Vláda, ale i většina stran, dělá z lidí v kampani blbce, říká Gazdík

  6:16aktualizováno  6:16
Krajské volby jsou podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka o tom, jestli lidé budou „skákat“ na to, že z nich vláda, ale i některé strany, zkouší dělat blbce. Gazdík v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že lidi drtí byrokracie, a že v hospodě u něj doma v Suché Lozi je tématem číslo jedna stran migrační krize.

Petr Gazdík na sněmu hnutí STAN | foto:  František Vlček, MAFRA

Zvolili jste takovou originální formu kampaně, že rozdáváte lidem melouny. Aby nedošlo k mýlce, rozdáváte jim zeleninu. Kolik jste jich rozdali?
Rozdali jsme jich zatím celkem 16 tun, tisíce kusů. My jsme se snažili nějakou vtipnou formou upozornit na to, že kraje rozdělují obrovské prostředky, více než 130 miliard ročně. A ne všechny z těch „melounů“, které rozdělují kraje, rozdělují na správná místa, to jest na střední školství, na kvalitní krajské zdravotnictví, na opravy cest. Že ty „melouny“ jsou v mnoha krajích rozdávány neprůhledně, netransparentně a občané se o to příliš, bohužel, nezajímají, protože s krajem se občan setká až v nějakém odvolacím řízení, nebo když zjistí, že ta nemocnice nefunguje tak, jak má. Nebo když ty cesty druhé a třetí třídy jsou v katastrofálním stavu.

Na ty melouny, které rozdáváte vy, jsem se ptal, protože ve středu vláda rozdávala jiné „melouny“, a to vyšší penze důchodcům, zvyšovala platy policistům, vojákům, všude, kam se podíváte. Můžete tomu konkurovat?
Samozřejmě v mnohem nevýhodnější pozici jsme, ale naší silou je humor a odbornost a znalost práce starostů v jednotlivých místech. Vláda sice rozdává miliardy před volbami. Ale nejen ona, ale i většina stran dělá z lidí v kampani blbce. Strany slibují třeba zrušení televizních poplatků pro důchodce, snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění, slibují, že zajistí svobodu, ale to všechno kraje neumí, to se v krajích neodehrává.

Devadesát procent rozhodování krajů jsou technicistní věci. Sám jsem krajský zastupitel a ve středu jsme měli poslední zastupitelstvo Zlínského kraje, takže o tom něco vím. Na druhou stranu mohou kraje ovlivnit ten běžný život lidí mnohem víc, než se zdá. Volby jsou o tom, jestli lidé na to budou „skákat“, že z nich některé strany mohou dělat blbce buď tím, že je uplatí, nebo budou říkat, že zařídí něco, co z toho kraje opravdu zařídit nemohou. Nebo se budou rozhodovat o konkrétních lidech, o tom, co ti lidé umí a mohou ukázat ve prospěch toho kraje. Většina krajů se nerozvíjí úplně dobře, většina krajů je zadlužených, mohly by využívat peníze mnohem lépe, transparentněji. Ale někteří politici jim před volbami dají dáreček a oni jim to zbaští.

Za vámi právě hraje televize, ve které vystupuje váš stále ještě koaliční partner na celostátní úrovni Miroslav Kalousek z TOP 09, který navrhl odložení elektronické evidence tržeb o dva roky, na rok 2019. To poslanci, kteří jsou členy hnutí STAN, budou podporovat?
Určitě ano. My jsme dokonce měli po krajích kampaň, kde jsme získali tisíce podpisů na projednání návrhu v zastupitelstvu kraje. To se podařilo v několika krajích. Schválil to Liberecký kraj, bylo to projednáno i v Karlovarském a v Pardubickém kraji. My navrhujeme zrušení elektronické evidence tržeb pro ty živnostníky, kteří mají tržby do milionu. Což právě ovlivňuje život v obcích, protože je velké množství živnostníků, hospodských, kadeřnic, kteří prostě, ne proto, že by chtěli být nepoctiví, ale proto, že ta administrativa a ta byrokracie a náklady, které jsou spojené s elektronickou evidencí tržeb, je natolik odrazují, že nám říkají, že se na to radši vykašlou a že to dělat nebudou. To pro řadu obcí může znamenat tragédii.

Lidi drtí obrovská byrokracie a mají strach z migrace

Když přijedete domů do Suché Lozi a bavíte se tam s lidmi, co vám říkají, že byste měli hlavně změnit, kdybyste třeba u vás na Zlínsku volby vyhráli nebo se dostanete po volbách do koalice?
Chtějí tři věci. Omezení byrokracie, která nás drtí, a třeba elektronická evidence tržeb je jeden z příkladů. A takových příkladů je víc. Dnešní učitele nesužují jen platy, ale také obrovská byrokracie, která se na ně valí. Už teď možná věnují více času byrokracii než výchově a vzdělávání dětí. To samé se týká krajských nemocnic. Transparentnost, to je zase věc, která se týká výběrových řízeních na opravu silnic druhé a třetí třídy. A co lidi taky trápí, je strach. Je to strach z migrační krize.

Opravdu se vás na to doma, třeba v hospodě, ptají?
U nás v hospodě je to tématem číslo jedna. Společnost se nějakým způsobem rozdělila na „sluníčkáře“ a „xenofoby“...

Starostové a nezávislí zahájili krajskou volební kampaň s názvem Melouny...

Starostové a nezávislí zahájili krajskou volební kampaň s názvem Melouny spravedlivě - Petr Gazdík a Dana Drábová (31. srpna 2016).

