Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tramvaj v Praze připomněla, co je mozková mrtvice. Slováček byl u toho

  12:21
Ke Světovému dni mozkové mrtvice vyjela do ulic Prahy speciální tramvaj spolu s lékaři z FN Motol. Hlavním motivem akce bylo šíření osvěty nejčastějších příznaků tohoto onemocnění a informování veřejnosti o včasném zavolání pomoci. Na místo dorazil také muzikant Felix Slováček, který mrtvici prodělal před několika týdny.
Ke Světovému dni mozkové mrtvice vyjela do ulic Prahy speciální tramvaj spolu s...

Ke Světovému dni mozkové mrtvice vyjela do ulic Prahy speciální tramvaj spolu s lékaři z FN Motol.(21.10. 2021) | foto: Jan Berounský

K příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici, který připadá na 29. října, vyjela ve čtvrtek napříč Prahou netradiční tramvaj, která příchozí cestující informovala o nejčastějších příznacích tohoto onemocnění a včasném poskytnutí pomoci. Jízda se konala na lince tramvaje číslo 2 ve směru Dvorce, která po své trase jezdila až do pozdních odpoledních hodin.

Cestující se mohli setkat s primářem neurologie FN Motol Alešem Tomkem a přednostou Kliniky zobrazovacích metod neurologie FN Motol Miloslavem Ročkem, kteří informovali o nutnosti včasné pomoci postiženému, kdy jde při jeho záchraně o vteřiny.

„Jediná správná možnost je zavolání záchranné služby, kdy zdravotníci odvezou postiženého do specializovaného centra, kde mu bude poskytnuta náležitá lékařská pomoc.“

„Často pacienti netuší, co se jim děje a tím pádem si nezavolají sanitku. Například si myslí, že je to nějaký banální problém typu migréna, přeleželá ruka nebo pocit na zvracení z důvodu, že snědli něco špatného. Máme tři základní příznaky, které identifikují až 85 procent mrtvic, tedy velkou většinu. První je pokles ústního koutku, kdy postiženému tekutina vytéká postiženým ústním koutkem. Druhým příznakem je ochrnutí končetin na jedné straně těla. Posledním je porucha řeči, kdy člověk komolí slova a nedokáže odpovědět na jednoduchou otázku,“ uvádí primář FN Motol Tomek.

Hlavním motivem akce bylo šíření osvěty nejčastějších příznaků mozkové mrtvice a informování veřejnosti o včasném zavolání pomoci. (21.10. 2021)

Mrtvice neboli takzvaná cévní mozková příhoda je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí, kdy první mozkové buňky začínají odumírat již po 5 minutách.

Když se hraje o minuty. První pomoc při infarktu či mrtvici

Podle informací lékařů se až 70 procentům pacientů, kteří se do nemocnice dostaví do jedné hodiny od prodělání mrtvice, plně vyléčí bez následků. „Zahájení léčby probíhá během už 20 minut od příchodu pacienta, jelikož jde o vteřiny,“ doplňují lékaři.

Podle slov primáře Tomka ani očkování proti covidu-19 nepodněcuje výskyt mrtvice a naopak mu může i zabránit. „Máte mnohem nižší šanci na těžký průběh covidu, který by jinak znamenal vyšší riziko mrtvice.“

Akce se zúčastnil také Felix Slováček, který mozkovou mrtvici prodělal letos v říjnu. Záchranku mu zavolala expartnerka Lucie Gelemová, která vedle něj seděla v autě. „Cítím se, jak kdybych nic neprodělal. Co se týče života, tak by na to měl člověk pohlížet jako kdyby se nic nestalo. Arytmii cítím pouze den potom, co požiju více vína. Proto bude asi potřeba přestat chlastat,“ dodává se smíchem Felix Slováček.

Akce se konala v dopravním prostředku především z jednoho prostého důvodu, jelikož mrtvice může člověka postihnout i cestou do zaměstnání a je na místě obezřetnost dalších cestujících. Mnohdy se totiž ostatní lidé nezajímají o dění v dopravním prostředku a člověka se symptomy mrtvice mohou přirovnat k opilci. Častým problémem je zejména nevědomost veřejnosti o vyskytujících se příznacích mrtvice, které nedokáže rozeznat až 70 procent dospělé populace.

Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

„Dopravní podnik školí své řidiče. Znají základní první pomoc a ví, co dělat. Cestující řidiče může informovat buďto opakovaným zmáčknutím tlačítka, které dá řidiči znamení či zaklepáním na jeho kabinu. Řidič ihned zavolá dispečerovi a tísňové lince, kdy osoba na tísňové lince pomáhá s poskytnutím pomoci postiženému,“ uvedl zástupce Pražského dopravního podniku Stanislav Rücker.

S mozkovou mrtvicí se setkala i Eliška Nováková, která tuto nemoc prodělala v pouhých dvaceti letech. Z důvodu nevědomosti příznaků nemoci vyhledala lékařskou pomoc až po několika hodinách. „Půl roku před mrtvicí jsem měla horečky a bolesti kyčle, lékaři však nic nezjistili a já jsem se cítila jako simulant. Pak jsem dostala mrtvici, ale nevěděla jsem, co to je. Proto jsem to šla zaspat. Kamarádky mi pak zavolaly záchranku, ale také netušily, co se mnou je. Pomoc jsem vyhledala až okolo šesté večer a mrtvici jsem prodělala už ráno,“ dodala.

Eliška Novákova a Felix Slováček na akci ke Světovému dni boje pro mrtvici ve vozovně Střešovice. (21.10. 2021)

Protože se mrtvice u Elišky včas neřešila, nadále má některé příznaky onemocnění, a to vadu jemné motoriky a řeči. Proto měla i potíže s hledáním zaměstnání. Později však vystudovala vysokou školu a nyní pracuje v rodinném podniku.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...