Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Doma nejí, trápí je vlastní obraz na Zoomu. Přibývá poruch příjmu potravy

  20:26
Bojí se, aby v karanténě nepřibrali, tak raději nejí. Tak by se dali popsat pacienti, kterým se kvůli covidu vyvinula či zhoršila některá z poruch příjmu potravy. Věc se týká především mladých dívek, ze středoškolaček zaznamenala některý z problémů s potravou během covidu polovina. Věc zhoršují i telekonference, takové pacienty totiž trápí dívat se na vlastní obraz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Osmnáctiletá Adéla má stejně jako její vrstevníci již od podzimu prakticky nepřetržitě online výuku. Trávení času doma pro ni ale na rozdíl od řady spolužáků neznamená jen nepříjemné odloučení od přátel a dlouhé hodiny u počítače.

Adéla totiž již více než dva roky bojuje s poruchou příjmu potravy. S nemocí dochází k psychiatrovi a ještě před rokem mohla být považována za vyléčenou. V době, kdy tráví vlivem epidemie velké množství času doma, se však její stav zhoršuje.

Covid a duševní zdraví. Lidé s psychickými problémy patří do rizikové skupiny

„Když jsem byla ve škole a kamarádi šli na oběd, šla jsem prostě s nimi a taky něco snědla. Když jsem ale celý den doma, je hrozně jednoduché se jídlu vyhnout,“ popisuje dívka, která svůj boj anonymně sdílí na Instagramu.

Vše je podle ní o to horší, že má nyní více času přemýšlet nad svým vzhledem. „Na jaře jsem měla hrozný strach, abych nepřibrala, když jsem najednou nikam nechodila. Postupně jsem jedla méně a méně, začala počítat kalorie a dvakrát denně se vážit. Nakonec jsem zase jedla každý den jen jablko, neochucenou ovesnou kaši a okurku,“ líčí.

Problém pro polovinu středoškolaček

Adélin příběh je však častější, než se může zdát. Podle prosincového průzkumu Centra sociálních služeb Praha mezi žáky druhých stupňů základních škol a středoškoláky trápily problémy související s poruchami příjmu potravy, jako je nechuť k jídlu či výkyvy hmotnosti, asi třetinu dívek ze základních škol a téměř polovinu dotázaných středoškolaček.

Nižší, ale stále vysoká jsou pak čísla u chlapců – tam mělo obdobný problém třináct procent dětí ze základních škol a pětadvacet procent středoškoláků.

A nárůst se ukazuje i mezi vážnými případy v praxi. Třeba v Centru pro poruchy příjmu potravy, které spadá pod pražskou Všeobecnou fakultní nemocnici a 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, zaznamenali nárůst jak hospitalizovaných pacientů, tak zájmu o ambulantní služby.

„Bohužel nám přibývá pacientek i pacientů s komorbidními somatickými a psychickými poruchami, které vyžadují náročnější péči. Proto vídáme častěji dlouhodobé, chronické invalidizující průběhy onemocnění, které zasahují nejen pacienty samotné, ale celé jejich rodiny,“ popsala Hana Papežová, lékařka ze zmiňovaného centra a odbornice na poruchy příjmu potravy.

Poruchy příjmu potravy

Ačkoliv jsou poruchy příjmu potravy často ve veřejné debatě redukovány na anorexii, tedy odporu pacienta k jídlu, a bulimii, tedy nemoc projevující se cíleným vyvoláváním zvracení po jídle, nemocí schovaných pod tímto pojmem je více.

Jednou z nich, která se nyní začíná více skloňovat, je ortrorexie. Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou, často spojenou také s přehnaným cvičením.

A mezi poruchy příjmu potravy se řadí i záchvatovité nebo také psychogenní přejídání. To se často označuje spíše jako závislost, tedy závislost na jídle, a na psychice člověka se projevuje podobně jako třeba závislost na alkoholu.

Pro Českou republiku komplexní data neexistují. Nárůst ale pozorují specializovaná centra i třeba Linka bezpečí, které s tímto tématem volalo v roce 2020 téměř 300 dětí.

A třeba finská studie ukázala u adolescentů téměř dvojnásobný nárůst anorexie i jiných vážných poruch, mezi které se řadí třeba psychogenní přejídání či ortorexie. Ty na sebe navíc mnohdy navazují. „Například dětská obezita, anorexie a poté psychogenní přejídání,“ uvedla Papežová.

Kromě toho je mnohdy porucha příjmu potravy spojená s jinou psychiatrickou diagnózou. A i ty se během epidemie zhoršují. „Klientů s poruchou příjmu potravy skutečně přibylo. U klientů s poruchou příjmu potravy se prohlubují především negativní pocity, deprese, úzkosti, mají více prostoru přemýšlet nad svým životem, stravou a současně jsou omezování v možnosti pohybu, což se negativně projevuje v jejich psychické stránce,“ říká Vladimíra Osadníková, sociální pracovnice centra Anabell, které se na tyto nemoci zaměřuje.

S tím souhlasí i Miroslava Navrátilová, lékařka z Poradny pro poruchy metabolismu a výživy Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno. „Vzhledem k omezené komunikaci s ostatními a nemožnosti setkávání se dochází ke vzniku jakéhosi bludného kruhu, kde začíná člověk více přemýšlet o věcech, na které v běžném životě neměl čas,“ míní.

Z toho poté pramení přehnaná fixace na stravování. „Často je problém ukryt jinde. V ordinaci mám pacienty nejen s nízkým sebevědomím, ale i frustracemi, s nejrůznějšími psychickými problémy, které vyúsťují v přehnanou kontrolu nad sebou samým. Porucha příjmu potravy je tedy především o vztahu k sobě sama,“ podotýká.

Většina klientů je podle Osadníkové rovněž sociálně izolovaná. To je ostatně jedním z „příznaků“ nemoci i normálně, nyní je ale pro pacienty ještě jednodušší se společnosti vyhýbat. „A postrádají režim, který je za normální situace motivoval například k pravidelnosti ve stravě, omezování zvracení, navazování nových sociálních kontaktů a zapojení se do běžného života. Situace je pro klienty složitější také v oblasti odborné péče, kdy někteří psychoterapeuti nemohou poskytovat péči v důsledku vládních opatření,“ dodává Osadníková.

Spouštěčem mohou být i telekonference

Část péče proto nyní probíhá přes videokonference. A ty jsou pro pacienty s poruchou příjmu potravy či s tendencemi na její rozvoj také jedním z potenciálních spouštěčů. „To, že se na sebe studenti či žáci dívají může být jeden z faktorů, že se porucha může objevit. Klienti se nám ale spíše svěřují s tím, že karanténa byla spouštěčem, někdy se jim nemoc i vrátila,“ uvedla Marie Novotná, tisková mluvčí centra Anabell.

A podobně mluví i Papežová. „Ukazuje se, že pacientky s anorexií mají větší problém s distanční léčbou i výukou, kde hraje roli i bližší obraz jejich těla, které často vnímají velmi zkresleně,“ uvedla. Videokonference tak podle ní mohou být rizikové i pro jedince z běžné populace, kteří se třeba extrémně zaměřují na vzhled, či mají nízké sebevědomí.

A rizikové jsou podle Papežové také sociální sítě, především zmíněný Instagram. „Účtů, které sdílí věci spojené s anorexií, je víc. Některé nemoc vyloženě propagují, jiné jsou naopak o tom, jak se pacientka léčí,“ říká Adéla. Ta je na tom nyní, jak sama říká, lépe. „Nejhorší to bylo na jaře. Teď na to, abych jedla, hodně dávají pozor rodiče a snaží se, abych nebyla sama. Ale není to nemoc, ze které by se člověk prostě vyléčil. Ty tendence už s vámi zůstanou pořád,“ dodává.

Kam se obrátit na pomoc

S poruchami příjmu potravy je možné se obrátit na psychiatra. Současně ale funguje i řada specializovaných center, která pacientům pomáhají. Jedním z nich je centrum Anabell, zmíněné v článku. To provozuje krizovou linku, ale také internetové poradenství či kontaktní centra.

Rady rodičům, přátelům i samotným pacientům pak poskytuje portál Healthy and free, který dokonce vytvořil sadu příspěvků o tom, jak udržet poruchu příjmu potravy v době epidemie pod kontrolou. 

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Praha bude v létě opět ztichlá, obává se šéf turistické centrály

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Orbán nechce zatáhnout Maďarsko do „cizí války“. Neřídí se volbami, píše Klaus

Největšími zážitky z cesty do Budapešti jsou premiér Viktor Orbán a konference konzervativců, píše Václav Klaus ve svém...

Ústavní soud dal za pravdu klientům pojišťoven. Mají nárok na vrácení peněz

Ústavní soud dal za pravdu klientům pojišťoven a dnešním nálezem korigoval dosavadní judikaturu. Ta zjednodušeně řečeno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Primářka: Pozor na podání ruky. Opičí neštovice jsou i nemocí špatné hygieny

Vysíláme Panika není na místě. Ale měli bychom dbát na přísnou hygienu. V souvislosti s šířícími se opičími neštovicemi to v...

Vláda schválí příspěvek 5 tisíc pro rodiny s dětmi a příjmem do milionu ročně

Mimořádný příspěvek 5 tisíc korun pro děti z rodin s ročním hrubým příjmem do milionu korun bude schvalovat vláda....

Rodinný dům Křemže
Rodinný dům Křemže

Pod Jáníčkem, Křemže, okres Český Krumlov
3 800 000 Kč

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...