Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státu navzdory. Kraje a města tvoří vlastní systémy očkování a rezervací

  16:15
Městům a krajům dochází trpělivost s celoplošným registračním systémem na očkování proti nemoci covid-19. Již několik z nich se po páteční zkušenosti rozhodlo jít vlastní cestu. Například Praha 3, která se domluvila s vinohradskou nemocnicí. Jiná města i kraje prozatím seniorům pouze s registrací pomáhají.
Očkovací místo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. (18. ledna...

Očkovací místo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. (18. ledna 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Redakce iDNES.cz zmapovala, jak se jednotlivé kraje a radnice vypořádávají se zmatky po pátečním fiasku s registrací na očkování.
Třeba Praha 3 se domluvila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady na možnosti očkování seniorů bez nutnosti registrace v celostátním systému. 

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

„Vyjednali jsme možnost očkování v příštím týdnu bez registrace ve zmíněném celostátním registračním systému. Občané Prahy 3 se k tomuto očkování mohou zdarma objednat na konkrétní termín prostřednictvím bezplatné zelené linky,“ informovala v pátek městská část, která spustila rezervační systém pro seniory starší osmdesáti let

Alternativní možnost registrace si pochvaluje obyvatelka Žižkova, jejíž jméno redakce zná, ale uvést si ho nepřála - ta pomáhala s přihlášením k očkování své staré matce. „Odpoledne jsme zavolali a během tří minut byla registrace vyřízená,“ shrnula rychlé vyřízení.

Nechtěli jsme spoléhat jen na centrální registr

Pozadu nezůstává ani Praha 2. Díky navázané spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí se během soboty podařilo očkovat prvních 140 seniorů.  „Velice si vážím vynikající spolupráce, díky které se podařilo vše rychle zorganizovat,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová. 

Městská část provozuje i speciální informační linky, kam se mohou obracet senioři, kteří mají zájem o očkování. Úředníci ve spolupráci se zdravotníky poté vytvářejí harmonogram, podle kterého zájemce kontaktují zpět s konkrétním termínem očkování. Vedle poradenství a koordinace samotného očkování zajišťuje radnice v případě potřeby i doprovod do očkovacího centra na Karlově náměstí.

Zůstaneme ve stupni 5, řekl Hamáček. Musí rázně klesnout počet nakažených

„Nechtěli jsme spoléhat jen na centrální registr očkování. Naší snahou bylo zajistit, aby naši dvojkoví senioři měli přístup k očkování co nejrychleji a ideálně v blízkosti svého domova. To, že už během víkendu došlo k naočkování prvních 140 seniorů, vypovídá o tom, že nastavená spolupráce i koordinace funguje na jedničku,“ uvedla místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která má na starosti sociální oblast. 

V nastavené spolupráci s VFN chce radnice pokračovat i v dalších dnech, už teď má díky speciální infolince dalších 200 zájemců o očkování z řad seniorů.

Očkování seniorky na Praze 2 | foto: Praha 2

S vlastní očkovací strategii přišel před nedávném i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Zřídíme vlastní krajské call centrum, kde se budou lidé objednávat do pořadníku přes telefon,“ informoval Martin Kuba, mimo jiné šéf Asociace krajů.

Neustálé hlídání termínů je nesmyslné, myslí si Kuba

Jedno z očkovacích center vznikne v jedné z hal českobudějovického výstaviště. Kuba chce mít v každém ze sedmi jihočeských okresů jedno podobné, sloužit tam bude lékař, dvě sestry a dobrovolníci jako personál. 

Rozvolnění bude až kolem dvou tisíc covidových pacientů, řekl Babiš

Kraj se však v současné době potýká s nedostatkem vakcín. „Omlouvám se všem Jihočechům za tyhle komplikace, ale bohužel ten systém neřídíme,“ uvedl hejtman, který poukázal i na chybující celoplošný rezervační systém.

„Opakovaně požadujeme, aby při otevření nových sto termínů například v nemocnici v Českých Budějovicích si systém automaticky „natáhl“ prvních sto zaregistrovaných do tohoto očkovacího centra a pouze jim odeslal zprávu s termínem očkování. Nebo aby nás upozornil, že jim máme zavolat,“ uvedl Kuba. To, že by si lidé měli neustále hlídat, zda jsou otevřené termíny a opakovaně se snažit hlásit, považuje hejtman za naprosto nesmyslné 

Vlastní cestou chce jít i Jihomoravský kraj. Ten chystá vlastní systém distribuce vakcín a očkovacích center, kde za den zdravotníci chtějí naočkovat až 17 tisíc lidí. S očkováním lidí nad 80 let na jižní Moravě pomohou praktičtí lékaři, aby senioři nemuseli cestovat do vzdálenějších center. 

16. ledna 2021

Na 1221 je téměř nemožné se dovolat

Fakultní nemocnice Brno testuje, jak vypilovat provoz hlavního očkovacího centra v prostorách výstaviště, aby zde zdravotníci v budoucnu zvládli podat až 3 600 vakcín proti koronaviru každý den. Dvojnásobnou kapacitu by dohromady měla pokrýt okresní centra rozmístěná napříč krajem. 

Covid ničí životy: kuchař třikrát bez práce, padlý sen a krachující solárium

„Počítáme se sedmi centry s tím, že v každém zvládneme podat vakcínu až tisícovce lidí denně. Vzniknout by mohla například v kulturních domech nebo podobných budovách, momentálně řešíme podmínky,“ přiblížil krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS). 

Protože podle kraje je registrace pro seniory přes webové stránky ministerstva zdravotnictví složitá a na oficiální linku 1221 je téměř nemožné se dovolat, mají Jihomoravané k dispozici bezplatnou linku, kde jim s tím pracovníci úřadu pomohou či za ně registraci provedou.

Zlínský kraj velká očkovací centra nechystá

Laboratoř v Česku zjistila britskou mutaci viru, je o 40 procent nakažlivější

Podobnou cestou jdou i v Plzeňském kraji. Tento týden mají v plánu zprovoznit call centrum, kde budou seniorům k dispozici dobrovolníci, kteří pomohou se zamluvením termínu.

Naopak Zlínský kraj nemá v plánu otevírat velká očkovací centra. Místo toho vedení kraje oslovilo praktické lékaře, kteří o očkování svých pacientů projevili zájem. 

Z 290 praktiků, kteří v kraji ordinují, je přihlášených 180. Tvoří si seznamy lidí nad osmdesát let, které postupně obvolávají, zjišťují zájem a připravují pro ně konkrétní termíny. Podle Lubomíra Nečase, předsedy krajského Sdružení praktických lékařů, není nutné, aby se tito pacienti předem složitě registrovali do systému, protože informaci o jejich naočkování dodá lékař do systému sám.

Už v pondělí se také uskutečnilo hromadné očkování obyvatel v obci Popovice. Mobilní tým z očkovacího centra při revmatologické ambulanci Medical Plus v Uherském Hradišti přijel přímo do obce a aplikoval vakcínu zájemcům v domácnostech. Obec totiž nechtěla vystavovat seniory silným mrazům. Podařilo se naočkovat tři desítky seniorů v Popovicích a další čtyři desítky v sousedním Podolí.

Děti by musely před školu už i v pět ráno, kdyby měly mít antigenní testy

Do pomoci seniorům se po celé republice zapojují i Senior Pointy. Pracovníci s nimi prochází krok po kroku proces registrace k očkování. Minulý týden pomáhalo v jednotlivých krajích devět poboček, tento týden se postupně přidává zbytek.

Senioři nemají chytré telefony ani internet

„Od pátku jsme zaznamenali desítky telefonátů. Pro seniory je systém složitý, navíc drtivá většina nemá chytrý telefon, počítač, o internetu nemluvě. Když například potřebovali přečíst PIN, který jim dorazil SMS zprávou, museli našim pracovníkům zavěsit, přečíst si jej a pak znovu zavolat,“ upozornil Jakub Carda, ředitel brněnské firmy Společně, která se o seniory prostřednictvím Senior Pointů stará. 

Očkovací centrum v každém okrese? Jihočeský kraj má náskok

Podle něj si zaměstnanci Senior Pointů nejvíce stěžovali na nefunkčnost systému a neustálý kolaps webových stránek. „Naše místa se obecně do celé problematiky kolem očkování zapojují aktivně, například v Příbrami vyjednávají o zapůjčení prostoru kontaktního místa Senior Pointu jako místa pro očkování seniorů,“ dodal Carda. 

Chytrá karanténa v pondělí na Twitteru uvedla, že se k očkování přes centrální systém již zaregistrovalo přes 159 tisíc seniorů nad osmdesát let.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Nepodřizujte se migračnímu paktu, vyzval Fialovu vládu šéf poslanců SPD

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  11:15

Přímý přenos Tři a půl hodiny čtvrteční debaty o migračním paktu opozici nestačilo. „Je to největší ohrožení...

StarDance 2024

15. dubna 2024  9:18,  aktualizováno  19.4

Česká televize na podzim odvysílá další, už třináctou, řadu soutěže StarDance. V desítce osobností,...

Policie stíhá šest lidí kvůli korupci s byty v Brně, jde o další případ

19. dubna 2024  10:57

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí kvůli...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...