Na jaře pracovali v nemocnicích. Teď pomůžou míň, medici se musí učit

  8:58
Velký kus práce odvedli v jarních a někde i v letních měsících při pomoci proti covidu-19 studenti lékařských fakult vysokých škol. Teď, se začátkem nového akademického roku, se ale musí vrátit ke studiu. Praktická výuka je totiž stále prezenční, distančně nahradit nejde. Pokud se přitom situace zhorší, pomoc by mohla být zase povinná.

Medici z pátých a šestých ročníků Masarykovy univerzity jsou součástí týmů Fakultní nemocnice v Brně, kde spolu s personálem nemocnice odebírají vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. (14. března 2020) | foto: Masarykova univerzita Brno

Tisíce mediků daly v jarních měsících studium stranou a pomáhaly v nemocnicích, na odběrových místech či v krajských hygienických stanicích. V polovině března to studentům posledních ročníků lékařských oborů nařídila mimořádným opatřením vláda, v květnu pak tuto povinnost zrušila.

I přesto pomáhala řada studentů také během léta. S trasováním pomáhá až do konce září hygienikům třeba třicítka mediků z Univerzity obrany. S novým akademickým rokem se ale musí vrátit ke studiu, o tuto pomoc tak nyní nemocnice i hygienici přijdou, pokud se do věci nevloží vláda.

„Se začátkem letošního akademického roku se nyní připravujeme na spuštění prezenční výuky, která je pro studium medicíny klíčová. Po předchozím rozbouřeném období, kdy jsme museli v řadě oblastí přistoupit k distanční výuce, je nyní nejvyšší čas vrátit se opět k prezenční formě studia, kde je s ohledem na náročnost studia účast mediků povinná,“ popsal děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka na začátku září.

To bylo ještě před rozhodnutím pražských hygieniků o povinném zavedení distanční výuky na vysokých školách. Výjimku má zkoušení za přítomnosti nejvýše deseti lidí, laboratorní, experimentální a umělecká práce za přítomnosti až 15 lidí a klinická a praktická výuka.

Omezte velké přednášky, vyzval vysoké školy Plaga. Rektorům rozeslal dopis

Ta tak probíhá i nadále. Pár studentů nyní pomáhá na odběrových místech po Praze, dalších dvacet mediků asistuje pražské záchranné službě. „Děkan fakulty Martin Vokurka dohodl s ředitelem pražské záchranky Petrem Kolouchem, že studenti zde budou sloužit jednu službu týdně, a to v takovém rozvrhu, aby nezanedbávali výuku, která je i v tuto chvíli pro ně klíčová,“ popsala mluvčí Petra Klusáková.

A obdobně hovoří i zástupci dalších lékařských fakult. „V našem regionu jsme nyní nezaznamenali žádný akutní tlak na užší spolupráci, proto naše studenty aktivně nevybízíme k tomu, aby odkládali své studijní povinnosti ve prospěch dobrovolnické činnosti, naopak se soustředíme na zajištění praktické výuky, aby nebylo narušeno jejich další vzdělávání a profesní růst,“ potvrdila mluvčí Lékařské fakulty v Hradci Králové Pavla Sedlářová.

S velkou pomocí ze strany studentů tak nyní nemocnice či hygienické stanice počítat nemohou. A to přesto, že číslo nakažených je nyní vyšší, než jaké bylo v jarních měsících. Podle mluvčího Univerzity obrany Vladimíra Šidly budou jejich studenti vyčleněni na pomoc, pokud dojde k obnovení nouzového stavu a nařízení pracovní povinnosti.

To by se přitom stát mohlo, alespoň podle čtvrtečního vyjádření již bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ten uvedl, že v případě, že bude nedostatek personálu, by resort mohl medikům pomoct zase nařídit, a to třeba pouze lokálně, pokud by byly přetížené nemocnice v konkrétním kraji.

Pomoc s trasováním

Medici přitom nepomáhali jen v nemocnicích, ale i na přetížených hygienických stanicích. Třeba na Krajské hygienické stanici Středočeského kraje se vystřídalo patnáct armádních mediků a dvanáct studentů lékařských fakult. „V souvislosti s návratem do školy budou časové možnosti mediků samozřejmě omezené, takže většina z nich skončí, i když někteří nám přislíbili, že pokud si najdou volnou chvíli, rádi nám přijdou vypomoci,“ popsala mluvčí hygienické stanice Dana Šalamounová.

Za pacienty s koronavirem chodíme s respektem, říká brněnský medik

Dodala, že pomoc jak armádních, tak civilních mediků byla pro hygieniky velmi vítaná a užitečná. „I touto cestou jim velmi děkujeme. Budou nám samozřejmě citelně chybět, ale s touto situací si poradíme,“ dodala Šalamounová.

Obdobně hovoří i mluvčí královéhradecké hygienické stanice Veronika Krejčí. Tamním hygienikům pomáhalo celkem šest studentů. Ti se zabývali třeba trasováním kontaktů, což je sice podle Krejčí náročná práce, přesto se medici osvědčili a pro stanici byli velkým přínosem.

„Vzhledem k personální situaci na naší hygienické stanici by další výpomoc ze strany mediků byla vítaná alespoň jako krátkodobé řešení. Skutečné řešení pak spočívá v dalším personálním posílení řádově v počtu deseti až patnácti míst,“ míní Krejčí.

Personální posilu přitom bývalý ministr zdravotnictví Vojtěch sliboval již od konce května. Celkem mělo jít o 134 nových zaměstnanců. K 1. září bylo obsazeno 82 míst. Kromě toho pomohou i jiní dobrovolníci, podle slov nového ministra Romana Prymuly by v nouzi mohla pomáhat i vyškolená veřejnost.

Linka 1221 Chytré karantény začala skoro v tichosti, i tak šly tisíce hovorů

S výpomocí mediků tak nyní počítá alespoň linka chytré karantény 1221.„Předpokládáme, že se na jednotlivých směnách bude střídat okolo 100 studentů medicíny,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Pomoci se neúčastnili pouze studenti posledních ročníků, dobrovolnické činnosti se věnovalo na dva tisíce mediků z celé republiky. Třeba studenti Masarykovy univerzity napracovali v době krize přes 25 tisíc hodin.

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

VIDEA TÝDNE: V Moskvě pohřbili Navalného, skřípající V4 a nestydatý outfit

3. března 2024  15:41

V Moskvě v pátek pohřbili ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Rozloučit se s ním přišli...

Britský velvyslanec kritizoval Fica za výroky o Západu. Premiéra to „šokuje“

3. března 2024  15:07,  aktualizováno  16:04

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že ho šokuje, jak se o slovenské vládě vyjadřuje britský...

Clinton se těší na návrat do Prahy, chce ocenit úspěchy Česka v NATO

3. března 2024

Bývalý americký prezident Bill Clinton chce během své připravované březnové návštěvy Prahy oslavit...

Nové domy u Prahy mají vyrůst na suti plné bifenylů. Mohou ohrozit zdraví

3. března 2024

Premium Má tu stát stovka nových rodinných domů na dobré adrese: pět kilometrů od Prahy, v Trnové u...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...