Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Až průšvih 17. listopadu pohnul komunisty k vyjednávání, naznačil Horáček

  17:00aktualizováno  4. listopadu 13:10
Iniciativa Most, za kterou stáli textař a podnikatel Michal Horáček a hudebník Michael Kocáb, usilovala o dialog s komunistickou mocí ještě před 17. listopadem. Věci se daly do pohybu ale až po tomto osudném dni, který představoval teprve tu pravou rozbušku.

„S Michalem Kocábem jsme měli takovou ideu, že budeme jednat pouze s předsedou tehdejší vlády Ladislavem Adamcem, který později na setkání s představiteli Občanského fóra přistoupil a najednou bylo o čem jednat,“ řekl během úvodu host pondělního Rozstřelu.

„My jsme nechtěli žádné velké bouře, chtěli jsme jednání,“ řekl Michal Horáček v Rozstřelu, což se podle něj i podařilo. „V létě jsme poprvé sepsali manifest iniciativy Most. Bylo důležité, aby to podepsali různí lidé, nejen disidenti. Poté jsme to donesli na podatelnu úřadu vlády,“ upřesnil počátky navázání dialogu s komunisty. Podle Horáčka se tento dokument dochoval do dnešní doby.

Nejdříve iniciátorům na tento krok žádná odezva nepřišla. Až po náhodném setkání s tehdejším mluvčím předsedy vlády Oscarem Krejčím se začaly věci trochu hýbat. Nejprve se jednalo právě s ním. „Tehdy jsem se účastnil pouze dvou jednání, ale Krejčí už tušil změny, proto se snažil dialog zprostředkovat,“ doplnil.

V pořadu Horáček řekl, že si nemyslí, že by je tenkrát během jednání sledovala StB.

Na zelňačce u předsedy vlády

„Vše vyvrcholilo 17. listopadem, to byla rozbuška,“ řekl Horáček k události, při níž ozbrojené složky udeřily na demonstranty hrubou silou a po níž se rozšířila později vyvrácená informace, že jeden student byl zabit.

Podle Horáčka ale opravdové jednání probíhalo až o dva dny později. „17. listopad byl spouštěcí mechanismus, za krátko jsme navštívili tehdejšího premiéra u něj v bytě na Letné. Byla to taková normální návštěva u oběda, které jsem se účastnil já, pan Kocáb a manželé Adamcovi. Celou dobu nám naznačoval, že je člověk Gorbačova,“ promluvil o návštěvě Horáček.

Při této návštěvě se dohodli na tom, že nastává čas dialogu se širokými společenskými silami. „Tehdy ještě vůbec nepřipouštěl, že by vedl dialog s Václavem Havlem, kterého bral jako jakéhosi ďábla, který byl ještě nedávno ve vězení,“ řekl o tom, co si myslel Adamec o Havlovi.

Podle Horáčka je tehdejší premiér lehce postrkoval k tomu aby aktivizovali demonstrace a on následně přišel jako spasitel, se kterým se dá konečně mluvit. „On si vyloženě přál, aby se to stalo. Aby se ledy pohnuly a on se mohl stát tím Gorbačovem,“ osvětlil.

Havel čekal venku

Hned po setkání s ním jsme jeli za Václavem Havlem, který v tom dialogu viděl příležitost. Později tedy Adamec uvolil k tomu, že se sejde se zástupci širší veřejnosti, ale nepovolili vstup Havlovi.

Podle Horáčka tenkrát Havel, i přestože byl lídrem, řekl ostatním ať jdou vyjednávat. Ale jak šly tehdejší události den za dnem, nakonec k setkání stejně došlo. „Z toho setkání jsou známé historické fotografie, kdy předseda vlády stojí vlevo, Václav Havel vpravo a podávají si ruku,“ řekl Horáček.

„Pro mě těch třináct dní, které popisují ve své knize, vyvrcholilo tím, že Národní shromáždění zrušilo ten článek Ústavy, který říkal, že vedoucí silou ve společnosti je Komunistická strana Československa, což byla nejzásadnější věc,“ řekl na závěr Horáček.

Politice se ale Michal Horáček věnovat nikdy nechtěl. Síly věnoval raději podnikání, které ale nakonec v roce 2004 opustil, když prodal svůj podíl v sázkové kanceláři Fortuna.

K politice se nicméně vrátil v poslední prezidentské volbě, kdy se rozhodl kandidovat na nejvyšší post ve státě. Nakonec ale znovu vyhrál nynější prezident Miloš Zeman.

Během svého života vystřídal Horáček nejrůznější profese. Byl novinářem, myl nádobí, napsal několik knih nebo dělal plavčíka, nejvíce se ale do povědomí lidí zapsal jako textař a podnikatel. Horáček si ještě za socialismu vyzkoušel povolání bookmakera. Později spoluzaložil Fortunu.

Řadu let spolupracoval se skladatelem Petrem Hapkou a jejich písně zpívaly největší hvězdy české hudby.

Nyní napřel úsilí do boje za životní prostředí. Vzal do ruky rýč a společně s dětmi a mladými lidmi sází stromy. Jeho mottem je, že všechno, co chcete dobře zvládnout, musíte dělat každý den.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...