Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kalouskův nový plán: širší koalice demokratických stran proti Babišovi

  15:40
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prozradil, co chystá. Kdyby byly volby, pokusit se domluvit širší povolební koalici demokratických stran bez ANO. „Proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Kalousek. Dohoda by stála podle něj za to, i kdyby taková vláda nepřinesla ekonomický posun.
No ý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

No ý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Do vedení TOP 09 byly zvoleny jako místopředsedkyně tři ženy, z toho Markéta Adamová a Jitka Chalánková nově, což jste si přál. Jak vás napadlo, že byste se mohli pokusit zaujmout více voliče, když budete mít ve vedení více žen? TOP 09 byla přece vždy proti povinným kvótám.
Právě proto, že jsme zásadní odpůrci kvót, mnohem raději říkám političky než ženy. Jejich prvořadou kvalifikací není to, že jsou ženy, ale že jsou kompetentní političky. Všiml jsem si, že právě naše političky jsou při obhajobě svobodného demokratického prostředí z hlediska našich výchozích principů mimořádně zásadové. A současně jsou empatické k individuálním lidským osudům a dokážou to promítnout do navrhovaných opatření. Slibuji si od toho velké obohacení naší programové i politické diskuse.

Ve svém projevu jste řekl, že budete usilovat o to, aby Česká republika byla v tvrdém jádru Evropské unie. Zároveň máte v parlamentu nejblíže k ODS, která ale vaše euronadšení nesdílí. Zároveň jste mluvil o možné spolupráci s demokratickou levicí, tedy s ČSSD. Směřujete k příští spolupráci s Bohuslavem Sobotkou?
Absolutně ne, to by bylo mimořádné zjednodušení. Máme skvělou spolupráci s ODS na půdě Poslanecké sněmovny na obhajobě modelu liberálního kapitalismu, v odporu proti buzeraci, šikaně, regulacím. Tam těch styčných bodů máme nekonečně mnoho a velmi málo se sociálními demokraty. Ano, máte pravdu, jsme jediná pravicová síla, která je zároveň důsledně proevropská. Žádná jiná taková tu není, všechny ostatní nesocialistické síly jsou spíše euroskeptické. A tady máme s ODS programový rozdíl, který nepřekročíme. Já jsem mluvil o tom, že je třeba najít diskusní průnik a možnost spolupráce na obranu demokratického prostředí a na obranu proti extrémismu se všemi demokratickými stranami, i s demokratickou levicí.

Mluvím o spojení demokratických stran při ochraně „hřiště“

Myslíte, že témata, o nichž jste hovořil - obrana svobody proti, jak vy jste to nazval, „babišismu“, společný názor na zahraniční politiku a na Evropskou unii či na přijímání uprchlíků - mohou voliči vnímat tak, že si TOP 09 nezakazuje budoucí spolupráci s ČSSD?
My si nezakazujeme spolupráci v těchto oblastech. Já vás chápu, jste novinář, a když někdo mluví o politické spolupráci, tak už slyšíte slovo koalice a chcete slyšet, jak si rozdělíme resorty a kdo na nich bude náměstkem. Takhle to není. Mluvím o spojení politických sil, všech demokratických stran, které by měly společným úsilím bránit svobodné demokratické hřiště, bránit se proti extrémismu a zvládnout uprchlickou vlnu způsobem pro Českou republiku důstojným.

Ale někdy v budoucnu užší spolupráce s ČSSD pro vás není zakázané slovo.
Dobře, tak já budu úplně upřímný. Kdyby měly být volby za čtrnáct dnů, tak bych vyzýval k tomu, aby se po těch volbách spojily všechny demokratické strany proti těm, kteří to demokratické prostředí chtějí okleštit. To znamená proti všem autokratům, oligarchům, protože to je v tuto chvíli klíčové. Samozřejmě že spolupráce všech demokratických stran, tedy TOP 09, ODS, ČSSD, lidovců v jedné vládě by bylo příšerné trápení v hospodářské politice a nedal by se tam očekávat žádný posun, ale v tuhle chvíli ta aktuální potřeba zabránit nárůstu extremismu a ochránit svobodné demokratické prostředí je taková, že by to za to stálo. Jak to bude vypadat za dva roky, nevím.

Mluvil jste také o tom, že se musíte ptát, kde je vládní návrh zákona o omezení kumulace vlastnictví v médiích. Až se potkáte s premiérem Bohuslavem Sobotkou, budete se ho na to ptát a připomínat mu to?
Když říkám, že to musíme dělat, tak samozřejmě budu.

Máte už domluvenou schůzku s premiérem Sobotkou?
Ne, nemáme domluvenou schůzku, ale čekám, že k ní dojde velmi brzy. Byl pozván i na náš sjezd, musel se omluvit z naléhavých důvodů. Naprosto to chápu. Předpokládám, že se sejdeme v řádu dnů.

Je to ještě vzdálená věc, ale myslíte, že na bázi demokratických stran, jak je nazýváte, se pokusíte najít i společného prezidentského kandidáta proti Miloši Zemanovi, kterého jste na sjezdu také kritizoval, zejména v kontextu s jeho, a teď vás cituji, proruskými přáteli?
To bych si velmi přál a domnívám se, že by se tomu nebránili ani ostatní předsedové demokratických stran. Tady bude největší problém tu vhodnou osobnost najít. Když o tom přemýšlím, tak jediný, kdo mě zatím napadl jako nejvhodnější kandidát, je Magda Vašáryová. Ta bohužel nemá české státní občanství, ledaže bychom ji zkusili vyměnit se Slováky za Babiše. To by byl z mého pohledu docela dobrý obchod.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Sunak zuří kvůli sázkám na termín voleb. Toryům hrozí ještě epochálnější prohra

21. června 2024  11:58

Pokud někdo využil interní informace k sázení na datum britských parlamentních voleb, měl by se...

Právníka zaklekli kvůli silniční kontrole. Nepřiměřené, rozhodl nyní soud

21. června 2024  11:46

Ministerstvo vnitra prohrálo soudní spor s mužem, který po silniční kontrole skončil na policejní...

Na Islandu zůstali po nehodě autobusu čtyři Češi. Dva jsou stále na JIP

21. června 2024  11:44

Dva klienti pojišťovny Uniqa, kteří se zranili před týdnem při nehodě autobusu na Islandu, jsou...

ANO kritizuje, že korespondenční volba přidá čtyřem krajům sedm poslanců

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  11:36

Přímý přenos Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...