Gazdíkovi by se na Hradě líbila Drábová. Kalousek chce dohodu i s ČSSD

  13:30aktualizováno  13:30
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová by byla podle místopředsedy Sněmovny a lídra Starostů a nezávislých Petra Gazdíka ideální kandidátkou na příští hlavu státu. Drábová, která před dvěma lety na Hradě od Miloše Zemana dostala medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy, bude na podzim za STAN kandidovat v krajských volbách.

Jaderná fyzička Dana Drábová a prezident Miloš Zeman při slavnostním předávání státních vyznamenání v den 96. výročí vzniku samostatného Československa na Pražském hradě. (28. října 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Já osobně si myslím, že Dana Drábová by byla skvělou kandidátkou na prezidentku,“ řekl iDNES.cz Gazdík, když odpovídal na otázku, jak je na tom jeho hnutí při hledání vhodného adepta pro prezidentskou volbu.

Michal Horáček na generálce koncertu Petr Hapka žije! v pražské O2 areně (25....

Michal Horáček na generálce koncertu Petr Hapka žije! v pražské O2 areně (25. listopadu 2015)

„Chceme kandidáta, který bude konsensuální. Probíhají diskuse ve středopravé části spektra i s neparlamentními stranami, abychom našli kandidáta, který bude schopen se postavit Miloši Zemanovi a bude schopen uspět,“ uvedl šéf hnutí STAN. Další ze jmen, o kterém se v hnutí baví, je i textař Michal Horáček, který dříve připustil, že kandidaturu zvažuje.

Jméno Drábová, se kterým Gazdík přišel, není v souvislosti s hnutím STAN zase tak překvapivé. Jako nestranička byla na kandidátce Starostů a nezávislých zvolena do zastupitelstva středočeské obce Pyšely, kde je místostarostkou. A na podzim bude dvojkou na kandidátce STAN v krajských volbách.

„Je to pro mě velká pocta. Nikdo mi to nenabízel. Když se mě na to studenti ptají, já jim odpovídám, že něco takového by mě zabilo,“ řekla iDNES.cz Drábová. Pokud za ní Gazdík přijde s takovou nabídkou, uslyší prý od šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost to samé. „To není pro mě. Kraj je maximum, kam jsem schopna se ve správě věcí veřejných posunout. Maximum,“ zdůraznila v pátek Drábová. Otázka na její možnou prezidentskou kandidaturu ji zjevně ale ani trochu nepřekvapila.

„Musím s velkým potěšením a velkou úctou říci, že jsem měla dobré vztahy se všemi třemi polistopadovými prezidenty. Dobrý, ale formální, a stejně tak je to i s panem Zemanem,“ odvětila Drábová na otázku, jaký má vztah k současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Kalousek: Chci dohodu čtyř demokratických stran

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jeho strana nebazíruje na tom, aby se proti Miloši Zemanovi, pokud bude kandidovat, postavil člen jeho strany. „Záleží nám na tom, aby byl zvolen prezident republiky, který bude prozápadně orientovaný a který bude pojistkou demokracie, ne hrozbou demokracie. Podle nás obě tato kritéria pan prezident nesplňuje,“ řekl Kalousek.

Na vhodném kandidátovi do příští prezidentské volby by podle něj měla být širší politická shoda mezi TOP 09, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. „Byl bych nejradši, kdyby si dokázali předsedové všech čtyř demokratických stran sednout ke stolu a zkusit diskutovat společně, což se však obávám, že není průchodné pro předsedu sociální demokracie, jehož významná část elektorátu i členové jsou fandové Miloše Zemana,“ řekl iDNES.cz Kalousek. Zároveň dal najevo skepsi ohledně možné podpory Michala Horáčka.

„U pana Horáčka jsou nulové politické zkušenosti, první politik v zemi by nějakými politickými zkušenostmi přece jenom měl být zatížen,“ prohlásil Kalousek.

„Určitě bude myslím snaha hledat společný pohled více stran,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. Dodal, že relevantní diskuse o prezidentské volbě bude až po krajských volbách.

Sobotka: Hlasovat o kandidátovi budou všichni členové ČSSD

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz potvrdil, že má ohledně prezidentské volby stále stejný plán. „Předpokládám, ze během roku 2017 by všichni členové ČSSD mohli hlasovat o tom, zda nominujeme či podpoříme nějakého prezidentského kandidáta,“ uvedl v pátek Sobotka. Odpověď na otázku, zda by se takového vnitrostranického referenda mohl zúčastnit on sám, či koho jiného by v něm rád viděl, nechal nezodpovězenu.

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach

„Asi to bude na krajských výkonných výborech,“ řekl k nominacím do vnitrostranického referenda předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. A na otázku, zda je podle něj Miloš Zeman dobrým prezidentem, Sklenák doslova odvětil: „Je to prezident, kterého zvolili občané v prvních přímých volbách.“

Zájem aktivně se zúčastnit vnitrostranického hlasování o kandidátovi, kterého sociální demokracie podpoří do prezidentské volby, v pátek potvrdil místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach.

Fiala na dohodu i s ČSSD o kandidátovi na Hrad moc nevěří

Opoziční občanští demokraté podle předsedy Petra Fialy zváží dvě strategie pro prezidentskou volbu, která zemi čeká na začátku roku 2018. Zda postavit vlastního kandidáta či podpořit někoho, za koho se postaví více demokratických politických stran. „Určitě chceme, aby byl silný protikandidát proti Miloši Zemanovi. Nechceme, aby pokračoval v dalším volebním období, tomu přizpůsobíme naše jednání,“ řekl iDNES.cz Fiala.

Nevěří na dohodu čtveřice parlamentních stran, jak po ní volá Kalousek. „Na takovou cestu moc nevěřím, byla to sociální demokracie, která doporučovala Miloše Zemana. Vyhrál s velkou, silnou podporou ČSSD a jejího předsedy Bohuslava Sobotky. Nevím na kolik mají zájem, aby tam Miloš Zeman nebyl,“ prohlásil Fiala.

Senátor Jaroslav Kubera (19.6.2016)

Senátor Jaroslav Kubera (19.6.2016)

Nejde ale podle něj jen hledat Antizemana. „Neměl by pokračovat, rozděluje společnost, znejisťuje zahraniční politiku,“ hodnotí dosavadní počínání hlavy státu. „V nejvyšších funkcí mají být lidé s politickou zkušeností, nebo s veřejnou zkušeností,“ popsal kritérium, které bude důležité pro ODS. Podle první místopředsedkyně Alexandry Udženija se bude strana intenzivně o kandidátovi bavit na jaře příštího roku. K tomu, že senátor Jaroslav Kubera z ODS opakovaně řekl, že by měl zájem, řekla: „Pokud na to myslí, je třeba, aby si získal nominace.“

Babiš zatím zmínil Stropnického, Jourovou i Zemana

Jasné není ani to, co udělá hnutí ANO. Vicepremiéra a ministr financí Andrej Babiš naznačil, že by se mu jako kandidáti jeho hnutí líbili buď ministr obrany Martin Stropnický či eurokomisařka Věra Jourová (více zde). Naznačil, že hnutí udělá nějakou formu primárek, ale připustil i možnost, že podpory by se mohl dočkat také současný prezident Zeman.

Ministr obrany Martin Stropnický přichází na jednání soudu s údajným útočníkem...

Ministr obrany Martin Stropnický přichází na jednání soudu s údajným útočníkem Igorem Ševcovem. (26. dubna 2016)

Věra Jourová při slyšení před poslanci Evropského parlamentu (1. října 2014).

Věra Jourová při slyšení před poslanci Evropského parlamentu (1. října 2014).

Podporu nynější hlavě státu lze čekat od opozičního Úsvitu. „Nějaká určitá podpora tam je a byla,“ řekl šéf poslanců Marek Černoch.

A podobně se nejspíš zachovají komunisté. Je jasné, že Miloš Zeman má u našich voličů podporu, že jsou k němu vstřícní, ale najdou se i věci, které mu lze vytknout,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Vyhodnotíme si náš postup v roce 2013, respektive 2012, kdy se chystala přímá volba. Podíváme se na to, jestli taktika byla správná. „Když jsme rozhodovali, tak v prvním kole jméno nepadlo, hovořilo se o kandidátovi co nejvíce nalevo, ve druhém padlo jméno Miloše Zemana, ale v logice menšího zla,“ připomíná taktiku KSČM z minulé volby. Strana zvažovala, že jejím kandidátem bude bývalý kosmonaut Vladimír Remek. Nakonec nekandidoval a když Zeman uspěl, na oplátku, že komunisté mu cestu na Hrad nezkomplikovali, se Remek stal velvyslancem v Rusku.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz