„Pan premiér křičel na těch 17 poslanců sociální demokracie na klubu, že kvůli tomu padne vláda a jenom sociální demokracie ví, že mluvím pravdu,“ popsal místopředseda sněmovny Petr Gazdík z TOP 09, jaké má informace z ČSSD. Potvrdili mu to dva poslanci sociální demokracie.
Jen kvůli tomu se podle něj zvedl poslanec Ladislav Šincl, změnil názor a jen proto se nyní koalice pokouší prosadit zákon o spotřebních daních bez snížení daně na benzin a naftu. Své vystoupení v rozpravě uvedl Gazdík slovy: „Říci hezké dobré ráno by mohlo být bráno jako výsměch.“ Opozici podle něj nezbude nic jiného, než si jít stěžovat k Ústavnímu soudu.
„Premiér nám říkal, že postup poslanců ČSSD může oslabit naše postavení v koalici, zhoršit vztahy s partnery a jaké to bude mít dopady pro rozpočet,“ řekl iDNES.cz poslanec Richard Dolejš, jeden z těch, kteří hlasovali s Urbanem. „Podruhé už to nepodpořím,“ potvrdil Dolejš. Zato Urban trvá na tom, že bude pro svůj návrh hlasovat znovu a že si nenechá nic nařídit.
Okamura vyprávěl poslancům, co znamená slovo bezprostřední
Už v pátek ráno bylo jasné, že jednání o daních vyplní minimálně větší část jednání. Bylo to zřejmé ve chvíli, kdy ho zahájil šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura obsáhlým pojednáním o významu slova „bezprostřední“. Vzal si na pomoc například Wikipedii či Slovník spisovné češtiny pro školy a veřejnost. Jeho kolegové se tak dozvěděli, že slovo bezprostřední znamená „okamžitý“ nebo „bez zbytečného prodlení“.
Okamura tím narážel na počínání poslance ČSSD Ladislava Šincla, jednoho ze sedmnácti poslanců sociální demokracie, který původně ve středu k nelibosti ministra financí Andreje Babiše z ANO podpořil Urbanův návrh na snížení daní na naftu a benzin. Až po přestávce ČSSD najednou prohlásil, že chtěl udělat něco jiného.
ODS je připravena podat kvůli postupu koalice ústavní stížnost
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že je klidně možné, že se poslanci už nedostanou k ničemu jinému. A jeho kolega, předseda strany Petr Fiala, potvrdil novinářům, že je jeho strana kvůli postupu koalice připravena podat žalobu k Ústavnímu soudu.
Předseda sněmovny Jan Hamáček vyhověl protestům opozice a několika desítkách minut jednání ho přerušil, aby se lídři stran domluvili na dalším postupu. Výsledkem bylo, že šanci promluvit dostali i řadoví opoziční poslanci, nejen šéfové klubů a všichni s přednostním právem vystoupit. Znamená to mimo jiné, že jednání sněmovny se určitě protáhne i do dalšího týdne.
„Šanci vystoupit dostane po pěti poslancích ODS, TOP 09 i Úsvitu,“ řekl iDNES.cz zdroj ze sněmovny. Pak se o zákonu bude hlasovat znovu. Sociální demokraté se dušují, že napodruhé se stejného hlasovacího „kiksu“ jako ve středu nedopustí.
„Vůbec netušili, že hlasují pro takový pozměňovací návrh, jenž má takové dopady na státní rozpočet. Předpokládám, že pro takový návrh příště hlasovat nebudou,“ věří premiér Sobotka. Někteří kolegové se podle něj jen spletli a nevěděli, o čem hlasují. Ale někteří z nich, jako Richard Dolejš už připustili, že to velmi dobře věděl. Nechtěl si nechat nálepku hlupáka, který neví, co dělá.
To, že Sobotka věří, že nikdo z jeho poslanců nebude vládě komplikovat situaci, je jedna věc, ale pro jistotu budou mít tentokrát poslanci ČSSD závazné hlasování. „Já si myslím, že pro návrh pana Urbana bude jen pan Urban,“ řekl šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák.
Když ve středu třetina klubu sociální demokracie podpořila pozměňovací návrh, podle nějž by spotřební daň u nafty klesla o 2,50 Kč na litr a u benzinu o 1,50 Kč, byl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v šoku. Kdyby takto zákon skutečně platil, znamenalo by to podle něj výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši 14 miliard korun.
„Tohle je vyloženě návrh, který by šel do kapes distributorům. Přinese to zisky pár firmám. To je nepřijatelné, nesmyslné a nechápu, proč se to stalo. Navíc se dostáváme mimo doporučení Evropské unie. A já doufám, že ČSSD to bude revokovat,“ řekl novinářům po hlasování rozzlobený Babiš (více zde).
Roli poplety přijal karvinský poslanec Šincl
Sociální demokraté v hodinové přestávce našli poslance Ladislava Šincla, který vzal na sebe, že se spletl, a chtějí o zákonu hlasovat znovu. Ve středu se jim to nepovedlo, protože něco takového nechtěly opoziční ODS a TOP 09 připustit. „Nic takového jako opakované hlasování zákon nepřipouští,“ zdůrazňuje šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura.
Paradox je, že poslanci ODS a také druhé opoziční pravicové strany TOP 09 pomohli nejprve Urbanovi těsně prosadit jeho pozměňovací návrh (hlasování najdete zde), ale vzápětí pro zákon jako pro celek, na němž záleží vládě kvůli zelené naftě, nehlasovali (jak se hlasovalo o celém zákonu, najdete zde).
Nyní občanští demokraté zvažují, že když koalice nechá o zákonu hlasovat znovu, i když poslanci už jednou vyjádřili svou vůli a své hlasování Šincl zpochybnil až po víc než hodině, dají stížnost k Ústavnímu soudu. Ani ne tak kvůli obsahu zákona, ale právě kvůli tomu, jak vláda prosazuje svou. Do budoucna by to totiž mohlo znamenat, že se i u některého z jiných zákon stane, že se tímto způsobem parlamentní většina, která si neohlídala své poslance, bude snažit dodatečně opravit původně prohrané hlasování.
Pokud sněmovna novelu zákona o spotřebních daních podle vládní představy napodruhé schválí, budou moci tuzemští zemědělci i nadále získávat zpět část spotřební daně z nafty. Letos by v rámci této vratky, které se říká zelená nafta, mohli získat zpět asi 1,3 miliardy korun.