Vy se řadíte do které skupiny?
Ani do jedné. To řešení nenabízejí ani jedni. Řešení musí nastat na straně konkrétních opatření, které na jednu stranu opravdu pomohou těm, kdo pomoc potřebují, ale na druhou stranu zabrání těm, kdo zneužívají pohostinnosti, dobroty a solidarity, kterou Evropa má, aby to dělali.

Proč mluvím o krajích? Málokdo ví, že právě kraje jsou v oblasti krizového řízení tím nejdůležitějším článkem, který v jakékoli krizové situaci musí zafungovat. My už umíme velmi dobře zvládat povodně, dopravní nehody. Ale já jsem ze Zlínského kraje a u nás v kraji jsme zažili řádění masového vraha v Uherském Brodě, zažili jsme metanolovou aféru, zažili jsme výbuch ve Vlachovicích-Vrběticích. Ve všech těchto případech naprosto selhala koordinace obce - kraj - stát.

My nenabízíme, že zajistíme svobodu ze Zlínského kraje, zrušení televizních poplatků a podobné nesmysly, které nám budou k ničemu v případě blackoutu nebo když bude milion migrantů na hranicích, když nastane obrovský výpadek v případě živlů. My nabízíme, že budeme připraveni, že budeme mít plány, které zkoordinují postup obcí, kraje, státu, armády, policie. A to bude první, o co se v krajské vládě, když do ní přijdeme, budeme snažit.

To vypadá, jako byste se bál, že vašemu hnutí seberou voliče extremistická uskupení.
Extremistické strany to téma zneužívají. Po tom, co vidím ve Sněmovně, kdy Tomio Okamura sliboval konec bordelu a korupce a pak měl bordel ve vlastním účetnictví, po tom, co ty extremistické strany ve Sněmovně nejsou schopny prosadit vůbec nic...

Ne, že by některé jejich nápady nebyly zajímavé, ale pak když ten zákon napíší, tak je to totální blábol. Není realistická představa, že nás zachrání stát. Stejně jako není realistická představa pana prezidenta, že když začneme hlídat naše hranice, tak migrační krizi zabráníme. Podívejte se na počty naší armády, na její technické vybavení... Jak dlouho by ty hranice vydržela hlídat? My musíme mít krizové plány. Ne jenom na migraci, na živelní katastrofy, na blackout, na jakékoli takové případy musíme být připraveni.

Když nám přibude další hejtman, bude to obrovský úspěch

Po posledních krajských volbách jste získali jeden post hejtmana. Kde je pro vás hranice mezi úspěchem a neúspěchem? V kolika krajských koalicích byste podle vás reálně mohli být a kde vidíte šanci, že byste mohli vyhrát?
Určitě bychom chtěli obhájit jednoho hejtmana. Když k němu přibude další, bude to obrovský úspěch. Určitě bychom chtěli být v těch krajích, kde jsme silní, součástí koalic, to znamená minimálně ve třech, čtyřech krajích.

Které jsou ty podle vás vaše silné kraje?
Liberecký, Středočeský, Zlínský, Královéhradecký, to jsou z našeho pohledu silnější kraje. Věřím, že se dostaneme do většiny zastupitelstev, to bude ten úspěch.

Co se týče senátních voleb, jakou jste si vytkli interně ambici?
Máme momentálně šestičlenný senátní klub, ze kterého pouze jeden člen obhajuje. Naší ambicí je ten senátní klub rozšířit.

Nejdete do voleb, až na dva kraje, společně s TOP 09 a v průzkumech nefigurujete nějak vysoko. Nejste v hnutí nervozní z toho, jestli to byl správný krok?
Určitě ne. Andrej Babiš měl taky preference dvě procenta. Z našich interních průzkumů vyplývá, že právě proto, že jsme ti, u kterých podaná ruka platí, ať v dobrém nebo zlém, tak naše smlouva s TOP 09 platí do konce tohoto roku a mnohé agentury nás směšují. Myslím, že většina voličů v krajích je nás schopna v krajích oddělit, byť TOP 09 používá trochu nefér krok, že si dává do názvu s podporou starostů, což je naše společná volební značka pro celostátní volby a my to považujeme za zneužití té značky.

Pane předsedo, dá se říci, že už je jisté, nebo skoro jisté, že v parlamentních volbách nebudete kandidovat spolu s TOP 09?
Jisté jsou jenom daně a smrt, pane redaktore. V politice nikdy neříkej nikdy. Neumím na tu otázku odpovědět. Jsme před krajskými volbami a my to vyhodnotíme až po nich, kdy se budeme jak s TOP 09, tak s dalšími partnery bavit. To, co je pro mě důležité, že starostové nebudou přispívat k nějakému politickému neklidu u nás. My se vždycky budeme snažit stmelovat, naše podaná ruka vždycky bude platit. My se i v naší rozhádané politické scéně budeme snažit být tím stmelujícím prvkem, který bude hledat věcná řešení a nabízet zkušenost dobrého správce, které třeba ostatní strany nemají.

Vylučujete nějakou koalici?
Určitě ne s extrémistickými stranami, mluvím o krajských i celostátních volbách.

Dovedete si představit, že by STAN šel do koalice s nyní vládními stranami?
Ano.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Zeman navštívil voličské bašty na Vysočině, odpůrce mával trenýrkami

I když je Vladislav jednou z bašt příznivců prezidenta Miloše Zemana na...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne navštívil městys Vladislav u Třebíče a vesničku Kadolec na Žďársku. Přijel do...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Nebuďte srab, vyzval Babiše šéf lidovců ke kompetenční žalobě na Zemana

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Pětice opozičních stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – je připravena vyvolat nové hlasování o nedůvěře...

Najdete na iDNES.cz