Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strach i frustrace. Druhá vlna dle psychologů dopadá na psychiku hůř

Zatímco na začátku pandemie čelili nakažení nerudným poznámkám, stigmatizaci a někdy i výhružkám, nyní je již přístup společnosti k lidem s nemocí covid-19 uvolněnější. Psychologové ale varují, že druhá vlna může mít na psychiku mnohem horší dopad: větší strach, frustrace z omezení, apatie a vyhoření.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Mladá matka samoživitelka Martina patřila mezi první nakažené nemocí covid-19 v Česku. Nakazila se od kamaráda. Zatímco ze strany rodiny a blízkých přátel zaznamenala jen podporu, veřejnost na sociálních sítích tak vstřícná nebyla.

Martina totiž bydlí v malém městě ve Středočeském kraji. To začalo v době, kdy se nakazila, zveřejňovat na Facebooku počty nakažených. „Strhly se opravdu velmi nepříjemné reakce. Objevili se někteří, kteří chtěli nakažené lynčovat, znát jména a pohyb těchto osob,“ popsala Martina.

Reakce veřejnosti jen sledovala, sama do nich nezasahovala. Právě čtení nenávistných příspěvků mělo ale negativní vliv na její psychiku. „Nejednou jsem zvažovala, že snad své jméno zveřejním, protože neprávem označovali jiné lidi za ty první nakažené,“ přiznala. „Řekla bych tedy, že nejhorší nebyla samotná nemoc, jako spíše chování lidí,“ říká Martina.

„Dotáhla to z Prahy“

„Zejména na jaře byli nemocní lidé stigmatizováni, dostali společenský cejch a lidé se jich báli nebo je podezírali z nezodpovědnosti,“ popisuje psycholog Tomáš Morávek.

To podle něj vedlo k tomu, že část lidí se společnosti po prodělání nákazy nějakou dobu vyhýbala, jiní zase před okolím tajili, že si nemocí prošli. Negativní reakce okolí tak přinášela další stres, u nakažených vyvolávala pocity sociální izolace a frustrace.

Češi nosí roušku i týden. Nejčastěji používají textilní, ukázal průzkum

Třiadvacetiletá Kateřina se s negativním postojem okolí potýkala ještě několik týdnů poté, co se uzdravila. Covidem se nakazila v dubnu. Jelikož pochází z malé vesnice na Hodonínsku, mezi tamními obyvateli se rychle rozkřiklo, že je nakažená. „Spousta lidí volala a ptala se, odkdy jsem pozitivní, ptali se, jestli jsme se nepotkali. Nemyslím si, že chtěli být vyloženě zlí, ale u některých jsem měla blbý pocit, že mě tiše obviňují,“ popsala Kateřina.

Do rodné vesnice totiž přijela z Prahy, kde bylo v té době asi nejvíc případů. Někteří sousedé jí i poté vyčítali, že do vsi nákazu „dotáhla“ ona. „Měla jsem docela lehký průběh, ale dost jsem kašlala. I když už jsem měla negativní test a pustili mě z karantény. Pak jsem šla třeba do obchodu, a když jsem kašlala, lidi na mě blbě koukali,“ vypráví Kateřina.

Pak se našlo i pár lidí, co toho chtěli využít a nabízeli mi přes zprávy údajně skvělé produkty na vyléčení.

Jiří N.pacient nakažený v březnu

Naopak Jiří N., který byl v první stovce nakažených v Česku, říká, že osobně se s negativní reakcí okolí nesetkal. Jinak tomu ale bylo na internetu. Jiří totiž vystoupil v televizi, kde o své nemoci mluvil. „Na internetu to lidé dost zlehčovali. Jedna paní mi dokonce napsala vzkaz, kdo mi platí za tyhle řeči, vůbec mi nevěřila,“ popsal muž.

„Jedna slečna pak psala, že přeháním, že to tak hrozné není a že to je jak chřipka. Pak se našlo i pár lidí, co toho chtěli využít a nabízeli mi přes zprávy údajně skvělé produkty na vyléčení,“ dodal Jiří s tím, že současně ale dostal i desítky vzkazů, ve kterých mu lidé vyjadřovali podporu a zdraví.

Větší vstřícnost a realistický pohled

Dnes už je tomu jinak. „Pohled na covid pozitivní lidi se změnil, už nejsou těmi, kteří chtějí nezodpovědně vyhubit národ, ale prostě se někde nakazili,“ míní psycholog Jan Lašek. „Dnes se pod vlivem velkého množství nakažených díváme všichni na nemocné úplně jinak. S větším porozuměním a realismem,“ souhlasí Morávek.

Naopak mi spíš záviděli, že už jsem se promořil a mám teď na několik týdnů imunitu. Žádnou negativní reakci jsem nezaznamenal.

Jiiří V.pacient nakažený v září

To potvrzuje i Jiří V., který se nakazil v polovině září. „Kamarádi reagovali úplně v pohodě. Po konci izolace jsem se s nimi normálně viděl a naopak mi spíš záviděli, že už jsem se promořil a mám teď na několik týdnů imunitu. Žádnou negativní reakci jsem nezaznamenal,“ popsal.

V pohodě budeme až v červenci. Až se lidé promoří a naočkují, hádá Prymula

Vstřícnější přístup k nakaženým ale není jediné, co se od jara změnilo ve vnímání koronaviru. „Na jaře došlo k obřímu a zcela nečekanému celonárodnímu šoku, zvláště v poměrně velké skupině seniorů. Následné podivné střídání požadavků na ochranu lidí pak poněkud ztlumilo obavu o zdraví, zvláště ve spojení s každodenní detailní ‚mediální masáží‘, přinášející velmi rozdílné informace různých expertů a jiných,“ vysvětlil Lašek.

Druhá vlna bude těžší: frustrace, apatie, vyhoření

Současná situace se totiž stala tématem číslo jedna nejen v médiích, ale i v osobních životech. A to po dobu delší než půl roku. „Délka a intenzita problému podtrhuje naší neschopnost se v situaci racionálně orientovat. Ztratili jsme schopnost oddělovat důležité a nedůležité informace, na pozadí mnohých lidí číhá strach,“ popsal Morávek.

Právě tento strach ve spojení s frustrací z vládních omezení znamená, že pro mnohé může být zvládání druhé vlny z psychologického hlediska těžší, než v březnu a dubnu. „Zároveň jsme se dostali do určité fáze přesycení. Setkávám se více s lidmi, kteří začínají být apatičtí až vyhořelí,“ dodal Morávek. Koronavirus již pro tyto lidi nepředstavuje zdaleka takové nebezpečí a ohrožení, jako na začátku. „Zdá se, že se naše psychika adaptuje na každodenní přemíru informací o pandemii,“ míní.

Lidem by proto doporučil nezapomínat na dostatek spánku, kvalitní stravu a pohyb. Kromě toho by se měli lidé naučit „přepnout zdroj“ a namísto negativních informací z médií vnímat i ty pozitivní informace, ať už z knih či třeba z kontaktu se známými, a „nežít jen koronavirem“.

„Rozhodně je dobré každý den plánovat nějakou činnost, která nám pomůže navodit pozitivní emoce. Těm v současné době musíme prostě cíleně pomáhat. Pokud možno ne jen alkoholem, jak to tak v Čechách bývá,“ uzavřel Morávek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradí ji Havel?

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:31

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  13:27

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:21

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...