Až průšvih 17. listopadu pohnul komunisty k vyjednávání, naznačil Horáček

  17:00aktualizováno  4. listopadu 13:10
Iniciativa Most, za kterou stáli textař a podnikatel Michal Horáček a hudebník Michael Kocáb, usilovala o dialog s komunistickou mocí ještě před 17. listopadem. Věci se daly do pohybu ale až po tomto osudném dni, který představoval teprve tu pravou rozbušku.

„S Michalem Kocábem jsme měli takovou ideu, že budeme jednat pouze s předsedou tehdejší vlády Ladislavem Adamcem, který později na setkání s představiteli Občanského fóra přistoupil a najednou bylo o čem jednat,“ řekl během úvodu host pondělního Rozstřelu.

Fotogalerie

„My jsme nechtěli žádné velké bouře, chtěli jsme jednání,“ řekl Michal Horáček v Rozstřelu, což se podle něj i podařilo. „V létě jsme poprvé sepsali manifest iniciativy Most. Bylo důležité, aby to podepsali různí lidé, nejen disidenti. Poté jsme to donesli na podatelnu úřadu vlády,“ upřesnil počátky navázání dialogu s komunisty. Podle Horáčka se tento dokument dochoval do dnešní doby.

Nejdříve iniciátorům na tento krok žádná odezva nepřišla. Až po náhodném setkání s tehdejším mluvčím předsedy vlády Oscarem Krejčím se začaly věci trochu hýbat. Nejprve se jednalo právě s ním. „Tehdy jsem se účastnil pouze dvou jednání, ale Krejčí už tušil změny, proto se snažil dialog zprostředkovat,“ doplnil.

V pořadu Horáček řekl, že si nemyslí, že by je tenkrát během jednání sledovala StB.

Na zelňačce u předsedy vlády

„Vše vyvrcholilo 17. listopadem, to byla rozbuška,“ řekl Horáček k události, při níž ozbrojené složky udeřily na demonstranty hrubou silou a po níž se rozšířila později vyvrácená informace, že jeden student byl zabit.

Podle Horáčka ale opravdové jednání probíhalo až o dva dny později. „17. listopad byl spouštěcí mechanismus, za krátko jsme navštívili tehdejšího premiéra u něj v bytě na Letné. Byla to taková normální návštěva u oběda, které jsem se účastnil já, pan Kocáb a manželé Adamcovi. Celou dobu nám naznačoval, že je člověk Gorbačova,“ promluvil o návštěvě Horáček.

Při této návštěvě se dohodli na tom, že nastává čas dialogu se širokými společenskými silami. „Tehdy ještě vůbec nepřipouštěl, že by vedl dialog s Václavem Havlem, kterého bral jako jakéhosi ďábla, který byl ještě nedávno ve vězení,“ řekl o tom, co si myslel Adamec o Havlovi.

Podle Horáčka je tehdejší premiér lehce postrkoval k tomu aby aktivizovali demonstrace a on následně přišel jako spasitel, se kterým se dá konečně mluvit. „On si vyloženě přál, aby se to stalo. Aby se ledy pohnuly a on se mohl stát tím Gorbačovem,“ osvětlil.

Havel čekal venku

Hned po setkání s ním jsme jeli za Václavem Havlem, který v tom dialogu viděl příležitost. Později tedy Adamec uvolil k tomu, že se sejde se zástupci širší veřejnosti, ale nepovolili vstup Havlovi.

Podle Horáčka tenkrát Havel, i přestože byl lídrem, řekl ostatním ať jdou vyjednávat. Ale jak šly tehdejší události den za dnem, nakonec k setkání stejně došlo. „Z toho setkání jsou známé historické fotografie, kdy předseda vlády stojí vlevo, Václav Havel vpravo a podávají si ruku,“ řekl Horáček.

„Pro mě těch třináct dní, které popisují ve své knize, vyvrcholilo tím, že Národní shromáždění zrušilo ten článek Ústavy, který říkal, že vedoucí silou ve společnosti je Komunistická strana Československa, což byla nejzásadnější věc,“ řekl na závěr Horáček.

Politice se ale Michal Horáček věnovat nikdy nechtěl. Síly věnoval raději podnikání, které ale nakonec v roce 2004 opustil, když prodal svůj podíl v sázkové kanceláři Fortuna.

K politice se nicméně vrátil v poslední prezidentské volbě, kdy se rozhodl kandidovat na nejvyšší post ve státě. Nakonec ale znovu vyhrál nynější prezident Miloš Zeman.

Během svého života vystřídal Horáček nejrůznější profese. Byl novinářem, myl nádobí, napsal několik knih nebo dělal plavčíka, nejvíce se ale do povědomí lidí zapsal jako textař a podnikatel. Horáček si ještě za socialismu vyzkoušel povolání bookmakera. Později spoluzaložil Fortunu.

Řadu let spolupracoval se skladatelem Petrem Hapkou a jejich písně zpívaly největší hvězdy české hudby.

Nyní napřel úsilí do boje za životní prostředí. Vzal do ruky rýč a společně s dětmi a mladými lidmi sází stromy. Jeho mottem je, že všechno, co chcete dobře zvládnout, musíte dělat každý den.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Po bezmála 130 letech skončí těžba černého uhlí v Lazech u Orlové

Těžba černého uhlí v Dole Lazy u Orlové na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28. listopadu....

Tratit za pracovní úraz a nemoc z povolání budeme méně. Náhrady se zvýší

Náhrada za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání se od ledna zvýší. Zvedne se totiž průměrný...

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany...

Najdete na iDNES.cz