Sobotka žádá, aby Babiš vysvětlil příjmy. Šéf ANO ho vyzval k tomu samému

  13:43aktualizováno  20:45
Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš musí podle premiéra Bohuslava Sobotky vysvětlit své příjmy v minulých letech. Už před tím vyzvala Sobotku ODS, aby k tomu Babiše donutil. Vadí jí okolnosti nákupu od daní osvobozených dluhopisů Agrofertu. Babiš reagoval slovy, že jako jediný politik všechny své příjmy od roku 1993 zveřejnil.

Premiér Bohuslav Sobotka a šéf ANO Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš, vlastník Agrofertu a jeho prostřednictvím i mediálního domu MAFRA, pod nějž patří i server iDNES.cz, už několik týdnů čelí otázkám některých médií na nákup akcií Agrofertu za 1,48 miliardy korun a kde na to vzal peníze. „Já jsem měl od roku 1993 dvě miliardy a 530 milionů příjmů po zdanění,“ řekl Babiš v neděli v debatě na Primě. (viz zde)

Z toho 1,863 miliard korun byly podle něj příjmy zdaněné Agrofertem a další miliarda podle něj byly nedaňové příjmy z akcií a z prodeje firem. Na otázku, aby upřesnil z prodeje jakých firem, ministr odvětil: „Já jsem se svlékl do slipů, ale já vám pindíka ukazovat nebudu. To je moje věc, co já jsem kupoval v roce 1994 nebo 1995.“

Neměl by poskytovat prostor pro útoky opozice, uvedl premiér

„Ministr financí Andrej Babiš by měl ve vlastním zájmu veřejnosti objasnit své příjmy v minulých letech tak, aby nevznikaly pochybnosti o původu jeho majetku,“ uvedl v úterý Sobotka.

31.ledna 2017 v 15:16, příspěvek archivován: 31.ledna 2017 v 15:47

Ministr financí Andrej Babiš by měl ve vlastním zájmu veřejnosti objasnit své příjmy v minulých letech https://t.co/BzWVqs2CR5

„Je zbytečné, aby těmito podezřeními byla zatěžována činnost celé vlády a zpochybňována autorita Ministerstva financí jako úřadu, který má mimo jiné dbát na řádný výběr daní. Naše vláda fungovala tři roky bez skandálu a byl bych rád, kdyby to tak zůstalo i nadále. Ministr financí by měl proto co nejdříve celou věc transparentně vysvětlit a neposkytovat prostor pro útoky opozice na svou osobu i na vládu jako celek,“ napsal iDNES.cz předseda vlády.

Ať své příjmy zveřejní všichni předsedové, navrhuje Babiš

Babiš na to reagoval slovy, že jako jediný politik zveřejnil všechny své příjmy od roku 1993, a vyzval předsedy ostatních stran zastoupených ve Sněmovně, aby udělali totéž.

Od vstupu do politiky Babiš vydělal na dluhopisech 166 milionů

„Já říkám, nechť všichni předsedové stran zveřejní veškeré příjmy od roku 1993, jaké zaplatili daně a jaký mají majetek. To já jsem udělal a navrhuju, aby pan Fiala (předseda ODS), pan Kalousek (předseda TOP 09) a pan Sobotka (předseda ČSSD) jsme šli na finanční správu a dobrovolně se podrobili prokazování původu majetku. Ať zveřejní všechny příjmy, jako jsem to udělal já,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Na to Sobotka bleskově zareagoval na Twitteru. Babišovi připomněl, že coby politik zveřejňuje svá majetkové přiznání už od roku 1997. „Mé příjmové a majetkové poměry jsou tak zcela transparentní,“ napsal premiér.

Podle Babiše to nestačí, protože v majetkovém přiznání poslanci uvádí pouze to, co za nabyli za uplynulý rok, a ne celkový majetek a celkové příjmy. „Já jsem oznámil veškeré zdaněné příjmy i ty, které nepodléhají zdanění, od roku 1993. Já říkám, ať to udělají všichni,“ trvá na svém předseda ANO.

Ministr nemůže být ten, u koho jsou nejasnosti, řekl šéf ODS

Fiala z ODS v úterý Sobotkovi vytkl, že mlčí, nedělá nic ohledně nejasností kolem Babišových financí a tento stav je neudržitelný. „Pokud mají mít občané důvěru v politiku, tak nemohou existovat takovéto nejasnosti. Podezření musí být v zájmu politické kultury vyvrácena,“ prohlásil Fiala.

31.ledna 2017 v 13:13, příspěvek archivován: 31.ledna 2017 v 14:32

.@P_Fiala: Andrej Babiš musí vysvětlit, kde vzal peníze a nákup dluhopisů. Pokud to neudělá, měl by jej premiér jako jeho nadřízený odvolat.

Ministrem financí podle něj nemůže být člověk, který na jedné straně nutí občany plnit různé povinnosti, přičemž podle Fialy existují nejasnosti o jeho příjmech a stavu jeho financí. „Nepřejděme to mávnutím ruky,“ řekl Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala, šéf poslanců Zbyněk Stanjura a poslanec Bohuslav...

Předseda ODS Petr Fiala, šéf poslanců Zbyněk Stanjura a poslanec Bohuslav Svoboda na tiskové konferenci strany

Na koaliční politiky se kvůli Babišovým příjmům obrátil už dříve i předseda druhé pravicové opoziční strany TOP 09, Miroslav Kalousek. „Skončí i tohle pouhým křikem Andreje Babiše, že všichni kromě něho lžou a kradnú? Nebo ho koaliční partneři vyzvou, ať to jednoznačně vyjasní, nebo odejde? Je to i jejich odpovědnost za společnou vládu,“ napsal Kalousek na Facebooku.

Jste zkorumpovaná pakáž, řekl Babiš reportérce ČT

Srovnávat Babišovu výši příjmů s penězi, které vydal za nákup akcií Agrofertu, začal jako první týdeník Echo. Babiš to považuje za kampaň bývalých zaměstnanců vydavatelství MAFRA, kteří podle něj mají blízko k šéfovi TOP 09 a exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

Šéf ANO nejprve mluvil o zdaněných příjmech Agrofertu, později doplnil, že měl k dispozici i miliardu příjmů, které nemusel danit. Když se ho na okolnosti nákupu dluhopisů Agrofertu zeptala reportérka pondělního pořadu Reportéři ČT, šéf ANO a ministr financí odvětil: „Pořad Reportéři točí pořady na objednávku, vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně šestnáct pořadů. Jo, a teďka točíte zase něco o mně.“

V úterý Babiš na tiskové konferenci uvedl, že si bude na pořad stěžovat u Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Korupce nemusí být o penězích. Podívejte se do slovníku - korupce může být zneužití postavení. Česká televize jako veřejnoprávní médium zneužívá své postavení. Oni na mě udělali dvacet reportáží do včerejška, kde podsouvají nějaké domněnky, překrucují a uvádějí lidi v omyl. Nejsou nestranní, jsou manipulativní a vedou jednostranný způsob politického boje,“ odmítl Babiš možnost, že by se reportérům omluvil.

Vedení ČT bude chtít, aby vicepremiér svá tvrzení o „zkorumpované pakáži“ doložil, nebo se omluvil. „V této chvíli jsme nuceni požádat ministra financí, aby jednoznačně upřesnil svůj výrok a doložil tvrzení, která zazněla ve včerejším vydání pořadu Reportéři ČT. Očekáváme, že pokud obvinění neprokáže, České televizi a především zaměstnancům redakce aktuální publicistiky se omluví,“ řekla mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz