Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Strach i frustrace. Druhá vlna dle psychologů dopadá na psychiku hůř

Zatímco na začátku pandemie čelili nakažení nerudným poznámkám, stigmatizaci a někdy i výhružkám, nyní je již přístup společnosti k lidem s nemocí covid-19 uvolněnější. Psychologové ale varují, že druhá vlna může mít na psychiku mnohem horší dopad: větší strach, frustrace z omezení, apatie a vyhoření.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Mladá matka samoživitelka Martina patřila mezi první nakažené nemocí covid-19 v Česku. Nakazila se od kamaráda. Zatímco ze strany rodiny a blízkých přátel zaznamenala jen podporu, veřejnost na sociálních sítích tak vstřícná nebyla.

Martina totiž bydlí v malém městě ve Středočeském kraji. To začalo v době, kdy se nakazila, zveřejňovat na Facebooku počty nakažených. „Strhly se opravdu velmi nepříjemné reakce. Objevili se někteří, kteří chtěli nakažené lynčovat, znát jména a pohyb těchto osob,“ popsala Martina.

Reakce veřejnosti jen sledovala, sama do nich nezasahovala. Právě čtení nenávistných příspěvků mělo ale negativní vliv na její psychiku. „Nejednou jsem zvažovala, že snad své jméno zveřejním, protože neprávem označovali jiné lidi za ty první nakažené,“ přiznala. „Řekla bych tedy, že nejhorší nebyla samotná nemoc, jako spíše chování lidí,“ říká Martina.

„Dotáhla to z Prahy“

„Zejména na jaře byli nemocní lidé stigmatizováni, dostali společenský cejch a lidé se jich báli nebo je podezírali z nezodpovědnosti,“ popisuje psycholog Tomáš Morávek.

To podle něj vedlo k tomu, že část lidí se společnosti po prodělání nákazy nějakou dobu vyhýbala, jiní zase před okolím tajili, že si nemocí prošli. Negativní reakce okolí tak přinášela další stres, u nakažených vyvolávala pocity sociální izolace a frustrace.

Češi nosí roušku i týden. Nejčastěji používají textilní, ukázal průzkum

Třiadvacetiletá Kateřina se s negativním postojem okolí potýkala ještě několik týdnů poté, co se uzdravila. Covidem se nakazila v dubnu. Jelikož pochází z malé vesnice na Hodonínsku, mezi tamními obyvateli se rychle rozkřiklo, že je nakažená. „Spousta lidí volala a ptala se, odkdy jsem pozitivní, ptali se, jestli jsme se nepotkali. Nemyslím si, že chtěli být vyloženě zlí, ale u některých jsem měla blbý pocit, že mě tiše obviňují,“ popsala Kateřina.

Do rodné vesnice totiž přijela z Prahy, kde bylo v té době asi nejvíc případů. Někteří sousedé jí i poté vyčítali, že do vsi nákazu „dotáhla“ ona. „Měla jsem docela lehký průběh, ale dost jsem kašlala. I když už jsem měla negativní test a pustili mě z karantény. Pak jsem šla třeba do obchodu, a když jsem kašlala, lidi na mě blbě koukali,“ vypráví Kateřina.

Pak se našlo i pár lidí, co toho chtěli využít a nabízeli mi přes zprávy údajně skvělé produkty na vyléčení.

Jiří N.pacient nakažený v březnu

Naopak Jiří N., který byl v první stovce nakažených v Česku, říká, že osobně se s negativní reakcí okolí nesetkal. Jinak tomu ale bylo na internetu. Jiří totiž vystoupil v televizi, kde o své nemoci mluvil. „Na internetu to lidé dost zlehčovali. Jedna paní mi dokonce napsala vzkaz, kdo mi platí za tyhle řeči, vůbec mi nevěřila,“ popsal muž.

„Jedna slečna pak psala, že přeháním, že to tak hrozné není a že to je jak chřipka. Pak se našlo i pár lidí, co toho chtěli využít a nabízeli mi přes zprávy údajně skvělé produkty na vyléčení,“ dodal Jiří s tím, že současně ale dostal i desítky vzkazů, ve kterých mu lidé vyjadřovali podporu a zdraví.

Větší vstřícnost a realistický pohled

Dnes už je tomu jinak. „Pohled na covid pozitivní lidi se změnil, už nejsou těmi, kteří chtějí nezodpovědně vyhubit národ, ale prostě se někde nakazili,“ míní psycholog Jan Lašek. „Dnes se pod vlivem velkého množství nakažených díváme všichni na nemocné úplně jinak. S větším porozuměním a realismem,“ souhlasí Morávek.

Naopak mi spíš záviděli, že už jsem se promořil a mám teď na několik týdnů imunitu. Žádnou negativní reakci jsem nezaznamenal.

Jiiří V.pacient nakažený v září

To potvrzuje i Jiří V., který se nakazil v polovině září. „Kamarádi reagovali úplně v pohodě. Po konci izolace jsem se s nimi normálně viděl a naopak mi spíš záviděli, že už jsem se promořil a mám teď na několik týdnů imunitu. Žádnou negativní reakci jsem nezaznamenal,“ popsal.

V pohodě budeme až v červenci. Až se lidé promoří a naočkují, hádá Prymula

Vstřícnější přístup k nakaženým ale není jediné, co se od jara změnilo ve vnímání koronaviru. „Na jaře došlo k obřímu a zcela nečekanému celonárodnímu šoku, zvláště v poměrně velké skupině seniorů. Následné podivné střídání požadavků na ochranu lidí pak poněkud ztlumilo obavu o zdraví, zvláště ve spojení s každodenní detailní ‚mediální masáží‘, přinášející velmi rozdílné informace různých expertů a jiných,“ vysvětlil Lašek.

Druhá vlna bude těžší: frustrace, apatie, vyhoření

Současná situace se totiž stala tématem číslo jedna nejen v médiích, ale i v osobních životech. A to po dobu delší než půl roku. „Délka a intenzita problému podtrhuje naší neschopnost se v situaci racionálně orientovat. Ztratili jsme schopnost oddělovat důležité a nedůležité informace, na pozadí mnohých lidí číhá strach,“ popsal Morávek.

Právě tento strach ve spojení s frustrací z vládních omezení znamená, že pro mnohé může být zvládání druhé vlny z psychologického hlediska těžší, než v březnu a dubnu. „Zároveň jsme se dostali do určité fáze přesycení. Setkávám se více s lidmi, kteří začínají být apatičtí až vyhořelí,“ dodal Morávek. Koronavirus již pro tyto lidi nepředstavuje zdaleka takové nebezpečí a ohrožení, jako na začátku. „Zdá se, že se naše psychika adaptuje na každodenní přemíru informací o pandemii,“ míní.

Lidem by proto doporučil nezapomínat na dostatek spánku, kvalitní stravu a pohyb. Kromě toho by se měli lidé naučit „přepnout zdroj“ a namísto negativních informací z médií vnímat i ty pozitivní informace, ať už z knih či třeba z kontaktu se známými, a „nežít jen koronavirem“.

„Rozhodně je dobré každý den plánovat nějakou činnost, která nám pomůže navodit pozitivní emoce. Těm v současné době musíme prostě cíleně pomáhat. Pokud možno ne jen alkoholem, jak to tak v Čechách bývá,“ uzavřel Morávek.

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Perebyjnis odjíždí v pátek, ambasádu Ukrajiny povede jen chargé d’affaires

Bude se mi stýskat po České republice, protože v této zemi jsem prožil více než dvanáct let, mám k ní vztah velmi...

KOMENTÁŘ: Rozpoutají zákroky na Babišově akci vajíčkiádu jako za Paroubka?

Premium Ministr vnitra volá po trestech za policejní zákroky na Babišových mítincích. Policisté jsou naštvaní, jejich prezident...

V obýváku i kanceláři jen 18 stupňů. Vláda připravuje plán při nedostatku plynu

Ministerstvo průmyslu a obchodu návrhem své nové vyhláškou reaguje na případný nedostatek paliva v teplárnách, který...

Kontrola u exekutora Podkonického. Exekuce oživily podivné korunové platby

Na úřad exekutora Juraje Podkonického míří další kontrola z ministerstva spravedlnosti. Měl totiž obcházet novelu...

3+1 Otrokovice, od 1.9.2022
3+1 Otrokovice, od 1.9.2022

Hlavní, Otrokovice - Kvítkovice, okres Zlín
15 500 Kč/měsíc

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...