zvoleny jako místopředsedkyně tři ženy, z toho Markéta Adamová a Jitka Chalánková nově, což jste si přál. Jak vás napadlo, že byste se mohli pokusit zaujmout více voliče, když budete mít ve vedení více žen? TOP 09 byla přece vždy proti povinným kvótám.
Právě proto, že jsme zásadní odpůrci kvót, mnohem raději říkám političky než ženy. Jejich prvořadou kvalifikací není to, že jsou ženy, ale že jsou kompetentní političky. Všiml jsem si, že právě naše političky jsou při obhajobě svobodného demokratického prostředí z hlediska našich výchozích principů mimořádně zásadové. A současně jsou empatické k individuálním lidským osudům a dokážou to promítnout do navrhovaných opatření. Slibuji si od toho velké obohacení naší programové i politické diskuse.

Ve svém projevu jste řekl, že budete usilovat o to, aby Česká republika byla v tvrdém jádru Evropské unie. Zároveň máte v parlamentu nejblíže k ODS, která ale vaše euronadšení nesdílí. Zároveň jste mluvil o možné spolupráci s demokratickou levicí, tedy s ČSSD. Směřujete k příští spolupráci s Bohuslavem Sobotkou?
Absolutně ne, to by bylo mimořádné zjednodušení. Máme skvělou spolupráci s ODS na půdě Poslanecké sněmovny na obhajobě modelu liberálního kapitalismu, v odporu proti buzeraci, šikaně, regulacím. Tam těch styčných bodů máme nekonečně mnoho a velmi málo se sociálními demokraty. Ano, máte pravdu, jsme jediná pravicová síla, která je zároveň důsledně proevropská. Žádná jiná taková tu není, všechny ostatní nesocialistické síly jsou spíše euroskeptické. A tady máme s ODS programový rozdíl, který nepřekročíme. Já jsem mluvil o tom, že je třeba najít diskusní průnik a možnost spolupráce na obranu demokratického prostředí a na obranu proti extrémismu se všemi demokratickými stranami, i s demokratickou levicí.

Mluvím o spojení demokratických stran při ochraně „hřiště“

Myslíte, že témata, o nichž jste hovořil - obrana svobody proti, jak vy jste to nazval, „babišismu“, společný názor na zahraniční politiku a na Evropskou unii či na přijímání uprchlíků - mohou voliči vnímat tak, že si TOP 09 nezakazuje budoucí spolupráci s ČSSD?
My si nezakazujeme spolupráci v těchto oblastech. Já vás chápu, jste novinář, a když někdo mluví o politické spolupráci, tak už slyšíte slovo koalice a chcete slyšet, jak si rozdělíme resorty a kdo na nich bude náměstkem. Takhle to není. Mluvím o spojení politických sil, všech demokratických stran, které by měly společným úsilím bránit svobodné demokratické hřiště, bránit se proti extrémismu a zvládnout uprchlickou vlnu způsobem pro Českou republiku důstojným.

Fotogalerie

Ale někdy v budoucnu užší spolupráce s ČSSD pro vás není zakázané slovo.
Dobře, tak já budu úplně upřímný. Kdyby měly být volby za čtrnáct dnů, tak bych vyzýval k tomu, aby se po těch volbách spojily všechny demokratické strany proti těm, kteří to demokratické prostředí chtějí okleštit. To znamená proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové. Samozřejmě že spolupráce všech demokratických stran, tedy TOP 09, ODS, ČSSD, lidovců v jedné vládě by bylo příšerné trápení v hospodářské politice a nedal by se tam očekávat žádný posun, ale v tuhle chvíli ta aktuální potřeba zabránit nárůstu extremismu a ochránit svobodné demokratické prostředí je taková, že by to za to stálo. Jak to bude vypadat za dva roky, nevím.

Mluvil jste také o tom, že se musíte ptát, kde je vládní návrh zákona o omezení kumulace vlastnictví v médiích. Až se potkáte s premiérem Bohuslavem Sobotkou, budete se ho na to ptát a připomínat mu to?
Když říkám, že to musíme dělat, tak samozřejmě budu.

Máte už domluvenou schůzku s premiérem Sobotkou?
Ne, nemáme domluvenou schůzku, ale čekám, že k ní dojde velmi brzy. Byl pozván i na náš sjezd, musel se omluvit z naléhavých důvodů. Naprosto to chápu. Předpokládám, že se sejdeme v řádu dnů.

Je to ještě vzdálená věc, ale myslíte, že na bázi demokratických stran, jak je nazýváte, se pokusíte najít i společného prezidentského kandidáta proti Miloši Zemanovi, kterého jste na sjezdu také kritizoval, zejména v kontextu s jeho, a teď vás cituji, proruskými přáteli?
To bych si velmi přál a domnívám se, že by se tomu nebránili ani ostatní předsedové demokratických stran. Tady bude největší problém tu vhodnou osobnost najít. Když o tom přemýšlím, tak jediný, kdo mě zatím napadl jako nejvhodnější kandidát, je Magda Vašáryová. Ta bohužel nemá české státní občanství, ledaže bychom ji zkusili vyměnit se Slováky za Babiše. To by byl z mého pohledu docela dobrý obchod.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Najdete na iDNES.cz