Kalousek: Kvůli obraně demokracie a před hnědnutím spolupracujme i s ČSSD

  9:37aktualizováno  9:37
Miroslav Kalousek, jeden ze symbolů pravicové politiky ve vládách Petra Nečase a ještě před tím i Mirka Topolánka, říká, že TOP 09 bude nově muset hledat spojence i v demokratické levici, tedy u ČSSD. A to při obraně demokracie a před hnědnutím společnosti. Kalousek přebírá vedení TOP 09 od Karla Schwarzenberga.

Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09 (28. listopadu 2015). | foto: Yan Renelt, MF DNES

„Před šesti lety jsme založili TOP 09 s jasnou prioritou, s jasným posláním obhajoby konzervativních idejí, s jasně proevropským směřováním, proti idejím socialistickým a liberálně-levicovým. Tohle naším posláním zůstane vždycky. Vedle toho je naším historickým posláním bojovat o plnohodnotnou demokracii a svobodu a proti extrémismu. Naším spojencem je logicky každý, kdo to cítí stejně. Musíme najít pro obranu plnohodnotné demokracie a pro boj proti hnědnutí společnosti a zvládnutí imigrační krize minimální průnik i s demokratickou levicí,“ řekl iDNES.cz na sněmu TOP 09 Kalousek.

KOMENTÁŘ: TOP české pravice bez Schwarzenberga?

Tvrdí, že to neznamená, že by si TOP 09 chtěla otevřít prostor pro budoucí užší spolupráci s ČSSD. „Neotvírám si větší prostor pro spolupráci se sociální demokracií. Kdybych to tak řekl, každý novinář začne mluvit o příštích koalicích. To teď není téma dne. Jde o to ubránit svobodné demokratické hřiště a bránit se proti hnědnutí společnosti,“ zopakoval dosavadní šéf poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí.

V dokumentu nazvaném Svoboda, právo, bezpečí, který dostalo 151 delegátů sněmu TOP 09 a strana o něm povede diskusi, se doslova říká: „Boj o občanské svobody, imigrační politika, ohrožení z Ruska, takzvaný Islámský stát, ale také zhoršující se prostředí pro živnostníky nebo střet mezi oligarchy a demokracií dnes dominují nad neméně důležitými otázkami, jako jsou neudržitelnost sociální a zdravotní péče nebo úloha rodiny ve společnosti.“

Kalousek dorazil na sněm s dobrou náladou:

Schwarzenberg neodchází úplně, má vést pražskou kandidátku

Po šesti letech v čele TOP 09 končí bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dokázal pro stranu získávat hlasy i části liberálních voličů zejména z větších měst, o něž se opíral i při prezidentské volbě v roce 2013. V ní ve druhém kolem prohrál s Milošem Zemanem. Nyní vede zahraniční výbor Sněmovny. Z politiky tak zcela neodchází, TOP 09 počítá i s tím, že by Schwarzenberg měl vést její pražskou kandidátku ve volbách do Sněmovny v roce 2017.

Fotogalerie

„Jsem přesvědčen, že je to nejlepší kandidát, kterého máme,“ říká Schwarzenberg o Kalouskovi s tím, že je třeba, aby nastoupila nová, mladší generace.

Kritérium „novosti“ ovšem Kalousek moc nesplňuje. Na české politické scéně působí již dvě desetiletí a dříve vedl KDU-ČSL, z níž odvedl své přívržence, když spolu se Schwarzenbergem zakládal v roce 2009 TOP 09.

Volbu nového vedení má strana na programu až v neděli. Kalousek zatím nemá protikandidáta. Do nejužšího vedení strany by se mohly dostat jako nové tváře pražská poslankyně Markéta Adamová a moravská poslankyně Jitka Chalánková, která se aktivně angažuje v kauze bratří Michalákových, o jejichž návrat z Norska usiluje jejich matka.

iDNES.cz nedávno jako první upozornil na to, že si Kalousek do nového vedení přeje více žen - a právě Adamovou a Chalánkovou si vyhlédl. (více zde) Nyní má strana zatím jednu místopředsedkyni - Helenu Langšádlová. I ta byla dříve, stejně jako Chalánková stejně jako Kalousek v KDU-ČSL.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz