Výbuch zazněl ve 12:13. Ve vzdálenosti dvou kilometrů bylo slyšet silnější výbuch podobný odstřelu v kamenolomu. Do vzduchu se vznesl oblak tmavého kouře.
Hasiči po odpalu zasahovali v areálu chemičky jen u jednoho menšího požáru trávy, kterou zapálil fragment pumy. Velmi rychle ho zlikvidovali. Odstřel ani jeho následky nikoho nezranily. Na místě zůstal zhruba třímetrový kráter.
„Myslím si, že se vyplatila náročná třídenní ochranná opaření, které jsme udělali. Tlaková vlna neudělala v okolí žádné velké škody. Zatím máme hlášeno jen rozbití skleněné výplně dveří u budovy ve vzdálenosti padesát metrů,“ uvedl ve 14.00 hodin na hodnotícím brífinku ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil.
Pro pyrotechniky šlo o specifickou událost. „Nález letecké pumy v chemickém provozu je pro nás zvláštní zkušeností vzhledem k provozu i k těm opatřením,“ uvedl Čadil. Dodal, že zkušenosti z dnešního řízeného odpalu bude služba sdílet s kolegy z Německa, kteří mají s likvidací pum s časovým spouštěčem zkušenosti.
Čadil nevyloučil, že se do areálu chemičky v budoucnu pyrotechnici vrátí. „Jistě se tady nacházejí další letecké pumy, které ještě nebyly zneškodněny,“ uvedl.
Do areálu se už vrátili první zaměstnanci chemičky, kteří kontrolují výrobní technologie. „Děláme vše proto, abychom obnovili provoz co nejdříve,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl s tím, že to bude zřejmě záležitostí několika dní.
Firma bude vyčíslovat finanční škody vzniklé v důsledku několikadenního odstavení výroby. Stát půjčil společnosti část zásob pohonných hmot z hmotných rezerv, firma tím pokryla výpadek ve výrobě. „Abychom si mohli půjčit od státu pohonné hmoty, stálo nás to dvě miliardy korun,“ zmínil Kaidl.
Po jedné hodině po poledni policie otevřela uzavřenou silnici, nyní už nejsou v místě žádná omezení. Na Most tak mohou lidé jezdit po silnici i tramvajemi.
Odpal letecké pumy a první kontrolu zajistili dva pyrotechnici v opancéřovaném voze. V dalším voze byl třetí pyrotechnik.
Kolem pumy pyrotechnici postavili hradbu z písku, tzv. sarkofágu, na kterou využili 440 velkých big-bagů s pískem. Na pomocné pásy okolo sarkofágu použili dalších 180 pytlů s pískem. Zabezpečili také druhou stranu budovy, vedle které se letecká puma nacházela, tak, aby zamezili účinkům tlakové vlny a střepinového účinku směrem na západní část areálu, kde je největší část chemického provozu.
Pumu odpálí v poledne, střepiny mohou při explozi dopadnout na chemičku |
Sarkofág pyrotechnici vytvořili tak, že na východ směřoval výfukový otvor, kterým měla částečně jít tlaková vlna a střepinový účinek. Ten se navíc omezil rozřezanými gumovými pásy z dopravníku. Za leteckou pumou pyrotechnici ještě rozmístili devět lodních kontejnerů a mezi budovu a kontejnery postavili 120 kusů těžkých betonových tvárnic, každá váží zhruba 1 800 kilogramů.
Hasičský záchranný sbor tam vyslal 140 hasičů a sto kusů techniky. „V ohrožené zóně se pohybovaly pouze zodolněné cisternové stříkačky, které jsou určeny k pohybu v nebezpečných prostorách,“ uvedl dopoledne Petr Klíma, velitel zásahu a zástupce ředitele hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.
Hasiči se starali o zajištění prostoru a zmírnění případných sekundárních účinků. Lidé mimo vytyčeného perimetru byli podle hasičů a pyrotechniků mimo nebezpečí. Jednotky hasičů se po zkontrolování areálu vrátily v odpoledních hodinách zpět na základny.
Zásobníky v okolí pumy v chemičce u Litvínova hasiči neodčerpali kvůli technické a časové náročnosti, zpozdilo by to plánovaný odpal nejméně o týden.
Řízenému odpalu přálo i počasí, malá oblačnost a mraky vysoko nad zemí znamenaly příznivé podmínky. „Díky udělaným opatřením dojde k malému úniku tlakové vlny. Počítáme s tím, že některé střepiny vylétnou vzhůru a pak spadnou dolů. Proto pyrotechnici zkontrolují místo řízené exploze až pět minut po výbuchu,“ řekl před akcí Čadil.
Další pumy se najdou. Nikdo neví, kolik jich na Mostecku je, říká průvodce |
Krajští záchranáři měli připravené prostředky pro řešení případné mimořádné události s hromadným postižením zdraví až pro 200 postižených.
Areál chemických výrob Chempark Záluží je největším v Česku a patří společnosti Orlen Unipetrol. Sídlí v něm několik desítek významných chemických i servisních firem, denně se v něm pohybuje kolem 6500 zaměstnanců ze 180 firem.
Pumu odpálíme z opancéřovaného auta, vše jsme propočítali, líčí pyrotechnik |
Britskou leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci při výkopových pracích minulý týden. Do úterních 13:00 se nesmělo kvůli nebezpečí samovolného výbuchu s nalezenou municí hýbat.
Společnost Orlen Unipetrol po nálezu pumy minulou středu zastavila výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma v před týdnem zahájila také útlum etylenové jednotky.