Nová tvář TOP 09 Adamová: Dávky patří těm, kdo je opravdu potřebují

  16:30aktualizováno  16:30
Jednou z nových tváří, která má reprezentovat TOP 09, je jednatřicetiletá poslankyně Markéta Adamová. Profiluje se zatím na tématech sociální politiky a lidských práv. Navrhuje, aby část rodičovské mohli čerpat i prarodiče. Za přirozené partnery považuje strany na pravici, ČSSD v případě, že se v ní neprosadí více proruské, protisobotkovské křídlo.

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová s končícím předsedou Karlem Schwarzenbergem | foto: Yan Renelt, MF DNES

Máte šanci být novou tváří ve vedení TOP 09 i díky tomu, že Miroslav Kalousek chce ve vedení více žen. Co byste na TOP 09 chtěla změnit?
Potřebujeme ukazovat, že máme lidi, kteří si prošli komunální politikou, kteří nejsou zatíženi předchozími angažmá v jiných politických stranách, kteří mají tah na branku a předkládají vlastní návrhy.

Vaše strana je mnohými vnímána jako strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, přičemž Schwarzenberg teď končí, a že jiní lidé ve straně ani nemají takovou možnost na sebe upozornit. Jaká témata byste chtěla prosazovat, aby skrze ně byla TOP 09 vnímána?
Věnuji se sociální politice a lidským právům. A v sociální politice především rodinné politice. Věnovala jsem se tomu, už když jsem byla radní v Praze 8 a myslím si, že mám, co nabídnout jak naší straně, tak občanům. Je třeba témat, která jsou nepokrývaná. Je to téma snadnějšího sladění rodinného a pracovního života, kterému se věnuji. Předložila jsem ve Sněmovně návrh, který se týká rodičovské a jejího možného čerpání prarodiči. Chystám také další návrhy, který se týkají flexibilních pracovních úvazků a mateřské, o tom ještě ve straně diskutujeme. Mohu nabídnout také pohled mladší generace. Jsem z generace, která nevyrůstala v minulém režimu, a má jiný pohled, nezatížený minulostí naší země.

Rovnostářství, které někteří prosazují, budu odmítat

Budete navazovat na návrhy exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, nebo máte pomoci zapomenout na Drábkovu sociální reformu?
Pokud se týká sociální oblasti, myslím, že se dá jít jinou cestou. Nicméně neřekla bych, že všechno, co Jaromír Drábek prosazoval, bylo špatné.

Co si myslíte o jeho později zrušené sKartě?
Myslím, že to byla dobrá myšlenka, ale se špatným provedením. Znovu bych ji neprosazovala. Co se týká zneužívání sociálních dávek, tam si myslím, že bychom měli být schopni nastavit systém tak, aby byl co nejméně zneužitelný a naopak pomáhal těm, kteří to opravdu potřebují. Rovnostářství, které se někteří snaží prosazovat, budu odmítat. Myšlenka, že se můžeme donekonečna zadlužovat, není správná.

Lidskoprávní a ekonomický pohled se mohou prolínat

Když si vezmu dvě dosavadní hlavní tváře TOP 09, je vám osobně bližší pohled Schwarzenberga, který klade důraz na témata jako je dodržování lidských práv, nebo spíše ekonomický pohled na realitu, který reprezentuje exministr financí Kalousek?
Myslím, že se dají velmi dobře skloubit. Když budeme kritizovat, co se děje v některých nedemokratických zřízeních, a já třeba teď chystám rezoluci našeho parlamentu vůči KLDR, tak se to vůbec nevylučuje s tím, že pohlížíme na společnost tak, že má být odpovědná vůči budoucím generacím. Nechci říkat, že fandím jednomu, nebo druhému pohledu, protože se to může prolínat.

Fotogalerie

Ve funkci předsedy končí jeden ze symbolů vaší strany, který TOP 09 pomáhal získávat liberální voliče zejména ve větších městech. Není odchod Karla Schwarzenberga tak nezacelitelná ztráta pro stranu, že vás to pošle až pod čáru ponoru, protože jeho nástupce Miroslav Kalousek není dlouhodobě vnímán voliči zrovna jako populární politik?
Věřím tomu, že ne. Jsme jako strana postaveni i na jiných lidech. Navíc Karel Schwarzenberg neodchází úplně, bude i nadále promlouvat do ideového směřování TOP 09. Je to téma spíš pro novináře. Až čas ukáže, zda to lidé vnímali takto.

Kdo jsou podle vás partneři pro TOP 09, kdybyste se vrátili do vlády?
Všichni, kdo stojí na svobodném, demokratickém principu a jsou více od středu napravo. Ale teď je zbytečné se bavit o tom, co bude za dva roky, protože ta situace v politice je dost dynamická.

S ČSSD? Záleží na tom, zda ji neovládne proruské křídlo

Ptám se vás proto, že Kalousek říká, že při obraně plnoprávné parlamentní demokracie proti oligarchům a při boji proti hnědnutí společnosti má vaše TOP 09 spolupracovat i s demokratickou levicí, tedy s ČSSD. Myslíte, že by se vaše strana mohla otevřít možné politické spolupráci na nejvyšší úrovni se sociální demokracií?
V oblasti parlamentní je to zatím předčasné. V oblasti zahraniční politiky tam už teď průnik máme. Pokud se tedy bavíme o křídle ČSSD reprezentovaném Bohuslavem Sobotkou a nikoli tím křídlem, které je více vlevo a je dost proruské. Záleží na tom, jak ta strana bude vypadat v budoucnosti a jestli to kormidlo nepřevezmou ti, kteří by tu stranu směřovali více východním než západním směrem.

Ještě jedna věc. Vím, že je to za dlouho, ale kdybyste měla možnost si vybrat někoho, kdo by byl dobrým prezidentským kandidátem, kdo by to byl? Hledala byste spíše jen mezi politiky, nebo i mimo politiku?
To je velmi složité. Ale přiznám se, že bych se při hledání neomezovala jen na politiku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

České občanství pro děti a vnuky emigrantů. Parlament jim usnadnil cestu

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z Československa, mají šanci, že budou moci snadněji získat české občanství....

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz