Ženy s metastatickou rakovinou prsu se dočkaly. Potřebný lék zaplatí pojištění

  20:14
Po téměř čtyřech letech bojů Státní ústav pro kontrolu léčiv na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů. Ten díky tomu od začátku letošního roku hradí veřejné zdravotní pojištění. Doposud ženy o lék musely žádat přes výjimku nebo si jej platit samy. Zbývající dva léčivé přípravky jsou nadále ve správním řízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš FraitMF DNES

Eleni Zíkové lékaři v roce 2019 sdělili, že trpí rakovinou prsu. Že je její nemoc v pokročilém stadiu, se pacientka dozvěděla nedlouho poté. V rámci paliativní léčby jí onkologové doporučili hormonální léčbu spolu s biologickým lékem Palbociclib.

Jelikož lék nebyl hrazený z veřejného pojištění, musela žena žádat o výjimku pomocí paragrafu 16 Zákona o veřejném zdravotním pojištění. Neúspěšně. Proti rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny se sice odvolala, nebylo jí to však nic platné.

Pojišťovna se nakonec po roce rozhodla proplatit lék, Zíková však za svou léčbu do té doby zaplatila ze svého více než tři sta tisíc korun.

Čtyři roky čekání

Eleni Ziková loni na podzim své nemoci nakonec podlehla. Nedočkala se tak zprávy, za kterou měsíce i přes značné zdravotní komplikace bojovala. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

„Do úhrad vstoupil léčivý přípravek KISQALI (léčivá látka ribociklib, pozn. red.) poté, co držitel rozhodnutí o registraci snížil cenu za léčbu na přijatelnou úroveň. Ta adekvátně odpovídá přínosům této léčby pro pacientky s konkrétním typem karcinomu prsu. Lék tudíž mohl být posouzen jako nákladově efektivní investice prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv  Klára Brunclíková.

Mimořádná úhrada: § 16

„Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je- li poskytnutí takových služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce,“ říká paragraf 16 zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění. 

„S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře,“ pokračuje.

„Schválení prvního léku do úhrad je skvělá zpráva pro více než tři tisíce pacientek s metastatickou rakovinou prsu u nás. Skupina CDK 4/6 inhibitorů, ve které jsou ještě dva zatím nehrazené léky, je odborníky považována za zlatý standard, neboť moderní cílená léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek v dobré kvalitě života,“ uvedla Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie.

Doposud se CDK 4/6 inhibitory dostávaly jen ke skupině pacientek, jejichž lékaři podali žádost o výjimečnou úhradu skrze paragraf 16 Zákona o veřejném zdraví. V rámci něj proplácí příslušná zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech zdravotní služby, které by jinak nehradila.

Jak již však upozornili dříve odborníci, taoto cesta byla příliš komplikovaná a to zejména kvůli administrativě. „Léčba byla každý rok schválena pro pár stovek pacientek. Věříme, že rozhodnutí SÚKL odstranilo největší překážku a mnohem více českých žen s metastatickou rakovinou prsu získá cenný čas navíc,“ dodala Adámková.

SÚKL posuzuje další dva přípravky

Zbývající dva léčivé přípravky IBRANCE (léčivá látka palbociklib, pozn. red.) a VERZENIOS (léčivá látka abemaciklib, pozn. red.) jsou nyní ve správních řízeních. SÚKL zatím vydal v obou případech negativní zhodnocení. 

„Ačkoliv byly všechny léčivé přípravky posouzeny na základě odborných důkazů jako obdobně účinné, poslední dva jmenované jsou prozatím významně nákladnější ve srovnání s prvním. Tudíž nemohou být zatím posouzeny jako nákladově efektivní investice prostředků veřejného zdravotního pojištění. Držitel rozhodnutí o registraci může snížit požadovanou úhradu nebo uzavřít ujednání o úhradě se zdravotními pojišťovnami,“ uvedla mluvčí SÚKL. 

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

„Jelikož jde o využívání veřejných prostředků, je třeba s nimi nakládat účelně, aby mohla být zajištěna moderní a účinná léčba také pro jiné skupiny pacientů a jejich blízké,“ dodala. 

Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubných nádorů u žen. Ročně jí onemocní asi sedm tisíc, po prodělané léčbě jich žije asi 50 tisíc. Každý rok zemře kolem dvou tisíc pacientek, od roku 2002 klesla úmrtnost o 30 procent. Na pravidelná vyšetření, která mají ženy nad 45 let zdarma, chodí asi 60 procent těchto žen, ročně zhruba 700 tisíc. Ročně se podaří odhalit asi čtyři tisíce nádorů.

Autor:

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jak pokrokáři zničili drogami město Portland. Je jako dystopický přízrak

5. března 2024

Premium „Otevřený blázinec“: Oregon ruší po třech letech dekriminalizaci drog, která udělala z Portlandu...

Výdaje za léky skokově rostou. Do ceny se promítá inflace i zvýšení DPH

5. března 2024

Premium Útraty v lékárnách viditelně stoupají. Ceny léků podle statistických údajů Evropské unie rostou v...

Silvia Majeská: Diváci chtějí sledovat dobré příběhy a Nova má co nabídnout

5. března 2024

Začátkem února oslavila televize Nova 30. výročí od zahájení vysílání. K této příležitosti...

Pět lidí se v Uherském Brodě nadýchalo oxidu uhelnatého, pro dítě letěl vrtulník

4. března 2024  22:17

Pět lidí se dnes večer v bytovém domě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku nadýchalo oxidu...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...