Kalouskova nová strategie pro TOP 09. Místo Schwarzenberga více žen

  10:51aktualizováno  10:51
Miroslav Kalousek, který se chystá převzít post šéfa TOP 09 po Karlu Schwarzenbergovi, chce ve vedení strany více žen. Zatím má TOP 09 jako místopředsedkyni jen Helenu Langšádlovou. Šanci dostat se do nejužšího vedení TOP 09 má nově Jitka Chalánková, kterou zviditelnil boj za návrat bratrů Michalákových z Norska do České republiky.

Po odchodu Karla Schwarzenberga z vedení TOP 09 chce Miroslav Kalousek vsadit na větší zastoupení žen ve vedení | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Mojí snahou bude, aby ve vedení bylo maximum schopných političek, byť jsem zásadní odpůrce administrativních kvót. Dospívám k názoru, že nositelem idejí a zásad u nás jsou schopné političky,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 a první místopředseda strany Kalousek, jemuž se pro volbu předsedy nerýsuje zatím žádný soupeř, který by mohl Kalouska ohrozit.

Političky, které má TOP 09 k dispozici, podle něj naplňují ambice, se kterými TOP 09 spolu se Schwarzenbergem před pěti lety zakládal. „Představu mám a pochopitelně ji velmi pregnantněji chci sdělit svým kolegům na sněmu nebo těsně před ním,“ nechtěl přímo Kalousek ukázat na své „favoritky“.

Podle informací iDNES.cz by si ale ve vedení TOP 09 kromě Langšádlové přál také olomouckou poslankyni Jitku Chalánkovou. Tedy ženu, která se dlouhodobě angažuje v případě bratrů Davida a Denise Michalákových, kteří jsou v Norsku a jejich matka zatím marně usiluje o jejich návrat domů. Norský úřad Barnevern přitom navrhuje zbavit matku rodičovských práv a mladšího chlapce dát k adopci (víc o úsilí Chalánkové v této kauze zde).

Chalánková: Jedno z hlavních témat je svoboda rodiny

Chalánková získala nominaci na místopředsedkyni od své olomouckého organizace a chtěla by ve vedení hájit konzervativní hodnoty, na nichž je TOP 09 postavena. O svém zájmu dostat se do vedení strany s Kalouskem mluvila a vnímá pozitivně jeho slova, že chce, aby TOP 09 reprezentovalo ve vedení více žen. „Mám pocit poměrně výrazný, že by mi podporu mohl vyjádřit i předseda Karel Schwarzenberg,“ řekla iDNES.cz Chalánková.

Poslankyně Jitka Chalánková, Eva Michaláková a její sestra Zuzana Sovková...

Poslankyně Jitka Chalánková s Evou Michalákovou

Počítá s tím, že by se ráda dál angažovala v kauze rodiny Michalákových. „Nejedná se ale pouze o jeden případ, kdy bylo třeba se zastat matky. Jde o systémovou záležitost, která by se v České republice hlídat měla. Ochrana svobody rodiny je určitě jedno z hlavních témat. Hrozí systémové změny a zásahy státu do svobody rodiny ve více oblastech, ať je to školství, částečně zdravotnictví a především sociálních věcí,“ je přesvědčena Chalánková, která je nyní místopředsedkyní poslaneckého klubu a členkou výkonného výboru TOP 09.

Kalousek chce vytáhnout nahoru i poslankyni Adamovou

Další žena, kterou si Kalousek vyhlédl, aby byla novou výraznou tváří TOP 09, je mladá pražská poslankyně Markéta Adamová. „Zvažuji to, ale nemůžu to ještě potvrdit,“ uvedla v pátek Adamová, kterou podle informací iDNES.cz oslovil nejen Kalousek, ale i celá řada dalších kolegů. Pražská poslankyně za TOP 09 zatím nominaci do vedení strany nemá. Pražský sněm navrhl Františka Laudáta, ale s tím se počítá na pozici příštího šéfa poslaneckého klubu TOP 09.

Markéta Adamová (TOP09)

Markéta Adamová (TOP09)

Adamová na sebe zatím asi nejvíc upozornila návrhem, aby šanci čerpat rodičovský příspěvek dostali i babička nebo dědeček tak, aby se matky či otcové dětí mohli rychleji vrátit zpět ke své profesi. O rodičovský příspěvek ve výši 220 tisíc korun si nyní může požádat pouze matka, nebo otec dítěte.

Prarodič by podle návrhu Adamové získal od státu rodičovský příspěvek, měl by hrazené zdravotní pojištění a celá doba péče o dítě by se mu započítala do důchodu. „V podstatě legalizujeme věc, která v praxi běžně funguje, ale nemá tyto výhody,“ vysvětlila dříve svůj nápad poslankyně (více zde).

Pokud Kalouskovi jeho manévr, jímž by se do nejužšího vedení TOP 09 dostaly naráz až tři ženy, vyjde, strana by rázem počtem místopředsedkyň předstihla konkurenci ve Sněmovně - sociální demokracie i Úsvit-Národní koalice mají místopředsedkyně dvě, lidovci, komunisté i hnutí ANO po rezignaci Radmily Kleslové jednu, přímí konkurenti TOP 09 na pravici, tedy občanští demokraté, dokonce ani jednu. A pro TOP 09 by zvolení poloviny žen do šestičlenného předsednictva bylo šancí, jak na sebe upozornit něčím, s čím zatím tato strana nebyla příliš spojována.

Volební sněm TOP 09 se koná poslední listopadový víkend v Praze a o šanci udržet si své pozice ve vedení strany budou usilovat i Marek Ženíšek, jenž by se se mohl posunout na post prvního místopředsedy, či exministr zdravotnictví Leoš Heger.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz