Nová tvář TOP 09 Adamová: Dávky patří těm, kdo je opravdu potřebují

  16:30aktualizováno  16:30
Jednou z nových tváří, která má reprezentovat TOP 09, je jednatřicetiletá poslankyně Markéta Adamová. Profiluje se zatím na tématech sociální politiky a lidských práv. Navrhuje, aby část rodičovské mohli čerpat i prarodiče. Za přirozené partnery považuje strany na pravici, ČSSD v případě, že se v ní neprosadí více proruské, protisobotkovské křídlo.

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová s končícím předsedou Karlem Schwarzenbergem | foto: Yan Renelt, MF DNES

Máte šanci být novou tváří ve vedení TOP 09 i díky tomu, že Miroslav Kalousek chce ve vedení více žen. Co byste na TOP 09 chtěla změnit?
Potřebujeme ukazovat, že máme lidi, kteří si prošli komunální politikou, kteří nejsou zatíženi předchozími angažmá v jiných politických stranách, kteří mají tah na branku a předkládají vlastní návrhy.

Vaše strana je mnohými vnímána jako strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, přičemž Schwarzenberg teď končí, a že jiní lidé ve straně ani nemají takovou možnost na sebe upozornit. Jaká témata byste chtěla prosazovat, aby skrze ně byla TOP 09 vnímána?
Věnuji se sociální politice a lidským právům. A v sociální politice především rodinné politice. Věnovala jsem se tomu, už když jsem byla radní v Praze 8 a myslím si, že mám, co nabídnout jak naší straně, tak občanům. Je třeba témat, která jsou nepokrývaná. Je to téma snadnějšího sladění rodinného a pracovního života, kterému se věnuji. Předložila jsem ve Sněmovně návrh, který se týká rodičovské a jejího možného čerpání prarodiči. Chystám také další návrhy, který se týkají flexibilních pracovních úvazků a mateřské, o tom ještě ve straně diskutujeme. Mohu nabídnout také pohled mladší generace. Jsem z generace, která nevyrůstala v minulém režimu, a má jiný pohled, nezatížený minulostí naší země.

Rovnostářství, které někteří prosazují, budu odmítat

Budete navazovat na návrhy exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, nebo máte pomoci zapomenout na Drábkovu sociální reformu?
Pokud se týká sociální oblasti, myslím, že se dá jít jinou cestou. Nicméně neřekla bych, že všechno, co Jaromír Drábek prosazoval, bylo špatné.

Co si myslíte o jeho později zrušené sKartě?
Myslím, že to byla dobrá myšlenka, ale se špatným provedením. Znovu bych ji neprosazovala. Co se týká zneužívání sociálních dávek, tam si myslím, že bychom měli být schopni nastavit systém tak, aby byl co nejméně zneužitelný a naopak pomáhal těm, kteří to opravdu potřebují. Rovnostářství, které se někteří snaží prosazovat, budu odmítat. Myšlenka, že se můžeme donekonečna zadlužovat, není správná.

Lidskoprávní a ekonomický pohled se mohou prolínat

Když si vezmu dvě dosavadní hlavní tváře TOP 09, je vám osobně bližší pohled Schwarzenberga, který klade důraz na témata jako je dodržování lidských práv, nebo spíše ekonomický pohled na realitu, který reprezentuje exministr financí Kalousek?
Myslím, že se dají velmi dobře skloubit. Když budeme kritizovat, co se děje v některých nedemokratických zřízeních, a já třeba teď chystám rezoluci našeho parlamentu vůči KLDR, tak se to vůbec nevylučuje s tím, že pohlížíme na společnost tak, že má být odpovědná vůči budoucím generacím. Nechci říkat, že fandím jednomu, nebo druhému pohledu, protože se to může prolínat.

Fotogalerie

Ve funkci předsedy končí jeden ze symbolů vaší strany, který TOP 09 pomáhal získávat liberální voliče zejména ve větších městech. Není odchod Karla Schwarzenberga tak nezacelitelná ztráta pro stranu, že vás to pošle až pod čáru ponoru, protože jeho nástupce Miroslav Kalousek není dlouhodobě vnímán voliči zrovna jako populární politik?
Věřím tomu, že ne. Jsme jako strana postaveni i na jiných lidech. Navíc Karel Schwarzenberg neodchází úplně, bude i nadále promlouvat do ideového směřování TOP 09. Je to téma spíš pro novináře. Až čas ukáže, zda to lidé vnímali takto.

Kdo jsou podle vás partneři pro TOP 09, kdybyste se vrátili do vlády?
Všichni, kdo stojí na svobodném, demokratickém principu a jsou více od středu napravo. Ale teď je zbytečné se bavit o tom, co bude za dva roky, protože ta situace v politice je dost dynamická.

S ČSSD? Záleží na tom, zda ji neovládne proruské křídlo

Ptám se vás proto, že Kalousek říká, že při obraně plnoprávné parlamentní demokracie proti oligarchům a při boji proti hnědnutí společnosti má vaše TOP 09 spolupracovat i s demokratickou levicí, tedy s ČSSD. Myslíte, že by se vaše strana mohla otevřít možné politické spolupráci na nejvyšší úrovni se sociální demokracií?
V oblasti parlamentní je to zatím předčasné. V oblasti zahraniční politiky tam už teď průnik máme. Pokud se tedy bavíme o křídle ČSSD reprezentovaném Bohuslavem Sobotkou a nikoli tím křídlem, které je více vlevo a je dost proruské. Záleží na tom, jak ta strana bude vypadat v budoucnosti a jestli to kormidlo nepřevezmou ti, kteří by tu stranu směřovali více východním než západním směrem.

Ještě jedna věc. Vím, že je to za dlouho, ale kdybyste měla možnost si vybrat někoho, kdo by byl dobrým prezidentským kandidátem, kdo by to byl? Hledala byste spíše jen mezi politiky, nebo i mimo politiku?
To je velmi složité. Ale přiznám se, že bych se při hledání neomezovala jen na politiku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz